Hindistan’ın Pembe Şehri olarak bilinen Jaipur, düğünlerinden sonra romantik bir kaçamak isteyen çiftler için ideal bir seçimdir. Thar Çölü’nün arka planında yer alan Jaipur, sonsuz kumlu manzaraların, muhteşem anıtların ve tarihi sarayların muhteşem manzarasını sunmaktadır. Geleneksel Hint kraliyetinin özünü istiyorsanız, bu sizin mükemmel seçeneğiniz. Hindistan’da her yer çift olarak ziyaret etmek için güvenli değil. Ancak Jaipur kesinlikle bir istisnadır. Jaipur, çiftler ve aileler tarafından da ziyaret edilebilecek çok güvenli bir yerdir. Jaipur’da sunulan hizmetler, hiçbir turistin asla unutamayacağı yüksek mükemmellik standartlarını karşılamaktadır. İşte tarihi Rajasthan’ın bu egzotik şehrinde kuşları sevenler için Jaipur’daki en iyi balayı yerlerinden bazıları..

Jaipur’da Romantik Balayı Mekanları:

1. Şehir Sarayı:

Jaipur'da Balayı Mekanları - Şehir Sarayı

Babür ve Rajput tasarımlarının en iyi karışımıyla inşa edilen Şehir Sarayı, sonsuz açık avluları ve bahçeleri ile mimari bir gösteridir. Oraya gittiğinizde devasa müzeyi ve sanat galerisini kaçırmayın. Rajput izlerinin bu hatırası 1700’lerde inşa edildi ve büyük ölçüde Chandra Mahal ve Mübarek Mahal’den oluşuyor..

2. Hava Mahal:

Hava Mahal

Jaipur’daki göz alıcı balayı noktalarından bir diğeri de Hawa Mahal veya Rüzgarlar Sarayı’dır. Bu 18. yüzyıldan kalma 5 katlı bina, kral Sawai Pratap Singh tarafından oyulmuştur. Bu yapının, kadınların ağlarla kaplı ekranlardan şehir alaylarını izlemesi için bir bakış açısı sağlamak için tasarlandığına inanılıyor..

3. Amber Sarayı:

kehribar sarayı

Muhteşem Amber sarayı ve kalesi, yeni evliler için Jaipur’daki balayı destinasyonunu ziyaret etmesi gereken bir diğer yerdir. Tüm yapı kırmızı kumtaşı ve beyaz mermerlerle yapılmıştır. İstilacılardan korunmak için yüksek duvarlarla çevrili bu sarayın iç mekanları, güzelliği ve zarafeti tanımlar. Burayı ziyaret ettiğinizde egzotik Sheesh Mahal’i ve Maota Gölü’nün nefes kesici manzarasını kontrol etmeyi unutmayın..

4. Jal Mahal:

Jal Mahal

Man Sagar Gölü’nün merkezinde bulunan Jal Mahal veya Su Sarayı, eski Rajput mimarisini anımsatan bir başka yapıdır. Bu 5 katlı bina, göl dolduğunda su altında kalan 4 kat ile tamamen kırmızı kumtaşından oyulmuştur. Bu saraya teknelerle ulaşabilir ve Aravalli Sıradağları’nın muhteşem manzarasına ve masmavi suyun yansımalarına hayran kalabilirsiniz..

5. Rambagh Sarayı:

Rambagh Sarayı

Önceleri eski bir saray olan, şimdi özel bir 5 yıldızlı otele dönüştürülmüş olan Rambagh Sarayı, başlangıçta bir bahçe evi olarak ve daha sonra Rajput kralları için bir av köşkü olarak hizmet vermiştir. Şimdi, Taj Group tarafından lüks bir otele dönüştürüldü..

6. Nahargarh Kalesi:

Nahargarh Kalesi

Tüm Jaipur şehrinin panoramik manzarasını görmek istiyorsanız, burası sizin için ideal bir yer. Başlangıçta işgalcilere karşı güvenlik sağlamak için inşa edilmişti ve şimdi şehre çarpıcı ve yıldızlı bir akşam manzarası sunuyor.!

7. Jaigarh Kalesi:

Jaigarh Kalesi

Bu şehirdeyken, bu aranan balayı noktasını unutmayın. Kayalık Aravalli Tepeleri’nin kenarında bulunan bu kalenin yüksek duvarları kırmızı kumtaşından yapılmıştır. Buradaki önemli turistik yerler arasında Ram Harihar Tapınağı, Kal Bhairav ​​Tapınağı ve eski silah ve mühimmat sergileyen bir müze bulunmaktadır..

8. Jantar Mantarı:

Jantar Mantarı

Uzay araştırmaları için beş astronomik aletten oluşan Jantar Mantar, Maharaja Sawai Jai Singh tarafından inşa edildi. Bilim meraklısıysanız bu yeri ziyaret edebilirsiniz, çünkü burası astronomi öğrencileri ve bir bütün olarak turistler için en iyi yerlerden biri..

9. Chokhi Dhani:

Jaipur'da Balayı Mekanları - Chokhi Dhani

Antik Rajasthani mirasına bir göz atmak istiyorsanız, Chokhi Dhani’yi ziyaret edin. Festivaller ve kutlamalarla her zaman canlı, burası sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak!

Kadim kültür ve mirasla bezenmiş Jaipur sizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyecek! Jaipur’a inişin 1. gününden ve balayı turunun son gününe kadar konaklama, siz ve eşiniz, Jaipur’un misafirlerine yıllar boyunca sürdürdüğü zarafet ve sınıfla davranmaya inandığı için kraliyet hizmetleri ile tedavi edileceksiniz. Sadece eşinize değil, Jaipur’un sunduğu egzotik güzelliğe de aşık olun. Ayrıca uzun zamandır kayıp olan dönemin romantizmiyle dolu, burayı balayı destinasyonunuz olarak seçme kararınızdan asla pişman olmayacaksınız.!