Artık büyük strese bağlı olan çeşitli psikolojik, fiziksel ve duygusal bozukluklar var. Bunlar arasında anksiyete, depresyon, kalp krizi, hipertansiyon, felç ve İrritabl Bağırsak Sendromu gibi bağışıklık sistemi rahatsızlıkları yer alır ve bu rahatsızlıklar çeşitli enfeksiyonlara karşı giderek daha duyarlı hale gelirken, yaygın öksürük, grip ve soğuk algınlığı ve gastroenteritten kaynaklanan viral bağlantılı bir dizi rahatsızlık da buna dahildir. uçuk ve AIDS’e ve hatta belirli kanser türlerine ve ayrıca genel otoimmün hastalıklara, örneğin romatoid artrit, Alzheimer ve multipl skleroz.

Stresin Yaygın Belirtileri ve Belirtileri

Tüm bu rahatsızlıklara ek olarak, stresin cilt üzerinde döküntü, atopik dermatit, kurdeşen, peptik ülser gibi gastrointestinal sistem, GERD, irritabl bağırsak sendromu ve hatta ülseratif kolit gibi salgınlarla doğrudan etkileri olduğu gösterilmiştir. Stres ayrıca uykusuzluğun yanı sıra Alzheimer senil demansı ve Parkinson hastalığı gibi belirli dejeneratif nörolojik bozukluklara neden olabilir ve buna katkıda bulunabilir. Aslında günlük hayatın stresinin ağırlaştırıcı bir rol oynamadığı herhangi bir hastalıktan, hatta insan vücudunun depresyondan etkilenmeyen herhangi bir bölümünden bahsetmek zordur. Bu makale stresin çeşitli belirtilerini ve nedenlerini listeler.

Bir kişi “vücut stres diyagramında stres etkileri” görürse, insan vücudunda stres tarafından yukarıya doğru dönmeyen hiçbir parçasının olmadığı kesin olarak söylenebilir. Stresin kapsamlı etkileri günümüzde bilim adamları tarafından giderek daha fazla araştırılıp tablolaştırıldıkça bu liste açıkça artacaktır..

Stresin Yaygın Belirtileri ve Belirtileri:

Aşağıda stresten etkilendiğinizi gösterecek olan belirti ve işaretler verilmiştir:

Stres nedenleri

1. Baş Ağrısı, Diş Problemleri, Konuşma Bozukluğu:

Stresin sık sık baş ağrısına, ağrıya veya çene kenetlenmesine neden olduğu bilinmektedir. Depresyonun dişlerin gıcırdamasına veya gıcırdamasına neden olduğu bilinmektedir. Stresin kekemeliğe veya kekemeliğe neden olduğu bilinmektedir.

2. Kas Bozukluğu:

Stresin titremelere ve hatta dudaklarda ve ellerde titremeye neden olduğu bilinmektedir. Kas spazmlarına, boyun ağrısına ve hatta sırt ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Stresin baş dönmesine, sersemliğe ve baygınlığa neden olduğu bilinmektedir. Vızıltı, çınlama ve “kulaklarda patlama seslerine” neden olduğu bilinmektedir.

3. Cilt Sorunları:

Stresin sık sık terlemeye ve kızarmaya neden olduğu bilinmektedir. Soğuk veya nemli el ve ayaklara neden olduğu bilinmektedir. Döküntülere, sivilcelere, kaşıntıya, aknelere, kurdeşenlere ve “kazların kabarmasına” neden olduğu bilinmektedir. Stresin açıklanamayan ve sık sık “alerji” salgınlarına neden olduğu bilinmektedir.

4. Stres Halinde Olduğunuz Hastalıklar:

Stresin ağız kuruluğuna ve yutma sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Sık soğuk algınlığı, grip, enfeksiyonlar ve uçuk yaralarına neden olduğu bilinmektedir.

5. Mide Sorunları:

Stresin mide ekşimesine, hazımsızlığa, mide ağrısına ve mide bulantısına neden olduğu bilinmektedir. Aşırı geğirme, şişkinlik ve gaza neden olduğu bilinmektedir. Kabızlığa, gevşek hareketlere, ishale ve kontrol kaybına neden olduğu bilinmektedir..

6. Solunum Sorunu:

Stresin nefes almada güçlük, astım ve sık sık iç çekmelere neden olduğu bilinmektedir. Hayatı tehdit eden ani panik ve anksiyete ataklarına neden olduğu bilinmektedir. Göğüs ağrısı, hızlı nabız ve çarpıntıya neden olduğu bilinmektedir.

7. Fiziksel Sıkıntı:

Stresin kısa aralıklarla idrara çıkmaya neden olduğu bilinmektedir. Azalmış cinsel libido veya arzuya neden olduğu bilinmektedir.

8. Psikolojik Kargaşa:

Stresin aşırı kaygı, suçluluk, endişe ve gerginliğe neden olduğu bilinmektedir. Artan öfke, düşmanlık ve hayal kırıklığına neden olduğu bilinmektedir. Stresin depresyona ve sık ruh hali değişimlerine neden olduğu bilinmektedir. İştah azalmasına ve artmasına neden olduğu bilinmektedir. Stresin uykusuzluğa, rahatsız edici rüyalara ve kabuslara neden olduğu bilinmektedir. Konsantrasyon güçlüğüne neden olduğu bilinmektedir. Öğrenme zorluğuna neden olduğu bilinmektedir. Stresin unutkanlığa ve düzensizliğe neden olduğu bilinmektedir. Düşünce oluşturmada zorluğa neden olduğu bilinmektedir..

9. Düşük Enerji:

Enerji eksikliği, stresin temel belirtilerinden biridir. Yaptığınız hemen hemen her şeyde enerjiniz olmadığında stresli olduğunuzu bilmelisiniz. Zamanla tembelleştin ve gerçekten hiçbir şey yapmak istemiyorsun. Bu, hemen hemen herkeste görülen en çok görülen stres noktalarından biridir. Bir şeye gereğinden fazla enerji harcıyorsanız, kendinizi aynı şekilde başka bir işe adayamazsınız. Sonuçta hepimiz sadece insanız.

10. Hızlı Kalp Atışı:

Bu en çok görülen stres belirtilerinden biridir. Hızlı bir kalp atışı sizin için iyi değil, görmezden gelmeyin. Stresli olduğunuzda zihniniz sürekli bir baskı altındadır ve tüm organlarımız birbirine bağlı olduğundan, başın üst kısmını vücudun orta kısmına bağlayan derimizin altındaki bağlantı bağı, sabit tansiyonu tüm organlarımıza iletir. Kalbin daha hızlı atmasına neden olan kalp.

11. Stres Sırasında Saç Dökülmesi:

Hemen hemen herkes bunun farkındadır. Stres belirtileri fiziksel bir dönüş yaptı ve şimdi stresin fiziksel belirtilerini tartışıyoruz. Saç dökülmesi, kadınlarda aşırı stresin en çok görülen zararlı etkilerinden biridir. Bu nedenle, barın ötesindeki saçlarınızı kaybettiğinizde, ağır stres altında olduğunuzu anlamalısınız ve bu sizin için zararlı olabilir. Stresin birçok kötü etkisi var ve bu da onlardan biri.

12. Göz Kapağı Seğirmesi:

Hiç göz kapağı seğirmesi yaşadınız mı? Malısın. Gerçekten çok yaygın. Ancak çok fazla olduğunda, bu iyiye işaret değildir. Bu, zihninizin ve vücudunuzun stres altında olduğu anlamına gelir ve bu, stresin en yaygın fiziksel belirtilerinden biridir. Böyle bir seğirme gözünüze çarptığında yapabileceğiniz en iyi şey gözlerinizi kapatmak, derin nefes almak ve rahatlamaktır. Kesinlikle göz seğirmesini azaltacak ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Pek çok doktora göre suni gözyaşlarının spazmları serbest bırakma özelliği vardır..

13. Döküntüler:

Döküntüler stres sırasında sık görülen bir manzaradır. Stresin en yaygın belirtilerinden biridir. Stres, daha fazla tahrişe neden olan çok sayıda kızarıklığa neden olabilir. Döküntüler ve cilt enfeksiyonları (daha önce tartışılmıştı) temel olarak staph’tan kaynaklanır. Bağışıklığınız doğru nokta değilse, cildiniz hassaslaşacak ve bu da cildinizin içinde birçok arızaya yol açacaktır. Yumuşak yumuşatıcılar bu döküntüleri iyileştirebilir ve tahrişi giderebilir. Bazı durumlarda, bu kızarıklıkların sadece bir şey olmadığı, bunlara grip veya ateşin yanı sıra rastgele üşüme ve terlemenin eşlik ettiği görülmüştür..

14. Uykusuzluk:

Bunu hepimiz biliyoruz. Ne zaman stresli olsan, uykusuzluk çekmeye başlarsın ve bu senin için iyi değildir. Zaten sana bir faydası olmuyor, daha çok seni zayıflatıyor, kafanı ısıtıyor ve huysuz olmana neden oluyor..

15. Adet Problemleri:

Kadınlar genellikle stresli olduklarında bu sorunu yaşarlar. Kadın vücudu için hiç iyi değil. Adet, bir kadının vücudunun ay boyunca geçirdiği bir dizi değişikliktir. Hormonal değişiklikler var, yumurtlama var vs. Bu süreçte bir aksama olursa kadınlar için gerçekten zararlı olabilir. Bu nedenle stresten bir an önce kurtulmaları gerekir..

Stres günümüzün en yaygın sorunlarından biridir. Stres sorunlarınızdan zamanında kurtulmazsanız, vücudunuz üzerinde zararlı etkileri olabilecek bazı temel stres belirtileri yukarıda tartışılmıştır. Bunların dışında başka belirtiler de olabilir, ancak bunlar en yaygın olanlardır..