Vücudumuzun koku, görme, duyma, tatma ve tabii ki dokunma olmak üzere beş duyusu vardır. Bunların dışında vücudumuzda bulunan en büyük organ, tüm vücudumuzu saran ve kafa derisinin tepesinden ayakların altına kadar tüm uzunluğu boyunca uzanan derinin kendisinden başkası değildir. Güçlü kalın bir tabaka olan deri, böylece vücudumuzu yaklaşan tehlikelerden korur, sürtünmeye karşı koruma sağlar ve kesikler ve kesikler için iyileştiricidir..

Çoğu zaman cilt, açık yara veya sürtünme yarası üzerinde kabarcıklar oluşturarak kendini yeniler. Diğer zamanlarda dışarıdan birkaç yardım gereklidir. Bu cilt, bu nedenle, içindeki 3 katmanı destekleyecek kadar kalındır. İlk katman, sıkıca paketlenmiş, üste ait olan skuamöz hücrelerdir. İkinci katman bazal hücreleri, üçüncü katman ise zemin katman olan melanositleri oluşturur. Bir bireye rengini veren melanin üretiminden sorumlu olan bu zemin tabakasıdır..

Cilt kanseri, cildin katmanlarından herhangi birinde zaman zaman oluşan kanserli hücrelerdir ve süreçte üçünü de etkiler. Genellikle hücrelerde, genetik bir durumu veya popüler olarak DNA olarak bilinen bir bireyle ilgili bilgileri kodlayan belirli moleküller bulunur. Bu elementlerin zarar görmesi üzerine derideki hücreler arızalanmaya başlar. Kanser hücreleri, henüz yetişkin bir hücre olarak kabul edilecek kadar olgunlaşmamış anormal hücrelerdir. Bu nedenle, normal olsalar bile kullanımları yarı yarıya yardımcı olur..

Hasarlı cilt hücreleri nedeniyle, bu anormal hücreler, normal bir hücrenin neredeyse iki katı oranında hızlı üreme konusunda bir üne sahiptir. Ancak bu hücreler genellikle normal hücreler gibi ölmez veya parçalanmazlar. Sonunda normal hücreleri yerlerinden mahrum bırakarak kalabalıklaşmaya devam ederler. Bu kanserin başlangıcıdır. Genellikle bu hücreler bir yerde birikir ve daha sonra annesinden ayrılabilen ve bir yerde ayrı bir baz açabilen ve böylece kanser hücrelerini başarılı bir şekilde yayan bir tümör oluşturur..

Cilt Kanseri Türleri:

Temelde İki Farklı Cilt Kanseri Türü vardır:

Keratinosit kanseri, ciltteki bazal ve skuamöz hücrelerle ilgilenir. Bu kanser türünün adını kanser hücrelerinin oluştuğu keratinosit hücrelerinden aldığı doktora göre en yaygın cilt kanseri türüdür. Diğer tür ise pigmentasyonların meydana geldiği en alt tabakanın kanseri olan melanomlardır. Melanom kanseri çok nadir olmasına rağmen, eski hücrelerden daha ölümcüldür, ancak erken evrelerinde yakalanırsa tedavi edilebilir. Ayrıca merkel hücreli karsinom veya kutanöz lenfoma gibi pek çok nadir cilt kanseri türü de vardır. Çoğu kanser durumu için, çoğunlukla en üstteki en skuamöz hücre tabakasında bir semptom vardır..

Cilt Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri:

Aşağıda cilt kanserinin başlıca belirtileri ve nedenleri verilmiştir..

Cilt Kanserinin Nedenleri:

Cilt Kanserinin Çeşitli Nedenleri Kısaca Özetlenebilir

1. Radyasyona Maruz Kalma:

Hiroşima Nagazaki’nin nükleer reaksiyonu, hayatta kalanların cilt kanseri kampına katılmasıyla birlikte her saniye çoğalan cilt kanseri riskinin arttığını ve endişe verici olduğunu bildirdi. Doktorun formüle ettiği sebep, cilt kanseri hücrelerinin saniyeler içinde çoğalmasının nedeni olarak kötü radyasyonu suçluyor. Daha sonra, bazı endişe verici radyasyon türlerine maruz kalmanın cilt kanserine neden olabileceği kanıtlandı..

2. Güneş yanığı:

Cilt kanserinin büyümesinin en yaygın ve belirgin nedenlerinden biri, D vitaminimizin tek kaynağı olan güneştir. Güneş, dünyanın ışık vericisi olmasına rağmen, dünyadaki UV ışınlarının kaynağıdır, cildimizin uyumlu olmadığı bir radyasyon türüdür. Sonuç olarak ciltte koyu lekeler, genç cildin erken yaşlanması ve buruşması, güneş yanığı ve en önemlisi tüm bu reaksiyonlar birleşerek cilt kanseri riskinin yüksek olması gibi birçok yan etki ortaya çıkar..

Yapılan araştırmalar, çocukluğumuzda vücudumuzdaki beyaz deri hücrelerinin belirli bir zamanda güneşe maruz kaldıklarında kendilerini yok ettiğini ortaya koydu. Daha sonra yetişkin yaşamlarında, bu çok hasarlı hücreler kanserli hale gelir. Bununla birlikte, cilt kanseri olasılığı, güneşe maruz kalmanın miktarı ve UV radyasyonuna maruz kalmanın türü ile doğrudan ilişkilidir..

3. Genetik :

Melanom dışı cilt kanseri kalıtsal değildir. Ancak son araştırmalar, melanom dışı cilt kanseri sayısının yüksek olmasının cilt kanseri riskini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Skuamöz hücreli cilt kanseri vakası öyküsü olan bir kişinin aynı şeyi geliştirme şansı 2-3 kat daha yüksektir..

4. Benler :

Displastik nevüs olarak da bilinen benlerin varlığı da kişiyi cilt kanseri riskine sokar. Bu benlerin bazıları anormal görünür ve normal olanlardan daha büyük olma eğilimindedir. Bu anormal benlerin kanserli olma olasılığı daha yüksektir.

5. Adil Cilt :

Cilt kanseri, cildin pigmentasyonundan bağımsız olarak gelişebilir, ancak açık tenli kişilerde aynı ihtimal daha fazla görülür. Açık tenli kişilerde daha az pigment bulunur ve bu nedenle UV ışınlarının neden olduğu hasarlara karşı daha hassastır. Bu nedenle, daha koyu ten rengine sahip olanlara kıyasla cilt kanseri olasılığını artırır..

6. Sedef hastalığı:

Sedef hastalığı olan kişilerin cilt kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ancak bu, her sedef hastalığı vakasının cilt kanserine yol açabileceği anlamına gelmez. PUVA (Psoralen Ultraviyole Işık Tedavisi) gibi sedef hastalığı için kullanılan tedaviler, melanom cilt kanserine yatkınlığı artırır..

7. Kseroderma Pigmentosum :

Xeroderma Pigmentosum, doğum anından itibaren mevcut olan nadir bir genetik cilt hastalığıdır. Ancak bu Xeroderma Pigmentosum durumunun bir çeşidi ilk yıllarda ortaya çıkmaz. Bu tür rahatsızlıklara sahip kişiler güneşe maruz kaldıklarında ciltlerini onaramazlar. Bu nedenle Güneş ve diğer UV ışık kaynaklarına maruz kalmaktan kaçınmalıdırlar. Bu nedenle, bu tür bireylerin cilt kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir..

8. Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:

Yapılan çeşitli araştırmalara göre bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin cilt kanserine karşı duyarlılığının arttığı bilinmektedir. Bu aynı zamanda organ nakli yapılan ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alması gereken kişileri ve ayrıca HIV/AIDS bulaşmış kişileri de içerir. Bu tür kişiler, cilt kanserinin erken belirtilerini araştırmak için düzenli olarak bir cilt uzmanına başvurmalıdır..

9. Doğum lekeleri:

Doğum lekeleri, ciltte farklı faktörlerin neden olabileceği renkli lekelerden başka bir şey değildir. Tıbbi terminolojide “Konjenital Nevüs” olarak geçmektedir. Doğum lekelerinin oluşumu dış katmanla sınırlı olabilir veya bazen daha derin katmanlara nüfuz edebilir. Çilek izleri ve porto şarabı lekeleri gibi yaygın doğum lekelerinin kansere dönüşme olasılığı en düşüktür. Ancak cildin dış tabakasında oluşan bazı doğum lekeleri kanserli olabilir. Bu tür kanserli hücreler ameliyatla kolayca çıkarılır.

10. Kimyasallarla Temas :

Belirli kimyasallarla uzun süreli temasın da cilt kanserinin nedenlerinden biri olduğu bulunmuştur. Bu kategorideki bazı kimyasallar Kreozot, Kurum, Arsenik, Kömür Katranı, Zift, Şeyl Yağları ve motor yağı veya madeni yağ gibi bazı Petrol Ürünlerini içerir..

Cilt Kanseri, günümüzde en sık görülen kanser türüdür. Cilt kanseri belirtilerinin farklı türleri vardır. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle yanlış teşhis edilir ve insanların bunu fark etmesini bile zorlaştırır..

Cilt Kanseri Belirtileri ve Belirtileri:

Aşağıda, hastalığı erken teşhis etmek için yararlı olan 10 cilt kanseri belirti ve semptomu verilmiştir..

1. Skuamöz Hücreli Karsinom:

Cilt kanseri söz konusu olduğunda en çok etkilenen bölge skuamöz hücredir. Tüm radyasyona doğrudan maruz kalır ve çoğu zaman hücrenin iç katmanlarındaki kanser, en üstteki skuamöz hücreler aracılığıyla kendilerini açığa çıkarmanın bir yolunu bile bulabilir. Bu hücreler belirli bir bölgede, özellikle güneşe en çok maruz kalanlarda, örneğin yüz, kulaklar, eller veya göğsün bir kısmı, belki de bazen hem kadınlarda hem de erkeklerde kansere neden olur. Bunun belirtileri, cildin pul pul olduğu etkilenen bölgenin kabuklanması ve neredeyse bir balık pulu gibi yumuşak bir kabukla soyulmasıdır. Etkilenen bölgeye yayılmış küçük kırmızı döküntüler veya yumru benzeri nodüller oluşumu da vardır..

2. Bazal Hücreli Karsinom:

Bu katman genellikle en üstteki katmanlar olan skuamöz katman tarafından korunur, ancak yine de esas olarak güneşe maruz kalan alana odaklanır. Radyasyon o kadar güçlü ki, bilim adamları ikinciye ulaşmak için en üstteki katmanları delebileceğini ve böylece oradaki hücreleri etkileyebileceğini söylüyorlar. Üst tabakanın aksine, bu tabaka doğada yapışkan ve mumsu olan inci beyazı yumruların varlığını gösterir. Bununla birlikte, ciltte renk bakımından zengin, ancak sadece yeri etkileyen küçük kahverengi lekeler ortaya çıkar..

3. Bowen Hastalığı:

Bowen hastalığı, cilt yüzeyinden dışarı doğru yayılan başka bir skuamöz hücreli karsinom türüdür. Kabuklu bir görünüm bile sergileyebilen kırmızımsı ve pullu yamalar olarak görünürler. Bowen Hastalığı egzama, sedef hastalığı, mantar veya normal döküntü ile karıştırılmamalıdır. Bir dermatoloğa danıştıktan hemen sonra tedavi edilmelidir..

4. Aktinik Keratoz:

Aktinik Keratoz, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Aktinik Keratozdan mustarip bir kişi ayrıca vücudun farklı bölgelerinde küçük, pullu lekeler geliştirir. Bu pullu yamalar ağırlıklı olarak baş, eller ve boyunda bulunur. Aktinik Keratoz, cilt kanserinin erken belirtilerinden biridir ve fark edilmemelidir..

5. Melanom Hücre Karsinomu:

Bu katmanlar cildin zemin seviyesinde oluşur ve uygun şekilde tedavi edilirse azaltılabilir ve iyileştirilebilir. Belirtiler aynı. Koyu renkli kahverengi çil benzeri lekelerin görünümü ve nodül benzeri lekelerin oluşumu örneklerden bazılarıdır..

6. Aktinik Cheilitis:

Çiftçi dudağı olarak da bilinen Aktinik Cheilitis, alt dudaklarda görülen kanser öncesi duruma dönüşebilir. Pullu yamalar ile işaretlenir ve dudakların sürekli pürüzlülüğüne neden olur. Aktinik Cheilitis sırasında ortaya çıkan diğer yaygın semptomlardan bazıları, belirgin dudak çizgilerinin varlığı, dudakların şişmesi ve cilt ile dudaklar arasındaki sınırların solmasıdır. Bu nedenle, bu tür cilt koşulları derhal tedavi edilmelidir..

7. Atipik Ben :

Bunlar cilt kanserinin diğer yaygın belirtileridir. Atipik benlerin hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu benler ilk ortaya çıktıklarında kanserli görünmeyebilirler ancak birkaç yıl sonra kansere dönüşebilirler. Bu tür benler en çok güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde bulunur. Atipik benler düzensiz bir şekle sahiptir, nispeten daha büyüktür ve solma sınırlarına sahiptir. Cildin yüzeyinde kabarık veya düz görünebilirler..

8. Parlak Yükseltilmiş Alan:

Bu insanlarda çok sık görülen bir durumdur. Parlak kabarık alanların varlığı, erken cilt kanseri semptomlarından biridir. Kırmızı, kahverengi ve siyah görünebilirler veya hatta süt beyazı bir görünüm gösterebilirler. Ancak bu parlak kabarık bölgenin rengi cildin doğal pigmentasyonuna bağlıdır. Normal bir ben gibi göz ardı edilmemeli ve hemen tedavi edilmelidir. Cildinizde bu parlak kabarık bölgelere rastladığınızda hemen bir dermatolog ziyaret edin..

9. Kutanöz Boynuz :

Kutanöz boynuz, derinin kırmızı tabanından çıkıntı yapan huni şeklinde bir büyüme olarak görünür. Bunlar normalde keratinden yapılır ve deride çeşitli kutanöz boynuz formları bulunur. Boyutlarına veya şekillerine göre değişirler ve genellikle daha açık tenli kişilerde görülürler. Boyun ve burun dahil vücudun herhangi bir yerinde deri boynuzu gelişebilir..

10. Kalıcı Açık Gözenekler:

Bunlar cilt kanseri için başka bir yaygın işarettir. Kalıcı açık gözenekler genellikle cilt yüzeyinde kanar veya kabuklar oluşturur. Kollar, boyun, sırt ve bacaklar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde yüzeye çıkabilirler. Cildinizde bu tür gözeneklerle karşılaştığınızda, hemen iyi bir dermatoloğa başvurmanın zamanı geldi. Tedavi edilmezse, bu kalıcı açık gözenekler bazal hücreli karsinomlara dönüşebilir. Bu tür karsinomlar daha sonra cilt kanserinin ilerlemesini hızlandırabilir..