Genellikle yaşlılıkla birlikte birçok istenmeyen arkadaş, unutkanlık, paranoya, gereksiz stres, hatalı çalışan vücut organları gelir. Pek çok yaşlı insan, şizofreni veya Alzheimer’dan, kaçık insanlar olarak algılandıkları noktaya kadar muzdariptir, ancak bu, akıl hastalığının toplamı değildir. Sokak sözcüklerinde çılgınlık dediğimiz şey, tıp dilinde zihnin ciddi bir durumudur, dolayısıyla zihinsel sözcüğü, zihnin düşünme veya normalliğe tanık olma yeteneğinin yok edildiği yerdir. Düşünceleri ve davranışları, başlangıçta hafif bir anormallikle çok ciddi bir duruma dönüşerek değişir..

Akıl hastalığının belirtileri

Bir zihinsel bozukluk ne yazık ki yaş veya cinsiyete göre önyargılı değildir ve bu nedenle onu yaşayan herkes için ölümcüldür. Bu hastalığın istismar edildiği genellikle farklı biçimler ve paketler vardır. Yaygın olarak bilinen formlar arasında Alzheimer, demans, bipolar bozukluk ve tabii ki şizofreni bulunur..

Bu tür hastalıkların nedenleri bazen yalnızca yaşlılığa atfedilebilir, ancak diğer zamanlarda orta yaş krizi, ağır depresyon, stres, psikolojik problemler, örneğin ardışık olarak başarısızlıklar, bir şey elde etmek için sürekli deneme veya belki de uykusuzluk sayılabilir. Diğer zamanlarda, göz ardı edilemeyecek genetik ve kalıtsal sorunlar vardır. Ancak bir akıl hastalığı, bir saniyenin kesirleri içinde çoğalmaz. Zamanla yavaş yavaş genişleyen uzun bir süreçtir..

Bu farkı anlatmanın yaygın yollarından bazıları aşağıda açıklanmıştır:

Yaşam Tarzında Değişiklik:

Günlük olarak, sözde burada kurban olan arkadaşınıza veya akrabanıza aşina olmalısınız. Onun yaşam tarzını, kariyerini, akademisyenliğini, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri bilirsiniz. Bu hastalık nedeniyle hayatlarında ani değişiklikler olmaya başlayınca, yaşamlarının düzeni bozulur. Bu, iş arkadaşınızın çalışma biçiminde veya oğlunuzun okul performansında değişikliklere neden olabilir. Şüpheniz varsa, anormalliğin sadece bir aşama mı yoksa sürekli bir ikilem mi olduğuna yakından bakın..

Artan Öfke:

Çoğu zaman zihniniz vücudunuzla yüzde bir işbirliği yapamadığında, küçük sorunlar sizi ateşleyebilir. İş yerindeki küçük bir ikilem veya evdeki yanlış yerleştirilmiş bir eşya bile büyük bir öfke nöbetinin nedeni olabilir. Akıl hastalığının artmasıyla birlikte bu ani öfke nöbetleri şiddetle şiddetlenir ve her geçen gün küçük meselelerde bile daha kinci hale gelir. Bu ani mizaç değişikliği bir sebep olabilir. Bunun sadece bir aşama mı yoksa uzun süreli bir mesele mi olduğunu kontrol edin. Genellikle eldeki konu hakkında kişiyle konuşmanız tavsiye edilir..

Hiperaktivite:

Artan öfke ile orantısız bir şekilde ortaya çıkabilecek başka bir semptom, küçük sorunlarla uğraşırken bile sürekli hiperaktif davranıştır. Bu aynı zamanda, genellikle panik ataklara doğru giden kötü anksiyete atakları ile birleştirilebilir ve tüm bunlar basit bir mesele üzerindedir..

Olumsuzluk:

Karamsarlık, hepimizin belki de her gün uğraştığı bir şeydir. Bazılarında başarılıyız, bazılarında sadece geçmişe bakmamız gerekiyor. Aynı şey, hayatın bize zarar verdiği zamanlar olabileceği depresyon için de geçerlidir. Normal senaryolarda, bir kişinin iyileşmesi ve ardından devam etmesi zaman alır. Bu depresyon art arda birikmeye devam ediyorsa ve kişinin uzun süreli bir alışkanlığı olduğu gözlemleniyorsa, bunu bir akıl hastalığının semptomu ve nedeni olarak görebiliriz..

Kişilik bozukluğu:

Bu, esas olarak ilgili bir kişinin yaşadığı davranış değişikliklerini ifade eder. Bu bozukluk genellikle 20’li veya 30’lu yaşlarına gelene kadar sabit kalır ve daha sonra bireye hakim olur. Bunun ana belirtisi, tutum ve davranışlarındaki korkunç değişikliklerdir. Depresyon ve ekstra stresle derlenen intihar düşünceleri bir eklenti olabilir.

Para çekme:

Kişide hastalık başlarken, yavaş yavaş yaşam balonuna yenik düşer, önce sosyal toplantılarda sessiz ve itaatkar kalır ve daha sonra kendini kalabalıktan tamamen ayırır. Daha sonra devam edebilir ve sanal dünyasını kurabilir, ergo video oyunları, komşuyla dışarıda buluşmak için oyundan asla ayrılmak istememesinin nedeni. Ancak bu kalıcı yardımla tedavi edilebilir.

halüsinasyon

ancak bu, hastalık kişinin derinlerine kök saldıktan sonra, ilgili kişinin korktuğu veya ona gerçek görünen şeyleri hayalinin sadece bir parçası olmasına rağmen halüsinasyona başladığı bu hastalık rutininin çok daha sonraki bir etkisidir. Bu sanrılar davanın anahtarıdır.

Aşırılıklarda Yaşamak:

Bazıları için bu sadece onların yaşam tarzı olabilirken, daha önce böyle olmayan diğerleri için bu, hastalık belirtileri kutusuna yeni bir ek olabilir. Normal aralıkta hiçbir şeyin olmaması onu şüpheli kılıyor. Ya layık olmayan bir dava için çok mutludur ya da sebepsiz yere çok depresiftir. Ya hiçbir şey yememek için bütün gün sadece ertesi gün yiyor.

inkar:

İlgililerin işaret ettiği değişikliklerin her yönüyle aynı fikirde olmadığını gösterdiğinde, hemen bakılması gereken bir semptomdur. Böyle bir zamanda en iyisi bir müdahale oluşturmak ve bunun hakkında konuşmaktır..