Kas problemlerinden günümüzde özellikle orta yaşlarına giren kişilerde oldukça yaygın olan diz ağrısıdır. 40-55 yaş grubundaki kadınlarda da diz ağrıları sıklıkla görülmektedir. Ne olursa olsun diz ağrısı kesinlikle yaşayabileceğiniz rahatsız edici ve tedirgin edici sorunlardan biridir. Bununla birlikte, etkili ve görünür tedavilere gerçekten bağlı kalmak için, kişinin yalnızca belirti ve semptomları değil, aynı zamanda temel nedenleri de iyi bilmesi gerekir. Diz ağrısının nedenleri hakkında iyi bir bilgi, durumu büyük ölçüde önlemeye de yardımcı olabilir..

Diz Ağrısının Nedenleri

Diz ağrısı hakkında fikir edinmek isteyenler için, aşağıdaki bu kılavuz, rahatsızlıkla ilgili en önemli ve garantili nedenlerden bazılarını içermektedir. Daha fazla bilgi için onları iyi inceleyin.

Diz Ağrısının Nedenleri:

1. Tendinit:

Tendinit olarak da bilinen bacak tendonundaki şişlik, düzenli olarak diz ağrısı problemleriyle doğrudan ilişkili olan en önemli nedenlerden biridir. Genellikle bu ağrı ve iltihaplanma, tendonların aşırı kullanımı nedeniyle olur..

2. Akut Yaralanmalar:

Yırtık bağlar ve kırık kemikler, diz bölgesinde kolayca diz ağrısı sorunlarına neden olabilen birçok akut yaralanma örneğinden bazılarıdır. Hastalığa aşırı derecede sebep olan bir şeydir..

3. Çıkık:

Birçok insanda görülen ortak bir sahne, kemik çıkığıdır. Diz dahil vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Dizde ise bölgeyi kaplayan üçgen kemik olan patellanın kayması dislokasyona ve dolayısıyla dizde ağrıya neden olur..

4. Kalça veya Ayakta Ağrı:

Kalça veya ayak gibi alt vücut bölgelerinden herhangi biri sürekli baskı ve ağrı altında olabilir. Profesyonellere göre bu bölgelerdeki ağrılar dizde de aynısına yol açabilir. Bunun nedeni, dizde strese neden olan kalça ve ayak ağrısını önlemek için farklı bir tarzda yürümenizdir..

5. Bursit:

Bursa, eklemleri herhangi bir hasar veya kazadan korumak için daha çok bir yastık görevi gören sıvı kesesi için kullanılan tıbbi bir terimdir. Bu dizde de mevcuttur. Aşırı kullanım, düşme ve bükülmeler bursada tahrişe, şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bu da diz ağrısına neden olur.

6. Medial Plika Sendromu Sorunları:

Eklemlerde plika olarak da bilinen dokuların kıvrımı, dizlerin aşırı kullanımı ve aşırı basınç nedeniyle birçok kez tahrişe neden olabilir ve bu da ağrının yanı sıra şişmeye neden olur..

7. Belirli Tıbbi Durumlar:

Örneğin artrit, günümüzde özellikle kadınlarda diz ağrısına neden olan en yaygın sorunlardan biridir. Sabit basınç nedeniyle azalan ve sürtünmeye neden olan sadece kemikler arasındaki boşluktan kaynaklanmaktadır. Belirli türdeki enfeksiyonlar, enfeksiyonların beraberinde getirdiği iltihaplanma ve ağrı nedeniyle aynı diz ağrısı sorununa da yol açabilir..

8. İlliotbial Bant Sendromu:

Sert bir doku olan illiotbial bant kalçadan başlar ve kaval kemiğine kadar uzanır. Yine, bölgenin aşırı kullanımı bölgede tahrişe, şişmeye ve iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da diz ağrısı dahil birçok soruna yol açar. Bilinen profesyonellere göre diz problemlerinin bilinen nedenlerinden biridir..

9. Yontma Kemikler:

Çoğu zaman öyle olur ki, herhangi bir tür yaralanma kemiklerin veya kıkırdağın kırılmasına neden olabilir. Bunlar tekrar eklemlerde sıkışabilir ve kemiklerin donmasına neden olabilir. Dizde şişlik ve ağrıya neden olur.