Sonunda hamile kalmaya yönelik cesur karar, oldukça fazla kalp ve zihinsel planlama gerektirir. Geçmişte, güvenli bir hamileliğin başlangıcı olarak işaretlendiğinden, özellikle yaklaşık 4 aylık hamilelik belirtileri hakkında bilgi paylaşan en iyi arkadaşlarınıza sahip olmalısınız! Hamileliğin 4. ayı ortalama 28 gün sürer ve genel hamilelik yolculuğunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, hamile kadınların çoğu için hamilelikte ikinci üç aylık döneme başlıyor ve giriyor. Bazı ilaçlar değiştirilir, büyüme daha dikkatli izlenir ve anne adayına getirilen kısıtlamalar daha şiddetli hale gelir..

Hamileliğin 4. ayı, fetüste kaş ve kirpik gibi küçük özelliklerin büyümesi için çok önemlidir. Anne, bebeğinin hareketini ilk kez bu ayda deneyimleyecektir. Bebek yumru nihayet görünmeye başlar ve insanlar sizi daha da fazla tebrik etmeye başlar. Gerçekten de hayatınızın mutlu bir dönemi. 4.ay gebelik bakımı oldukça önemlidir. İşte 4 aylık hamilelikte neler beklenir!

hamileliğin 4. ayı

İçerik tablosu:

 1. Bu Ay Hakkında Ne Düşünmeli?
 2. Hamileliğin 4. Ayında Ne Olur?
 3. 4. Ay Gebelik Belirtileri
 4. Hamileliğin Dördüncü Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 5. 4. Ay Hamile Aktiviteleri
 6. Hamileliğin 4. Ayında Diyet ve Egzersiz
 7. 4. Ayda Gebelikte Seks
 8. Hamileliğin 4. Ayında Ağrı ve Sağlık Sorunları
 9. 4 Aylık Gebelik Bakımı ve Önlemler
 10. Tıbbi Tedaviler ve Kontrol
 11. Gebelikte Uyku Pozisyonu 4. Ay
 12. Ek İpuçları ve Öneriler

Bu Ay Hakkında Ne Düşünmeli?

Gebe kaldıktan sonraki birkaç gün oldukça telaşlı ve sinir bozucu. Birkaç gece boyunca, farklı endişeler düşüncelerinizi yuttuğu için yatağında dönüp durmuş olmalısınız. Bu zamana kadar vücudunuzda da bazı farklılıklar yaşıyor olabilirsiniz. Kuruluşunuz, biraz göz yummak için umutsuz girişiminizi reddetmiş olmalı. Şafak sökerken, ertesi sabah ve ondan sonraki sabah aynı şeyleri yapmak için tuvalete koşmuş ve bağırsaklarını boşaltmış olmalısın. Sonraki günler farklı olmalıydı. Bu düzensizlikler karşısında depresyona girdiğinizi ve üzüldüğünüzü hissedebilirsiniz. Her seferinde artan sık sık rahatlama ihtiyacı ile, tüm bu sıkıntıları ve mücadeleleri yaşatacak kadar acımasız olan küçük çocuğunuzu bilmeden lanetlemiş olmalısınız..

Hamileliğin 4. Ayında Ne Olur? Hamileliğin 4. Ayına Giren İşaretler:

Duygularınız belirsiz ve boş ve teselliyi yemekte ve daha fazla yemekte bulmuş olmalısınız. Kendinizi evinizde bir hazine avında ara sıra baştankara ararken görene kadar iştahınız her geçen gün artmış olmalı. Ancak bu, rahminizdeki şeytan çocuğun her kalp atışıyla büyüyerek bir meleğe dönüştüğünü fark edene kadar ilk birkaç hafta tam olarak ilk bir buçuk aydı..

Çocuğun ne istediğini tam olarak bildiğiniz bir bağ kurmuş olmalısınız ve tereddüt etmeden teslim oldunuz. Sabah bulantınız ve uykusuzluğunuz azaldı, banyonuz da aktı. Bu, duygularını yavaşça kontrol edebildiğiniz günlerinizi daha iyi hale getirdi. Doktor, her doktor ziyaretini sabırsızlıkla beklemenizi sağlayan bebeğin gelişimi hakkında iyi yorumlar vermeye başladı. Bunlar, dört aylık hamileliğinizde meydana gelen fiziksel ve zihinsel değişikliklerden bazılarıdır..

4. Ay Gebelik Belirtileri:

Vücuttaki Değişiklikler:

Bebeğin annesi de bu ay bazı değişikliklerden geçiyor. Bu nedenle 4.ay gebelik bakımı daha titizdir. 4 aylık hamile semptomları da bu nedenle şunları içerir:,

1. Biraz Karıncalanma:

Gebeliğin 4. ayında çok fazla bebek gelişimi vardır. Bebek reflekslerle doğar, bu nedenle bu zamanlarda rahminizde yuvarlanmaya ve oynamaya başlayabilir. Bu, pek hissedilmese bile alt karnınızda hafif bir his yaratabilir. Her yuvarlandığında düşündüğün garip bir karıncalanma hissi. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için dik oturmayı deneyin, çünkü bu bebeğinizin hareketini kısıtlar. Ancak, bunu her zaman yapmayın, çünkü bu onun rahminizde oynama süresini engeller. Dört aylık hamile karnı çok daha belirgindir.

2. Pigmentasyon:

İçinizde büyüyen hamilelikle birlikte cildinizde belirli lekeler ve pigmentasyon, belirli lekeler ve kızarıklıklar gibi bazı düzensizlikler hissedeceksiniz. Bunun nedeni, vücudunuzda bu reaksiyona neden olan kadın hormonlarının aşırı üretimidir. Ancak bu sadece bir geçiş aşamasıdır ve hamilelikle birlikte kaybolur. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu, semptomların görüldüğü her yerde deriye Aloe Vera veya E Vitamini eklemektir. Ayrıca, her zaman nemli ve nemli kalması için cildinize zeytinyağı masajı da yapabilirsiniz. Bu doğrudan hamileliğin 4. ayında büyüyen bebeğe bağlıdır..

3. Burun Tıkanıklığı:

Bu ay yaşamanız gereken önemli bir zorluk, hamileliğin 4. ayındaki burun kanamasını ve burun tıkanıklığını düzeltmektir. Bu ve tıkalı kulaklar da. Hamile kadınların bu yaygın semptomları, uygun tedavi ile tedavi edilmezse zorlaşabilir. Ayrıca, mukoza zarındaki aşırı kan akışı nedeniyle meydana geldiğinden, doktoru en son sağlık haberlerinden haberdar etmelidir. Bu sorun siz bebeği doğurana kadar devam eder. Dolayısıyla bu sorunun kalıcı bir çözümü yoktur. Yapabileceğiniz tek şey yanınızda mendil veya mendil taşımak. Bu tür semptomlara yardımcı olacak bir dizi 4. aylık hamilelik egzersiz rejimi vardır..

4. Uykusuzluk:

Bu aşamada çabuk yorulursunuz ama 4.ay gebelik uyku pozisyonunda uykuya dalmada sıkıntı yaşarsınız. Kendinizi tavana bakarken ve yaşam sorunları hakkında endişelenirken bulduğunuzda, geceler garip görünebilir. Bunun dışında, doğru uyku pozisyonu ile mücadele etmeye çalışırken rahatsızlık ve ağrı da vardır. Bu sorunları aşmanın en iyi yolu, genel sağlığınıza dikkat etmek ve sizden önce bu durumda olan aile üyelerinizden ipuçları istemek olacaktır. Uyku haplarından tamamen kaçının. Hamileliğin 4. ayındaki bebek hareketlerini hissetmenin faydalı olduğu kanıtlanmıştır..

5. Yorgunluk:

Hamilelik boyunca bu semptomla karşılaşacaksınız. Küçük ve kolay görevleri tamamlayarak bile yorgun hissedeceksiniz. Bunun için hem çalışmak hem de dinlenmek için bir program hazırlayabilirsiniz. Belirli bir zaman aralığında dinlenmek gereklidir. Çalışan kadınlar ağrılarını azaltmak ve rahat oturmak için rahat sandalye yastıkları kullanabilirler. Hamilelikten sonra çok fazla kilo alımı, dört aylık hamilelik kilo alımından kaynaklanmaktadır..

Bebekteki Değişiklikler:

Siz 4 ayda hamilelik belirtilerini görmüşken, bebekteki değişiklikleri de görelim. İşte fetüste fark edilebilecek birkaç değişiklik.

 1. Bebek, gebeliğin ilk birkaç gününde hala bir blastosisttir ve daha sonra bir embriyoya dönüşür. Bebek sizin rahminizde ikinci ayını doldurduğunda, sizin minyatür bir versiyonunuza benzeyen bir fetüse dönüşmüştür. Dört aydan sonraki gebelik daha fazla gelişimsel süreç alır. İşte sihirli yolculuğunuzun dördüncü ayında bebeğinizin istatistikleri.
 2. Artık bebekteki önemli değişiklikler uygun şekilde görülebilir. Hamileliğin 4. ayında bebek büyümesi vardır. Artık bezelye büyüklüğünde bir bakladan sizin tam minyatür bir versiyonunuza yükseldi. Bebek şimdi yaklaşık yedi inç uzunluğunda, ancak hala biraz uzun ve ince kolları ve bacakları var. Alt uzuvları artık daha iyi gelişmeye başlıyor, üçüncü ay üst vücudun gelişimini gördükten sonra. Vücudu, bu noktada vücudun büyümesini gösteren soğanlı kafasıyla yakında aynı seviyeye geliyor..
 3. Kafa derisindeki saçlar büyüyor ve şimdi belirgin olan tırnakları da öyle. Şimdi yedi ons ağırlığında; ancak, bu yaklaşık bir değerdir. Tahmin edin ve bebeğiniz ona bağlı olarak kilolu veya kilolu olabilir. Doktor size yeşil sinyal verirse, temizdesiniz demektir..

Hamileliğin Dördüncü Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Cilt bakımı:

Bir havuz partisinde uzun süre kaldıktan sonra vücudumuzun nasıl buruştuğunu hissettiğimizi bilirsiniz ve evden çıktığımızda parmak uçlarımız büyükannelerinizinki gibi kıvrılmış ve buruşmuştur. Aynı şey, dokuz aylık amniyotik sıvı kesesinde yüzdüğü için bebeğe de olabilir. Bu kese vücudunu dış sürtünmelerden korumasına yardımcı olur. Şimdi, vernix caseosa adı verilen mumsu yağ benzeri beyaz bir madde bebeğin cildinin etrafında yüzerken görülebilir..

Saç:

Ayrıca, hassas bebek cildini korumak için ciltte lanugos adı verilen yumuşak kahverengi tüyler oluşur. Zamanla bebeğiniz yavaş yavaş pembemsi bir renk alır. Bebek şimdi kafa derisinde saç çıkarıyor; ancak bu saç, uygun pigmentasyon eksikliğinden dolayı renksiz ve beyazdır. Bu, dört aylık hamile semptomlarının tümü arasında çok yaygındır..

Yüz bakımı:

Şu anda bebeğinizin yüzündeki küçük kaşların giderek daha belirgin hale geldiğini görebilirsiniz. Emilen burnu şimdi orijinal şeklini alır ve dudak hatları çizilir ve gelişmeye hazırdır. Sakızın içindeki yumuşak diş tomurcukları oluşuyor ve kirpikleri de öyle. Bu ay, yüzdeki kılların, yani kaşların ve kirpiklerin büyümesi öne çıkacak. Kulaklar da bu sıralarda büyür ve biraz belirginleşir..

cinsel organlar:

Bu, doktorunuzun rahminizde kimi barındıracağınızı tahmin edebileceği aydır, bu nedenle yapılacak çok fazla seçenek olması gerektiğinden bebek isimlerinin gelmesini sağlayın. Bu aynı zamanda dört aylık hamilelikte hamilelik belirtilerinden biridir..

Parmak Emme:

Bu aşamada, çocuğunuz genellikle parmaklarını emmeye başlar, genellikle çoğu çocuğun başparmağı budur. Bu çok sağlıklı bir gelişme ve çocuğunuzun yeni oluşan parmaklarıyla dokunuşa hala adapte olduğu anlamına geldiği için iyi bir hareket..

4. Ay Hamile Aktiviteleri:

4. ay gebelik bakımı neler içerir? Bu ayda, 4. aylık hamile bebeğinizin çarpması nedeniyle birkaç görevi yerine getiremeyeceksiniz. Eğilerek veya ağırlık kaldırarak çalışamazsınız. Ayrıca, düzenli aralıklarla idrara çıkacaksınız. Ağır yemeklerden kaçınmak da yorgunluğunuzu ayrı tutmanıza yardımcı olacaktır. Hamilelikte beslenmenize de dikkat edilecekse 4. ayda bazı önlemler.

Kontroller ve daha fazla test bu ay gitmenin yolu. Uzatılmış bir seviyeye baskı oluşturmadan birkaç egzersize devam ettiğinizden emin olun. Nasıl uygun bir eğitim gerekliyse, aynı şekilde yeterli beslenme ve uyku süresi de gereklidir..

Hamileliğin 4. Ayında Diyet ve Egzersiz:

Yiyecek ve egzersiz, hamileliğin herhangi bir aşamasında belirgindir. 4 aylık hamilelikte iyi ve düzgün bir şekilde kilo almanız gerekir ve diyet şunları içermelidir:.

Diyet:

Meyve ve sebzeler:

Öğünlerinize taze ve yapraklı sebzelere yer vermek sağlığınız için faydalı olacaktır. Ayrıca kuruyemişler midenin boş kalmaması için öğünler arasında alınması gereken tutunmayı da ekler. Portakal, muz, elma, brokoli, hindistancevizi, ıspanak vb. bu aşama için çok tercih edilir..

Çiğ Gıda Maddeleri:

Birkaç taze sebzede daha fazla vitamin değişti ve bu nedenle birkaç doktor onları çiğ tüketmenizi tavsiye ediyor. Ayrıca, vücudunuzdaki yağ seviyesini korumak için haşlanmış tercih edilen bazı sebzeler vardır..

C vitamini:

C vitamini yönünden zengin meyveler en çok hamileliğin 4. ayında alınır. Yemeğinizi sindirmenize yardımcı olurlar. Portakal, limon ve greyfurt aynı amaçla en çok tercih edilen meyvelerdir..

Egzersizler:

Hamileliğinizin dördüncü ayına girdiğinizde, pelvik bölgelerinizi ve karın kaslarınızı çalıştıran göreve konsantre olmanız gerekir. 4. ay gebelik egzersizlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Göbek Genişlemesi:

Bacaklarınızı katlayın ve sırtınızı duvara yaslayın. Ellerinizi dizinize koyun ve burnunuz göbeği vücudunuza yaklaştırırken nefes alın. 5 dakika basılı tutun. Şimdi nefes verin ve önceki pozisyonunuzu alın. Aynı şeyi beş kez daha yapın.

çömelme:

Bu egzersiz pelvik bölgeye konsantre olarak yapılır. Uygun duruş kazanmanıza yardımcı olur ve ayrıca pelvik bölgenizin genişlemesi için alan sağlar..

germe:

Bir bebek yumru ile germe sizin için acı verici olabilir, ancak daha sonra doğum döneminde yardımcı olan kaslarınızı geliştirmenize ve güçlendirmenize de yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuza esneklik kazandırır..

Yürüme:

Yürüyüşler, hamileyken vücudunuzun doğuma hazırlanmasına yardımcı olacağından faydalıdır. Ayrıca, sağlığınız için de çok önemli olan fazla kalorileri yakar..

Mide Ayarı:

Burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi tutun. Ağırlık merkezini ayarlamayı deneyin, böylece önümüzdeki birkaç ay ve büyüyen yumru için açınızı çalıştırmanız daha kolay olur. Kadının dört aylık hamile olduğu ve kendini göstermediği bazı durumlar vardır..

4. Ayda Gebelikte Seks:

Bu aşamada ruh hali değişimleri geliştiriyor ve dünyadaki her şey için deli oluyorsunuz. Yakınlık şu anda aklınızdaki son şey olabilir, ancak eşinizle konuşun ve biraz zaman ayırabilirseniz, cinsel aktivite hakkında konuşun ve ortak noktayı bulun. Doğal pozisyon, gidilecek yoldur ve keseniz bebeğinizi gayet iyi koruyacaktır. Hamileliğin 4. ayındaki uyku pozisyonu da dünyalar kadar fark yaratır ve cinsel ilişki kısmına yardımcı olur..

Hamileliğin 4. Ayında Ağrı ve Sağlık Sorunları:

Mide bulantısı ile ilgili sorunlarınızın hamileliğin bu ayında kesinlikle azalacağını fark etmiş olsanız da, dikkat edilmesi gereken başka sağlık sorunları da olabilir. Mide ekşimesi hissi ile birlikte sindirim sorunları ve kabızlık büyük ölçüde zahmetli olabilir. Nefes darlığı ve düzgün nefes alma sorunları da olabilir. Lekelenme veya kanama fark ederseniz, hemen bir doktora başvurun ve ona acele edin. Diş eti kanaması, burun kanaması ve hatta burun tıkanıklığı gibi başka hamilelik belirtileri ve sorunları olabilir..

4 Aylık Gebelik Bakımı ve Önlemler:

Hamileliğin 4. ayındaki önlemler bu nedenle aşağıdakileri içerir:.

 • Artık dördüncü ayda olduğunuza göre, önümüzdeki birkaç aylık stresten kurtulmak için finansal konuların hemen halledilmesi gerekiyor. 4. ayda hamilelikte stresin doğrudan mide ağrısına bağlı olduğu bulundu.
 • Bir işi halletmeyi planladığınızda bebeğinizi düşünün. İçinizdeki bebeğin de dinlenmeye ihtiyacı var. Bize güven; bebeğiniz size daha sonra teşekkür edecek.
 • Partnerinizden ve destek grubunuzdan ekstra güvence alın, bu sadece çok yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda eşsiz yaşam deneyimi hakkında birçok yeni şeyi ortaya çıkaracaksınız..
 • Bu rotayı almayı düşünüyorsanız, evde doğum planınız için hazırlanmaya başlayın. Ayrıca, ebenize tüm detayları anlatarak ona ayıracak daha fazla zamanınız olduğundan emin olmalısınız..

Tıbbi Tedaviler ve Kontrol:

Dördüncü ayda doktor kan tahlili yaptırarak içindeki bebekte bir sorun olup olmadığını kontrol eder. Gebeliğin 4. ayında kanama da sık görülen bir durumdur. Bebeğin sağlığını bloke eder. İkinci üç sömestr aşamasına gireceğiniz için, yine vücudunuzda ele alınması gereken birkaç yeni değişiklik yapılacak. Bu nedenle, ihtiyacınız olan bazı yaygın ilaçlar.

 1. Ağrı ve sızılar– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’den uzak durun.
 2. Alerji– Antihistaminikler ve Loratadin. Psödoefedrin ve Fenilefrin gibi Dekonjestanlardan kaçının.
 3. Öksürük– Dekstrometorfan ve Guaifenesin.
 4. Kabızlık– Metamucil ve Colace. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 5. Göğüste ağrılı yanma hissi– Antasitler ve Famotidin.

Gebelikte Uyku Pozisyonu 4. Ay:

Her zaman tavsiye edilen en iyi yol yan yatmaktır. Özellikle sol taraf, maksimum kan akışına yardımcı olduğu ve fetüse ulaşmasına yardımcı olduğu için tavsiye edilir. Ayrıca karaciğer üzerinde herhangi bir baskı oluşturmaz. Ek bir konfor alanı için bacakların veya dizlerin arasına bir yastık yerleştirebilirsiniz..

Dört Aylık Hamileler İçin Ek İpuçları ve Öneriler:

 • Bebeğiniz bu aşamada tekme atmaya başlayacaktır, bu nedenle hıçkırıkları kontrol altına almak için etrafta su bulundurun..
 • Bebeğinize zarar verebileceğinden güneş kremi olmadan asla dışarı çıkmayın..
 • Yiyecekleri uyku saatinden çok önce alın; yoksa şiddetli mide bulantısına dönüşebilir.
 • Uyurken uygun vücut duruşları kullanın, oturun ve yürüyün çünkü bu bel ağrınızı ve ayrıca içindeki çocuğu da etkiler..
 • Günde en az 10 saat dinlenmeye özen gösterin. Bu, vücudunuzu rahatlatacak ve bebeğiniz de gelişecektir..

Evet, anne olmak zordur ve bebek rahminizde doğduğu andan itibaren mücadele eder. Sabaha karşı kusmak ve şişkinlik ve mide bulantısı hissetmekle ilgili günlük savaş, önümüzdeki aylarda vücudunuzda gerçekleşecek olan farklı bedensel değişikliklere sadece bir bakış olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, dört ay sonra hamileliğinizde, daha güçlü ve önümüzdeki yorucu aylara hazır hale geldiniz. Aylar zor geçecek, ancak tüm diyet, egzersiz ve ilaç rejimini uygularsanız, stressiz bir hamilelik deneyimi yaşayacaksınız. Sen güçlü bir kadınsın ve sağlıklı bir zihniyetle her şeyin üstesinden gelebilirsin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. 4. ay hamilelik belirtileri olarak annenin vücuduna iyi gelen şeyler nelerdir??

Cevap: Anne sabah bulantısını atlatmış ve sürekli yorgunluk ve bitkinlik geçmiş olmalı. Anne, vücudunun geçirdiği değişiklikleri sonunda kabul ettiği için hareketinde daha fazla bahar bulabilir. 4. ayda annenin bebeğinin hareketlerini hissedebildiği belli anlar vardır..

S2. Annenin vücudunda meydana gelen ve rahatsızlığa neden olan diğer değişiklikler nelerdir??

Cevap: Annenin vücudunda meydana gelen diğer değişiklikler, sonraki aylarda gerçekleşecek değişikliklerin çoğunu karakterize eder. Vücuttaki östrojen bölümündeki artış nedeniyle vücudunun farklı bölgelerinde daha fazla ben ve çil büyümesi olacaktır. Bu büyümeyi önlemek ve ‘hamilelik ışıltısını’ yeniden kazanmak için bu dönemde kullanılabilecek özel hamilelik maskeleri ve kremleri vardır. Annenin burnu da şişmeye başlar, bu da istenmeyen bağlantılara ve burun kanamalarına neden olur. Hamilelik için hemoroid kremi, hamilelik sona erdikten sonra bile onlara yardımcı olacağı için gelecekteki anneler için önerilir..

S3. 4 aylık hamileyim. Bebek şimdi duyuyor mu?

Cevap: Evet, bebeğin kulakları nihayet gelişmeye başladı ve anneler bebekleriyle konuşmaya başlayabilir. Bebeğin kalp atışı da duyulabilir. Çocuğa iyi bir klasik müzik dinletmeniz ve çeşitli konuşmaların ve hatta sesinizin kayıtlarını dinlemesini sağlamanız tavsiye edilir, böylece temel düzeyde bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz..

Yakında dünyayı sizinle birlikte görerek sevinç paketinizi dört gözle bekleyebilirsiniz. Yolunuza çıkan birkaç aksaklığa katlanın ve tüm zaman boyunca sorunsuz bir hamilelik geçireceksiniz..