Hayatımızın bir noktasında, tatsız sırt ağrıları deneyimiyle tanışırız. Sırt ağrıları sıradan bir rahatsızlıktır ve sadece şanslılar ondan tamamen kaçınmayı başarır. Yaygın olmasına rağmen, sırt ağrısı hiçbir şekilde küçük bir sağlık sorunu değildir. Herhangi bir uzun süreli sırt ağrısı vakası, altta yatan sağlık sorunları için kontrol edilmelidir..

Bel Ağrısı Nedenleri ve Nedenleri

Bunu akılda tutarak, sırt ağrısının arkasındaki nedenleri ve nedenleri daha derine inmemiz adil olur. Sırt ağrısının oldukça yaygın bir sağlık sorunu olduğunu göz önünde bulundurarak, şimdilik en iyisi bel ağrısıyla mücadele etmek. Dünya çapındaki istatistiklere göre, alt sırt ağrısı, otuz ila altmış yaş arasındaki yetişkinlerde yaygındır. Alt sırt ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Daha fazla bilgi için daha fazlasını okuyun.

Bel Ağrısının Nedenleri:

Bu makale, 10 bel ağrısı nedeni ve nedeninin listesini sağlar..

1. Dejeneratif Diskler:

Çoğu ortopedi doktoruna göre, bel ağrısı büyük ölçüde fıtık veya dejeneratif disklerden kaynaklanır. Bunu daha iyi anlamak için alt sırtın fizyolojisini anlamak gerekir. Omurga, üst vücudun toplam kütlesini ve ağırlığını destekleyen ana bileşendir. Omurga, üst üste düzgün bir şekilde yerleştirilmiş omurlar olarak bilinen 30 kemikten oluşur. Her omur arasında, disk adı verilen süngerimsi bir kıkırdak, omurları birbiriyle çarpışmaktan koruma işlevini görür. Yıllar geçtikçe üst bedenimizin ağırlığı genellikle omurganın alt ucundaki disklere zarar verir. Bu duruma tıbbi olarak dejeneratif diskler denir. Bu, bel ağrısı nedenlerinden biridir..

2. Fıtıklaşmış Diskler:

Dejeneratif veya zayıflamış diskler genellikle fıtıklaşmış disklere yol açar. Her omur arasındaki diskler yumuşak, duygusal bir merkeze sahiptir. Zayıflamış bir disk, bu yumuşak merkeze aşırı baskı uygulayarak diskin merkezinin dışarı çıkmasına neden olur. Bu, tıbbi olarak bel ağrısının başka bir nedeni olan fıtıklaşmış veya yırtılmış diskler olarak bilinir. Şişkin merkez, aşırı ağrıya neden olan hassas sinirlere baskı yapmadığından daha sık. Bu ağrının genellikle bacaklara yayıldığı bilinmektedir. Bu durum genellikle siyatik olarak teşhis edilir. Bu, bel ağrısı nedenlerinden biridir..

3. Osteoporoz:

Erkekler arasında oldukça yaygın olmasına rağmen, osteoporoz genellikle kadın hastalığı olarak adlandırılır. Osteoporoz, azalmış kemik gücü ve yaşlanmanın yaygın bir yan ürünüdür. Bu azalmış kemik kuvvetinin kemiklerin kırılmasına ve kırılmasına neden olduğu bilinmektedir ve kollar, kalçalar ve sırt gibi önemli bölgeleri hedef alır. Kadınlar arasında, tükenmiş östrojen seviyeleri nedeniyle osteoporoz riski artar. Osteoporoz sıklıkla sırt kemiklerinin sıkıştırılmış kırıkları nedeniyle sırt ağrısına neden olur. Osteoporoz ile bu ağrı ilk başta hissedilmeyebilir, ancak sonunda buna yol açacaktır. Bu bel ağrısı nedenlerinden biridir..

4. Skolyoz:

Sırt ağrısının öncelikle yetişkinleri etkilediği bilinirken, skolyoz, çocukları ve gençleri etkilediği bilinen bir durumdur. Bir kez daha kızlar bu durumdan erkeklerden daha fazla etkilenir. Skolyoz genellikle omuriliğin anormal eğriliği ile karakterizedir. Fizyolojik olarak, omuriliğin düz olduğu varsayılır, ancak skolyozdan muzdarip bireylerde, üst sırtta yukarıya doğru bir eğrilik ve alt sırtta içe doğru bir eğrilik olan anormal derecede kavisli omurilikler bulunur. Skolyoz ya bir doğum kusurunun sonucu olabilir ya da yaralanma ve hastalıktan kaynaklanabilir. Bu bel ağrısı nedenlerinden biridir..

5. Diyabet:

Daha yaşlı bireylere geri dönersek, diyabet, yetişkinlerde bel ağrısına neden olabilen bir başka yaygın faktördür. Bunun nedeni, yüksek miktarda insülinin sıklıkla eklem ve dokuların iltihaplanmasına yol açması ve böylece diyabet dışında bir dezavantaj olarak tüm ağrıları beraberinde getirmesidir. Ayrıca diyabetin metabolizmayı da etkileyerek kilo aldırdığını ve bu durumun sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olduğunu unutmamalısınız. Diyabetin sizi iyileştirmesine izin vermemek için şeker alımınızı her zaman kontrol altında tutun ve ilaç kullanıyorsanız dozunuzu asla kaçırmayın. Bu bel ağrısı nedenlerinden biridir..

6. Sıkışmış Sinirler:

Sıkışmış veya sıkıştırılmış sinirlerin de bel ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Sıkışmış sinirlere bağlı bel ağrısını belirlemek, genellikle ateş ve kişinin mesanelerini kontrol edememe ile birlikte olması nedeniyle oldukça kolaydır. Bu, bel ağrısı nedenlerinden biridir..

7. Artrit:

Bel ağrısı nedenleri artriti özellikli bırakamaz. Omurga ağrıları ve sırt ağrılarının en ateşleyici nedenlerinden biridir. Normal durumlarda, egzersiz sırt ağrısını kontrol altında tutar, ancak bazen kontrolden çıkar ve artritin tehlikeli koşullara yol açmasını önlemek için ameliyat gerekir. Artrit birçok tiptedir ve genellikle yaşlılık veya fazla kilo nedeniyle kaslardaki sertlikten kaynaklanır. Bazen artrit, omuriliğinizin etrafındaki küçük boşluğun daha da daralmasına neden olarak Spinal Stenoz adı verilen bir duruma yol açabilir. Kronik bir hastalıktır, yani sırt ağrınızdan kalıcı olarak kurtulmanın bir yolu yoktur, ancak doku iltihaplarını kontrol altında tutmak için önlemler alın. Sağlıklı beslenmek ve duruşunuzu doğru tutmak genellikle bu semptom için işe yarar. Bu bel ağrısı nedenlerinden biridir..

8. Kas Burkulması:

Kas ve bağ suşları genellikle bel ağrısının ciddi bir nedenidir. Ayrıca, düzenli olarak ağırlık kaldırırken veya garip pozisyonlarda otururken, ani hareketler dokularda gerginliğe neden olarak omurganızda keskin bir ağrıya neden olabilir. Sırt suşları oldukça yaygındır ve duyulmamış değildir. Bu, genellikle bir kas gerginliği oluşması durumunda kendini gösterebilir. Bu gibi durumlarda masaj ve akupunktur en iyi sonucu verir, ancak egzersiz aynı zamanda ağrılı kas spazmlarına yol açan inatçı ani ağrılara veda etmeye de yardımcı olabilir. Altta yatan sorunlar için doktor tarafından kontrol ettirene kadar şiddetli iltihaplanma varsa buz paketleri uygulayın. Bu bel ağrısı nedenlerinden biridir..

9. İskelet Düzensizliği:

Bu durumlarda sırt ağrısı, omurganızdaki anormallik nedeniyle oluşur. Çoğu zaman, omurganın sırt hizalaması doğru şekilde yapılmazsa ve bir tarafa kıvrılmaya devam ederse, o bölgede herhangi bir büyüme olursa ağrıya neden olur. Bazen ağrı sadece şiddetli değil, aynı zamanda ciddidir. Omurganızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, sadece sinir sisteminizin sağlığını değil, aynı zamanda akorun sağlığını da bilmek için ara sıra lomber ponksiyon yaptırın. Anormal bir büyüme varsa, genellikle daha önce tartışılan ve gelip giden rahatsız edici ağrılara sahip olabilen bir durum olan skolyoza yol açar. Bu, bel ağrısı nedenlerinden biridir..

10. Kauda Ekina Sendromu:

Kadınlarda bel ağrısının nedenleri çoktur, ancak bu nadir görülen rahatsızlık cinsiyette daha sık görülür. Bu bir sinir kökü sorunudur ve durum şiddetli olana kadar tespit edilemez. Kauda ekina sendromunda omuriliğin alt kısmında bulunan sinir uçları basınç altındadır. Bunun nedeni uyumla ilgili bir sorun olabilir, ancak semptom genellikle yetişkinlerde bel ağrısıdır. Bağırsak sorunları ve mesane işlevindeki bozulmalar gibi ek sorunlar meydana gelir, bu da doktorların bu semptomu diğer sırt ağrısı nedenlerinden ayırt etmesine yardımcı olur. Ayrıca anüste uyuşma ve bacaklarda güçsüzlük vardır. Eh, eğer acil tedavi verilmezse, hasta sıklıkla alt vücudundaki sinirsel fonksiyonu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Bu, bel ağrısı nedenlerinden biridir..

Artık bel ağrısının en yaygın nedenlerine aşina olduğunuza göre, ağrınızı kategorize etmek ve sorunun ne olabileceğini bilmek sizin için daha kolay olacaktır..