Her yaştan, her kesimden, toplumun her kesiminden insanı etkileyen başlıca kan hastalıklarının başında anemi adı verilen bir hastalıktır..

anemi belirtileri ve nedenleri

Vücudumuzdaki kanımız, diğerleri arasında iki farklı hücre formundan oluşur. Beyaz kan hücreleri veya WBC’ler ve kırmızı kan hücreleri, yani RBC’ler, küçük miktarlarda bulunan plazma ve trombositler gibi diğerleriyle birlikte ana kısmı oluşturur. Şimdi sıklıkla, kanımızdaki kırmızı kan hücrelerinin azalması ve bu uygun miktarda kırmızı kan hücresi eksikliğinin anemi adı verilen tıbbi bir duruma neden olması bir duruma neden olur. Beyaz kan hücreleri, açık kanlı yaraların ve kesiklerin pıhtılaşmasına yardımcı olurken, kırmızı kan hücreleri, kanın akciğerlere ve kalplere oksijen taşımasına yardımcı olur ve böylece varlığını beyaz kan hücreleri üzerinde baskın hale getirir..

Genellikle uygun miktarda kırmızı kan hücresinin yokluğu, kanımızdaki hemoglobin kaybının bir sonucu olabilen anemiye neden olur. Hemoglobinin ne olduğunu henüz bilmeyenler için kandaki kırmızı renkten sorumlu oksijenle zenginleştirilmiş bir proteindir. Hemoglobin, kırmızı kan hücreleri üretir, ancak hemoglobin varlığı olmadan kırmızı kan hücresi sayısı azalır, dolayısıyla anemiye neden olur. Kırmızı kan hücreleri, kanın beslenmesinden ve kandaki karbondioksit ve toksinlerin uzaklaştırılmasından sorumlu olan düzleştirilmiş oval bir Frizbi gibi disk şeklindedir. Bu nedenle, kanda uygun alyuvarların bulunmamasından dolayı bir takım zorluklar ortaya çıkar..

Bu zorluklar cinsiyete dayalı değildir. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler, belki farklı seviyelerde. Bunun nedeni, hemoglobin seviyesinin cinsiyetten cinsiyete değişmesidir. Kadınlarda anemi, hemoglobin 12.0 gramdan az olduğunda ve erkeklerde 13.5 gram olduğunda ortaya çıkar. Anemi yaygın bir durumdur ve ABD’de yaklaşık 3,5 milyon insandan muzdarip insanların karşılaştığı en yaygın kan bozukluğu koşullarından biri olarak listelenmiştir. Genellikle aneminin farklı evreleri vardır. Kısa süreli bir durum veya uzun süredir acı çeken bir hastalık olabilir, bir nefeste geçebilir veya uzun süre size yapışabilir. Ancak uygun bir tedavi gereklidir ve göz ardı edilirse hayatı tehdit eden kararlara neden olabilir. İşte sizin için anemi hastalığının tüm nedenleri ve belirtileri.

Anemi Belirtileri ve Nedenleri:

Anemi Nedenleri:

Aneminin Oluşmasının Bazı Sabit Nedenleri Vardır:

1. Aşırı Kan Kaybı:

Genellikle çok fazla kan kaybı, kan hücresi sayısında aşırı bir düşüşe neden olabilir ve bu da esas olarak kırmızı kan hücrelerini sızarken etkiler. Çoğu zaman, aynı şeyi açıklayan iç kan kaybı da vardır..

2. Demir Eksikliği:

Sırtınız boyunca uzanan kemik iliği, kana renk veren hemoglobin üreticisidir. Kan, kırmızı hücreler daha sonra hemoglobinden alınan oksijeni sağlar. Arkadaki kemik iliği, hemoglobinin üretildiği demir adı verilen bir elemente ihtiyaç duyar. Vücuttaki demir eksikliği, hemoglobin eksikliğine neden olur, bu nedenle RBC sayısı etkilenebilir..

3. Kalıtım Deformitesi:

Genellikle kırmızı kan hücreleri halka şeklinde ovaldir ve yapı olarak yassıdır, ancak çoğu zaman kalıtım nedeniyle vücutta oluşan veya var olan hemoglobin hücreleri farklı şekillerdedir. Gen geçer ve vücuttaki deforme olmuş kırmızı kan hücreleri erken ölür. Bu da alyuvar kaybının olmamasına neden olur ve orak hücreli anemi oluşur.

4. Kadın Fırsatı:

Kadınlar genellikle, hamilelik sırasında ağır bir adet döngüsü veya çok fazla kan kaybının anemi kurbanı olmanızın nedeni olabileceği bazı sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle adetiniz eskisinden daha uzun sürüyorsa ve aşırı kan kaybı yaşıyorsanız bir kontrole gitmenizde fayda var. Çoğul gebelikler de zayıf bir noktadır.

5. Kemik İliği Sorunu:

Çoğu zaman, kemik iliğini veya lösemi gibi kemik iliği hücrelerini etkileyen problemler veya hastalıklar, kemik iliğinde kan üretimini etkileyebilir ve bu da bodur hemoglobine ve dolayısıyla kırmızı hücre üretimine neden olabilir. Aneminin en önemli nedenlerinden biridir..

6. Hemolitik Anemi:

O zaman, kırmızı kan hücrelerinin, iliğinizin üretebileceğinden daha hızlı yok edildiği günler vardır, bu da kesinlikle bir anemi başlangıcı yapar..

7. Vitamin Eksikliği:

Demirin yanı sıra vücut tarafından B-12 vitamini gibi bazı temel maddelere de ihtiyaç vardır. Vücutta bu belirli vitaminlerin eksikliğinin kırmızı kan hücresi sayısını azalttığı ve kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine neden olduğu bilinmektedir, bu da aneminin oluşmasının bir başka nedenidir. Bununla birlikte, çoğu zaman vitamin tüketen, ancak vücutlarının bu vitaminleri gerektiği gibi kullanamaması nedeniyle kansızlığa yakalanan insanlar vardır. Daha sonra vitamin eksikliği anemisi denilen bir durum oluşur..

8. Aylık Dönemler:

Aylık adet rutinleri nedeniyle kadınlar yıl boyunca iyi miktarda kan kaybeder. Bu süreçte vücuttan da çok fazla demir kaybedilir. Bu, kansızlığın ana nedenlerinden biri olarak söylenebilir, çünkü vücuttan iyi miktarda demir atılır. Bu aynı zamanda birçok kadının farklı anemi semptomlarının kolay kurbanı olmasının birçok nedeninden biridir..

9. Anti-inflamatuar İlaçlar:

Bir çok araştırma çalışmasına göre, aneminin ana nedenlerinden birinin, belirli ağrı kesiciler de dahil olmak üzere anti-inflamatuar ilaçların alımı olduğu bulunmuştur. Piyasada iltihabı etkili ve kısa sürede azaltabilen bazı reçeteli ilaçlar bulunmaktadır. Doğal olarak, bu tür şeylerin bir tür kötü yan etkileri vardır. Bu tür ilaçların birçok yan etkisi arasında, demir içeriğinin azaltılması zararlıdır. Oldukça sık anti-inflamatuar ilaçlar alıyorsa, vücuttan iyi miktarda demir içeriği kolayca kaybedilebilir. Sayısız kansızlık nedenleri arasında buna özellikle dikkat edilmelidir..

10. Mide Ülserleri:

Mide ülseri sorunları ile başa çıkmak? Bunların vücut üzerinde başka yan etkileri de olabilir. Mide ülseri nedeniyle vücudumuz gerekli demir içeriğini iyi miktarda verebilir. Bu, aneminin birçok nedeninden biri olabilir. Mide ülseri sorunu zamanla çözülmediği için bu hastalıkların kurbanı olunabilir..

Genellikle aneminin varlığını gösteren ince semptomlar vardır. İşte Anemi belirtilerinden bazıları, dikkat etmeniz gerekenler.

Anemi Belirtileri:

1. Nefes darlığı:

Aneminin ana semptomlarından biri, genellikle doğada akut olan nefes darlığıdır. Bunun nedeni, kırmızı kan hücresi veren uygun oksijenin olmaması nedeniyle, uygun miktarda oksijenin akciğerlere ulaşamaması nedeniyle göğüste ağırlığa veya nefes darlığına neden olmasıdır. Buna genellikle kalp ağrısı ve küçük göğüs ağrıları eşlik eder..

2. Ten Rengi:

Anemiye yakalandığınızda, cildiniz doğal allıklarını kaybetmeye başlar ve bu da solgun ve solgun görünmenize neden olur. Cildiniz donuklaşır ve bu da anemi kontrolüne gitmenizi kaçınılmaz bir hareket haline getirir..

3. Kolay Yorgunluk:

Kalbi ve ciğerleri zenginleştiren uygun oksijen olmadan, genel bir yorgunluk senaryosu üzerinize çöker. Kendinizi çok çabuk bitkin hissedersiniz, bu da gün boyu yıpranmış ve yorgun hissetmeden devam etmenizi zorlaştırır..

4. Uykusuzluk:

Uykusuz geceler yeni bir şeyse, bunun nedenlerinin ardındaki anemiden şüphelenebilirsiniz. Anemi uykusuzluğa neden olur.

5. Enerji Kaybı:

Anemi belirtileri hakkında bilmek ister misiniz? Bu, vücuttan iyi miktarda enerji kaybıyla ilgilenen en sık görülen anemi belirtilerinden biridir. Vücudunuz iyi miktarda enerji veriyorsa ve oldukça sık yorgunluk hissediyorsanız, kansızlıkla mücadele etme olasılığınız yüksektir. En yaygın anemi semptomları arasında enerji kaybı oldukça yaygındır..

6. Olağandışı Hızlı Kalp Atışı:

Kansızlığınız varsa, kalbimiz sık sık atacaktır ve bu normal değildir, çünkü kalp atışı hızlı olacaktır ve bu semptom normal olmadığı için zararlı görünecektir. Bu konuda uzman biriyle ilgilenmenin ve bu günlerde Asya ve Amerika ülkelerinde ortaya çıkan bu konuda size yardımcı olacak eşdeğer ilaç ve tedavileri size sağlamanın zamanı geldi..

7. Baş dönmesi:

Kişi kansızlık çekiyorsa baş dönmesi hissedecektir. Belirli bir sebep olmadan uykuya dalacağınız zamanlar vardır. Baş dönmesi en çok görülen anemi semptomlarından biridir ve bazılarına göre bu, aneminin en kötü semptomlarından biridir çünkü bu semptomdan kaçış yoktur..

8. Konsantrasyon Sorunları:

Anemi, doğru zamanda düzeltilmezse arkada bir ağrı olabilir. Kişi, çalışmalara veya işe odaklanan bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bu, erkekler arasında en yaygın anemi semptomlarından biridir. İş yerinde bununla uğraşmak zorundalar ve bu, kariyer geçmişinizi gerçekten engelleyebilir. Bu sorunu çözmezseniz, beyniniz üzerinde daha zararlı ve etkileri olabilir..

9. Bacak Kramponları:

Bacaklarınıza zarar vermeden bacak krampları mı yaşıyorsunuz? Anemi hastası olma ihtimaliniz yüksek. Anemi nedeniyle bacak kramplarınız olabilir ve bu oldukça sık görülür. Hem erkekler hem de kadınlar sorunla uğraşmak zorunda ve bu, bugünlerde ortaya çıkan sorunlardan biri. 100 kişiden neredeyse %75’i bu anemi semptomundan muzdariptir..

10. Topal Ağrılar:

Kansızlığınız varsa, kol ve bacaklarda bazı ağrılarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu, aneminin en yaygın semptomlarından biridir ve hemen hemen herkesin başına gelebilir..

11. Baş ağrısı:

Sık görülen baş ağrıları, aneminin en olası semptomlarından biridir..