Boğaz ağrısı, nüfus arasında meydana gelebilecek çok yaygın sorunlardan biridir. Her yıl milyonlarca insan bu rahatsızlıktan mustariptir ve hiç şüphesiz karşılaşılacak en rahatsız edici sorunlardan biridir. Genellikle boğaz ağrısı beraberinde soğuk algınlığı ve öksürük ve bezlerin şişmesini de getirir. Boğaz ağrısı, bölgede biriken viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Çoğu zaman bunun nedeni hava değişimi kadar basit bir şeydir. Ancak iyi haber şu ki, boğaz ağrısı ciddi bir sorun değil ve hem basit ilaçlar hem de ev ilaçları ve tedavileri ile tedavi edilebilir. Etkili ve hızlı tedavi için erken teşhise yardımcı olan boğaz ağrısı semptomlarının bilinmesi gerekir..

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, boğaz ağrısının nedenleri ve semptomlarının neler olduğu hakkında önemli bir şeyi açıklamaktadır; bu, acı çekmeden önce tedavi eylemine dikkat etmenize yardımcı olacaktır..

Boğaz Ağrısının Belirtileri:

Aşağıdaki kılavuz, eldeki boğaz ağrısının tüm belirti ve semptomlarını vermektedir. Onlara göz atın ve bu özel sağlık krizi hakkında ufkunuzu genişletin..

1. Bademciklerde Şişlik:

En önemli ve yüzde 100 kesin aşı semptomlarından biri olarak şişmiş bezler boğaz ağrısı ile kolayca bağlantılı olabilir. Adının kendisi, dilin arkasında ve boğazın arkasında bulunan iki bademcik bezinde şişme olduğunu gösterir. Şişliğin yanı sıra bademciklerde de çıplak gözle görülebilen belli bir düzeyde iltihaplanma ve kızarıklık vardır..

2. Yutma Sorunları:

Boğaz ağrısının bilinen bir başka belirtisi de herhangi bir şeyi yutmakta gerçekten zorlanacağınızdır. Aslında, birçok durumda yiyecekleri yutmak kelimenin tam anlamıyla bir acıya dönüşür! Bu boğaz ağrısının ana semptomlarından biridir..

3. Boğazda Kuruluk:

Çoğu zaman vücudun susuz kalması, boğaz ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle boğazda kuruluk, hastalıkla birlikte gelen bariz semptomlardan biridir. Bu kesinlikle rahatsız edici işaretlerden biridir..

4. Ses Kısıklığı:

Boğaz ağrısı söz konusu olduğunda kişinin sesi oldukça görünür ölçüde değişir. Boğazda ağrının tüm süresi boyunca deneyimleyeceğiniz boğuk veya boğuk bir ses var.

5. Vücut Sıcaklığında Artış:

Boğaz ağrısı sırasında kişinin normal vücut sıcaklığında hafif bir yükselme olur. Hafif ateş, pek çok insanın boğaz ağrısının bir sonucu olarak gösterdiği bir semptomdur..

6. Akan / Doldurulmuş Burun:

Ya kişinin burun akıntısı sorunu vardır ya da burun tıkanıklığı ve burun tıkanıklığı vardır. Bu yine boğazda ağrının garantili belirtilerinden biridir..

7. Hapşırma ve Öksürük:

Öksürme ile birlikte hapşırma hafiften şiddetliye kadar her türlü boğaz ağrısı şeklinde yaşanır. Ancak hapşırma ve öksürme yoğunluğu, rahatsızlığın türüne göre kişiden kişiye farklılık gösterecektir..

8. Boğaz Ağrısı:

Ağrı her zaman boğazın arkasında hissedilir ve bu ağrı genellikle siz konuşurken veya bir şey yemeye veya yutmaya çalışırken artar. Bu ağrı genellikle boğaz tamamen iyileşene kadar devam eder..

9. Bademciklerde İrin:

Bademciklerde irin oluşumunun yanı sıra, boğaz ağrısı krizi olduğunda görülebilen bazı beyaz lekeler de vardır. Ancak bu, bir uzmanın hastayı değil, daha iyi tespit edebileceğinin bir belirtisidir..

10. Boğazda Çizik:

Boğazda her zaman rahatsızlık ve huzursuzluk yaratan cızırtılı bir his vardır. Bu çoğu zaman olur ve genellikle zaman zaman kötüleşen ve günlük rutin yaşam tarzını engelleyen ağrı ile birlikte olur..

Boğaz Ağrısı Nedenleri:

Boğaz ağrısının arkasında birçok neden vardır. En iyileri aşağıda tartışılmaktadır. Boğaz ağrısının en önemli 10 nedeni aşağıdaki gibidir:-

1. Önceden Var Olan Enfeksiyon:

Boğazda ağrı, boğazda önceden var olan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu, boğaz ağrısının en olası nedenlerinden biridir ve boğazdaki iltihaplanmanın nedeni de olabilir. Her türlü boğaz enfeksiyonundan kurtulmak gerekir, yoksa boğaz ağrısı yoldadır..

2. Soğuk algınlığı veya Grip:

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısının başka bir nedenidir. Soğuk algınlığına yakalanırsanız, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere şiddetli boğaz sorunları da eşlik edebilir. Boğaz ağrısı bugünlerde yükselen sorunlardan biri ve birçok insan bunu yaşıyor..

Yağmurda ıslanır ve bu nedenle üşütürseniz, bu tür ateş sırasında vücut içeriden zayıf düştüğü ve boğaz ağrısı belirtileriyle savaşamadığı için boğaz ağrısının en sık görülen belirtilerden biri olduğu söylenebilir. boğaz.

3. Bakteriler:

Bu, tüm boğaz ağrısı nedenleri arasında en olası nedendir. Boğaz ağrısı söz konusu olduğunda bakteri suçludur. Kişinin içine girmiş olan zararlı bakterilerin neden olduğu boğazda aşırı kuruluk nedeniyle boğaz ağrısından kolayca etkilenebilir. Bakteriler genellikle bir kişi bir tür boğaz problemiyle karşılaştığında suçlanır..

4. Boğaz Ağrısı:

Birinin boğaz ağrısı çok daha önce olmuşsa, boğaz ağrısı semptomlarından etkilenmesi çok yaygındır çünkü zararlı bakteriler hala boğazda bulunur ve boğazda hasara neden olabilir. Bu tür hasarların birçoğu boğazda sadece boğaz ağrısından çok daha büyük olabilecek bazı ciddi zararlara da neden olur..

5. Şişmiş Bademcikler:

Bir kişinin bademcik sorunu varsa, boğaz ağrısı sorunu onun için şaşırtıcı olmayacaktır. Boğaz ağrısı genellikle boğaz rahatsızlığı olan veya boğaz ağrısının nedeni olan bakterilerle enfekte olan kişilerde görülür. Şişmiş bademcikler boğazdaki ağrıyı kolayca tetikleyebilir.

6. Burun Akıntısı:

Burun akıntısı var mı? Peki, o zaman boğaz ağrısı sırada. Burun akıntısı en olası boğaz ağrısı nedenlerinden biridir. Bir kişinin tahrişe neden olan bir burun akıntısı varsa ve bunu şimdiye kadar düzeltmediyse, bir sonraki tahriş faktörü boğaz ağrısıdır. Burun akıntısı sorunu nedeniyle boğaz ağrısının tüm semptomlarına katlanmak zorunda kalacak..

7. Öksürük ve Soğuk:

Soğuk, boğaz ağrısının nedenlerinden biridir – bu daha önce tartışılmıştı. Birisi öksürük sorunu yaşıyorsa, boğaz ağrısı belirtilerinden etkileneceği çok açıktır. Bir kişi gün boyunca öksürüyorsa, boğaz ağrısı onun için hiç şok olmaz..

8. Diyet:

Hiçbir şey bilmediğiniz bir diyeti sürdürmek, en olası boğaz ağrısı nedenlerinden biridir. Diyetinizde alerjiniz olan bir yiyecek varsa ve bunu bilmiyorsanız, boğaz ağrısının farklı semptomlarından etkilenebilirsiniz..

9. Zayıf Vücut:

Haftalık işleyen bir bağışıklık sistemi varsa, kimse ona yardım edemez. Boğaz ağrısı semptomlarından etkilenme olasılığı yüksektir. Zayıf vücut boğaz ağrısının en olası nedenlerinden biridir.

10. Hapşırma:

Sürekli hapşırmak kesinlikle sizin için iyi değil. Bir kişi gün boyunca rastgele hapşırırsa, boğaz ağrısının sonuçlarından etkilenme olasılığı yüksektir..