Mide bulantısı, kişinin her an kusacak olan huzursuzluk hissini ifade eden bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı çeken kişi, doktor tarafından reçete edilen ilacı alana veya kusana kadar sürekli hasta hissettiğinden, mide bulantısı son derece rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Bulantı, bazıları tuhaflığın eşiğine kadar uzanan çok sayıda nedenden dolayı olabilir. Zayıf kalpli kişi için ani bir şok bile mide bulantısına neden olabilir..

Gaz şikayeti olan kişilerde veya hamile bir kadında mide bulantısı görülür. Midedeki safra taştığında veya yediğiniz yemek midenizle uyuşmadığında mide bulantısı meydana gelir. Bulantı, vertigo olarak bilinen aşırı yükseklik korkusu nedeniyle de ortaya çıkar ve ani şok edici olaylar nedeniyle de ortaya çıkar..

Bulantı Belirtileri ve Nedenleri

Mide bulantısı sırasında rahatsız edici mide çalkalama hissi son derece normaldir, bu nedenle şu anda uzanmak iyi bir fikir değildir çünkü midenizdeki asit kafanıza hücum ederek kusmanıza neden olur. ciğerlerinizden yeterli oksijeni alabilmeniz ve asidin midenizde kalması için dik veya yatar pozisyonda oturun. Çok mide bulantısı hissediyorsanız, asidin kusma şeklinde çıkmasına izin vermek iyi bir fikir olabilir. Bu olaydan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz..

Bulantı Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, mide bulantısının ataktan önce teşhis edilmesinde çok yardımcı olan ve mide bulantısı olmadan bazı önlemler alınmasına yardımcı olan başlıca nedenlerini veya nedenlerini ve semptomlarını açıklamaktadır..

Bulantı Nedenleri:

Bizi ayrı ayrı etkileyen birkaç mide bulantısı nedeni veya nedeni vardır, bazı insanlar için bazı nedenler daha güçlüdür ve bazı insanlar için daha az etkilidir, bu nedenlerden bazıları şunlardır:-

1. Hamilelik:

Hamilelik, rahminizdeki bebek vücudunuzun aksi halde yapacağından daha fazla yiyecek işlediği ve tükettiği için mide bulantısının temel bir nedenidir. Hamilelikte mide bulantısı, en çok kustuğunuz zaman olduğu için sabah bulantısı olarak da bilinir. Mide bulantısı sizi yorgun ve huzursuz hissettirebilir. Başınız sallanarak dengenizi kaybetmenize neden olabilir. Ancak bu son derece nadir bir durumda meydana gelir, kafa sallamak tamamen radikal bir mide bulantısı şeklidir..

2. Stres:

Stres vücutta kimyasal bir dengesizliğe neden olduğundan, stres de olası bir mide bulantısı faktörüdür. Bu kimyasal dengesizlik, vücut hassas bir makine olduğu için mide bulantısının temel nedenidir, en ufak bir itme olası en kötü sonuçlara neden olabilir. Stres beyni çok fazla baskı altına alır ve beyin vücudun işleyişinin merkezi olduğu için fonksiyonları bozarak huzursuzluk ve mide bulantısına neden olur..

3. Yüksek tansiyon:

Hem yüksek hem de düşük tansiyon mide bulantısına neden olabilir. Yüksek tansiyon dakikada kalp atışlarını artırarak vücutta daha fazla kan akışına neden olur, bu da vücudun normalden daha fazla enerji tüketmesine ve dolayısıyla vücudun daha uyuşuk olmasına neden olur. Ayrıca yüksek tansiyon beyne giden kan akışını arttırır ve beyinde sıvı birikmesine neden olur. Beyinde daha fazla sıvı, kötü baş ağrılarına, huzursuzluğa, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olur.

4. Düşük Tansiyon:

Düşük kan basıncı ayrıca, kalp saniyede daha düşük hızlarda atmaya başladığından, vücudunuzu ciğerlerinizden oksijen taşımaya yardımcı olan son derece önemli kandan mahrum bıraktığı için mide bulantısına neden olur. Oksijen yoksunluğu vücudun boğulmuş hissetmesine neden olur. Bu boğulma hissi, herhangi bir zamanda kusmaya neden olan mide bulantısını tetikler. Düşük tansiyon, doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla kontrol altında tutulabilir. Düşük tansiyon, uygun şekilde tedavi edilmezse sessiz bir katildir. Bugün boğuluyor olabilirsiniz, ancak yarın tedavi edilmezseniz, kalbinizde dolaşan oksijen eksikliğinden dolayı kalp krizi geçirebilirsiniz..

5. Bağırsak Enfeksiyonu:

Bağırsak enfeksiyonunun mide bulantısına neden olabilecek başlıca sorunlardan biri olduğu söylenebilir. Aksine, mide bulantısının başlıca nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Bağırsak enfeksiyonu mide durumunuzu mahvedebilir ve sizi gerçekten kolayca hasta edebilir. Genel olarak, gerçekten genç yaştaki çocuklar bu özel semptomdan etkilenir. Bağırsak enfeksiyonu hemen hemen herkesin başına gelebilir ve bağırsak enfeksiyonu ve mide bulantısı belirtileri biraz benzerdir..

6. Mide Ağrısı:

Bu hem bir sebep hem de mide bulantısı belirtisidir. Bulantı genellikle hastalık olarak adlandırılmaz, bunlar hemen hemen herkesin başına gelen mide rahatsızlıklarıdır. Her erkek veya kadın, yaşamı boyunca en az bir kez mide bulantısının farklı semptomlarıyla karşılaşmış olmalıdır. Mide bulantısının bu günlerde en çok ortaya çıkan sorunlardan biri olduğu ve temelde mideye giren kirletici maddeler nedeniyle meydana geldiği söylenebilir. Bazen bazı nedenlerle tetiklenen aşırı midenin mide bulantısına neden olduğu görülmektedir. Midede aşırı ağrı olduğunda, bulantı ve kusma oldukça yaygındır..

7. Bazı Kanser Türleri:

Bazen bazı kanser türlerinin mide bulantısı semptomlarından biri olduğu söylenebilir. Mide üzerinde de yan etkisi olan bazı kanser türleri vardır. Bu husus göz ardı edilirse ciddi mide ağrıları olacaktır. Bir kişinin bu özel semptomu görmezden gelmemesi önerilir. Muazzam ağrılardan kaçınmak için hemen bir doktora danışmalısınız..

8. Zararlı İlaçlar:

Evet! Bulantı söz konusu olduğunda ilaçların da sorumlu olduğu söylenebilir. Bir kişinin, söz konusu ilacın yan etkilerinden etkilenmiş veya enfekte olmuşsa, kusma sorunlarıyla birlikte bazı mide bulantısı semptomlarıyla karşı karşıya kalacağı zamanlar olacaktır. Bu kişi bazı kötü ilaçlar almışsa, bağışıklık sorunları da ortaya çıkabilir. Piyasada mide bulantısından sorumlu olduğu söylenebilecek birçok faul ilaç var..

9. Anestezi:

Genelde anestezinin bizim için faydalı olduğu söylenir. Ancak, anestezinin yan etkilerinin size çok kötü zarar verebileceği ve sizi mide bulantısının bazı zararlı semptomlarıyla karşı karşıya kalacağınız dereceye kadar zorlayabileceği zamanlar olabilir. Genellikle anestezi bizi uyutmak için kullanılır. Ancak aşırı doz uygulanmışsa reflekslerde ve vücudun işleyişinde bazı değişiklikler olabilir. Bu, mide bulantısının en az bilinen nedenlerinden biridir. İnsanlar genellikle bunun o kadar farkında değiller aslında.

10. Kemoterapi:

Bazen kemoterapinin mide bulantısına neden olmaktan sorumlu olduğu söylenebilir. Vücudumuzdaki hızlı hücre üretimini öldürmek için ilaçların yardımıyla uygulanan bir tedavidir. Bunun mide bulantısı ve kusma gibi bazı yan etkileri olabilir. Farklı mide bulantısı semptomları teşhisi konmuşsa, uygun özen gösterilmelidir..

Bulantı Belirtileri:

Konu mide bulantısı olduğunda sizi uyarabilecek birkaç belirti ve semptom vardır, bu semptomlar size bir dakika hazırlamanıza yardımcı olur veya bazı durumlarda rahatsızlığı hep birlikte önler, bu ana 10 semptom şunlardır:.

1. Huzursuz Duygu:

Bulantı genellikle midenizde belirli bir huzursuzluk hissinden sonra ortaya çıkar. Bu huzursuzluk hissi, genellikle midenizin çalkalanması veya boğazınızdan yükselen belirli bir sıvı gibi hissettirir. Bu huzursuzluk hissi mide bulantısını önlemek için azaltılabilir. Devam eden huzursuzluk, bazı durumlarda kötü bir baş ağrısına ve baş dönmesine dönüşebilir. Bu huzursuzluk hissi, ılık süt içerek veya soda içerek azaltılabilir, bu huzursuzluk hissini azaltmaya yardımcı olabilir..

2. Uyuşukluk:

Genellikle basınç sorunları, hiç enerji kullanmamış olsanız bile kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Uyuşukluk, mide bulantınızın ilk belirtisidir. Uyuşukluk normalde baş sallamaları izler. Bu nedenle, bir noktada normalden daha yorgun hissetmeye başladığınızı ve kafanızda bir ağrı olduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla yakında mide bulantısı çekmeye başlayacaksınız..

3. Hamile Kadınlar:

Hamile kadınlar, ilk iki trimesterde her gün mide bulantısı yaşayacaklarını bilmelidirler, bu nedenle bebek sahibi olmaya çalışmadan önce, hamileliğinizin ilk iki-üç ayı boyunca her gün bu rahatsızlıkla yüzleşmeye hazır olun..

4. Gaz:

Mide sorunları mide bulantısına neden olabilir, çünkü mide sorunları mideyi etkileyerek yiyeceklerin sindirilmeden kalmasına ve asitlerin yükselmesine neden olur. Asitlerdeki bu artış, kendinizi aşırı derecede hasta hissetmenize neden olur ve bir noktada midenizdeki tüm asidi çıkaracak şekilde kusarsınız. Bu noktaya kadar midemizde hafif bir ağrı ve asit geğirmeleri ile sürekli huzursuzluk hissedeceksiniz. Eğer uzanırsan daha kötü hissedeceksin, bu yüzden oturmayı dene. Gaz, mide bulantısına yol açmayacak şekilde tedavi edilebilir. Gaz, gazlı bir içecek veya doktor tarafından reçete edilen mide ilacı ile tedavi edilebilir..

5. Kusma:

Kusmanın mide bulantısının başlıca semptomlarından biri olduğu söylenebilir. İnsanlar genellikle bu semptomla ilk olarak karşılaşırlar ve bunun mide sorunlarının en alakalı sonuçlarından biri olduğu söylenebilir. Bir kişi, mide bulantısından büyük ölçüde etkileniyorsa, neredeyse gün boyunca kusacaktır. Bu, insanların bundan muzdarip olup olmadıklarını tespit edebilecekleri işaretlerden biridir..

6. Baş dönmesi:

Baş dönmesi, tüm bulantı semptomları arasında bir başka popüler bulantı semptomu olduğu söylenebilir. Bir kişinin zayıf bir vücudu varsa veya vücut dokularında bir sorun varsa, baş dönmesi gibi mide bulantısı semptomlarıyla karşı karşıya kalacağı zamanlar olacaktır. Kaslarda da şiddetli ağrı olacaktır ve bu muhtemelen bulantının yorgunluk belirtisinden kaynaklanmaktadır..

7. Karın Ağrısı:

Mide bulantısı kurbanı da bazı karın ağrısı ve şişlikle karşı karşıya kalacaktır. Bu en çok kadınlarda görülür. Karın alt ve üst kısımlarını içeren karın kısmında şiddetli ağrılar ve ağrılar gerçekten şiddetlidir ve kurbanın uzun bir süre bundan acı çekmesi gerekecektir..

8. İshal:

Bulantı genellikle mide problemlerinden kaynaklanır ve sonucu mide problemleriyle de ilgili olabilir. İnsanlar, mide bulantısının farklı mikropları ve virüsleri ile enfekte olduklarında genellikle ishalden muzdariptirler. Bulantı belirtileri kolayca yayılır ve genellikle onları durduran bir şey yoktur. Daha önce tartışıldığı gibi, semptomlar iyi gelişmiş yetişkinlere kıyasla gençlerde ve yaşlılarda daha yaygındır..

9. Baş ağrısı:

Baş ağrısı, hem erkeklerde hem de kadınlarda sık görülen mide bulantısının bir başka belirtisidir. Genel olarak, baş ağrısı semptomu genel olarak kadınlarda yaygındır. Mide bulantısı genç yaşta da ortaya çıkabilir ve bu durumun mide bulantısının oluşması için en zararlı aşamalardan biri olduğu söylenebilir. Ergenler gibi gençlerin organları ve vücut bölümleri yetişkinlere göre daha zayıftır ve mide bulantısının farklı semptomları, yetişkin erkekler ve kadınlar üzerinde olabileceklerden çok daha zararlı bir etkiye sahip olabilir..

10. Boyun Ağrısı:

Bu bulantı belirtisinin farkında olmayan birçok insan var. Mide bulantısının en bilinmeyen semptomlarından biri olarak söylenebilir. İnsanlar mide bulantısı aşamasından geçerken şiddetli boyun ağrısı ve boyun sertliği ile karşı karşıya kalırlar. Yorgunluk mide bulantısı sırasında da ortaya çıkar ve genellikle bu yorgunluk mide bulantısı ile ilişkilidir. Farklı mide bulantısı semptomlarıyla karşı karşıya kalan insanlar bu ağrının ortak kurbanlarıdır ve bu boyun ağrısı genellikle uzun sürer ve ağrı dayanılmaz olduğu için bununla baş edemezler..