Ağız ülserleri, ağızda, yanaklarınızın iç yüzeyinde ortaya çıkan ağrıyan yaralardır. Aft ülseri olarak da adlandırılırlar ve içerken, yemek yerken veya diş fırçalarken ağrılı bir duruma dönüşürler. Ağız ülserlerinin çoğu herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmediği ve kendi kendine iyileştiği için zararsızdır..

Ağız ülserleri, dünya çapında her beş kişiden birinin muzdarip olduğu tekrarlayan bir sorundur. Çevredeki havadan gelen bakterilerin ve rahatsız bir karaciğerin karışımıdır. Bozulmuş bir karaciğer, son zamanlarda alkol gibi tükettiğiniz herhangi bir şey tarafından zarar gören veya genetik veya bir yerden alınan belirli bir karaciğer probleminiz varsa karaciğer anlamına gelir. Bütün bunlar, sağlıksız bir karaciğerin ağız ülserlerinin temel nedeni olduğu gerçeğini göstermektedir. Ağız mideye bağlı olduğundan ve doğrudan bir yol olduğundan mide sorunları da ağız ülserlerine neden olabilir..

Ağız ülserleri iki haftadan fazla sürmez ve mevsimsel olarak gelir ve gider, son derece ağrılıdır ve yemek yeme rutinimizi engeller. Bunun nedeni, ülserlerin o kadar ağrılı olabilmesidir ki herhangi bir maddeye en ufak bir dokunuş bile ağızda bıçak gibi bir ağrıyı tetikleyebilir ve bu da sizi tüketmesi çok daha kolay olan sıvılara yapışmaya zorlayabilir..

Ağız yaralarının tedavisi kolaydır ancak asla bir günde yok edilemez. Tüm yaşamları boyunca tekrarlayan ağız ülseri sorunu yaşayan kişilerin artık buna alıştığı ve yok edilmesini önemsemediği bir gerçektir, kendi zamanında gelir ve istediği zaman bırakır. Ağız ülserleri en şiddetli vakalarda boğaza kadar uzanabilir ve bu noktada tıbbi müdahale gerektirir, bu noktada sadece ılık veya soğuk süt gibi sıvılar tüketilebilir..

Ağız Ülserlerinin Nedenleri ve Belirtileri:

Aşağıdaki paragrafları dikkatle takip edebileceğiniz ağız ülseri belirtileri ve nedenleri nelerdir?.

Ağız Ülserinin Nedenleri:

Ağızda bu enfeksiyona hem katkıda bulunan hem de neden olan birkaç farklı ağız ülseri nedeni vardır, bu farklı nedenlerden bazıları şunlardır:

ısırma:

Küçük ağız ülserleri genellikle ağzın veya yanağın iç tarafının ısırılması veya ağzınızın iç kısmında, yanağınızda veya dilinizde cilde zarar verebilecek herhangi bir çarpışmadan kaynaklanır. Isırmak, ağız ülserlerinin en temel nedenidir ve bu enfeksiyonu içeren tüm vakaların %60’ına katkıda bulunur. Yiyecekleri çiğnerken veya konuşurken ısırma meydana gelebilir. Dişleriniz, ağzınızın iç kısmında bir yaraya veya ülsere neden olan bir aşındırma yapar.

Hormonal Değişiklikler:

Bu özel neden çoğunlukla kadınlarda yaygındır. Kadınlarda ülserler çoğu zaman adet olduklarında veya hamile kaldıklarında hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Adet dönemleri ve hamilelik, kadınların hayatlarında karşılaştıkları en önemli iki hormonal değişikliktir ve hormonal değişikliklerin çoğu kadında ağız ülserine neden olduğu ve kanın içeriden ısındığı not edilmiştir..

Mineral veya Vitamin Eksikliği:

Mineral veya vitamin eksikliği bazen ağız ülserlerine bile yol açabilir. Demir veya B12 Vitamini eksikliğinin ağız ülseri ile birlikte yorgunluk ve nefes darlığına neden olabileceği bulunmuştur. Bu vitaminler ve mineraller, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı oldukları ve ayrıca sinir sistemini sağlıklı tuttukları için çok önemlidir. Bu nedenle vücuttaki bu hayati minerallerin veya vitaminlerin eksikliği ağız ülseri geliştirme riskini artırabilir..

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:

Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir tıbbi durum veya enfeksiyon, ağız ülseri gelişme riskini büyük ölçüde artırır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara veya herhangi bir yabancı enfeksiyona karşı doğal savaşma yeteneğini azaltır. HIV/AIDS enfeksiyonu, ağız ülseri geliştirme şansınızı da artırır, çünkü bu hastalık vücutta immün yetmezliğe neden olur..

Tıbbi durumlar :

Ağız ülserlerinin nedeni genetik veya kalıtsal bir sorun olabilir. Bazen tekrarlayan ülser genleri ebeveynden çocuğa geçebilir. Bu tıbbi durum çoğunlukla tüm hanelerde küçük bir sorundur ve genellikle gözden kaçmaktadır. Tıbbi durumlar ayrıca yüksek tansiyon, mide sorunları ve vücudunuzun işleyişini etkileyen diğer rahatsızlıklar gibi devam eden temel sorunları içerebilir. Bazen ateş kadar hafif bir rahatsızlık ağız ülserine neden olabilir..

Spesifik Gıdalar :

Ağız ülseri sırasında turunçgiller ve bazı sebzeler gibi bazı gıda ürünlerinden kaçınılması gerektiği bulunmuştur. Bunlara portakal, limon, elma, ananas, incir, çilek ve domates dahildir. Doğrudan ağız ülserlerinin nedenleri olarak adlandırılamasalar da, bu belirli yiyeceklerin tetikleyici olduğu ve bazı durumlarda durumu kötüleştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle, durumun daha şiddetli hale gelmesini önlemek için ağız ülseri enfeksiyonları sırasında bu spesifik gıdalardan kaçınmak en iyisidir..

Sigarayı Bırakmak:

Sigarayı bırakıyorsanız, belirli bir zamanda ağız ülseri ile karşılaşmanız çok olasıdır. Sigarayı bırakmak vücudunuzdaki kimyasalları değiştirir ve biraz dengesizliğe neden olur bu dengesizlik ağız ülserlerinin nedenidir. Bu dönemde ağız ülserleri sadece sınırlı bir süre için devam eder ve kendi kendine geçer, bu nedenle sigarayı sadece ağız ülseri için bırakıyorsanız, bu daha sonra elde edeceğiniz daha büyük bir zafer için sadece küçük bir gerilemedir..

Bazı İlaçlar:

Son araştırmalar, belirli ilaçların vücutta bazı reaksiyonlara neden olabileceğini ve sonuçta ağız ülserlerinin gelişmesine yol açabileceğini göstermiştir. Bunlara beta blokerler, yaygın ağrı kesiciler ve göğüs ağrısı için özel ilaçlar dahildir. Bu ilaçlardan tamamen kaçınamadığınız durumlarda, herhangi bir alternatif ilaç veya tedavi için doktorunuza danışmanız en iyisidir. Ayrıca alendronat, sitotoksik ilaçlar ve nikorandi gibi bazı ilaçlar yan etki şeklinde ağız ülserlerine neden olabilir..

Kötü Ağız Hijyeni :

Uygun bir ağız hijyeni sağlamamak da ağız ülserlerinin gelişmesine yol açabilir. Diş boşluklarında gıda parçacıklarının varlığı, mikroorganizmaların büyümesi için ideal bir zemindir. Bu şekilde neden olunan enfeksiyonlar ülser gelişme olasılığını artırır. Bazen ağız ülseri, sert fırçalamadan veya diş fırçasından kaynaklanan bir yaralanmadan da kaynaklanır..

Stres :

Stresin de hayati ağız ülseri nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Stresli bir durum genellikle duygusal ve zihinsel baskıya neden olur ve kişi bununla başa çıkmakta zorlanır. Stres altındayken vücudunuz da zayıflar ve bu da sizi ağız ülseri gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Stresiniz tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına neden oluyorsa, doktorunuza danışmanız en iyisidir. Doktor daha sonra stres nedeniyle ortaya çıkabilecek altta yatan sorunları tespit etmek için başka testler ve ilaçlar yazabilir..

Ağız Ülseri Belirtileri:

Bu sorunla ne zaman yüzleşmeye başlayacağınız konusunda size bir ipucu verecek bazı belirgin ve oldukça anlaşılır ağız ülseri semptomları vardır, bu belirgin semptomlar aşağıda verilmiştir:-

Ağızda Yuvarlak Yaraların Varlığı :

Ağız ülserlerinin en önde gelen belirtileri ağız içinde, yumuşak palet üzerinde, yanakların iç kısmında ve hatta bazen dilde bile yuvarlak veya oval yaraların oluşmasıdır. Bu yaralar çok ağrılıdır ve çiğneme, içme ve diş fırçalama sırasında rahatsızlık hissine neden olur. Ağzınızdaki bu yaralar kırmızı görünebilir, hatta gri, beyaz veya başka bir renkte görünebilir..

Deride Yırtılma :

Yakın zamanda ağzınızın veya dilinizin içinin ısırılmasıyla ilgili bir sorunla karşılaştıysanız veya herhangi bir şekilde dudağınızı veya yanağınızın içini kestiyseniz, o bölgede ağız ülseri alma şansınız son derece yüksektir. Çünkü ağzınız gün boyunca yediğiniz yiyecekler ve soluduğunuz hava ile milyonlarca bakteriye açıktır. Bu bakteri ağzınızdaki tükürük ile karışır ve zaten var olan bu kesik ve sıyrıklara bulaşır. Bakteriler bu kesiklere girdiğinde bir ağız ülseri oluşur..

Uyuşma:

Genellikle ağız ülseri ile karşılaşacak olan bölge olaydan birkaç gün önce uyuşur. Uyuşmayı, ağzınızın her türlü yemeği tatma kapasitesini azaltan donuk bir ağrı izler. Yiyecekler bazen siz farkına bile varmadan bölgeye zarar verir. Herhangi bir eczanede kolayca bulunabilen jel ile tedavi edilmezse ağrı zamanla yavaş yavaş artacaktır. Biraz tuzla birlikte ılık su ile gargara yapmak da yardımcı olur, ancak bu, sorunu tomurcuktan gidermek için geleneksel bir işlemdir..

Şişme:

Genellikle ülsere neden olan ağrı veya incinme bölgeleri genellikle zamanla şişer. Bunun nedeni, cildin büyük ölçüde zarar görmesidir. Ağzın bu bölgesi artık bakteri eğilimli bir bölge olduğundan, şişlik ağız ülserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu noktada kişinin ağzında ülser oluşmasını engellemesinin hiçbir yolu yoktur ve bu nedenle tedavisi için çok az şey yapabilir. Buz ve ılık su ile gargara yapmak, belirli bir süre boyunca ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir..

Yeme Zorluğu:

Ağzınızda ağız ülseri oluşmaya başladığınızda, yemeğinizi yemekte güçlük çekmeye başlayacaksınız. Ağzınızdaki yaraların varlığı bu sorunun ana nedenidir. Sıcak veya soğuk yiyecekler yemek acıtabilir ve ayrıca sıvıları içmekte zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca bir kişi diş fırçalarken ve temizlerken zor hissedebilir..

Konuşma Sorunları:

Bu belirti ve semptom, dil ülseri ile ilgili normaldir. Dilin, engelsiz konuşmamıza yardımcı olan konuşma sağlayıcısı olduğunu bildiğiniz için, dil üzerinde oluşan ülserler nedeniyle bu tesis kusurludur. Konuştuğunuz her kelime acı verici olduğu için dil düzgün çalışamaz. Yemek yerken veya konuşurken zamanla dilinizin belirli bölgelerinde ağrımaya başladığını fark ederseniz, büyük olasılıkla birkaç ülser alacaksınız..

Şişmiş lenf düğümleri:

Diğer yaygın ağız ülseri semptomları şişmiş lenf düğümleridir. Lenf düğümleri, vücudun her yerinde bulunan küçük bezlerdir. Kan dolaşımı ve vücut dokuları arasında besinleri, atık maddeleri ve lenf sıvılarını taşıyan lenfatik sistemin önemli bir parçasını oluştururlar. Ağız ülserlerinin gelişimi sırasında, bölgenin etrafındaki enfeksiyon nedeniyle ağızdaki lenf düğümleri iltihaplanır..

İştah kaybı:

Bazen ağız ülserleri de iştah kaybına neden olur. Bunun nedeni, ağzınızda ülser bulunması, yiyecekleri çiğnemenizi zorlaştırması olabilir. Herhangi bir sıvı içerken bile rahatsızlık hissedilir. Bu acı hissi nedeniyle kişi yemek yeme konusunda isteksiz hisseder ve sonunda iştah kaybına yol açar..

Ateş:

Nadir olmasına rağmen, ateş de ağız ülseri semptomlarından biri olabilir. Ağzınızda yaraların oluşması nedeniyle, bu enfeksiyonla savaşmak için vücut ısısı biraz yükselebilir. Ağız ülseri sırasındaki ateş çok yüksek olarak kaydedilmeyebilir, ancak doktora danışmak ve uygun ilaçları almak daha iyidir..

Yorgunluk Hissi:

Ağız yaraları da zaman zaman yorgunluğa neden olur. Hasta uyuşuk hissedebilir ve her zaman bir donukluk hissi hakim olabilir. Bu durum aynı zamanda vücudun gerekli vitamin ve minerallerden yoksun olduğu zaman iştahsızlıktan da kaynaklanır. Küçük bir iş yaptıktan sonra çok yorgun hissetmeye başlarsanız veya yeterince dinlendikten sonra bile bu his devam ederse, derhal doktorunuza danışın..

Çoğu durumda, ağız ülserleri zararsız görünür ve enfeksiyondan sonraki birkaç hafta içinde kaybolur. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birine tanık olduğunuzda, doktorunuza danışmanız önemlidir. Ağız ülserlerinin belirtileri, enfeksiyonun nedenine bağlı olarak değişebilir. Doktor, bunun kesin nedenini belirlemek için bazı kan testleri veya hatta biyopsi önerebilir. Ağzınızdaki ülser 2-3 hafta sonra bile devam ederse, ağız kanseri gelişimine işaret edebilir. Doktor, sorunu tedavi etmek ve durumun kötüleşmesini önlemek için size uygun ilaçları verecektir..

Ağız ülserleri daha çok yemek yerken, içerken veya ağız temizliği yaparken rahatsızlığa neden olur ve vücuda büyük bir zarar vermez. Ağız ülserinden muzdaripken, belirli yiyecekler gibi tetikleyicilerden veya sert fırçalar kullanmaktan kaçının. İyi bir ağız hijyeni sağlamak, durumu yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Ağız yaraları 10-15 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte, sorun devam ederse, derhal GP’nize başvurun..