Kızamık, Morbillivirus adlı paramiksovirüs ailesinden bir virüsün neden olduğu solunum sistemi, cilt ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bir enfeksiyondur. Kızamık oldukça bulaşıcıdır ve basit solunum yoluyla yayılır. Bu tek sarmallı virüsün tek konakçısı insanlardır. Başka hiçbir türü etkilemez. Öksürme, hapşırma veya salgıyla doğrudan temas bu hastalıktan etkilenmenin en yaygın yoludur..

Kızamık Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklara genellikle MMR veya MMRV aşıları olarak bilinen bir aşı yapılır. Kızamık genellikle bu hastalığa özgü dört günlük ateş ve 96 saatten sonraki kızarıklıklarla tanınır..

Kızamığın Nedenleri ve Belirtileri Ve Tedavisi:

Bu kılavuz, Kızamık belirtilerinin neler olduğunu ve bu sağlık sorununa faydalı olan nedenlerini anlatacaktır..

Kızamık Belirtileri:

Kızamık belirtileri şunlardır. İlk belirtiler yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük ve şiddetli soğuk algınlığıdır. Gözleriniz kırmızıya dönebilir ve ishal gelişebilir. Kuluçka süresi genellikle 8-10 gündür.

1. Ateş:

Ateş, daha birçok semptomla birlikte dört gün sürer. Ateş, bazen kızarıklıklar ve kırmızı gözlerle birlikte 104 dereceye kadar vurur. Buna öksürük, nezle ve konjonktivit de eşlik eder. Hapşırma ve boğaz ağrısı da yüksek ateşe eşlik eden yaygın semptomlardır..

2. Döküntü:

Ateşi, ağzınızın iç kısmı da dahil olmak üzere tüm vücuda yayılan döküntü gelişimi izler. Bu genellikle hastalığın kızamık olup olmadığını belirlemenin yoludur. Ağız içinde kızarıklıkların çıkması, durumun kızamık olduğunu doğrulayan bir işarettir. Bu genelleşmiş döküntü, ateşten birkaç gün sonra başlar. Döküntüler genellikle kaşıntı ile birlikte dizilir. Pembemsi ve kırmızı başlar ve sonunda kaybolmadan önce kahverengi olur..

3. Kırmızı Gözler:

Yaklaşan kızamığın birincil önemli belirtilerinden biri gözlerin kızarmasıdır. Genellikle bu kaşıntılı ve kırmızı olur ve yüksek ateş sırasında yorgun gözlere çok benzer şekilde bazı yumuşak gözyaşlarına neden olabilir..

4. Öksürük ve Balgam:

Kızamık belirtileri ayrıca çok sayıda öksürüğü içerir. Kuru bir öksürükle başlayan şey, kısa sürede balgam ve mukus yığınına dönüşecektir. Çok bulaşıcı oldukları için ya uzak durmanız ya da uzak durmanız gereken bu vücut sıvısıdır..

5. Zayıflık ve Titreme:

Ateşin yakın bir parçası olduğu bir sonraki bölüm, omurganızdan aşağı inen titreme ve titremelerden oluşur. Gün geçtikçe gitmeye çalıştıkça zayıflık sizi tüketir. Bu nedenle kızamık, tüm enerjilerini tükettikleri için çocukları gerçekten tehlikeye atıyor..

6. Soğuk algınlığı:

Kızamık belirtileri genellikle soğuk algınlığı ile aynıdır. Akan kırmızı bir burunla birlikte hapşırma, öksürük, boğulma ve burun çekme. Ancak, soğuk algınlığını kızamık sanmayın.

7. Kas ve Eklem Ağrısı:

Kızamığın genellikle gösterdiği başka bir semptom, ateş ve titreme ile birlikte gelen kas ağrısıdır. Çoğu zaman kaslarınız ağrımaya başladığında sertliği hissedersiniz. Bazen ve özellikle yetişkinler için eklemlerin şişmeye başladığı da fark edilebilir..

8. Ağrılı Hassas Gözler:

İşte kızamık günlerinizde karşılaşabileceğiniz başka bir göz sorunu. Gözdeki kızarıklığın yanı sıra ağrı ve yaşarma da hissedebilirsiniz ve bu yeterli değilse, ışık hassasiyeti artık yaygın bir şey olacaktır. Bu son kısım özellikle kızamık hakkında karar verirken çok önemlidir..

9. İştah Kaybı:

Ağır bir hastalığın olağan belirtilerinden biri, kişinin giderek daha fazla hissedebileceği ani iştah kaybıdır. Bu zamanlarda, kişi asla zorla beslemeye başvurmamalı, aynı zamanda beslenme faktöründen de asla ödün vermemelidir..

10. Olağandışı Yorgunluk:

Yorgunluk ve halsizlik, herhangi bir zamanda alışılmadık şekilde yorulabileceğiniz kızamığın başka bir yaygın belirtisi olacaktır..

Kızamık Nedenleri:

Kızamığın doğmasına neden olan nedenlerden bazıları aşağıda listelenmiştir..

1. Havadan:

Kızamık havadan bulaşır. Burada hava yoluyla, hava yoluyla daralabilen bir şeyi kastediyoruz. Arkadaşınız veya meslektaşınız kızamık hastasıysa ve tesadüfen onlarla takılıyorsanız, bir noktada öksürmüş veya alay etmiş olabilir. Diğer yöne çevrilmiş olsa bile, virüs ağzından kaçan damlacıklar yoluyla yine de yakınlardaysanız gelip size saldırabilir..

2. İletişim:

Dikkat etmeniz gereken her zaman hava sorunları değil, aynı zamanda şiddetli temas sorunudur. Bu, bir tabak yemeği paylaşmak veya belki bir noktada cildinizin mağdur kişiyle temas etmesi anlamına gelir. Basit bir dokunuş veya yaptığı kızarıklıklar bile size zarar verebilir, bu nedenle bu tür durumlardan uzak durmanız her zaman tavsiye edilir..

3. A Vitamini Eksikliği:

Kızamık esas olarak çocuklarla ilgili bir hastalıktır. Yeni bir araştırmaya göre çocuklarınızdaki kızamık nedenleri, sisteminizdeki A vitamini eksikliğinin sizi kızamık virüsüyle temasa yatkın hale getirebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, her zaman küçük çocuğunuzun yeterli miktarda A vitamini alımı ile yeterince besleyici ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Bu, yemeğe dahil edilen balık, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates ve benzeri anlamına gelir..

4. Aşı Eksikliği:

Kızamık nedenleri, çocukluğunuzun daha iyi bir bölümünün ağrılı büyük şırıngalardan uzak olduğu ancak bebekliğinizin sonraki bölümlerinin viral hastalıklarla dolu olduğu aşı eksikliği ile de ilişkili olabilir. Bu nedenle, yeni doğmuş bir bebeğin veya genel olarak bir bebeğin, gelecekte bebeğin güvende ve kızamık gibi virüslerden uzak kalması için bir dizi kapsamlı aşı prosedüründen geçmesi tavsiye edilir..

5. Yaş Çubukları:

Kızamık söz konusu olduğunda, çoğu zaman bu hastalığa kurban giden ana yaş grafiğinin çocuklar, özellikle de bebekler olduğu iyice fark edilmiştir. Ancak bu sadece bir demografik araştırma ve çalışmadır ve hiçbir şekilde gençliğin sonraki bölümünün bir risk dönemi olamayacağı anlamına gelmez..

6. Düşük Bağışıklık:

Yetersiz beslenme gibi konular daha önce tartışılmıştı ve bunu aile terimi altına sokarsak, kızamık virüsünün içinizde bir yuva kurmasının temel nedeni, vücudunuzun savunma sisteminin azalmasıdır. Düşük bağışıklıkla, vücudunuz virüslerin girmesi için gittikçe daha fazla alana izin verir. Bu, bir birey olarak daha önce listenize daha önce sarılık veya ishal vakaları eklendiğinde daha fazla teşvik edilir..

7. Çok Fazla Antibiyotik Tüketimi:

Çocuk ya da bebekken, çok sık hasta olduysanız ve arada sırada çok fazla antibiyotik almak zorunda kaldıysanız, büyük olasılıkla içinizdeki antibiyotik kokteyli vücudun savunma sistemine tepki vermeyen bir antikoru büyütür. Bu antikorlar vücudunuza yardımcı olmaz ve bağışıklığı bozarak onu işe yaramaz hale getirebilir ve bir kez daha virüslerin serbestçe girmesine izin verebilir..

8. İlişkili Komplikasyonlar:

Kızamık kaptıysanız, komplikasyonların olması nispeten yaygındır. Bu dönemde bağışıklığınız zayıfladığı için soğuk algınlığı gibi hafif veya önemsiz sorunlar zatürre gibi daha ciddi sorunlara dönüşebilir. Komplikasyonlar, kızamığa yakalanmış yetişkinlerde, çocuklara göre çok daha yaygın veya alakalıdır..

Kızamığa, bir vücudu istila ettiğinde son derece bulaşıcı olan tek sarmallı bir virüs neden olur. Basitçe kullanılmış nesneleri paylaşmak da hastalığın kasılmasına neden olabilir..

9. Bağışıklık Yetersizliği veya Bağışıklığı Yetersizliği:

Bu insanlar veya çocuklar, bu hastalığa ve buna bağlı komplikasyonlara karşı en savunmasız olanlardır. Bu bağlamda yetersizdirler ve bu AIDS, kanser, lösemi vb. gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir..

10. Yetersiz beslenme:

Azgelişmiş ülkelerde belki de en büyük etken ve sebeplerden biri yetersiz beslenme olacaktır. Kaliteli gıda ve takviyelerin eksikliği, beslenme alışkanlıkları hakkında önceden bilgi sahibi olunmaması ve tıbbi tesislerin bulunmaması önemli bir faktör olmaya katkıda bulunuyor. Bu, bağışıklık sisteminizin patojenlerle savaşma kabiliyetini çok zayıf bir durumda bırakır..

Tedavi:

Kızamık, bazı şeyleri takip ederek evde tedavi edilebilir. Sulu kalmanızı sağlamak ve yeterince dinlenmek, takip edilecek listedeki en önemli şeylerdir..

  • Hastalığı çeken hastayı ailenizin diğer üyelerinden uzak tutun. Kişi için farklı bir nesne seti kullanın ve onlara dokunmanız (yıkamak için vb.) durumunda ellerinizi uygun şekilde yıkayın ve antibakteriyel veya antiseptik kullanın..
  • Kızamık hastaları genellikle parlak ışığa tahammül etmekte zorlanırlar, bu nedenle ışıklarınızı düşük ve loş tutun..
  • Kızamık genellikle konjonktivit ile seyreder ve bu kişinin gözlerini yorabilir. Pamuk ve su kullanarak kişinin gözünü temiz tutun. Kabukları dışarı doğru silin ve her bir göz için ayrı bir pamuk topu kullanın..
  • Hastayı iyice nemlendirin. Bunun gibi zorlu bir hastalık çok zorlu olabilir ve onunla savaşmak için kişi yemek yemeli, uyumalı ve bol sıvı içmelidir..