Vücudun çok yaygın sorunlarından biri olan ve pek çok kişinin günlük olarak yaşamak zorunda olduğu bilinen sorunlardan biri de kabızlıktır. Dışkıları düzgün bir şekilde atamama ve sistemi temizleyememe kabızlık olarak tanımlanabilir. Birçok ilgili soruna yol açar ve rahatlık ve sorunsuz yaşam tarzı için anında tedavi edilmelidir. Kabızlığı uzak tutmak için doğru sonuçları elde etmeye çalışmadan önce, bununla ilgili iki ana yönü bilmek önemlidir. Kişi her zaman krize yol açan nedenlerin yanı sıra ortaya çıkan semptomların farkında olmalıdır..

Kabızlığın Nedenleri ve Belirtileri

Aşağıdaki liste, kesinlikle bilmeniz gereken kabızlığın nedenleri ve belirtileri hakkında size ayrıntılı bir fikir verecektir:

Kabızlığın Nedenleri:

Su eksikliği:

Genellikle su eksikliği, bağırsaklar da dahil olmak üzere vücudun susuz kalmasına neden olur. Bu, su içermeyen sert dışkılara yol açar ve kabızlığa yol açan atılımda zorluğa neden olur. Bilmeniz gereken en yaygın nedenlerden biridir..

Hipotiroidizm:

Hipotiroidizm şeklinde bir tıbbi sorun, birçok insanda oldukça sık görülen bir durumdur. Yan etki olarak bu kişiler kabızlık sorunu yaşarlar. Bu sağlık durumunun, vücuttan atılamamasının ana nedeni olduğu bilinmektedir. Tiroidin metabolizmayı olumsuz etkilemesi nedeniyle olur..

Bazı İlaçlar:

Yan etki olarak kabızlığa neden olan ilaçlar arasında ağrı kesiciler ve antibiyotikler en yaygın olanlardan bazılarıdır. Bunlar sindirim sistemini etkiler ve yavaşlamasına neden olarak kabızlık hissine yol açar..

Aşırı Çikolata Tüketimi:

Pek çok profesyonel, çikolatada aşırı ve düzenli olarak yenildiğinde kabızlığa yol açabilecek enzimler olduğunu kanıtlamıştır. Ancak bu, kontrol edilmesi oldukça zor bir iştir..

Kalsiyum/Demir Takviyeleri:

Çoğu durumda, kalsiyum ve demir takviyeleri, kabızlık ve dışkıyı geçememe durumlarına yol açan başlıca nedenlerden biridir. Bir uzmana danışılabilir ve mümkünse takviyelerde değişiklik yapılabilir. Bu, bazı vitamin takviyeleri için de geçerlidir..

müshil:

Müshillerin kabızlık tedavisi için sadece kontrollü koşullar altında alınması iyidir. Aşırı tüketimine bağlı kalanlar için, kabızlığı daha da kötüleştiren ve uzun vadeli bir sorun haline getiren olumsuz bir etkisi olabilir..

Diyette Lif Eksikliği:

Lif, dışkıya hacim kazandıran ve geçişini kolaylaştıran temel besinlerden biridir. Ancak bunu günlük diyete dahil etmeyenlerin mutlaka bir noktada kabızlık sorunlarıyla karşılaşması gerekecektir..

Stres:

Stres ve zihinsel baskılar vücut fonksiyonlarını, sindirim sistemini ve metabolizmayı olumsuz etkiler. Bu, stresi hiç şüphesiz kabızlığa yol açan önemli nedenlerden biri yapar..

Bunların dışında bazı tıbbi durumlar, depresyon, süt ürünleri, antidepresanlar ve daha birçok kabızlık nedeni de mevcuttur..

Kabızlık Belirtileri:

Karın ağrıları:

Dışkı geçmemesi nedeniyle midede kramplar ve ağrılar, kabızlığın yaygın bir belirtisidir..

Sert Tabureler:

Doğrudan kabızlıkla ilişkilendirilebilecek ilk belirtilerden biri, atılması çok zor olan aşırı sert dışkılardır. Çoğu durumda, dışkıyı çıkarmak da ağrılıdır..

Bağırsak Hareketlerinin Eksikliği:

2-3 gün arayla bağırsak hareketi olmazsa, kabızlığın kapıyı çaldığının bir belirtisidir. Bu, farkında olmanız gereken yaygın bir işarettir..

Bulantı ve Kusma Duyguları:

Kabızlığın sık görülen semptomlarından bir diğeri, bulantı ve kusma eğilimlerine neden olan hasta bir histir..