Makara Rashi veya Oğlak, boynuzlu bir keçi sembolü ile tanımlanabilen onuncu Zodyak işaretidir. Nakshatras- Uttarashada (1. Padam), Dhanusu (2,3 Padas) ve Sravana (4 Padam)’da doğan çocuklar bu Rashi’nin kapsamına girer. Bu yazıda, bu Nakshatra ve Padalarda doğan çocuklar için 60 En İyi Makar Rashi bebek isimlerinin bir listesini hazırladık..

Makar Rashi (oğlak) Bebek İsimleri

Ayrıntılara girmeden önce, Makara Rashi’nin başlangıç ​​alfabelerine* (sesler) bakalım:

  • Ol, Bo, Ba, Ji, Juu, Je, Jo, Kha

*Panchangam ile değişebilir

Anlamları Olan Erkek ve Kız Çocukları İçin En İyi 60 Makara Rashi (Oğlak) İsimleri:

İşte Makar Rashi’de doğan erkek ve kız bebekleri için en iyi 60 isim. Liste ayrıca Zodyak işaretinin belirli harfleriyle başlayan popüler Unisex ve ikiz bebek isimlerini içerir:

25 Makara Rashi Erkek Bebek İsimleri:

Oğlak burcunda doğan bebeğin düşünceli olma, zeka, pozitiflik gibi belirli nitelikler sergilediği bilinmektedir. Ayrıca çekici kişilikleri olduğu ve gittikleri her yerde kalabalığı çeken kişiler oldukları bilinmektedir. Şimdi, Makar Rashi’de doğan bu akıllı çocuklar için en iyi isimlere bir göz atalım:

1. Badri:

Badri, Makar Rashi’de doğan erkek bebekler için güçlü bir Hindu adıdır. “Badri” kelimesi, Lord Shiva veya Badrinath’ın birçok adından biridir. Alternatif yazım çeşidi Bhadri’dir.

2. Bağıra:

Bu isim, özellikle “Bhageera” karakterini sevenler olmak üzere, tüm “Jungle Book” hayranlarını cezbedecektir. Bu kelimenin asıl anlamı, filmdeki bu kara panterin sevgi dolu ve şefkatli doğasını tam olarak anlatan “beslemek”tir. “Bhageera” kelimesini bir yazım çeşidi olarak da kullanabilirsiniz..

3. Bajrang:

“Bajrang” kelimesi, Hintçe konuşan topluluklarda erkek bebekler için yaygın olarak kullanılır. Lord Hanuman’ın birçok adından biri olan “Vajrang” (elmas) kelimesinden gelen Sanskritçe bir kelimedir..

4. Baalan:

“Baalan” ismi, “genç” veya “çocuk” anlamına gelen oğlunuz için uygun bir kelimedir. Adı Sanskritçeden türetilmiştir ve ilgili isimler “Bala” olabilir..

5. Bansi:

Bansi, “flüt” anlamına gelen erkek bebekler için güzel bir isim. Adı melodi, uyum ve saflık ile ilişkilidir. Ayrıca “lal” gibi belirli adları kullanarak bu isme bir son ek ekleyerek tam gibi görünmesini sağlayabilirsiniz..

6. Bhaumik:

“Bhaumik” adı, Arazi Sahibi veya Dünya’nın sahibi anlamına gelir. “Bhau” kelimesinin “Dünya” anlamına geldiği Sanskritçe dilinden türetilmiştir. Bu ismin başka varyantı yok!

7. Bhadra:

“Bhadra” isminin birçok anlamı ve yorumu vardır. Bazı insanlar bu kelimeyi gizli Tanrıça “Bhadrakali” ile ilişkilendirir. Pek çok kimse bu kelimeyi mübarek, bahtiyar, koruyucu vb. anlamlarda yorumlamaktadır. Bu isim genellikle herhangi bir ekleme yapılmadan tek başına kullanılır..

8. Bhagyanath:

“Bhagyanath” ismi, Makar Rashi erkek bebeklerinin geleneksel isimlerinden biridir. Şans anlamına gelen “Bhagya” ve “sahip olan” anlamına gelen “nath” kelimelerinden türetilmiştir. Yani, kelime “şans sahibi” olarak tercüme edilir. Bu küçük şanslı caziben için mükemmel bir isim değil mi??

9. Derin:

“Bhavdeep”, Sanskritçe dünya anlamına gelen “Bhav” ve lamba anlamına gelen “derin” kelimelerinin birleşiminden oluşan birleşik bir kelimedir. Yani “Bhavdeep” Hindu mitolojisine göre dünyanın Lambası veya Lord Shiva’ya tercüme edilir..

10. Bodhan:

“Bodhan” kelimesi akıllı, zeki, bilge ve aydın anlamına gelir. Öğretmek anlamına gelen Sanskritçe “Bodhana” kelimesinden gelir. Dolayısıyla Bodhan, “öğreten veya talimat veren” olarak da yorumlanabilir..

11. Bopal:

Yaygın olarak “Bhupal” olarak yazılan Boopal, Makar Rashi erkek bebekleri için başka bir anlamlı isimdir. Sanskritçeden türetilen ad, “Toprak Sahibi” veya “Toprağın Hükümdarı” anlamına gelir. Klasik müzikte “Boopal” diye bir raga da vardır. Böylece, elde etmeyi düşündüğünüz anlama göre hecelemeyi seçebilirsiniz..

12. Bhoopathi:

Boopathi, kraliyet anlamı olan başka bir isimdir. Toprak anlamına gelen “Bhoo” ve Rab anlamına gelen “pathi” kelimelerinden gelen “Dünyanın Efendisi” anlamına gelir. Yazım varyantı “Bhupathi”.

13. Bibin:

Kerala Hıristiyan topluluklarında yaygın olarak bulunduğundan, “Bibin” kelimesi Hindu erkek bebekler için oldukça sıra dışıdır. Ancak bu ismin anlamı, onu tüm kültürlere ve dinlere uygun hale getirir. “Bibin”, “büyük düşünen” anlamına gelir..

14. Bijal:

“Bijal” kelimesi, elektrik veya yıldırım anlamına gelen orijinal Hintçe “Bijli” kelimesinin bir uyarlamasıdır. Adı yüksek enerjiyi ve yaratıcılığı simgeliyor.

15. Bijesh:

“Bijesh” kelimesi, Lord Shiva’nın birçok adından biri olarak kabul edilir. Bu kelimenin orijinal versiyonu “Zaferin Efendisi” veya Mahadev anlamına gelen “Vijesh” idi.!

16. Biren:

“Biren”, “Savaşçıların Efendisi” anlamına gelen erkek bebeklerin Hindu adıdır. Hindu mitolojisine göre, bu unvan Lord Vishnu’ya verildi, çünkü o bir Athimaharathi veya çok büyük ordularla savaşabilecek bir kişi olarak kabul edildi..

17. Jignesh:

“Jignesh” adı, merak anlamına gelen Sanskritçe “Jignasa” kelimesinden gelir. Dolayısıyla “Jignesh”, “entelektüel merakı olan” olarak yorumlanabilir..

18. Jishanth:

Modern bir Maraka Rashi erkek bebek ismi arıyorsanız, “Jishanth”ı deneyin. Bu çağdaş üslup sözcüğü, “kendine karşı duyguları en yüksek olan” olarak yorumlanır. Ancak bu kelime “kendini sevmek” veya narsisizm olarak alınabilir. Bu yüzden, bunu seçmeden önce iki kez düşünün!

19. Jiveş:

“Jivesh” adı, Sanskritçe yaşam anlamına gelen “Jiva” ve Tanrı anlamına gelen “esh” kelimesinden gelir. Yani Jivesh, Hindu mitolojisine göre Lord Shiva olan “Yaşam Tanrısı” anlamına gelir..

20. Jiyan:

Jiyaan, Makar Rashi’de doğan erkek bebekler için şık bir isim. “Her zaman mutlu olan” veya “kalbe çok yakın olan” anlamına gelir. Her iki durumda da isim, sevimli küçük oğlunuz için mükemmel!

21. Jogendra:

“Jogendra” adı, “Yogilerin Hükümdarı” veya Lord Shiva anlamına gelir. Yogi anlamına gelen Sanskritçe “Jogi” ve hükümdar veya kral anlamına gelen “Indra” kelimelerinden türetilmiştir. Bu, Shiva’yı temsil eden birçok isimden biridir..

22. Joşit:

Joshith, memnun veya memnun anlamına gelen Makar Rashi erkek bebekleri için güzel bir isim. Bu ismin kadın versiyonu “Joshitha” ve takma ad “josh” olabilir. Güç dolu, değil mi?

23. Jeevesh:

“Jeevesh” kelimesi Yaşam Tanrısı anlamına gelir. Yaşam anlamına gelen “Jeeva” ve Tanrı anlamına gelen “Esh” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşur. Başka bir deyişle, “Jeevesh”, bireysel inançlara bağlı olarak Lord Shiva veya Lord Vishnu’nun adı olabilir..

24. Khailash:

Khailash, Lord Shiva’nın kutsal dağı olan “Kailash” in ince ayarlı bir yazılışıdır. Sanskrit dilinden türetilmiştir ve Makara Rashi erkek bebekleri için bir isim olarak kullanılabilir..

25. Khajan:

Khajan, bu Rashi’de doğan erkekler için farklı bir isim. “Zenginlik” anlamına gelir ve muhtemelen Hintçe hazine anlamına gelen “Khazana” kelimesinden gelebilir..

25 En İyi Makara Rashi Kız Bebek İsimleri:

Makar Rashi doğumlu kız bebeklerin kendine güven, özveri ve mantıklı gibi özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Ayrıca çok güçlü aile değerlerine ve yargıda adalete sahip oldukları söylenir. Bu nedenle, bu kadar harika niteliklere sahip bir kız, aşağıdaki en iyi 25 seçim gibi güzel bir ismi hak ediyor:

26. Bayıravi:

Bairavi, “korkutucu (kötülüğe)” anlamına gelen Tanrıça Durga’nın birçok adından biridir. Yazım çeşidi “Bhairavi”dir. Başka bir yorum, “Bairavi”nin geleneksel bir Hint ragasının adı olduğudur..

27. Banditha:

Banditha, Makar Rashi doğumlu kız bebeğiniz için güzel bir isim olabilir. “Kutsanmış” veya “ibadet edilen” anlamına gelir. Hintçe dilinden gelir ve başka varyantı yoktur..

28. Bandhin:

“Bandhini” kelimesi, bir bağ veya her şeyi birbirine yapıştıran bir bağ anlamına gelir. Bu nedenle, aileyi bir arada tutmada kilit rol oynayacağını düşündüğünüz küçük bebeğiniz için uygun bir isim..

29. Basanti:

Dünün Bollywood filmlerinin hayranıysanız, “Basanti” adı bir akor vurabilir. Gerçek hayatta bile “Bahar” anlamına gelen “Basanti” kız bebekler için çok hoş bir isim olabilir. Adı mutluluk, büyüme ve yeni başlangıçlarla ilişkilidir..

30. Bavşa:

“Bavisha” ismi Gelecek anlamına gelir. “Gelecek” anlamına gelen Sanskritçe “Bhavishya” kelimesinin modern bir çeşididir. Kızınız için fütüristik bir isim istiyorsanız, bu harika bir seçim olabilir..

31. Bhadrika:

“Bhadrika”, “şanslı kadın” anlamına gelen, kızlar için güçlü bir isimdir. Asalet, güzellik ve zeka gibi nitelikleri de gösterebilir. Birçok kişi adını “Badrika” olarak yazmayı tercih etse de ilk üç harf “kötü” pek olumlu bir başlangıç ​​vermeyebilir..

32. Banuja:

Makar Rashi kızları için “B” ile başlayan bir başka trend isim “Bhanuja”. Bu kelimenin Yamuna Nehri’nin adı olduğu söylenir. Gerçek anlamı Sanskritçe “Bhanu”nun Güneş ve “Ja”nın kız anlamına gelen kelimelerinden gelmektedir..

33. Bhaskari:

Kızınız için güneşten ilham alan bir isim arıyorsanız, “Bhaskari”yi deneyin. Güneş anlamına gelen Sanskritçe “Bhaskar” kelimesinden türetilmiştir. Yani, Bhaskari onun dişi varyantı olarak alınabilir..

34. Bavigna:

“Bhavigna” kelimesi, Tanrıça Durga’nın birçok adından biri olarak kabul edilir. İsim cesaret, güçlü ve korkusuz kişilik ile ilişkilidir..

35. Bhanu Rekha:

“Bhanu Rekha”, “Bhanu”nun Güneş ve “Rekha”nın ışınlar anlamına geldiği iki kelimelik bir isimdir. Dolayısıyla bu ismin tam anlamı “Güneş Işınları”dır. Adı Güneş Tanrısı ile ilişkilendirildiği için parlaklığı ve pozitifliği gösterebilir..

36.

“Bhavya” adı Büyük veya muhteşem anlamına gelir. Sanskritçe “Bhavyam” kelimesinden gelir ve Hindistan’da kız bebekleri için en popüler isimlerden biridir..

37. Bindu:

“Bindu” adı Damla anlamına gelir. Tek başına veya “Hima”, “Madhavi” vb. kelimelerle birlikte farklı anlamlar oluşturmak için kullanılır. Bazı insanlar alternatif bir yazım olarak “Bindhu” kullanmayı tercih ediyor.

38. Binodini:

Binodini, gerçek “Vinodini” kelimesinin Bengalce bir çeşididir. Bu ismin anlamı “güzel olan”dır ve hatta bazıları onu Radha’nın isimlerinden biri olarak yorumlar..

39. Doğum:

“Biruntha”, cesur, güçlü, otoriter vb. anlamlara gelen Makar Rashi kızları için nadir bir isimdir. İsmin farklı bir telaffuz sesinin yanı sıra etkileyici bir anlamı da vardır..

40. Bodhini:

“Bodhini” adı, “aydınlatan” anlamına gelen Sanskritçe dilinden gelir. Anlamından dolayı Hindu ve Budist dinlerinde sıklıkla kullanılır..

41. Jaagruthi:

“Jaagruthi”, “Uyanış” anlamına gelen kız bebekleri için güzel bir isimdir. Sanskrit dilinden türetilmiştir ve manevi titreşimleri vardır. Fazladan “a”yı da “Jagruthi” yapmak için kaldırabilirsiniz..

42. Jaamini:

Sanskrit dilinde “Jaam” kelimesi “gece” anlamına gelir. İsim dinginlik, dinginlik, karanlık gibi pek çok şekilde yorumlanabilir. Fazladan “a”nın çıkarılması çoğu kişinin anlamını değiştirir..

43. Yeniçeri:

“Cenişe” kelimesi, “cehaleti gideren” anlamına gelir. Bu güçlü anlamı nedeniyle, genellikle Tanrıça Durga ile ilişkilendirilir. Böylece, geleneksel bir arka plana sahip modern bir isim yapabilirsiniz. Ne kadar serin?

44. Jayanthi:

“Jayanthi”, “Zafer” anlamına gelen kız bebekler için güzel bir isimdir. “Jayam” kelimesinin kazanmak anlamına geldiği Sanskritçe dilinden türetilmiştir. Yazım değişkeni “Jayanti” olabilir.

45. Jiya:

“Jaya” kelimesi, en yaygın olarak bulunan Maraka Rashi kız bebek isimlerinden biridir. Sanskritçe kökenli bu kelime “Zafer” anlamına gelir. Daha fazla etki yaratmak için “Sri”, “Lakshmi” gibi son ekler ekleyebilirsiniz.!

46. ​​Joshita:

“Joshita” mutluluk, zevk vb. anlamlarına gelen kızlar için güzel bir isim. İsmin enerjik bir havası var. “Joshitha”yı yazım biçimi olarak deneyebilirsiniz.

47. Joyshree:

“Joyshree”, “Zafer Tanrıçası” anlamına gelen “Jayashree”nin değiştirilmiş bir versiyonudur. İlk iki harf olan “Ja”, Makar Rashi alfabe kurallarına uygun olması için “Jo” olarak değiştirilmiştir..

48. Josnika:

“Josnika” kelimesi, birden fazla anlamı olan modern bir kelimedir. Bir bayan Cupid olarak yorumlanabilir. Bu ismin bilinen alternatif varyantları yok.

49. Yovithaa:

“Jovitha” kelimesi sevinç anlamına gelir. Kısmen Sanskrit dilindendir ve modern uyarlaması onu yorumlara açık hale getirir..

50. Khushi:

Hindistan’da kız bebekler için çok popüler bir isim “Khushi”. “Mutluluk” anlamına gelen Hintçe bir kelimedir. Yazım değişkeni “Kushi” olabilir.

Makara Rashi Bebekleri İçin 5 Unisex İsim:

İşte Makar Rashi doğumlu bebekler için cinsiyetten bağımsız en iyi 5 isim

51. Jwala:

“Jwala”, “Alev”, “meşale”, “ışık taşıyan” anlamına gelen unisex bir isimdir. Hem erkek hem de kız çocuklarına isim vermek için uygun olan Sanskritçe bir kelimedir..

52. Jişna:

Diğer bir unisex isim ise Lord Ganesha anlamına gelen “Jishna”dır. Hatta bazıları Lord Vishnu’nun adını bile yorumluyor. En yakın varyant, Arjuna anlamına gelen “Jishnu” dur..

53. Bhanu:

“Bhanu” cinsiyetten bağımsız anlamı nedeniyle hem erkek hem de kız çocuklarına hitap eden güzel bir isim. “Güneş ışığı” anlamına gelir. Bir cinsiyete özgü yapmak için “Prakash”, “Rekha” gibi son ekler ekleyebilirsiniz..

54. Bakül:

“Bakul” adı, birden çok anlamı olan Hintçe dilinden gelir. Kelime bir çiçeğe atıfta bulunur ve hatta bazıları onu “zeki”, “sabır” vb. Gibi yorumlar. Nötr anlamı onu her iki cinsiyet için de uygun kılar..

55. Krişa:

Khrisha, Makar Rashi Nakshatra kurallarına uyacak şekilde değiştirilmiş bir kelimedir. Aynı zamanda unisex bir isim olan “Krishna” dan kısa bir formdur. Cinsiyetinize uygun hale getirmek için daha fazla kelime ekleyebilir veya tek başına kullanabilirsiniz..

5 Makara Rashi İkiz Bebek İsimleri:

İkiz erkek, kız, kız ve erkek çocuk dahil olmak üzere Makar Rashi doğumlu bebekler için en iyi 5 isim kombinasyonunu topladık.

56. Baruni, Basanth:

Baruni ve Basanth isimleri, “V”nin “B” ile değiştirildiği Bengalce tarzı kelimelerdir. Asıl kelimeler “Varuni” ve “Vasanth”. Varuni, Tanrıça Durga veya Varuna tarafından desteklenen biri anlamına gelir. Vasanth Bahar demektir.

57. Bharath, Bhagesh:

“Bharath” ve “Bhagesh” isimleri ikiz erkek bebekler için uygundur. Her ikisi de “bha” sesiyle başlar ve derin anlamlara sahiptir. Bharath, “Bharatha’nın soyundan gelen” anlamına gelir ve Bhagesh, “zenginliğin efendisi” anlamına gelir..

58. Jagrithi, Jahnavi:

İşte ikiz kız bebekleri için bir dizi isim. “Jagrithi” uyanış (ruhsal veya zihinsel) anlamına gelir ve “Jahnavi” Ganga Nehri veya Sita Devi anlamına gelir. Her ikisi de “Ja” ile başlar ve onları Makar Rashi doğumlu ikizler için mükemmel kılar..

59. Jaidev, Jaideep:

“Jaidev” ve “Jaideep” isimleri Zafer anlamına gelen “Jai” ile başlar. “Jaidev” İlahi Zafer anlamına gelir ve “Jaideep” ışığın Zaferi anlamına gelir. Bu isimler Makar Rashi’de doğan ikiz erkek bebekler için iyi çalışıyor.

60. Jashith, Jayati:

İşte “Ja” harfiyle başlayan başka bir Makar Rashi ikiz erkek ve kız bebek isimleri seti. “Jashith” ismi erkekler içindir, yani Havalı anlamına gelir ve kız ismi “Jayati” muzaffer anlamına gelir..

60 En İyi Makar Rashi bebek ismi koleksiyonunu beğeneceğinizi umuyoruz. Bu isimlere benzersizlik getirmek için kendi yaratıcılık yeteneğinizi eklemekten çekinmeyin. Yukarıda belirtilen harflerle başlayan bu tür anlamlı kelimeleriniz varsa lütfen bize bildirin.!

SORUMLULUK REDDİ: Bu isimlerin farklı ülkelerde, kültürlerde ve dillerde farklı anlamlar taşıyabileceğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bebeğiniz için bir isim seçmeden önce yerel kültürünüzdeki bir ismin sembolizmini tam olarak anladığınızdan emin olun. Bilgiler kapsamlı araştırma veya uzman görüşü ile desteklenmediğinden bu makalede sağlanan materyale güvenmemelisiniz..