Vücudumuz, vücudun işleyişini işlemek için ihtiyaç duyduğu belirli bir sıvı dozuna ihtiyaç duyar. Ancak işlem bittiğinde, vücudumuzdaki toksik maddelerle birlikte fazla su cinsel organlarımızdan dışarı atılır. Bu sıvıya tam anlamıyla idrar diyoruz ve mesanede depolanan idrarın geçtiği kanala idrar yolu denir. Şimdi idrar yolu enfeksiyonu veya İYE, idrar yolunda enfeksiyon oluşumundan kaynaklanan yaygın bir hastalıktır. Ancak idrar yolu dediğimizde, böbrekten mesaneye ve üretraya kadar olan unsurların tamamı, yani bulaşıcı hücrelerin ortaya çıkabileceği her yer düşünülür. Genellikle mantar veya viral bir durum olan idrar yolu enfeksiyonu, biz insanlarda en sık görülen ikinci enfeksiyondur ve burada nasıl yaparız.

İdrar Enfeksiyonunun Belirtileri ve Nedenleri

İdrar Enfeksiyonunun Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, üriner enfeksiyonun nedenleri ve semptomları hakkında, acı çekmeden önce tedavi eylemini gerçekleştirmenize yardımcı olacak önemli bir şeyi açıklamaktadır..

İdrar Enfeksiyonu Nedenleri:

Burada, enfeksiyondan korunmanıza yardımcı olacak idrar yolu enfeksiyonunun 10 ana nedenini aşağıda listeledik..

1. Uygun Hijyen Eksikliği:

Yolda yaklaşmakta olan idrar enfeksiyonunun ilk nedeni, enfeksiyonun ilk etapta oluşmasına neden olan muhtemelen uygun hijyen eksikliği olduğundan, kişiye veya kurbana yüklenebilir. İdrar kanalı, diğer kanallar gibi, toksik idrarın atılma sürecinde içinden geçmesine izin veren yumuşak ve hassas bir alandır. Cinsel organların uygun şekilde yıkanması veya temizlenmesi olmadan, kişi kolayca İYE’ye avlanabilir. Her zamanki tavsiyeler, kendinizi rahatlattığınız her seferde uygun temizlik ile ilgilidir..

2. Korunmasız Seks:

İYE’nin en yaygın nedenlerinden biri olan İYE’nin bir başka nedeni, korunmasız cinsel ilişkinin sonucudur. Genellikle cinsel organlarımız, uygun ve gerekli özeni gerektiren hassas bölgelerdir. Korunmama durumunda, bakteriler hastalığa neden olarak size serbestçe geçebilir. Koruma konusunda her zaman artan bir farkındalık olsa da, en iyi tavsiye daha iyi bir sağlık için normlara uymaktır..

3. Diabetes Mellitus:

Yapılan son araştırmalar, tip 2 diyabet hastalarının İYE geliştirme şansının yüksek olduğunu göstermiştir. İYE esasen üretra veya böbrekler veya idrar içeren mesane içinde enfeksiyon oluşumudur. Şeker hastalığında idrara çıkmamız sıklaşır ve bu idrar, bakterilerin kendilerini evde aramaları için boş bir üreme alanı olan çok sayıda işlenmemiş şeker içerir..

4. Kateter:

Genellikle ciddi bir ameliyattan sonra, yatağa bağımlıyken ve banyoya gidemediğinde, evde oturarak kendimizi rahatlatmamıza yardımcı olmak için bize kateter veya kolostomi torbaları takılır. Kateter, idrar yolu içinde indüklenir ve bu da idrar enfeksiyonunun önde gelen nedeni olabilir..

5. Böbrek Taşları:

İdrar bölgesinden bahsetmişken, genellikle idrarı üreten böbrekler, idrar kesesinin depoladığı yerin tamamı ve ardından geçişi sağlayan idrar yolunu kastediyoruz. Çoğu zaman vücudumuzda biriken çeşitli mineraller nedeniyle böbrek içinde taşlar oluşabilir ve bu da İYE’ye neden olabilir. Bu taşlar, duruma neden olan normal idrar akışını engelleyebilir..

6. Fıtık:

Fıtık, mide torbasının içindeki mide içeriğinin bir kısmının kendisini bölgesinden dışarı ve idrar yolundan aşağı doğru zorladığı tıbbi bir durumdur. Bazen, bu yukarı doğru bir jest olabilir. Sonuç, idrar enfeksiyonuna yol açan idrar yolunun tıkanmasıdır..

7. Prostat:

Büyümüş prostat bezleri de idrar yolu enfeksiyonu geçirmenizin nedeni olabilir. Büyümüş prostat, mesaneye aşırı baskı uygular ve bu nedenle kanal, bu nedenle bir İYE durumu oluşturur..

8. Menopoz:

Menopoz sonrası sıklıkla mesane veya kanal bakterilerin büyümesi ve olgunlaşması için uygun bir ortam geliştirdiğinden, idrar yolu enfeksiyonunun menopozla doğrudan ilişkisi vardır..

9. Doğum Kontrolü:

Bu tabii ki doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için. Doğum kontrolü, bir cinsel ilişkiden sonra hamile kalmayı engelleyen haplar ve araçlardır. Genellikle doğum kontrolleri çok faydalıdır ve hiçbir yan etkisi yoktur, ancak düzenli olarak tüketildiğinde bu doğum kontrolü, etkilenen bölgede bakteri oluşumuna ve dolayısıyla üriner enfeksiyon oluşmasına neden olabilir..

10. Anüste Yayılan Bakteriler:

Bazen bakterilerin idrar enfeksiyonu oluşumundan sorumlu olduğu iddia edilebilir. Birden fazla idrar enfeksiyonu türü vardır. Genellikle kadınlarda idrar enfeksiyonu, anüsten üretraya daha da yayılan GI bakterilerinin yayılması nedeniyle oluşur. Dişi üretra vajinaya oldukça yakındır, bu nedenle bakteriler anüsten oldukça kolay bir şekilde aktarılabilir. Bu bakterinin cinsel yolla en çok bulaşan hastalıklardan biri olduğu da söylenebilir ve bu durumda enfeksiyon da oldukça kötüdür. Yukarıda tartışılan tüm idrar enfeksiyonu nedenleri arasında, bu tamamen farklıdır ve birçok hasta ve idrar enfeksiyonu hastaları tarafından doğrulanmıştır. İdrar enfeksiyonunun nedenlerini öğrenmeye hevesliyseniz, bu noktayı aklınızda tutmanız önerilir..

İdrar Enfeksiyonunun Belirtileri:

Bir idrar enfeksiyonu geliştirdiğinizi gösteren olağan belirti ve semptomlar aşağıda listelenmiştir. Sorunlardan birinin ortaya çıktığını hissettiğiniz anda hemen muayene olun..

1. Sık İdrara Çıkma:

Özellikle mesaneyi etkiliyorsa, idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın nedeni, böbrekten geçen idrarı artık depolayamaması veya tutamamasıdır. sonuç olarak sık sık kendinizi rahatlatma ihtiyacı ortaya çıkar.

2. Rahatsızlık:

Ne zaman içinizde böbrek, mesane veya kanalla ilgili bir sorun olsa, bağırsaklarınızda veya karın bölgenizde baskı ve rahatsızlık hissedersiniz. Bu genellikle, bazen karın bağırsağı şeklinde ortaya çıkabilen hafif bir ağrı ve tahriş hissidir..

3. Tutarlılık Değişimi:

Bununla birlikte, çok geçmeden idrarınızı eskisinden çok farklı bir şekilde rahatlattığınızı fark edeceksiniz. İdrar şimdi parlak sarı veya hafif pembemsi bir gölge ile birlikte güçlü bir amonyak kokusuna sahiptir. Ayrıca kıvam çok daha kalın ve konsantre olur.

4. İdrar Çıkarırken Ağrı:

Bu, esas olarak kanalda bakteri oluşumu biriktiğinde olur. Enfeksiyondan geçtiğinde idrarın sıcak ve toksik olması, bölgenin yanmasına neden olur. İşemek için oturduğunuzda bir batma hissi hissedebilirsiniz ve bu sizin için uyandırma çağrısı olmalıdır..

5. Ateş ve Bulantı:

Yine İYE’nin ortak yan sorunlarından biri, onunla birlikte gelen ateş ve yorgunluk hissidir. Refakatçiler, kendinizi zayıf ve nefessiz hissettiğinizde omurganızdan aşağı doğru akan bir ürperti içerebilir. Bulantı hissi de kalıcı bir faktördür..

6. Böbrek Ağrısı:

Böbrek, üriner sistemlerin ayrılmaz bir parçasını oluşturur ve bu da enfeksiyonun ortaya çıkması için ideal bir yerdir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtisinin çoğu karın ağrısı ile ilgili olsa da, böbreklerinizde sıklıkla hafif bir ağrı hissedebilirsiniz, bu da böbreklerdeki bakterilerin büyümesinin nedeni olabilir..

7. Pelvik Ağrı:

İdrar enfeksiyonu belirtileri mi arıyorsunuz? Bu, kadınlarda idrar enfeksiyonu ile ilgili en yaygın semptomlardan biridir. Pelvik kısımdaki ağrı, idrar enfeksiyonu ile ilgili yaygaraların arkasındaki nedenlerden biridir. Pek çok kadın pelvik bölgede ağrı yaşamıştır ve bu ağrının nedeninin idrar enfeksiyonu olduğu doğrulanmıştır. Kişi bu durumdan bir anda kurtulamaz. Birçok kadın hala bundan muzdarip. Ağrı şiddetli ise, bir doktora danışmanız önerilir. Ağrı da bazı zararlı dönüşler alabilir ve idrar enfeksiyonu olan kişinin de hastaneye yatırılması gerekebilir. Bu, en çok görülen idrar enfeksiyonu semptomlarından biridir..

8. Kırmızı İdrar:

Kırmızı idrar, idrar enfeksiyonunun en olası semptomlarından biridir. Kişi, üretrada zaten bir tür enfeksiyona sahip olduğunda, bu özel semptomla karşı karşıya kalacaktır. İdrar enfeksiyonunun mikropları üretraya kolayca yayılabilir ve tüm idrar fonksiyonunda yanlış bir şey yapabilir. Bu, üriner sistemin arızalanmasının arkasındaki nedenler olabilir ve ayrıca idrarı kırmızıya çevirebilir. Bu belirti en çok erkeklerde görülür. İdrar enfeksiyonunun tüm belirtileri arasında en acı vereni bu olmuştur. İnsanlar kelimenin tam anlamıyla bundan muzdarip. İdrar kırmızıya döndükten sonra, doktorların bu özel semptomu düzeltmek için size önceden çözümler sunacağı özel bir kliniğe götürecek bir imdat çağrısı yapmaktan başka yapacak bir şey yoktur (bu sadece ilaç başarısız olduğunda olur).

9. Az Miktarda İdrar Akışı:

İdrar enfeksiyonunun bir başka sinir bozucu ve oldukça acı verici belirtisi, tuvaleti idrar yapmak için kullandığında uygun idrar akışının olmamasıdır. İdrar enfeksiyonunun tüm belirtileri arasında en çok görüleni budur ve insanlar bundan en çok muzdariptir. Bu semptomdan neredeyse hiç rahatlama yoktur. Küçük idrar akışı, kişinin vücudu için son derece zararlı olabilir. İçeride depolanan idrarın tamamının bir anda dışarı akmasına izin vermez. Bu da birçok böbrek sorununa yol açabilir. Mikroplar içeride kalır. İdrar yapmak için banyoya sık sık koşmak gerekse de, idrar akışında bir kıtlık vardır..

10. Güçlü Kokulu İdrar:

İdrar yapsanız bile, idrarda olağandışı bir koku olacaktır. İdrar, bazı insanlar için rahatsız edici olduğu bildirilen güçlü bir kokuya sahip olacaktır. Bazı kadınlara göre, bu özel semptom aracılığıyla, idrar enfeksiyonundan muzdarip olduklarını kolayca belirleyebilirler. Bu semptom, erkekler arasında en sık görülen idrar enfeksiyonu semptomlarından biridir..

Yukarıda tartışılan idrar semptomları, bir şeyi açıkça ortaya koyar ki, idrar enfeksiyonu belirli bir süre içinde düzeltilmezse, o zaman bazı kötü dönüşler yapabilir ve kişinin durumunu daha da kötüleştirebilir. İdrar enfeksiyonu oluşumunun arkasındaki nedenler, bir kişinin bu enfeksiyonun oluşmasını önlemesine de izin verir..