6 aylık bebeğime hangi mamayı vermeliyim? Bu, bebeğinizin yolculuğuna katı yiyeceklerle başladığı bir zamandır. Bu yazıda, bebeğiniz için en iyisini seçmenize yardımcı olacak en iyi 9 yiyeceği ele aldık. 6 bebeğiniz şimdi yeni yiyecekler denemek için heyecanlı olacak. Unutmayın, 6 aylık bebeğinize yeni yiyecekler verirken 4 gün kuralını kullanın..

6 aylık bebek maması

En İyi 6 Aylık Bebek Maması Tablosu:

Burada çocuğunuz için en iyi 6 aylık bebek maması tariflerini listeledik..

1. Saflaştırılmış Meyveler Artı Sebzeler:

Bu, ilk yemek tariflerinden biridir. Meyveleri ve sebzeleri haşlayıp soğuduktan sonra mikserde karıştırarak püre haline getirin. Bunu bebeğinize servis edin.

2. Congee veya Tuzlu Pirinç Lapası:

Yıkanmış pirinci tencereye ve suya koyun. Üzerini örtün ve kaynatın. Isıyı azaltın ve 30 dakika boyunca düzensiz karıştırarak düşük ateşte kaynatın. Eti koyun ve küçük parçalara ayırmak için karıştırın. Kaynatmak için taşıyın. Bir 30 dakika daha kaynatın ile birlikte ısıyı azaltın. Daha ince veya daha kalın bir yulaf lapası oluşturmak için ek veya daha az su uygulanabilir..

3. Sebzeler:

Cildi sebzelerden durulayın ve dökün; tohumları ortadan kaldırın, aksi takdirde çukurlar. Küçük parçalar halinde dilimleyin ve kaynar suyun üzerinde buharlayın. Aksi takdirde, sebzeleri temizleyin ve kabuklarını çatalla birçok yerinden delin ve yumuşayana kadar ısıtın. Cildi ortadan kaldırın. Pişmiş sebzeleri bir kaseye koyun, biraz su ekleyin ve çatalla ezin yoksa patates ezici.

4. Baklagiller:

Baklagiller çok yönlüdür ve proteinle doludur Bunlar fasulye, bezelye ve mercimek gibi yiyeceklerdir – protein, vitamin ve mineral bakımından yüksektir ve bebeğin diyetine harika bir katkı sağlarlar. Ama dikkat et! Hepimiz, bu gibi yiyeceklerin neden olduğu yaygın bir etki olan rüzgarın verdiği rahatsızlığa aşinayız. Bebeğinizi bu besin grubundan fazla beslememeye özen gösterin.!

5. Sebze Suji Upma:

Bu bir vejeteryan yemeğidir ve aynı zamanda lezzetli bir yemektir ve en iyi protein ve vitamin temelidir. Kurutulmuş Suji’yi taze ve kuru bir tavada altın kahverengiye dönene kadar pişirin. Kısık ateşte pişirin ve sürekli karıştırmaya devam edin yoksa suji yanar. Başka bir tavaya 1 tatlı kaşığı tereyağı veya sıvıyağ koyun. Tereyağı veya ghee erirken, yanına sebze püresi ilave edin, ayrıca kızartın. Su artı suji ekleyin. Karışımı düşük alevde ısıtın, suji tanesi suyu emdiği süre boyunca çevirin. Topakların oluşmaması için karıştırmaya devam edin. Bu yemek en iyi sıcak servis edilir.

6. Etler:

Etin üstün bir protein kaynağı olduğunu hepiniz biliyorsunuz; ancak bu aşamada hemen hemen tüm bebekler sütünden protein alırlar. Etin tanıtılmasının ana avantajı, sağladığı ek demir içindir. Demir, kan akışının gerekli bir parçasıdır ve oksijeni dokulara hareket ettirerek gelişim için gerekli enerjiyi sağlar..

7. Pirinç Püresi:

Bu vejetaryendir ve iyi bir kalsiyum, protein, nişasta ve vitamin kaynağıdır. İlk önce pirinci haşlayın, olgunlaştıktan sonra ters çevirin (zaman tutması için düdüklü tencere kullanabilirsiniz). Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar pirinci iyice ezin. Bebeğiniz buna alıştığında, daha lezzetli hale getirmek için muhtemelen biraz dal ve sebze suyu ekleyeceksiniz. Besin değerini arttırmak için süt, yoksa lor, yoksa saf mevsim sebzeleri de katabilirsiniz..

8. Tofu:

Hem besleyici hem de çok yönlüdür. Tofu, evde yaptığınız bebek mamasına eklemek için idealdir ve yaklaşık 8 aylıkken başlayabilirsiniz..

9. Fırında Balık:

Fırını 190ºC’ye ısıtın. Balıkları folyoya koyun; kapatın ve yapıştırın. Balıkları fırında 20 dakika, aksi halde dikkatlice pişene kadar kızartın. Balık bu noktada basitçe soyulur. Folyoyu daha da soğutun. Balık sularını pirincin üzerine aktarın. Kemikleri ortadan kaldırmak için pul balıklarla birlikte deriyi parmaklarınızla alın. Pirinç ile yemek.