Sağlıklı ve güvenli bir hamilelik için vücudunuzun doğru miktarda besine ihtiyacı vardır. Dengeli bir 5. ay hamilelik diyeti, bebeğin sağlıklı olmasını sağlamada çok uzun bir yol kat eder ve ayrıca fetüsün gelişimine yardımcı olur. Diyetinizin bazı dini ve etik inançlar tarafından kısıtlanabileceğini anlıyoruz, ancak o zaman doktorunuza danışmanız ve güvenli bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak bir plan hazırlamanız önemli hale geliyor..

Beş Aylık Gebelik Gıda Diyetinin Önemi:

Diyetin ön plana çıkmasının ana nedenlerinden biri, hamilelikte annenin kalori ihtiyacının artmasıdır. Ancak, kalori tüketimi sadece yüzlerce artıyor..

Vücudunun ayrıca daha fazla demir içeriğine ihtiyacı vardır ve hamileliği sırasında kan hacmi artar. Bu nedenle, hem kendisinin hem de bebeğin yeterli oksijen almasını sağlamak için hamileliğinin 5. ayındaki yemeğine çok fazla demir açısından zengin bir besin eklemek zorunlu hale gelir..

Anne olmak, değer verilmesi gereken bir andır. Annenin ne yemesi gerektiğinin zamanı önemlidir. Gebeliğin beşinci ayında bebeğin yeterli beslenmesi gerekir..

5. Ay Gebelik Diyeti

5 Aylık Gebelik Gıda Diyeti:

Peki 5. aylık hamilelik diyet planı nasıl olmalı??

1. Meyve ve Sebzeler: Bundan kaçış yok. Günde beş porsiyon meyve ve sebze hedefiniz olmalıdır. Taze olanlar daha fazla miktarda vitamin ve diğer temel besin maddelerine sahip olma eğilimindedir. Meyvelerde doğal şeker yüksek olduğu için mükemmel bir enerji kaynağı olur..

2. Protein: Proteininiz tofu ve soya ürünlerinden gelebilir. Quinoa, vücut için başka bir mükemmel protein kaynağıdır..

3. Karbonhidrat Zengini Gıdalar: Makarna, patates ve ekmek gibi nişastalı karbonhidrat açısından zengin besinler önemlidir. Enerjileri yüksektir ve bu nedenle hamilelik diyetinin önemli bir bileşeni haline gelirler..

Ne yemeli?

1. Yeterli Su Miktarı:

Hamileliğin bu döneminde annenin iki kişiye bakması gerekir. Yiyeceklerin yanı sıra yeterli miktarda su da önemlidir. Hamilelik döneminde kabızlık birçok kadın için çok belirgin bir sorundur. Yiyeceklerle birlikte bir bardak su içilmelidir. Kabızlığı önlemeye kesinlikle yardımcı olacaktır. Vücudu nemli tutmanın yolu budur.

2. Hamile Kadın İçin Gerekli Protein Besinleri:

Protein vücutta enerji sağlamak için en hayati bileşendir. Bu zamanda, çocuğu rahminde güvenle taşımak için vücudun enerjik olması gerekir. Yeterli miktarda protein vücudun fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Çoğunlukla kasların, cildin ve diğer organların güçlü büyümesini sağlar. Protein içeren yiyecekler yumurta, soya parçaları, fındık bakliyatları vb..

3. Salata:

Hamile kadınlar için yeşil salata büyük bir evet! Havuç, lahana, salatalık, taze domates gibi çiğ sebzeleri içeren salatalar bu aşamada etkilidir. Tüm bileşenler, doktor tavsiyesine göre 5. aylık hamilelik diyetinin bir parçası olan mineraller ve lif içerir. Sebzelerinizin taze olduğundan emin olmalısınız..

4. Bir bardak Süt:

Süt ürünleri arasında süt, hamilelik döneminde çok önemlidir. Kalsiyum için gebeliğin 5. ayında diyette süt önerilir. Ürün, kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum bakımından yüksektir. Ayrıca dişleri ve kasları güçlendirir. Birçoğu hamilelik döneminde süt içmekten rahatsızlık duyar. Bu durumda, sağlığınıza uygun başka süt ürünleri bulundurun..

5. Tavuk Yüksek Protein İçerir:

Taze tavuk hamilelik için sağlıklı bir besindir. Sebze yemekten bıktıysanız, yüksek protein elde etmek için biraz tavuk pişirin. Diğer etlerle karşılaştırıldığında, taze tavuk hamilelik diyeti olarak güvenlidir. Bu kritik zamanda sağlığınız için güvenli olmadığı için diğer etlerden kaçınmak daha iyidir..

6. Meyveler Yeterince Sağlıklıdır:

Meyveler hamile bir bayan için çok önemli olarak kabul edilir. Çocuğunuzu taşıdıktan sonra, her gün meyve yemeyi iyi bir alışkanlık haline getirin. Meyveler özellikle doktor tarafından tavsiye edilir. Taze meyveler yiyerek bebeğinize yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlayabilirsiniz. Bir bebeğin doğal büyümesi için diğerleri kadar önemlidir..

7. Yeşil Sebzeler Yiyin:

Özellikle bu zamanda sebzeler kulağa çok tatsız ve sıkıcı geliyor ama bebeğiniz için günde gerekli miktarda yeşil sebzeye sahip olmanız gerekiyor. 5. ay gebelik diyet tablosunda olmazsa olmaz bir seçenektir. Ispanak, brokoli ve fasulye gibi sebzeler hamilelik sırasında yemeye değer. Sizden başka, küçüğünüzle birlikte herhangi bir eksiklik yaşamayacaksınız..

8. Balık:

Balık iyi bir protein kaynağıdır. Özellikle küçük balıklar bu dönem için çok gereklidir. Hijyenik bir şekilde pişirildiğinden emin olun. Hijyenik olmayan yiyecekler bebeğinize zarar verebilir. Hamileyken deniz balıklarından kaçınmayı deneyin. Bebeğinizin gelişimini etkileyebilecek cıva gibi zararlı bir element taşırlar..

9. Tahıllar Hayati Bir Rol Oynar:

Tamamı tahıldan oluşan ürünler ekmek, buğday, pirinç mısırdır, hamilelik diyeti olarak çok etkilidir. Tüm bu ürünler, bir bebeğin normal büyümesi için önemli olan E vitamini ve B vitamini ile doludur. Bu tür ürünler aynı zamanda demir ve magnezyum gibi gerekli iki elementi de sağlar. Bebeğin beslenmesi büyük ölçüde bu tür ürünlere bağlıdır..

10. Karbonhidratlar:

Peki ya hamileliğin 5. besini olarak karbonhidratlar? Patates, makarna ve ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, çok fazla enerji ile dolu olarak gelir. Bu sizi gün boyunca aktif tutacaktır..

Ne Yemez?

Bunlar 5 aylık hamilelik için sağlıklı yiyeceklerden bazılarıydı. Peki ya yememeniz gereken şeyler? İşte bir liste.

1. Kaçınılması Gereken Meyveler:

Meyveler tamamen sağlıklı olsa da, bazıları kesinlikle aksiliklerle gelir..

  • Tropikal meyvelerden tüm hamilelik süresi boyunca kaçınmak daha iyidir. Özellikle papaya, ananas, nar düşükten büyük oranda sorumludur. Bundan böyle, bu dönemde bu tür meyvelere sahip olmak hiç de iyi değil..
  • Bunun dışında paketlenmiş meyvelerden de kesinlikle kaçınılmalıdır. Genellikle ürün içinde zararlı bakteri oluşturan koruyucular taşırlar..

2. Alkolsüz İçeceklerden Kaçının:

Alkolsüz içecekler birçoğunun favorisidir, ancak birçoğunuz sağlığa iyi gelmeyen kaloriler taşıdıklarını bilmiyorsunuz. Bu tür karbonatlı ürünler sindirim sorunu yaratır. Aşırı kilo alımı için iyi bir nedendir. Fazla kalori kesinlikle kilonuzu artıracak ve vücudunuzu ağırlaştıracaktır. Ağır kilo hamileliğinizde sorun yaratabilir.

3. Sokak Yemekleri:

Sokak yemekleri kadar lezzetli olabilir, onlardan uzak durmak en iyisidir. Sokak yiyecekleri çok hijyenik sayılmaz, en azından bu noktada sizin için özellikle pizzalar ve hamburgerler hamile bir bayan için zehir gibi çalışır. Hamileliğin 5. ayı besinleri olarak bundan çok uzakta olduğunuzdan emin olun. Yemekler çok lezzetli olsa da, bebeğinizin genel sağlığı için bu yağlı gıdalardan belirli bir süre uzak durmaya çalışın..

4. Çay ve Kahve:

Çayınızı ve kahvenizi ne kadar sevseniz de kafein içerirler. Fazla kafein, bebek ve sağlığınız için çok tehlikeli olabilir. Genellikle doktor tavsiyesi günde sadece iki fincan çay ve kahvedir. Ürün, kalp atış hızını etkilediği iyi bilinmektedir..

5. Alkol İçmeyi Bırakın:

Belki de bu ürün en zararlı olanıdır. En azından hayatınızın bu noktasında alkolden tamamen uzak durmanız gerekiyor. Bebeğe çok zararlı olabilir.

6. Boş Kalorili Yemek:

Boş kalorili yiyeceklere benzeyen kurabiyeler, cipsler ve şekerler vücuda hiçbir fayda sağlamaz. Birçoğu yapay şeker ve bazıları yağ bakımından yüksektir ve bu nedenle kilo seviyenizi tamamen etkileyebilir..

7. Çiğ Yumurtalar:

Yumurta, beş aylık hamilelik diyetinizin temel bir bileşeni olsa da, yiyeceklerde kullanılan çiğ yumurtalar veya kısmen pişmiş yumurtalar hiçbir şekilde iyi bir fikir değildir. Yumurtalar iyi pişirilmelidir. Aksi takdirde, salmonella enfeksiyonuna yatkın olabilirsiniz..

Alınacak Takviyeler:

Demir: Demir, beş aylık hamilelik diyetinizde almanız gereken takviyelerden biridir. 5 aylık hamilelik için sağlıklı yiyecekler, günde yaklaşık 27 miligram demir tükettiğiniz anlamına gelir. Mide ekşimesi veya mide bulantısını önlemek için demir haplarınızı yemeklerinizle birlikte alın..

Folik asit: Diğer bir takviye ise folik asittir. En az 12. haftanıza kadar günde yaklaşık 400 mcg folik asit almanız gerekir..

Çinko: Gebeliğin 5. ayında yemek listenizdeki çinkonun önemini göz ardı etmeyin veya baltalamayın. Çinko eksikliğinin hamile kadınlar için olumsuz sonuçlara neden olduğu görülmüştür. Güçlendirilmiş tahıllar, kırmızı et, fasulye ve kuruyemişlerde bol miktarda çinko bulunur..

5. Ay Gebelik Diyeti İçin Bazı İpuçları:

  1.  Yemeğiniz tüm enerji veren yiyeceklerin doğru bir dengesi olmalı ve besin açısından yoğun olmalıdır. Bu besinlerden herhangi birinin yokluğu veya aşırı tüketimi ciddi sorunlara yol açabilir..
  2. Beşinci aylık hamilelik yemeğinizi doktorunuza göstermeniz her zaman en iyisidir. Neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verecek en iyi kişi o olacaktır..
  3. Aralıklarla yiyin. Bu şekilde kendinizi tok hissedecek ve olağandışı isteklerden kaçınabileceksiniz. Öğle yemeği ve kahvaltı arasında biraz enerji vererek fındık gibi yiyecekler yiyin..

Beşinci ay, bebeğin nefes almaya başladığı ve birçok hayati organın gelişmeye başladığı zamandır. Bu nedenle, bebeğin iyi gelişimi için gerekli olan her şeyi yemeye hazır olun. Yemekten nefret ettiğiniz bir şey olsa bile, bebeğiniz için yapın. Bu sayede kendinizi iyi hissedecek ve güvenli bir doğum gerçekleştireceksiniz..