Lord Shiva, Hindu dininin en güçlü Tanrılarından biridir. Karakteri, bir koruyucudan yok ediciye kadar birçok tonla boyanmıştır. Aynı zamanda Adiyogi veya evrenin ilk çilecisi olarak kabul edilir ve esrarengiz bir kişilik olarak tanımlanır. Yüce gücü, gücü ve şöhreti nedeniyle Lord Shiva, insanlığın bildiği en büyük Tanrılardan biri olarak kabul edilir! Pek çok ebeveynin, çocuklarına en sevdikleri tanrı Lord Shiva’nın adını vermeyi tercih etmesine şaşmamalı. Bu yazıda, Erkek ve Kız Çocuklar için 70 Eşsiz Lord Shiva Bebek İsimleri topladık. Şiva’nın adanmışları tarafından sevgiyle hitap edilen farklı isimleri bilmek sizi şaşırtacak.!

lord shiva bebek isimleri

Erkek ve Kız Bebekleri İçin En İyi 70 Lord Shiva İsimleri:

Lord Shiva’nın ilahi güçlerine kesin olarak inanıyor musunuz? Shiva’nın mantralarını söylemek zihninize barış ve dinginlik getiriyor mu? O zaman neden yeni doğan erkek veya kız çocuğunuz için bu Lord Shiva isimlerinden birini seçmiyorsunuz??

Erkek Bebekler İçin 50 Lord Shiva İsmi:

Shiva Sahasranam’a göre, Lord Shiva’nın benzersiz niteliklerini ve özelliklerini temsil eden yaklaşık 1000 farklı adı vardır. Zamanla bu isimler, gelenek ve modernliğin bir karışımını tercih eden yeni nesle uyacak şekilde bir facelift’ten geçti. İşte Lord Shiva ile ilgili bazı popüler erkek bebek isimleri:

1. Ashutosh:

“Ashutosh” kelimesi “kolayca memnun olan” anlamına gelir. Puranalarımıza göre, Lord Shiva, statülerine bakılmaksızın tüm adanmışlarının nimetlerini veren merhametli ve şefkatli bir Tanrı’dır..

2. Anike:

“Aniket” kelimesinin gerçek anlamı “dünyayı evi yapan”dır. Bir çileci olan Shiva, belirli bir meskeni olmayan bir dağ sakini olarak tanımlanır. Bu yüzden ona Aniket denir..

3. Achintya:

“Achintya” kelimesi Sanskritçe’den türetilmiştir, yani “anlayışın ötesinde olan” anlamına gelir. Shiva, aynı anda hem koruyucu hem de yok edici olarak görev yapan karmaşık bir karakter olarak tanımlanır..

4. Alok:

“Alok”, ışık veya aydınlanma anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Lord Shiva’nın aydınlanma durumuna ulaştığı ve bir Yogik durumuna girdiği bilinmektedir. Bu nedenle Siva’ya Alok veya Aloknath da denir..

5. Bhairav:

“Bhairav” adı, Lord Shiva’nın başka bir formu olarak kabul edilen Hindu Tanrısı Kala Bhairava’dan gelir. Bhairav, birçok ebeveynin bir erkek çocukta arzu edilen nitelikler olduğunu düşündüğü şiddetli, agresif ve güçlü doğa ile ilişkilidir.

6. Bhavesh:

“Bhavesh”, varoluş anlamına gelen “Bhava” ve shiva anlamına gelen “eesh” olmak üzere iki Sanskritçe kelimeden türetilmiştir. Shiva, ona bu ismi kazandıran varlığın Efendisi olarak kabul edilir. Yazım alternatifleri Bhavish veya Bhawesh’tir.

7. Çandrasekhar:

“Chandra Sekhar”, Lord Shiva ile ilgili en popüler isimlerden biridir. Sanskritçe kelime, “tacı üzerinde ay olan” anlamına gelir – bu, Shiva’dan başkası değildir. Bu ismin küçük varyasyonları Chandra Mouli, Chandrakanth vb..

8. Chatresh:

Chatresh, erkek bebekler için modern bir Lord Shiva adıdır. Bu ismin bir yorumu, “Chatra” kelimesinin şemsiye, koruma sembolü anlamına gelmesidir. Yani Chatresh, insanlığın nihai koruyucusu olan Shiv Ji anlamına gelebilir..

9. Deviş:

Lord Shiva’nın diğer Hindu tanrıları arasında en önde gelen Tanrılar olduğunu biliyoruz. Aslında, Shaivitler, Shiva’nın Sanskritçe’de Devesh’e çevrilen Tanrıların Efendisi olduğuna inanıyorlardı. İsim, üstün güç ve liderlik nitelikleri ile ilişkilidir..

10. Devadev:

Shiva için başka bir başlık Devadev’dir. “Tanrıların Tanrısı” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Lord Shiva, ona bu güçlü ismi kazandıran tüm Hindu Tanrılarının efendisidir.!

11. Durjay:

Durjay, yenilmez, yenilmez ve yenilmez anlamına gelen Lord Shiva’nın başka bir adıdır. Şüphesiz, Şiva’yı yenebilecek ve ona karşı bir savaş kazanabilecek ilahi veya insani bir güç yoktur..

12. Dakşin:

Güney Hindistan’da Shiva, bilginin Gurusu olarak kabul edilen Dakshinamurthy şeklinde ibadet edilir. Bu nedenle birçok insan, yeni doğan erkek bebekleri için uzun biçimli veya kısa biçimli Dakshin’i kullanmayı tercih ediyor..

13. Dhanvin:

Hindu Puranalarına göre Shiva, Pinaka yayı ve okuyla düşmanlarını korkutabilen büyük bir okçu olarak bahsedilir. Bu nedenle kendisine Büyük Okçu anlamına gelen “Dhanvin” de denir..

14. Dhyandeep:

Shiva, Sanskritçe bir kelime olan ve “bilginin ışığı” anlamına gelen “Dhyandeep” olarak da anılır. Mitolojik metinlerimize göre Shiva, tüm yönleriyle en son bilgilere sahip ilahi bir güç olarak tasvir edilir..

15. Devarş:

‘Devarş’ kelimesi Tanrı’nın armağanı anlamına gelir. Eğer bir Shiva adananıysanız ve bebeğinizi O’nun Hediyesi olarak görüyorsanız, o zaman bu ismi seçin. Oğlunuza Shiva (Har Har Mahadev) anlamına gelen “Dev” diye sevgiyle hitap edebilirsiniz.!

16. Dhruva:

Shiva, zihninizi sabit ve ‘hareketsiz’ kılan bir yoga uygulaması olan meditasyonun Tanrısı olarak kabul edilir. Bu yüzden ona durağan bir güç anlamına gelen “Dhruva” denir..

17. Eeswar:

“Eeswar”, Evrenin Yaratıcısı ve Koruyucusu anlamına gelen Lord Shiva’nın önde gelen isimlerinden biridir. Ishwar, Eshwar, Eashwer, vb. gibi bu ismin birçok yazım çeşidi vardır..

18. Ekaling:

Lord Shiva, Udaipur’un en eski tapınaklarından biri olan Rajasthan’da “Ekling” olarak tapılır. Gelenek olarak, bu bölgeye ve çevre bölgelere ait olan birçok insan, erkek yavrularına en sevdikleri tanrının onuruna Ekling adını verir..

19. Ekambar:

“Ekambar” isminin birden fazla anlamı ve yorumu vardır. Bir mitolojik hikayeye göre, Shiva, Kanchipuram tapınak kasabasında Ekamabareshwar olarak ibadet edildi. Başka bir versiyon ise, Shiva’nın tüm gökyüzünü ve boşluğu dolduran ilahi güç olarak kabul edilmesidir, bu yüzden ona “Ekambar” denir..

20. Gaurinat:

Lord Shiva, Gauri veya Parvati Devi’nin eşidir. Bu nedenle ona “Gaurinath” veya Gauri’nin Eşi denir. Bu isim, Hint kültüründe ve geleneklerinde kadınlara nasıl saygı duyulduğunun güzel bir örneğidir..

21. Giriş:

Sanskritçe “Giri” kelimesi Dağ anlamına gelir. Lord Shiva, Dağların Efendisi olarak kabul edilir, bu yüzden Giri (dağ) ve Eesh (Hükümdar) olarak adlandırılır. Yazım çeşitleri Gireesh, Giriesh vb..

22. Girindra:

Lord Shiva’nın bir diğer adı da Dağların Efendisi anlamına gelen “Girindra”dır. Shiva, özellikle Himalaya zirveleri olmak üzere bir dağ sakini olarak tanımlanır. İsim, sıkılığı, başarıları, başarıya giden yolu vb..

23. Himanshu:

“Himanshu”, “Buzun Parçası” anlamına gelen Hintli erkekler için popüler isimlerden biridir. Lord Shiva, Himalayaların karla kaplı dağlarında yaşıyor ve bu ona bu ismi kazandırıyor..

24. Haris:

“Harish” adı, inanç sistemine bağlı olarak hem Lord Shiva hem de Lord Vishnu olarak yorumlanabilir. Teknik olarak, isim, Hari’nin Vishnu’ya atıfta bulunduğu ve Eesh’in Shiva’ya atıfta bulunduğu iki tanrının birleşimidir..

25. İşhan:

Sanskrit dilinde “Isha” kelimesi, her şeyin efendisi veya efendisi anlamına gelir. Böylece, Ishaan, dünyanın nihai hükümdarı olan Lord Shiva anlamına gelir. Ishaan ayrıca erkekler için modern bebek isimleri listelerinde de üst sıralarda yer alıyor..

26. Jatin:

Jatin “hayırlı olan” anlamına gelir. Lord Shiva, insan veya ilahi olup olmadığına bakılmaksızın herkes için koruyucu ve hayırsever olarak kabul edilir..

27. Jagadiş:

“Jagadish” adı, Lord Shiva’dan başkası olmayan dünyanın hükümdarı anlamına gelir. Çocuklarının hayatta üstünlük kazanmasını isteyen ebeveynlerin en popüler seçimlerinden biridir..

28. Jogesh:

Sanskritçe’deki “Jogesh” adı “Yogilerin Kralı” anlamına gelir. Yogiler, Lord Shiva’dan kaynaklanan bir bilgi olan Yoga ve meditasyon uygulayan münzevilerdir..

29. Jayanth:

Jayanth, Lord Shiva’nın “galip gelen” anlamına gelen başka bir adıdır. Shiva tek bir savaş kaybetmedi ve yenilmez bir kişilik olduğuna inanılıyor.

30. Kailash:

“Kailash” kelimesi, Lord Shiva’nın kutsal meskenine inanılan Himalayaların kutsal Dağını ifade eder. Kailash’ın orijinal anlamı Sanskritçe “Cennet” veya “Kristal” anlamına gelir..

31.

Lord Kedarnath, beş ana Shiva tapınağından biri olduğu için Shiva’ya tapılır. “Kedar” Karanlık Olan anlamına gelir. Burayı ziyaret eden birçok kişi, erkek çocuklarının ilahi nimetleri kazanması için bu kelimeyi seçmeyi tercih ediyor..

32. Kaushik:

“Kaushik” kelimesi, gizli hazine bilgisine sahip bir kişi olarak yorumlanır. Bu nedenle Lord Shiva’ya bazen Kaushik denir..

33. Lokesh:

“Lokesh” kelimesi, Dünyanın Efendisi anlamına gelir. Sanskritçe dünya anlamına gelen “Lok” ve hükümdar veya Rab anlamına gelen “Esh” kelimelerinden türetilmiştir..

34. Mahesh:

Shiva’ya Maheshwara veya Büyük Hükümdar da denir. Bu nedenle, birçok insan ya bu kelimeyi ya da daha kısa versiyonunu – Mahesh’i erkek çocuklarına isim olarak kullanır..

35. Mahadev:

Mahadev, Lord Shiva olan “En Büyük Hükümdar” anlamına gelir. Bu ismin Şivji’nin bilgelik, bilgi, yenilmezlik gibi tüm güçlü özelliklerini davet edebileceğine inanılıyor..

36. Mrityunjay:

Mrityunjay, “Ölüme galip gelen” anlamına gelir. Shiva, doğum ve ölümün sıradan yönlerine meydan okuduğu için bu adla anılır. Bu isim genellikle doğum sırasında zorluk yaşayan çocuklar için tercih edilir..

37. Nataraj:

Shiva, Dansın Efendisidir, bu yüzden O’na Nataraj denir. Shiva’nın insan ruhlarını dünyanın yanılsamasından kurtarmak için yapılan ShivaTandava adlı kozmik yıkım dansı.

38. Neelakanta:

“Neelakanta” adı, Sanskritçe Mavi anlamına gelen “Neela” ve boğaz anlamına gelen “Kanta” kelimelerinden türetilmiştir. Shiva, süt okyanusunun çalkalanmasından zehir yuttuktan sonra mavi boğazlı tanrı olarak adlandırılır..

39. Nirancan:

Nirajan, “kusursuz olan” anlamına gelen Lord Shiva’nın bir başka adıdır. Terim, herhangi bir kötü özelliği olmayan kusursuz ve lekesiz kişiliği nedeniyle Shivji’ye mükemmel bir şekilde uyar..

40. Omkar:

Omkar, kutsal hece Om’un sesidir. Hindu metnine göre Shiva Purana, Shiva ve Om aynıdır ve aynıdır. Bu yüzden Shiva’ya OmkaraSwarupa denir.

41. Pasupathi:

“Pasupath” kelimesi Hayvanların Efendisi anlamına gelir. Antik felsefeye göre hayvanlar, üç guna olan sattva, rajas ve tamas ile bağlı herhangi bir yaratıktır. Shiva bizi bunlardan kurtarır ve özgür olmamıza yardım eder, bu yüzden ona Pasupathinath denir..

42. Puşkar:

Pushkar’ın mavi nilüfer, kutsal göl ve hatta gökyüzü gibi birçok anlamı vardır. Lord Shiva’nın birçok adından biri olarak kabul edilir..

43. Rudra:

Rudra, şekilsiz ve şekilsiz Shiva’nın görünür şekli olarak kabul edilir. Aslında, en eski Vedalar olan Rig Veda, metinlerde Shiva’dan değil Rudra’dan bahseder..

44. Şankar:

Shankar’ın Lord Shiva’nın insan formu olduğuna inanılıyor. Erkek bebekler için en popüler Shiva’dan ilham alan isimlerden biridir..

45.

Shiva’ya Ay’ın Efendisi anlamına gelen Someshwar da denir. Shiva’nın arması üzerinde bir Hilal ile temsil edildiğini fark edebilirsiniz. Yazım varyantı Someshvar’dır.

46. ​​Trilok:

Trilok, Üç Dünyanın – Dünya, Cennet ve Cehennem – Hükümdarı anlamına gelen Triloknath’ın kısa şeklidir. Bu, Lord Shiva’nın birçok adından biridir..

47. Trişul:

Trishul, Lord Shiva’nın doğrudan adı değil, onun ilahi silahıdır. Kötülüğün gücünü, egemenliğini ve yok edilmesini simgeleyen trident için Sanskritçe bir kelimedir..

48. Umeş:

Shiva, Uma’nın Efendisi (Parvathi) anlamına gelen Umesh olarak da adlandırılır. Aynı zamanda U harfi ile başlayan birkaç Hintli isimden biridir..

49. Vyomdev:

Sanskritçe “Vyom” kelimesi boşluk, hiçlik veya Shoonya anlamına gelir. Shiva, Uzayın Efendisi olarak kabul edilir, bu yüzden ona Vyomdev denir..

50. Yayın:

Modern nesil için iyi çalışan Lord Shiva’nın bir başka akılda kalıcı ismi Yayin’dir. Bu kelime, hızlı, hızlı ve hızlı olan anlamına gelir. Bugünlerde çoğu erkek böyle değil mi??

Lord Shiva Anlamına Gelen 10 Kız Bebek İsmi:

Lord Shiva isimlerinin sadece erkekler için olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Lord Shiva ile yakından ilişkili birçok kadınsı isim var. Bunların her birine aşağıda bir göz atalım:

51. Eeshwari:

Eeshwari, Lord Shiva ile ilgili en popüler kız bebek isimlerinden biridir. Tanrı anlamına gelen Eeshwar’ın kadın çeşididir. Yani, Eeshwari Tanrıça anlamına gelir.

52. Yatsı:

Kızlar için bir başka trend olan Lord Shiva ismi “Isha”. “Koruyan” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Zengin anlamının yanı sıra Isha, kulağa şık ve modern geliyor.

53. Rudrani:

Rudrani, Lord Shiva’nın bilinen ilk formu olan Rudra’nın kadın eşidir. Bir bakıma, Rudrani Tanrıça Parvati’ye atıfta bulunur ve hatta bazıları onu bir Tanrıça Durga biçimi olarak görür..

54. Şivani:

“Shivani” ismi, “Shiva” kök kelimesinden dolayı güçlü bir havası vardır. Bu isim kelimesinin asıl anlamı “Şiva’nın Takipçisi”dir..

55. Lavita:

Lavitra, orak benzeri eski bir silahın adıdır. Hindu Puranaları, bu silahın Lord Shiva ile bir ilişkisini önerir. Bu nedenle bazı ebeveynler bu ismi Shiv Ji ile olan bu ilişki için ve ayrıca nadir olması nedeniyle tercih ederler..

56. Natyapriya:

Lord Shiva, özellikle kendinden geçmiş bir ruh hali olduğunda dans etmekten zevk alır. Bu yüzden ona “Natya Priya” denir. Feminen sesinden dolayı bu terim kız çocuklarına isim vermek için uygundur..

57. Pranavi:

Pranavi, evrenin ilk sesi olan Aumkara olan Sanskritçe “Pranava” kelimesinden gelir. Aynı zamanda Tanrıça Parvathi’nin birçok adından biridir..

58. Şambhavi:

Shambhavi, Sanskritçe mutluluk anlamına gelen “Sham” ve var olmak anlamına gelen “bu” kelimelerinden gelir. Bu nedenle, adı “mutluluktan doğan” olarak tercüme edilir. Tanrıça Durga, Shambhavi adıyla da anılır..

59. Shankari:

Shankari, Tanrıça Parvati’nin isimlerinden biridir. “Shankar’ın (Lord Shiva) Eşi” anlamına gelir. Adı, Shiva ile ilgili diğer isimlere kıyasla olumlu ve sakin hislere sahiptir..

60. Tejaswini:

Tejaswini, “parlak veya parlak olan” anlamına gelir. Shiva, aydınlatıcı kişiliği nedeniyle genellikle “Tejas” olarak adlandırılır ve adı da buradan gelir..

Lord Shiva ile İlgili 5 Uniseks Bebek İsimleri:

Lord Shiva anlamına gelen cinsiyetten bağımsız isimler arıyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atın:

61. Sukhada:

Sanskritçe “Sukhada” kelimesi mutluluk veren kişi anlamına gelir. Lord Shiva’dan başka kim hayatımıza büyük neşe ve mutluluk getirebilir? Bu isim erkekler ve kızlar için uygundur.

62. Varada:

Sanskritçe “Varada” kelimesi “nimet veren” anlamına gelir. Lord Shiva, adanmışlarına nimetler verme konusundaki bu cömertliği ile tanınır.

63. Arha:

Arha, “övülmeye değer olan” anlamına gelir. Bu nedenle, Şiva’nın adanmışları, tüm övgülere ve güzel sözlere layık olduğu için ona bu isimle hitap eder..

64. Bilva:

Bilwa, Lord Shiva’ya ibadet etmek için kullanılan Bel ağacının Sanskritçe adıdır. Kutsallığı nedeniyle Bilwa veya Bilva erkek ve kız bebeklerin isimlendirilmesinde kullanılır..

65. Seda:

Shiva’ya “Sadah Shiva” denir çünkü O ebedi ve ölümsüzdür. İsim, nötr anlamı nedeniyle her iki cinsiyet için de iyi sonuç verir..

Lord Shiva ile İlgili 5 İkiz Bebek İsimleri:

İşte Shiv Ji ile ilgili ikizler için 5 takım bebek isimleri:

66. Vrisan – Vrishank:

İkiz erkek bebekler için Shiva ile ilgili bir dizi isim arıyorsanız, Vrisan ve Vrishank’ı deneyin. “Vrisan”, Lord Shiva’nın başka bir adıdır ve “Vrishank”, boğalı olan anlamına gelir (Vrishabham, Sanskritçe’de Boğadır).

67. Malleş – Mangeş:

İkiz erkek bebekler için Lord Shiva’nın iki popüler ismi Mallesh ve Mangesh’tir. Mallesh, Shiva’nın bir formu olan “Mallikarjuna” kelimesinden gelir ve Mangesh’in Shiva’nın reenkarne karakteri olduğu söylenir..

68. Shiva – Shivathmika:

Shiva ve Shivathmika isimleri, ikiz erkek ve kız bebek için en iyi Shiva isimleridir. Shiva, Lord Shiva’nın doğrudan adıdır ve Shivathmika, “Shiva’nın Ruhu” dur..

69. Suprita – Suragana:

Shiva, hoş kişiliği nedeniyle “Supritha” olarak da adlandırılır. Suragana, “yardımcıları olarak Tanrıları olan” anlamına gelir. Her iki isim de ikiz kız bebekler için uygundur..

70. Akshay – Akhil:

Akshay ve Akhil isimleri ikiz erkek bebekler için uygun isimlerdir. Akshay, “sonsuz veya ölümsüz olan” anlamına gelir. Akhil, “tamamlanmış” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir..

Bunlar, ilahi armağanınız (çocuğunuz) için en iyi Lord Shiva Bebek İsimlerinden bazılarıdır. Bu kelimelerin en iyi yorumlarını ve anlamlarını ortaya koymak için elimizden gelenin en iyisini yapmış olsak da, onları algılama şeklimizde farklılıklar olabilir. Bu listeye girmesi gerektiğini düşündüğünüz Shiva ile ilgili başka bebek isimleriniz varsa, bize bildirin.!

SORUMLULUK REDDİ: Bu isimlerin farklı ülkelerde, kültürlerde ve dillerde farklı anlamlar taşıyabileceğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bebeğiniz için bir isim seçmeden önce yerel kültürünüzdeki bir ismin sembolizmini tam olarak anladığınızdan emin olun. Bilgiler kapsamlı araştırma veya uzman görüşü ile desteklenmediğinden bu makalede sağlanan materyale güvenmemelisiniz..