Menopoz, bir kadının üreme yeteneğinin yaklaşan sonudur. Bu doğal değişim, bir kadının hayatında genellikle 40’lı yılların ortalarında gerçekleşir. Bu, yumurtalıklar her ay yumurta vermeyi bıraktığında olur. Erken menopoz, günümüzde kadınlar arasında da yaygın bir sorundur. Üreme durumundan üreme olmayan duruma geçiş ani veya ani değildir. Genellikle aylık adet döngüsünün sonu veya duraklaması olarak bilinir veya daha kesin olarak yumurtalığın birincil işlevlerinin kalıcı olarak durması olarak tanımlanabilir. Menopoza yaklaşan yıllarda biyolojik yaşlanmaya da birçok belirti ve semptom eşlik etmektedir. Bu değişimin iyi tanımlanmış üç aşaması vardır..

Menopoz

Perimenopoz:

Yumurtanın son salınımından önceki ve sonraki geçiş dönemi için veya daha basit bir deyişle, dönemler veya hormon seviyeleriniz hala dalgalanıyorken kullanılır..

Premenopoz:

Bu terim menopoza doğru gelişen evreyi tanımlar ve aynı zamanda başlangıç ​​evresidir..

Menopoz sonrası:-

Son döngü sürümünden sonraki ömrü ifade eder ve yaklaşık bir yıl sürer.

Bu yoğun biyolojik geçiş sırasında vücut, hızla düşen hormon seviyelerine çeşitli şekillerde tepki verir. Bazıları aşırı değişiklikler gösterirken, diğerlerinde çok daha yumuşaktır. Tarafın derecesi kişiden kişiye değişir. Döngü düzensizlik gösteriyor ve bir sonraki sürümün tarihini tahmin etmek zorlaşıyor. Dönemlerin akışında değişiklikler olabilir; daha hafif veya daha ağır, daha fazla veya daha az ağrılı veya daha uzun veya daha kısa olabilir. Hormonal geri çekilme, ciltte kaşıntı veya karıncalanma hissi olan oluşum adı verilen bir duruma yol açar. Burada menopozun genel belirtilerini, semptomlarını ve nedenlerini listeledik..

Menopozun Nedenleri ve Belirtileri:

Menopoz Belirtileri:

1. Sıcak Flaşlar:

Sıcak basmalar, hızlı kalp atışı, aşırı terleme ve vücudunuzun genel sıcaklığının yükselmesi ile karakterize olan ataklardır. Değişen hormon seviyeleri nedeniyle vücudun sıcaklığı düzenleyememesidir ve vazomotor instabilite olarak da bilinir..

2. İşlevsiz Kanama:

Menopoz geçişi ile birlikte hormonal dalgalanma vajinadan kanama yaşayabilir. Her ne kadar bu yersiz kanama hafife alınmamalı ve derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Endometrium genellikle kanamanın kaynağıdır..

3. Vücut Ağrısı:

Kadınlar çoğunlukla eklemlerinde ve bacaklarında hakim olan ağrı ile birlikte uzun süreli ve rahatsız edici bir bel ağrısından şikayet ederler. Erken menopoz ayrıca Osteoporoz olasılığını da hızlandırır.

4. Psikolojik Belirtiler:

Bu durumda ruh hali değişimleri en yaygın şikayettir ve kadınlar genellikle bazen herhangi bir duruma uygun hissetmemekten şikayet ederler. Genellikle depresyon ve anksiyete durumlarını açıklarlar. Sinirlenmek de çok yaygın bir şikayettir. Buna sık sık değişen uyku döngüsü ve uykusuzluk da eşlik edebilir..

5. Ürogenital Sorunlar:

En fazla değişiklik bu alanda gerçekleşir. Vulva, vajina ve serviksteki zarlar incelme eğilimi gösterir ve bu bölgedeki kasların ve cildin esnekliğini kaybeder. Vajina kuruyabilir ve kaşıntıya neden olabilir. İdrar sıklığı ve aciliyeti, çoğu kadının başa çıkmakta zorlandığı başka bir sorundur. Bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır..

6. Depresyon:

Depresyon en sık görülen menopoz semptomlarından biridir. Genellikle bu, yaşlandıklarında kadınlarda görülür. Depresyon, erken menopoza giren bir kadının zihinsel durumunu bozabilir. Menopoz döneminde, kadınların depresyonda kalma eğilimi vardır. Menopozdan muzdarip olan kişi neredeyse gün boyunca depresyonda kalacaktır. Bugünlerde en çok büyüyen sorunlardan biri

Şimdi, depresyonun fiziksel durumunuzu engelleyebileceği gibi birçok başka yan etkisi olabilir. Çünkü depresyon sırasında kalp mutlu değildir veya serbest kalmaz. Kısacası, kalp bir kutuda kilitlidir ve bunun vücudunuz üzerinde başka fiziksel yan etkileri de olabilir..

7. Baş ağrısı:

Depresyonla ilgili diğer bir yaygın semptom şiddetli baş ağrılarıdır. Bir kişi menopozdan muzdaripse, muazzam alın ağrısı ve iç baş sorunları yaşayacaktır. Baş ağrısı en çok büyüyen menopoz nedenlerinden biridir ve vücudun hem fiziksel hem de zihinsel durumunu engelleyebilir. Vücudun düzgün çalışmasını azaltabilir. Baş ağrıları azalmazsa başka bir sorun olabilir. Tekrarlayan baş ağrıları sorunları resme giriyor. Bir kişinin baş ağrısı sorunlarını iyileştirdiği, ancak geri gelmeyi bırakmadığı zamanlar olacaktır. Tam zamanı ve bir doktora görünmelisiniz.

8. Yarış Kalbi:

Hızlı bir kalp atışı normal değildir ve bu tür bir kalp atışı oldukça sık olduğunda, bu gerçek bir sorun olabilir. Kalp çarpıntısı, menopozun en olası belirti ve semptomlarından biridir. Hemen hemen her türlü fiziksel işlev bozukluğunun neden olduğu fiziksel sorunların dışında, kalp çarpıntısı gerçekten yaygındır ve bir insanı özünden hasta ve güçsüz bırakabilir. Bu, en büyüyen ve en çok görülen menopoz semptomlarından biridir..

9. Mesane Kontrol Sorunları:

Bir kişi, mesane sorunlarından muzdarip olduğunda, mesane sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Menopoz sırasında idrar sorunları ve mesane sorunları oldukça yaygındır. Bir birey adet döngüsü ve hamilelik sırasında bu tür sorunlarla karşılaşacaktır. Birçok insan bu semptomu yaşlarına ve cinsiyetlerine bakılmaksızın yaşar. Menopoz, mesaneyi zayıflatır ve bu, birçok idrar sorununun büyümesinin arkasındaki olası nedenlerden biridir. Menopozdan sonra kadınlar öksürürken veya hapşırırken birkaç damla idrarını kaybedebilir..

Kadınlarda adet düzensizliğinin menopozun başlıca belirtilerinden biri olduğu söylenebilir. Bir kadın adet sorunları yaşıyorsa veya vajinal kuruluk varsa, bu durumda menopozdan muzdarip olma ihtimali de vardır..

10. Sinirlilik:

Tahriş sorunlarıyla mı karşılaşıyorsunuz? Neredeyse gün boyunca sinirli misiniz? Menopozun en olası semptomlarından biri olduğu için menopoza girme ihtimaliniz yüksektir. Bunlara genellikle ruh hali değişimleri eşlik eder. Bir kişi neredeyse gün boyunca sinirlenirse, hiçbir şeye odaklanamama ihtimaliniz yüksektir. İş ve öğrenim performansında düşüş olacak ve bu, kariyer geçmişinizi engelleyecektir. Tahrişin menopozun başlıca belirtilerinden biri olduğu söylenebilir..

Menopoz Nedenleri:

Bir kadın, yumurtalık olarak bilinen dişi üreme organlarında depolanan binlerce yumurta ile doğar. Yumurtalıklar tarafından salınan östrojen ve progesteron, yumurtlamayı ve adet görmeyi kontrol eden hormonlardır. Bu, 40’lı yaşlarda meydana gelen doğal bir süreçtir, ancak bazı kadınlar menopozu çok daha erken yaşayabilir ve bu çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir..

Erken Yumurtalık Yetmezliği:

Yumurtalıklar tarafından salınan iki hormon, bir kadının vücudundaki birçok faktörü düzenler ve kontrol eder. Bu hormonların seviyesindeki değişiklikler, yumurtalıklar yumurtaları salmayı bıraktığında gerçekleşir. Bu, normal zaman çerçevesinden önce gerçekleştiğinde, erken olarak bilinir. Erken yumurtalık yetmezliği, sonraki yaşamda birçok soruna ve komplikasyona yol açabilir..

Uyarılmış Menopoz:

Bu, endometriozis veya rahim veya yumurtalık kanseri gibi tıbbi nedenlerle yumurtalıklarınız cerrahi prosedürlerle alındığında olur. Kemo ve radyasyon yumurtalıklarda aşırı hasara neden olur.

Menopoz sonrası kadınlar da cildinin hızlı kırışmasından kalp hastalıklarına ve osteoporoza kadar pek çok sorunu vücutlarında gösterebilmektedir. Görme ve mesane fonksiyonları da etkilenir.

Ama işte menopozla nasıl başa çıkabileceğiniz,

♦  Sık sıcak basması vakaları yaşamaya başladığınızda, yağlı ve rahatsız edici giysileri atın. Yazlık giysiler giyin; vücut ısınızı bu şekilde düzenlemeye çalışın. Serin ve havadar tutun.

♦  Gece terlemeniz olduğunda, yatağınızın yanında fazladan pamuklu bir takım elbise bulundurun, böylece terden sırılsıklam olduktan sonra üzerinizi değiştirebilirsiniz..

♦  Stres ayrıca sıcak basmaları tetikleyebilir. Ne kadar baskıyla başa çıkabileceğinize ve bunun ne zaman zorlayıcı hale geldiğine dikkat edin. Kafein, alkol ve tütün gibi başka tetikleyiciler de var. Bu yüzden, flaşla başa çıkabileceğinizi bilene kadar bir süre bunlardan bahsedin. Uyku yoksunluğu bu flaş bölümleri ağırlaştırabilir. Bu nedenle yeterli dinlenme ve uygun yiyecek alımı bir zorunluluktur..

Sıcak basmaları ve diğer dengesizlikler, iyi bir sağlık için ön koşul olan gece uykusunun bozulmasına neden olabilir. İyi bir gece uykusu çekmek için her şeyi yapmaya çalışın. Bitki çayları ve ılık su banyoları en iyi şekilde yardımcı olur.