İşte çoğumuzun hissettiği ama aşina olmadığı bir durum. Çok çeşitli hastalıklarda Angina, kalp bölümünün küçük bir bölümünü oluşturur. Yolculuğuna kalpten başlayan akut bir ağrı, omuz ve boyun kaslarına doğru uzar ve istemsiz kasılmalara ve ağrılara neden olur. Bu, kalbi vücudun geri kalanıyla birbirine bağlayan kan arterlerinin daralmasıyla suçlanabilir..

anjina semptomları

Latince angina pektoris olarak da bilinen anjina, bu arterler daraldığında, uygun miktarda kan ve oksijenin yetersiz kalmasına neden olan göğsün sıkışması anlamına gelir..

Yetersiz oksijen nedeniyle, nefes darlığına eşlik eden göğüste keskin bir sıkışma hissedilebilir. Olağan şüpheli 50’li yaşlar arası hedefleniyor ve birçok kişi bu tıkanıklıktan şikayet ederek doktora akın ediyor..

Angina sıklıkla on beş dakikalık zaman dilimine yakın bir yerde süren ataklara neden olabilir ve bu kararlı veya kararsız angina sınıflandırılmasına göre sınıflandırılır. Ancak bu sadece bir kalp rahatsızlığıdır ve ciddi bir hastalık değildir ve tamamen tedavi edilebilir..

Angina Belirtileri ve Nedenleri:

Bu kılavuz, erkek ve kadınlarda anjinin ana nedenleri (nedenleri) ve belirtileri veya semptomları hakkında sizi bu sorun hakkında bilgilendirecek şekilde açıklayacaktır..

Angina Belirtileri:

İşte anjininiz olmadığından emin olmak için bazı işaretler ve semptomlar.

1. Ağrı Hissi:

Anjina ile uğraşırken, temel ve en yaygın semptomlardan biri, kalp bölgenizdeki ve çevresinde, sözde arter veya kan damarının küçük bir miktara daraldığı bariz ağrıdır. Ancak bu, yaklaşık on dakika sonra iyileşmesi beklenen kısa bir süre içindir. Gliseril trinitrat gibi ilaçlar genellikle süreyi önemli ölçüde azaltabilir..

2. Fiziksel Ağrı:

Angina ağrısı sadece koroner kaslarla sınırlı kalmaz, kalbe yakın kasları da etkiler. İlk hedef omuz ağrıları olup bunu boyun spazmları, kol ağrıları vb. izler. Bu nedenle, eğilirken veya işiniz sırasında ağrı hissederseniz, kontrol ettirin. Angina ağrısı ile normal kas veya eklem ağrısı arasında genellikle ince bir çizgi vardır. Yanlış sebeplerden korkmadığınızdan emin olun..

3. Nefes Darlığı:

Göğüs kaslarının gerilmesi, atardamarların daralması ve kalp bölgesinde ağrı ile anjina semptomları söz konusu olduğunda nefes darlığı kesindir. Zaman içinde kısa aralıklarla nefesiniz kesiliyorsa, bu nefes darlığı ciddi sonuçlara yol açacak kadar uzun sürmeden önce kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni açıktır. Oksijen besleme arterinin daralması ile uygun miktarın girmesi yasaktır..

4. Ter Kontrolü:

Eğer gerçekten bir anjina hastasıysanız, vaktiniz boyunca çok fazla terlemeniz olasıdır. Dışarısı o kadar sıcak ve nemli olmasa da terleme önemli bir sorun olabilir. Ancak, sıcak nemli ülkeler söz konusu olduğunda, nedenlerinizi buna dayandırmak zordur. Aşırı terleme hissediyorsanız kontrol ettirmelisiniz..

5. Yorgun:

Anjina hastası olmak, kısa aralıklarla sizi yorgun ve bitkin bırakabilir. Pazar sabahını en iyi şekilde değerlendiriyor olsanız bile, öğlen saatlerinde yine kendinizi yorgun hissedersiniz. Bütün günü evinizde geçirseniz bile, geceleri bir dağcı gibi yorulursunuz. Bu gerçeklerden bazıları anjina belirtisi olabilir.

6. Bulantı:

Yorgunluk, nefes darlığı ve ağrı gibi rahatsızlıklarla, mide bulantısının herhangi bir nedenle olabileceği unutulmamalıdır. Sadece basit bir mide bulandırıcı his, anjini yargılamak için yeterli değildir. Ancak tekrarlanıyorsa ve hızlı bir şekilde tekrarlanıyorsa, bakılmalıdır..

7. Baş dönmesi:

Yorgunluk ve nefes darlığı ile birlikte sık sık başınız dönüyorsa, bu da anjina için bir neden olabilir. Baş dönmesi bir kez daha birçok başka gerçeğe dayanabilir ve anjina şüphenizin tek rakibi olmamalıdır..

8. Kollarda Ağrı:

Ağrı kollarda, bileklerde ve önkollarda anjina sırasında oldukça yaygındır. Bu belirti erkeklerde kadınlara göre daha belirgindir. Bu ağrılar bazen dayanılmaz olabilir ve vücutta başka yan etkileri de olabilir. İnsanlar genellikle bunu görmezden gelme eğilimindedir. Bu anjinin en önemli semptomlarından biridir, güvenlik için kendinizi kontrol etmelisiniz..

9. Boyun Ve Çene Ağrısı:

Boyun ve çene ağrısı anjina sırasında oldukça yaygındır. Bu, oldukça yaygın olduğu için anjinin en kötü semptomlarından biridir. Boyun eklemlerindeki ağrı ile kolayca tahriş olabilir. Diş ağrısı da oldukça şiddetlidir ve kolayca hastalanabilir..

10. Göğüs Ağrısı:

Tüm anjina semptomları arasında göğüs ağrısı en tehlikelisi olarak adlandırılır. Yorgunluk ile ilgilidir ve kişiye çok acı çektirebilir. Göğsünüzde yaşayacağınız acının miktarını, deneyimlemedikçe anlayamazsınız..

Angina Nedenleri:

İşte anjinin arkasındaki nedenlerden bazıları:

1. Kan Akışının Azaltılması:

Bazen işitme kaslarına giden kan akışının azalması anjinin nedenlerinden biri olabilir. Kalp kasları, ancak onlara uygun kan akışı varsa düzgün çalışır. Değilse, ağrırlar ve bu bir anjina belirtisidir..

2. Yağ İçeriği:

Kan damarlarında yağ birikirse, eşit derecede zararlı olan kararsız anginaya yol açacaktır. Durumunuz kötüleşirse, bunun için de bir tedavi olmayabilir. İstenmeyen yağların bu şekilde birikmesi nedeniyle kan pıhtıları oluşur. Angina’nın ana nedenlerinden biridir ve bir süre tehlikeye yol açar..

3. Koroner Arter Spazmları:

Angina, koroner arterdeki spazmlardan da kaynaklanabilir. Bu, varyant anjina olarak bilinir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygındır. Koroner arterdeki spazmlar, en olası anjina nedenlerinden biri olarak derecelendirilir..

4. Kolesterol:

Evet, kolesterol çoğu anjina oluşumunun nedeni olabilir. Kolesterolün, koroner arterin iç tabakasını biriktiği ve bloke ettiği ve kan akışını azaltan arterin çapını daralttığı söylenir. Bu bizi, kan akışı ne kadar az olursa, anjina olasılığının o kadar yüksek olduğu tartışmasını geri getiriyor. Kolesterol bu nedenle birçok anjina nedeninden biridir..

5. Plak Yırtılması:

Plak yırtılması anjina oluşumuna neden olabilir. Kan Pıhtısı veya Plak, anjinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu plak, kanın aktığı yolu bloke eder ve bu nedenle göğüs ağrıları.

6. Yüksek Tansiyon:

Yüksek tansiyonu olan tüm kişilerin tansiyonlarını belirli bir noktada tutmaları tavsiye edilir. İlaçlar ve reçete edilen tedaviler üzerinde uygun şekilde izlenmelidir. Biri kan basıncı seviyelerini korumazsa, bu anjinaya yol açabilir. Bununla ilgili üzücü gerçek, birçok insanın bu tür anjina nedenlerini görmezden gelmesidir..

7. Kötü Kalp Durumu:

Kişi yeterince anlaşamaz. Kötü bir kalp rahatsızlığı açıkça anjinayı tetikleyebilir. Kötü kalp, uygun kan akışını uyarmaz ve diğer vücutla ilgili kritik durumların oluşmasına da yol açabilir..

8. Zayıf Vücut:

Vücudun kalp gereksinimlerini karşılayamayacağı zamanlar olabilir. Bunların çoğu, kötü fiziksel koşullardan veya önceden var olan herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyor. Bu olası bir anjina nedenidir ve herkeste olabilir. Anemi gibi hastalıklar ve bazı zehirlenme türleri anjina ve diğer zararlı hastalıklara da yol açabilir..

9. Diyabetik Hastalar:

Bazı durumlarda diyabet sorunu olan hastaların anjina sorununa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu görüldü. Bu nedenle diyabet hastalarına iyi bir kalp durumu sürdürmeleri tavsiye edilir ve anjina gibi hastalıklardan kaçınmak için de bazı kısıtlamalar vardır..

10. Zayıf Kalbe Baskı:

Bir kişinin zayıf bir kalp rahatsızlığı varsa, kalbe çok fazla baskı yapmaktan kaçınmak için akılda tutulmalıdır. Kalbe çok fazla baskı yapılması en zararlı anjina nedenlerinden biri olabilir..

Yukarıda anjinin en iyi ve en tipik nedenleri ve semptomlarından bazıları verilmiştir. Bu nedenler, anjina oluşumunun en iyi nedenlerinden bazılarıdır ve tartışılan semptomlar da en çok görülenlerden bazılarıdır..