Bazı iç yaralanmalar nedeniyle, burnunuzun iç kısımlarında yırtılmış bir kan damarı veya dokusu olabilir ve bu da burun yoluyla kan kaybına neden olabilir. Bu yaygın olarak burun kanaması olarak bilinir. İki ayrı burun kanaması kaynağı grubu vardır. Kanama burnunuzun en arkasındaysa, iç kanama elbette arka kanama olarak bilinir, kaynak burnun hemen içindeyse dışa doğru ise ön kanama olarak adlandırılır..

Burun Kanaması Belirtileri

Burun kanamasının kaynağı iki septum veya burun kanalının tam arasında yer aldığından, aynı zamanda küçükler alanı olarak da bilinen septum eğriliği, ön burun kanamasına neden olur. Arka burun kanaması, burun boşluğuna kan damarı sağlayan yırtılmış arterlerle ilgilidir. Daha sonra ağır kanama ve ağrı ile birlikte geldiği için formda daha ciddidir..

Burun kanamasının olağan nedenleri, yüz yaralanmasına bir futbol topu veya küçük bir yumruk burun kanaması, burnunuzu çok sert sümkürmek, soğuk algınlığı ve hatta burnunuzla çektiğiniz ilaçlar gibi bazı oyun yaralanmalarından sorumlu olabilir. burun kanamasına neden olabilir. Ancak bu ön kısımla sınırlıdır. Arka burun kanaması sıklıkla aşırı stres, hipertansiyon veya kan basıncı artışı, zararlı kimyasal dumanlara maruz kalma ve hatta burun boşluğunda bir tümör kadar ciddi neden olabilir..

Burun Kanamasının Yaygın Belirtilerinden Bazıları:

Uyku Sırasında:

Uyku sırasında da burun kanaması olabilir. Bu gibi durumlarda, kişi sırt üstü yatıyorsa, boğazından aşağı sıvı aktığını hissedebilir. Bu daha sonra burnunuzdan düzenli bir kan akışı ile sağlanabilir. Böyle bir zamanda dik oturmanız ve kanamanın geçmesini beklemeniz tavsiye edilir..

Zaman aralığı:

Burun kanaması, burnun bir tarafından veya her ikisinden de olabilir ve saniyeler ile dakikalar arasında sürebilir. Kanama 15 dakikalık zaman dilimini aşarsa, burnunuza yakın tutarak ve başınızı yukarı kaldırarak bir buz jeli paketi kullanın. Kanama 30 dakika devam ederse, en yakın tıbbi yardım merkezine acele edin. Burun kanamasının bundan daha fazla uzamasına izin vermeyin..

Alerjik reaksiyon:

Bazen burnunuzun kanamasına neden olan bir şeye alerjik reaksiyon olabilir..

Ameliyat:

Burun ameliyatından yeni çıktıysanız, burun boşluğunuz ve septumunuz hala zayıf ve iyileşiyor, bu süre zarfında bir miktar burun kanaması yaşayabilirsiniz. Bu endişelenecek bir şey olmadığından bir buz paketini el altında bulundurun. Ancak bu semptom daha uzun sürerse cerrahi doktorunuza başvurun..

Kuru Dönem:

Bazen burnunuz içinin kuru olduğunu hissedebilirsiniz. Bu, bazı sıcak neme veya kimyasal dumanlara maruz kalma nedeniyle olabilir. Bu kuruluk hemen önlem alınmazsa burun kanamasına neden olabilir..

Burun Spreyi Aşırı Kullanımı:

Sık sık burun kanamanızın nedeni, bazen tıkanıklığı veya septum tıkanıklığını gidermek için aşırı burun spreyi kullanımı olabilir. Çok güçlü olan bazı burun spreylerinin kullanımını kısıtlayın.

Madde bağımlılığı:

Horlama ilaçları genellikle burundan alınır. Bunu yaparken hafif bir tahriş veya karıncalanma hissi hissedilebilir. Derhal ilgilenin ve gelecekte ilaç yapmak için burun boşluğu kullanımını azaltın. Bu hafif his bir burun kanaması çılgınlığına dönüşeceğinden.

Tıbbi Dolabınızı kontrol edin:

Burun kanaması, daha yüksek tansiyon ve yüksek kalp hızına da eşlik edebilir. Bu, anksiyete atağından veya yüksek BP’den muzdaripse yaygın bir senaryo olacaktır. Hipertansiyon, listede bir başka. Bu kalıcı bir sorunsa, eklentilerinizin ve burun kanamanızın nedeni olabilecek antikoagülanlar için tıbbi dolaplarınızı kontrol edin. Aspirin veya varfarin gibi ilaçlar, tıbbi olarak reçete edilmedikçe atılmalıdır..

tahriş:

Bazen burun kanamasından hemen önce komik bir his, kuruluk veya batma hissi hissedebilirsiniz. Bu kesinlikle burun kanamasına yol açacaktır, bu yüzden kendinizi hazırlayın ve bir buz paketini el altında bulundurun..