Geçen yıl aynı kırık ayak parmağı tekrar kırıldığı için annem ikinci kez hastaneye bakmak zorunda kaldığında doktorlar raporuna osteoporoz olduğunu yazdı. Araştırmada, bunun Yunanca bir kelime olduğunu öğrendim, burada eski “osteo” kemikler anlamına geliyordu ve daha sonra “poroz”, bir araya geldiğimizde gözenekli kemikler oluşturan delinme anlamına geliyordu. Bu çok dramatik bir kelime, ancak uzun süreli bilgisizlik nedeniyle kemikler bir noktada gözenekli hale geliyor..

Kemik yoğunluğunun normalden daha fazla azalmasıyla başlar, bu da kemiklerin kraker bisküvisi kadar kolay kırıldığı bir kırılgan kemik vakasına neden olur. Genellikle vücudun herhangi bir yerindeki kemikler bu sonuca maruz kalabilir, ancak uzuvlar en yaygın yerdir. Elinizin bileği veya ayaklarınız, diziniz veya dirsek ekleminiz vb. olabilir. Bu hastalığa bağlı kemik, daha ince ve daha kırılgan hale gelme eğilimindedir ve bu da kemiklerin kolayca kırılmasına neden olur..

osteoporozun nedenleri-ve-semptomları

Bu hastalığa sahip biri dikkatli olmazsa ve düşerse, kırılgan doğasının önemli kemik nedenini kıracağından emin olabilirsiniz. Yaşla birlikte bu hastalık giderek daha fazla, belki omurganıza veya kalça ekleminize ve daha fazlasına yayılır. Bu şimdilik bir gerçek olabilir, ancak osteoporozun esas olarak toplumun kadın kesimini, özellikle de kadınları orta yaş eşiğini geçtikten sonra etkilediği bilinmektedir. genellikle 50’li yaş ve üstü. Bunun nedeni, menopozun 50’li yaşlarınıza ulaşmadan bir süre önce gerçekleşmesi ve menopozdan sonra hormonal değişiklikler başladığında kemiklerin daha az yoğun hale gelmesidir. Osteoporoz hastalarının çoğunun kadın olmasının nedeni bu olabilir. Bu hastalık insan vücuduna ulaşır ve kemik yapısını bozar..

Yılda ikiden fazla kırık vakanız varsa, doktorunuz size ayrıntılı bir röntgen çekecek ve ardından kemik kütlesi veya yoğunluğu ile pozisyonunuzu belirleyecektir. Yaşlandıkça kemikleriniz daha gözenekli olacaktır. Çoğu zaman tedavi, delikli kemiklere karşı koymak için hastanın aşırı miktarda D vitamini veya kalsiyum tüketmesini içerir. Tavsiye için doktorunuza başvurduğunuzda, kolayca kırılabilen kemik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için uygun egzersizlerle birlikte diyet önlemleri için katı bir çizelge verilecektir. ABD’de yapılan bir anket, 40 milyon kadar insanın osteoporozdan muzdarip olduğunu veya bundan şüphelendiğini ortaya koydu ve bir kişinin bu duruma neden olan sebeplerin farkında olmasının çok önemli olduğunu söyledi..

Osteoporoz Belirtileri ve Nedenleri:

Bu akıllı kılavuz, saldırmadan önce teşhis etmek için çok yardımcı olan osteoporozun ana nedenlerini veya nedenlerini ve semptomlarını açıklar ve bunu almadan bazı önlemler alın..

Osteoporozun Nedenleri:

Ardından, aşağıdakiler gibi bazı osteoporoz nedenleri veya nedenleri vardır:

1. Etnik köken:

Tüm dünyadaki doktorlar tarafından görüldüğü gibi, genellikle etnik kökene dayalı bir hastalıktır. Osteoporozdan muzdarip hastaların çoğunluğu etnik kökenlerini bir sebep olarak suçluyor. Genellikle Asyalı ve Kafkasyalı kadınlar, renkli bölgelere göre daha fazla osteoporoz riski altındadır. Ancak bu, yıllar boyunca deneyimlenen değişken gerçeklere dayanan basit bir ankettir..

2. Yeme Bozuklukları:

Yeme bozuklukları, kemik kütlesi veya yoğunluğunun etkisini değerlendirmede önemli bir rol oynar. Yeme bozukluklarından bahsettiğimizde suçlanması gereken genellikle bulimia veya anoreksiyadır. Anoreksiya nervoza, aşırı diyet ve yemek yememe nedeniyle kişinin göğüs kafesi ve çerçevenin altındaki kemiklerin belirgin ve belirgin olduğu bir iskelet figürü geliştirmesidir. Bulimia nervoza, kişinin yemekten veya egzersizden hemen sonra kusması veya kusması ile yeme bozukluklarının birleştiği tiptedir. Bu hastalıklar, hatalı bir kemik yapısının doğrudan nedeni olabilir..

3. Aşırı Sigara ve İçme:

Hem aşırı tütün içimi hem de alkol tüketimi, çeşitli miktarlarda kemik yoğunluğunun gevşemesine veya solmasına neden olur. Bu, doktorlar ve bilim adamları tarafından gözlemlendiği gibi kanıtlanmış bir gerçektir. Yaşınız ne kadar fazlaysa, vücudunuzdaki alkol veya tütün o kadar fazla etkilenecektir. Bu sadece tütün içimi ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda diğer çeşitli sigara içiciliği ile de sınırlandırılmaktadır..

4. Düşük Seks Hormonları:

Hayatınızda belirli bir noktadan sonra, özellikle menopozdan sonra kadınlar için seks hormonu üretimi etkilenir. Bu seks hormonu yeterliliği hem kadınlarda hem de nadiren erkeklerde osteoporoza neden olur. Hormonlar, kadınlar için östrojen ve erkekler için testosteron genellikle vakalardır..

5. Yetersizlik:

Özellikle Hintli kadınlarda kemik erimesi tembelliğin nedeni olabilir. Kemikler uzun süre hareket edememe kuraklığından geçtiğinde veya uzun bir süre herhangi bir harekete geçirilmediğinde kemik kütlesi önemli ölçüde azalır..

6. Menopoz:

Kadınlarda osteoporoz belirtileri en çok yaşlandıkları yaşlarda görülür. Ayrıca, osteoporoz semptomlarının ve belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı başka bir aşama daha vardır. Menopoz evresidir. Bir kadının vücudunun doğurganlık sorunları ile daha da kötüleşir. Menopozun osteoporozun en olası nedenlerinden biri olduğu söylenebilir..

7. Önceden Var Olan Kemik Sorunları:

Bazen osteoporozun nedenleri gerçekten basit olabilir ve bazen de anlaşılması gerçekten karmaşık olabilir. Genel olarak, osteoporozdan muzdarip insanlar, önceden bazı kemik ağrıları varsa, bu hastalığın farklı semptomlarının kurbanlarıdır. Bir kişi şu anda bir miktar kemik ağrısı çekiyorsa, bu hastalığın farklı semptomlarını erken yaşta ve daha etkili bir şekilde görüp yaşayacağı açıktır. Kısacası, bu semptomdan oldukça uzun bir süre şiddetli bir oranda muzdarip olacağı söylenebilir..

8. Düşük Östrojen:

Kadınlarda östrojen düşüklüğünün osteoporozun en olası nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Östrojen eksikliği osteoporoza neden olabilir ve bunun birçok osteoporoz nedeninden biri olduğu iddia edilebilir. Doktorlara göre, olgun bir kadın menopoza girdiğinde, kemik kaybı oranı hızla arttığı için kemik sorunları ortaya çıkmaya başlayabilir. Genel olarak, bu olgun kadınların östrojen seviyelerinde bir düşüş olduğunda, karmaşıklık veya harekette engeller gibi bazı kemik sorunlarıyla da karşılaşabilirler ve ayrıca kemik ağrıları ile karşılaşabilirler..

9. Düşük Testosteron:

Düşük testosteronun erkeklerde osteoporozun başlıca nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Erkekler, testosteron seviyeleri düşerse, bu hastalığın farklı semptomlarıyla karşı karşıya kalırlar. Genel olarak, erkekler de testosteron sorunlarından muzdaripse, osteoporozun farklı ve muhtemelen en zararlı semptomlarıyla karşı karşıya kalacaklardır. Erkek vücudunda testosteron, osteoporozla ilgili kemik koruyucu östrojene aktarılır. Düşük testosteron varsa, bir erkek kesinlikle bazı osteoporoz sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır..

Osteoporozun Belirtileri ve Belirtileri:

Daha sonra aşağıdakiler gibi bazı osteoporoz belirtileri ve semptomları vardır:

1. Kemik Kırığı:

Osteoporozun ilk belirtisi, kemiklerin kolayca kırılmaya meyilli olduğu aşırı kırılgan kemik durumudur. Basit bir düşme veya ayak bileği bükülmesi, bölgenin hemen kırılmasına ve şişmesine neden olabilir. Aynısı, yanlış yerleştirilmiş bir reaksiyon nedeniyle kemiklerin kırıldığı veya kırıldığı ayak veya bileklerde de olur. Çoğu zaman düşmeye bile gerek kalmaz, gözenekli bölgede basit bir basınç kemiği kırmak için yeterlidir..

2. Sırt Ağrısı:

Omurgadaki kırılgan kemikler neden oluyorsa, çoğu zaman sınırsız bir sırt ağrısı meydana gelir. Ağrı o kadar kötü olabilir ki, yürümekte veya bir yandan diğer yana hareket etmekte zorlanabilir. Kemik aşırı derecede sertleşir ve eğer onu bükmeye çalışırken ilave basınç uygulanırsa, kırılma veya kırılma sona erebilir..

3. Duruş Değişikliği:

Bacak veya alt ekstremite bölgesinde kırılgan kemikler oluşursa, kemikler yavaş yavaş kuruduğundan yükseklik eksikliğine avlanma ihtimaliniz vardır, yükseklik de etkilenir. Bu şekilde kişi boylarından inç kaybedebilir. Ayrıca bazen omurga yapılarından dolayı kambur bir sırt oluşumu meydana gelir. Buna dowager’s kambur veya Kifoz denir..

4. Kilo Kaybı:

Bu, osteoporozun ana semptomlarından biridir. Hem erkeklerin hem de kadınların başına gelebilir. Genel olarak, kemiklerin yoğunluğu azalır ve bu da şok edici bir kilo kaybına neden olur. Böyle ani kilo kaybı birisi için gerçekten zararlı olabilir. Genel olarak, osteoporozdan muzdarip insanların kemikle ilgili ciddi sorunları vardır, ani kilo kaybı da bunlardan biridir. Kadınlar, özellikle kilolarının azalmasından memnun olacak ve bu kilo kaybının zararlı sonuçlarını görmezden gelecekler..

5. Uzuvlarda Sık Ağrı:

Genel olarak, osteoporozdan muzdarip insanlar oldukça sık uzuv ağrılarından muzdariptir ve bu, uzun yıllardır kemikle ilgili problemlerle karşı karşıya kalan insanlar için de yaygındır..

6. İnce Kemikler:

Kemiklerin yoğunluğu azalır ve bu osteoporozun en sık görülen semptomlarından biridir. Kemiklerin incelmesi bu sorunlar için doğru terim olabilir. Genellikle kemiklerin yoğunluğu azalır ve bu nedenle zamanla kemikler incelir ve zayıflar..

7. Diğer Belirtiler:

Hala doktorlar veya uzmanlar tarafından bilinmeyen bazı semptomlar var. Osteoporozdan muzdarip insanlar çok fazla kemik ağrısı çekmek zorunda kalabilir ve bunun en kötü yanı, insanların osteoporozdan muzdarip olup olmadıklarını anlayamayacakları çok az semptom olmasıdır..

8. Yükseklik Kaybı:

Duruşta bir değişiklik olacak, yani kişi düz yürüyemeyecek. İnsanlar genellikle bel problemlerinden muzdariptir ve osteoporozun en önemli semptomlarından birinin ani boy kaybı olduğu söylenebilir. Bir kadın ya da erkek, osteoporozdan muzdarip oldukları için gerçekte olduğundan çok daha kısa görünecektir. Birçok yaşlı insan ve yetişkin bu semptomun ortak kurbanlarıdır ve bu semptomdan uzun süre muzdariptir. Bununla birlikte, boyunuzu geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı egzersizler vardır..

9. Kemik Ağrısı:

Kemikler zayıfladığında, kolayca yaralanma ihtimalleri yüksektir. Bunun osteoporozun ana semptomlarından biri olduğu söylenebilir. Genel olarak, önceden var olan kemik sorunları olan kadın ve erkekler, kemiklere biraz sürtünme nedeniyle şiddetli kemik ağrısıyla karşı karşıya kalacaklardır. Kişi bu özel semptomdan kolayca kurtulabilir, ancak yine de bazı insanlarda uzun süre devam eder. Bu tür kemikle ilgili sorunlar yaygındır ve en çok yaşlı kadınlarda görülür, çünkü olgun kadınlar bu tür kemik ağrıları ve ağrılarıyla daha sık karşılaşırlar, çünkü kadınlarda kemik oluşumu yaşlandıkça oldukça kolay bir şekilde azalır..

10. Çökmüş Omur:

Osteoporoz kurbanı, bu hastalıklar kemiklerin gücünü azaltabileceği ve onları çekirdekten zayıflatabileceğinden, omuruyla ilgili bazı sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Kemiğin oluşumu da karmaşık hale gelir ve bu da kötü bir kemik yapı yapısına neden olur. Bu aynı zamanda belde, bacaklarda ve vertebral kolondaki ağrıların sebeplerinden biri olarak da söylenebilir. İnsanlar bundan oldukça sık muzdariptir ve bunun osteoporozun başlıca semptomlarından biri olduğu söylenebilir..