Amla veya Hint Bektaşi üzümü Ayurveda’da ilahi bir meyve olarak adlandırılır. Bu inanılmaz meyve, insanlığa inanılmaz sağlık yararları ile tanınır. Bektaşi üzümü bütün meyve, meyve suyu, toz ve hatta yağ gibi şekillerde tüketilmektedir. Amalaki Suyu (Sanskritçe), Nellikai Suyu (Kannada) ve UsiriRasam (Telugu) olarak da adlandırılan Amla suyu, özellikle sık sık bakteriyel enfeksiyon ataklarıyla mücadele etmek için çeşitli sağlık rahatsızlıklarını tedavi etmek için sıklıkla önerilir. Bektaşi üzümü suyu ayrıca solunum yollarını güçlendirmek için kullanılır ve sindirim sistemini destekler. Ancak her şeyin fazlası zararlı olabilir. Birçok insan Amla suyu tüketimini aşırı dozda alma ve istenmeyen sağlık komplikasyonlarına yol açma eğilimindedir. Bu yazıda amla suyunun yan etkilerini detaylı olarak tartışacağız..

Amla Suyunun Cilt Ve Sağlık Üzerindeki Şaşırtıcı Yan Etkileri

Amla Suyu Yan Etkileri:

Amla suyunun çeşitli sağlık yararları olsa da, önerilen 10 ml miktarından daha fazla tüketilmesi bazı sağlık riskleri oluşturabilir. Hint Bektaşi Üzümü Suyu Yan Etkileri hakkında bilgi edinmek için aşağıyı okuyun.

1. Mide Krampları:

Yaygın olarak yaşanan amla suyu yan etkilerinden biri mide kramplarıdır. Sağlık yararları elde etmek için her gün meyve suyu şeklinde amla tüketen kişilerin sıklıkla kramplardan muzdarip olabileceği görülmektedir. Bunlar karın bölgesinde olabilir ve çok tehlikeli olabilir. Bir kişi bu tür sorunlar yaşıyorsa, bunu tüketmeden önce doktor yardımı almalıdır. Yüksek C vitamini içeriği, büyük miktarlarda alındığında genellikle mide rahatsızlığına neden olur..

2. Hipertansiyon Düzeylerini Etkileyen:

Düşük kan basıncı seviyeleri, Nellikai suyunun yan etkilerinden biri olabilir. Bu, hipertansiyon veya stresten muzdarip insanlar için sorunlu olabilir. Bu nedenle eğer bir kişi bu stres ve diğer tansiyon problemlerinden muzdaripse, uygun dozlar konusunda doktorlara danışmalı ve ardından bunu tüketmelidir. Amla, kan basıncını düşürmesiyle bilinir, bu nedenle kan basıncı ilacı kullanıyorsanız, kan basıncını düşürme eğilimi nedeniyle amla suyu içmeden önce bir doktora danışmanız daha iyidir..

3. Aşırı Tüketim İshale Neden Olabilir:

Bunun düzenli olarak az miktarda ve bol su ile tüketilmesinin bağırsak problemi olan kişiler için çok iyi olabileceği görülmüştür. Ancak bunun fazla tüketilmesi durumunda şiddetli ishale neden olabileceği de görülmüştür. Bu tıbbi müdahale gerektirebilir ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle, bu doğal olsa da, yine de bir tıp uzmanının doğru reçetesi altında ve ayrıca reçetesiz dozlarda tüketilmelidir. Amla suyundaki C vitamini konsantredir ve fazlası mide ağrısına ve ishale neden olur. Hamile kadınlar ve bebekler amla suyundan kaçınmalıdır.

4. Diyabet Etkilenebilir:

Amla suyu tüketmek sağlık için iyidir. Bununla birlikte, bir kişi buna sahip olmaya başladığında, kan şekeri miktarı azalır ve bu, hipoglisemi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle amla suyu kişinin halihazırda kullandığı diğer ilaçları düzenli ve aynı zamanda kontrol eden şeker hastaları danışmanının kontrolünde tüketmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde, etkiler tehlikeli ve sağlığa zararlı olabilir ve başka sorunlara yol açabilir. Bir kişi zaten hipoglisemik ise bundan kaçınılmalıdır. Amla suyu, reçete edilen ilaçları etkileyebilir ve doğal olarak kan şekerini düşürme eğiliminde olduğundan, halihazırda insülin veya tablet alıyorsanız, amla suyu içmekten kaçınmak daha iyidir..

5. Aşırı Saç Derisi Koşulları:

Bu vitamin açısından zengin bir meyvedir. Bununla birlikte, düzenli olarak artan tüketim aşırı kuruluğa neden olabilir çünkü 3 ila 4 litre içme suyunun uygun şekilde alınması da önemlidir. Bu doğru bir şekilde takip edilmezse, kişi başın aşırı kuruluğu nedeniyle zamanla pullar ve saç dökülmesi görmeye başlayabilir. Antioksidanlar ve C vitamini vücut için faydalı olmakla birlikte çok fazla tüketilirse kuruluğa ve kepeklere neden olabilir..

6. Alerjiler ve Sivilceler:

Birçok insan yüzünde kaşıntı veya kulakların arkasında, dirseklerde kızarıklıklar olabilir. Aynı zamanda mide krampları veya başka herhangi bir kızarıklık ve pullanma olabilir, bu bir kişinin bundan dolayı alerjisi olduğu ve bunu her gün yapmaması gerektiği anlamına gelebilir. Amla suyundan kaçının ve meyveye alerjiniz olduğu anlamına gelebileceğinden aşağıdakileri yaşarsanız bir doktora görünün: Mide bulantısı, şişkinlik, ağızda kızarma, kaşıntılı kırmızı yüz, kurdeşen, nefes almada zorluk, baş ağrısı, baş dönmesi.

7. Cilt Erken Yaşlanma Belirtileri Göstermeye Başlayabilir:

Ekstraktların düzenli olarak sıvı halde tüketilmesinin dokuda sarkmalara yol açabileceği sıklıkla görülmektedir. Bu, epidermal tabakaların nemini kaybetmesine neden olabilir ve bu nedenle diüretik özellikleri nedeniyle erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir..

Bu nedenle, düzenli olarak amla suyu tüketiyorsanız, günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olarak susuz kalmanız çok önemlidir..

8. Soğuğa ve Öksürüğe Neden Olabilir:

Amalaki Suyu’nun diğer bir yaygın yan etkisi boğaz tahrişi ve öksürüktür. Bu, vücut ısısını serin tutmak için faydalı bir şeydir ve daha az miktarda tüketildiğinde sağlık için çok iyidir. Bu, sıcaklığın düşmesine neden olabilir ve vücudun mevsimsel soğuk algınlığı ve öksürüğe yakalanmasına neden olabilir. İçeriğindeki C vitamini soğuk algınlığına iyi gelirken, bu meyve suyunun fazlası vücut ısınızı düşürür ve soğuk algınlığınızı veya öksürüğünüzü kötüleştirir. Bal ile karıştırıp sulandırarak Triphala olarak içiniz..

9. Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi:

Amla Suyu, bir kişinin sersemlemiş hissetmesine neden olabilecek bazı yan etkilere sahip olabilir. Bu, bir kişinin bunu düzenli olarak kullanmaması gerektiği anlamına gelebilir. Bunun küçük bir kısmı iyi olabilir. Ancak, bir kişi bunu tedavi etmek için bir danışman doktora kontrol etmelidir. Baş ağrısı ve baş dönmesi, amlaya alerjiniz olabileceği gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Tüketmeyi bırakın ve bir doktora görünün.

10. Kabızlık:

Amla suyu mide problemleri ve kabızlık için çok iyi olsa da, özellikle konsantre ise çok fazla içmek aslında kabızlığa neden olabilir. Dışkı sertleşme eğilimindedir, bu nedenle geçişi zorlaştırır. Meyve suyu içiyorsanız, su ile seyreltildiğinden emin olun..

11. Kuru Cilt ve Yaşlanma:

Amla zengindir, C vitamini ve antioksidanlardır ve doğru miktarlarda alındığında cildiniz için çok iyidir, serbest radikalleri uzak tutar ve enfeksiyonlardan ve kızarıklıklardan kaçınır. Bununla birlikte, bu vitaminlerin çok fazlası cildi kurutarak cilt dehidrasyonuna ve kırışıklıklara neden olduğu için olumsuz bir etkiye sahip olabilir..

12. Hiperasidite:

Yine bol miktarda C vitamini nedeniyle asitlik seviyesi yüksektir. Çok fazla amla tüketmek midede asit geri akışına ve ayrıca idrar yaparken yanma hissine, su ve nem kaybına neden olarak dehidrasyona ve bazen idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir..

13. Kalp Rahatsızlıkları:

Herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa, çok fazla amladan kaçınmak akıllıca olacaktır. Meyve kardiyoda uyarıcı görevi görür ve olumsuz etkilere işaret eden hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, bu meyveyi yerken bir doktora danışmak akıllıca olacaktır..

14. Reçeteli İlaçlarla Kontrendikasyonlar:

Amla suyu, birçok özelliğinden dolayı reçeteli ilaçlarla iyi bir şekilde birleşmeyebilir. Amla’nın sahip olduğu glikoz azaltıcı etkisinden dolayı Diyabet ilaçları ile birlikte almaktan kaçının. Ayrıca hipertansiyon ilacı kullanıyorsanız almaktan kaçınmak için kan basıncını düşürür. Antikoagülanlar gibi kalp için ilaç kullanıyorsanız, kanamaya ve morarmaya neden olduğu için amladan kaçının..

15. Kilo Kaybı:

Bu, birçokları için bir yan etki olmayabilir. Ancak amla çok miktarda tüketilirse su kaybına neden olarak vücudu kurutur ve kilo kaybını tetikler. Kilo kaybı ani olduğunda, bu başlı başına vücutta sorunlara neden olabilir..

16. Hamilelikte Amla Suyunun Yan Etkileri:

Hamilelik sırasında Amla suyu içmek tavsiye edilir ve faydalı olmakla birlikte, günlük miktarın aşılması asit reflü, mide yanması, kusma, ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kan basıncının düşmesine neden olabilir ve anne için zararlı olabilir. Hamilelik sırasında her zaman seyreltilmiş bir Amla suyu alınması önerilir..

17. Amla Suyunun Bebekler İçin Yan Etkileri:

Amla suyu 18 ayın altındaki bebekler için önerilmez. Bu yaş grubundaki çocuklar için önerilen Amla suyu dozajı bulunmamaktadır ve bu nedenle doz aşımı mümkün olabilir. Amla suyu mide rahatsızlıklarını, kusmayı ve hatta hassas midelerde ülserleri tetikleyebilir. Verilmesi gerekiyorsa, bir bardak suya bir veya iki damla ekleyin..

Günde Ne Kadar Amla Suyu Tüketmek Güvenlidir??

Ayurveda doktorlarının tavsiyelerine göre, Amla suyunun günlük güvenli miktarı yetişkinlerde 10 ml’dir. Ayrıca, 1 ölçü Amla suyunu 2 ölçü su ile karıştırarak seyreltilmiş Amla suyunu tüketmek en iyisidir. Bunu yaparak Amla suyunun faydalarını elde edebilir ve istenmeyen yan etkilerden kaçınabilirsiniz..

Dedikleri gibi, aşırı olan her şey ölümcül olabilir! Bu, Amla suyu için bile geçerlidir. Amla suyunun harika faydaları olmasına rağmen, önerilen günlük miktardan daha fazla tüketmek faydalarından daha ağır basabilir. Sizin için önerilenden fazlasını aştığınızda durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca Amla suyunu aç karnına almak yaygın bir uygulamadır. Midenizi tahriş edip mide yanıklarına ve ülserlere neden olabileceğinden doktorlar buna karşı tavsiyede bulunur. Amla suyunu yemekten sonra iki parça su ile karıştırarak tüketmek en iyisidir. Ayrıca rahat bir vücut ve zihin için bitki çayınıza birkaç damla ekleyerek Amla suyunun tadını çıkarabilirsiniz.!