Sinüs ve migren, bir kişinin karşılaşabileceği en temel baş veya beyin problemlerinden biri olarak el ele gider. Sinüs genellikle burun yolunda mukus birikmesi veya burundaki sinüslerin iltihaplanması nedeniyle oluşur. Sinüs birçok insan için hafif bir problem olabilir ama bazı insanlar için sinüs bir tabakta işkence olabilir..

Sinüs, gerekli özenle uygun şekilde tedavi edilmezse sizi gece gündüz baş ağrısı ve mide bulantısı ile kovalayabilir. Sinüsün 100 kişiden en az 60’ını etkilediği, ancak çoğunlukla hepsinin 25 yaşına kadar kurtuldukları hafif bir sinüs vakasından muzdarip oldukları kaydedildi. Sinüs nefes almayı zorlaştırıyor ve size kötü bir baş ağrısı veriyor. beyindeki mukusa, ağır başlı hissetmenize neden olur. Ancak bu özel hastalık, piyasada bol miktarda bulunan steroid bakımından zengin burun spreyleri ile değil, sabır ve bol miktarda mevcut olan birçok ev ilaçları ile tedavi edilebilir..

Sinüs Belirtileri ve Nedenleri

Burun spreyleri şüphesiz ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayacaktır ama aynı zamanda uzun vadede vücudunuzdaki birçok kimyasal dengesizliğe de katkıda bulunacaktır, bu nedenle mevcut birçok ürüne dalmadan önce doktor tavsiyesi almak gerekir..

Sinüsün yalnızca bu hastalığı tetiklemekle kalmayacak, aynı zamanda nazal yolunuzu mahvetmek için ihtiyaç duyduğu cesareti de sağlayacak birçok nedeni vardır..

Sinüs Nedenleri ve Belirtileri:

Sinüsün bu nedenlerinden ve semptomlarından bazıları şunlardır:.

Sinüs Nedenleri:

1. Alerji:

Alerjiler, özellikle toz alerjileri olmak üzere sinüsleri tetikleyebilir. Toz, nefes alırken burnunuza ve ağzınıza girer ve ayrıca çok fazla bakteri solumanıza neden olur. Bu bakteri alerjilerinizi canlandırarak saman nezlesi olarak da bilinen soğuk algınlığına yakalanmanıza neden olur. Bu soğuk, burun yolunuzda mukus oluşturur ve sinüsleri tıkar. Buna karşılık sinüs, burun yolunuzdaki solunumu daha da bloke eden iltihaplanmaya neden olur. Bu sinüsün temel nedenidir. Ilık bir su soluma, burunda mukus oluşumunu azaltmanın yanı sıra yolu yatıştırmaya yardımcı olacaktır..

2. Güneş ışığı:

Güneş ışığı hem migrene hem de sinüse neden olur, birincisi ikincisinden daha tehlikelidir. Migren daha çok gelişmiş bir sinüs şeklidir ve çok fazla güneş ışığına maruz kaldığında bayılmalara neden olur. Herkesin burun yolunda sinüs bezleri vardır. Bazı insanlar, sinüs nedeniyle nefes almada ne gibi bir sorunla karşılaştıklarını düşünmeden tüm yaşamlarını sürdürürler. Ancak bazı insanlar çok fazla güneş ışığına maruz kaldıklarında, tırmanmasını durdurmak için tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan bir sorun yaşarlar. Isı, burun yolundaki sinüsleri iltihaplandırır ve burun içinde büyümelerine neden olur, bu da kişinin nefes almakta biraz zorlanmasına neden olur..

3. Düzensiz Diyet:

Düzensiz bir diyetin kişinin sinüs almasına neden olabileceği bir gerçektir. Çünkü sinüs sadece nazal yolu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kafayı da etkiler. Besinlerle dolu düşük miktarda kanla birlikte oluşan büyük bir mukus, kişinin kendisini hiçbir şekilde zorlamasa bile zayıf ve bitkin hissetmesine neden olur. Düzensiz beslenme, sinüsün bir başka kök belirtisi olan aşırı hava koşullarına maruz kaldığında da bayılmalara neden olur. Bu nedenle sağlıklı beslenin ve her zaman sağlıklı kalacaksınız..

4. Virüsler:

Sinüs enfeksiyonlarının çoğunun normal soğuk algınlığı ile başladığının farkında olabilirsiniz. Burun yolundaki bir virüs enfeksiyonu soğuğa yol açar ve burun dokularında şişme ve tıkanıklığa neden olur. Bu, sinüslerin boşalması için çıkışları engeller. Bir virüsün neden olduğu bir Sinüs enfeksiyonu, bu ilaçlar sadece bakteriler üzerinde çalıştığı için antibiyotik alarak tamamen tedavi edilemez. Ancak semptomlar bir hafta içinde iyileşebilir. Bu virüs enfeksiyonunu tedavi etmenin en etkili yolu, uygun hijyeni sağlamak, grip aşısı yapmak ve enfekte olmuş diğer insanlarla birlikte olmaktan kaçınmaktır..

5. Mantarlar:

Uzmanlara göre, mantarlar sinüs enfeksiyonuna yol açabilecek en sıra dışı nedenlerdir. Sağlıklı bireyleri bile etkileyebilmesine rağmen, daha zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde Mantarlar yoluyla sinüs enfeksiyonlarının daha baskın olduğu bulunmuştur. Sinüzite neden olan en yaygın Mantar Aspergillus’tur. Mantar sinüs enfeksiyonu, antifungal tedavi yardımı ile, enfekte sinüsün kazınması veya mantar büyümesini ortadan kaldırmak için cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir..

6. Polipler:

Tıbbi olarak konuşursak, nazal polipler, burun ve sinüs dokularında meydana gelen büyüme uzantılarıdır. Bu iyi huylu büyümeler sinüs boşluklarını tıkar ve mukusun boşalmasını kısıtlayarak sinüs enfeksiyonuna neden olur. Polipler ayrıca hava yollarında şiddetli baş ağrılarına yol açan tıkanıklığa neden olur. Nazal polipler, nazal steroid spreyler veya bir dizi oral steroid alarak tıbbi olarak tedavi edilir. Ancak bu da yardımcı olmazsa, ameliyat gerekir..

7. Nazal Ürünlerin Aşırı Kullanımı:

Tıkanmış bir burnu rahatlatmak için burun tıkanıklığı giderici spreyler kullanıyor olabilirsiniz, ancak bunların burunda bulunan kan damarlarını da daraltabileceklerinin pek farkında değilsiniz. Bu tür nazal ürünlerin uzun süreli kullanımı, belirtilen şekilde izlenmezse semptomları daha da kötüleştirebilir. Spreylerin aşırı kullanımı etkilerine karşı hassasiyeti azaltabilir ve burnun tekrar şişmesine neden olabilir. Bu yine tıkanıklığın tekrarlamasına yol açabilir ve sinüs enfeksiyonunu tetikleyebilir. Bu nedenle burun spreylerinin kullanımı 4-5 günlük bir sürenin ardından durdurulmalıdır..

8. Yüzme ve Dalış:

Sinüs, yüzme ve dalış gibi fiziksel aktiviteler tarafından da tetiklenebilir. Sinüs enfeksiyonuna yatkın kişiler klorlu havuzlarda uzun süre kalmaktan kaçınmalıdır. Yüzme havuzlarındaki klorlu su sinüslerde ve burun astarında tahrişe neden olabilir. Sadece bu değil, dalış da sorunu tetikleyebilir. Daldığınızda, basınç sinüslere doğru su iter ve dokuyu alevlendirebilir veya tahriş edebilir..

9. Uçmak:

Sık uçuş, sinüzite yol açabilecek başka bir neden olabilir. Uçarken, özellikle kalkış ve iniş sırasında, uçuşta azalan hava basıncı, kafada hava geçişlerini ve sinüsleri tıkayabilecek basınç uygulayabilir. Bu, soğuk algınlığı semptomlarını daha da kötüleştirebilir. İşiniz hava yoluyla sık seyahat etmeyi gerektiriyorsa ve sinüs enfeksiyonuna yatkınsanız, sinüslerinizi temiz tutmak için bir inhaler veya burun dekonjestan damlası taşıyın..

10. Sigara:

Sigara dumanı ve duman da sinüs enfeksiyonu için tetikleyici olarak kabul edilir. Tıpkı diğer hava kirleticileri gibi, duman da burun zarlarını tahriş edebilir veya alevlendirebilir. Bu, sinüzite yatkınlığı artırabilir. Sigara içen kişilerin sinüs temizleme sistemleri dumandan zarar gördüğü için sinüs enfeksiyonu riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur..

Burun spreyleri şüphesiz ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayacaktır, ancak uzun vadede vücudunuzdaki birçok kimyasal dengesizliğe de katkıda bulunacaktır, bu nedenle mevcut birçok ürüne dalmadan önce doktor tavsiyesi almak gerekir. Sinüs enfeksiyonu çok fazla rahatsızlığa ve ağrıya neden olur. Kış aylarında sık görülen bir burun tıkanıklığı, kronik bir Sinüs enfeksiyonuna bile dönüşebilir. Çok önemlisi her şeye hazırlıklı olunmalıdır, bu nedenle sinüs semptomlarını bilmek bu hastalığı daha iyi anlamak için son derece önemlidir..

Sinüs Belirtileri:

Aşağıda verilenler, ‘soğuk algınlığınızın’ ekstra bakım ve tedaviye ihtiyacı olduğunu gösteren 10 sinüs belirtisidir..

1. Ağrı:

Sinüs semptomlarının en başında ağrı hissi gelir. Sinüsler göz çevresinde ve burnun hemen arkasında bulunabilir. Bir enfeksiyon sırasında bu yerler hoş olmayan bir şekilde acıtabilir. Ağrı, membranlar üzerinde amansız bir baskıya neden olan sinüslerdeki şişme ve iltihaplanma nedeniyle oluşur. Ağrı hissi alında, göz arasında, dişlerde ve üst çenede ve burnun her iki yanında hissedilebilir..

2. Diş Ağrısı:

Üst çenelerdeki ağrı, sinüs enfeksiyonunun erken belirtilerinden biridir. Bu ağrı normal diş ağrısı ile aynı değildir. Enfeksiyon sırasında sinüs zarları iltihaplanır ve üst çenelere baskı uygulayarak şiddetli diş ağrısı yaşamanıza neden olur. Bu yüzden bir dahaki sefere diş ağrısı uzun süre devam ederse, doktorunuza danışmanızın zamanı gelmiştir..

3. Sinüs Deşarjı:

Sinüzit sırasındaki burun akıntısı, soğuk algınlığı sırasında aldığınız akıntı ile aynı değildir. Enfeksiyon sırasında burnunuzu sık sık sümkürdüğünüzde yeşilimsi sarı akıntıya dikkat edin. Burun pasajlarına kadar inen sinüs enfeksiyonu nedeniyle renk değişir. Sinüs akıntısı boğaza bile ulaşabilir ve boğazın arkasında gıdıklanma veya kaşıntı hissine neden olabilir. Bu durum tıbbi olarak ‘postnazal akıntı’ olarak bilinir..

4. Baş ağrısı:

Öncelikle baş ağrıları sinüsün ilk belirtileridir. Beyinde büyük miktarda mukus birikmesi bir zorlanmaya neden olur ve bu da baş ağrısına neden olur. Baş ağrıları çok hafif ve yönetilebilirden çok kötü ve dayanılmaz olabilir. Hafif baş ağrıları o kadar da kötü değildir ve sinüsünüz varsa bunun kötü olmadığını ve kolayca tedavi edilebileceğini belirleyebilirsiniz. Her gün meydana gelen dayanılmaz baş ağrıları çok kötü bir işarettir. Sinüs ölümcül olmasa da nefes almada büyük miktarda rahatsızlığa neden olabilir..

5. Kesintiler:

Bayılmalar sinüsün başka bir belirtisidir. Bayılmalar genellikle iki nedenden dolayı meydana gelir; birincisi, öncelikle aşırı güneş ışığı olan aşırı hava koşullarına maruz kalmanız ve ikincisi, burun yolunun iltihaplı sinüsler tarafından bloke edilmesi nedeniyle beyninize ve kalbinize yeterince oksijen gitmemesidir. Sinüsler, kişinin tekrar rahat nefes alabilmesi için daha sonraki aşamalarında ameliyat edilmeli ve çıkarılmalıdır..

6. Nefes Almada Sorun:

Burnunuzdan derin bir nefes alın. Havanın normal şekilde geçtiğini hissediyorsanız sinüsleriniz iyi demektir ama en ufak bir rahatsızlık hissederseniz hemen bir doktordan görüş almanız gerekir. Bir doktor sadece burun yolunuzu inceleyebilir ve size sinüslerinizle ilgili tam sorunun ne olduğunu söyleyebilir..

7. Soğuk algınlığı ve Grip:

Çoğu zaman insanlar nezleyi aslında soğuk algınlığı sanıp bu hastalıktan kurtulmak için kendilerini tedavi ettiler. Ancak gerçek şu ki sinüs, soğuk algınlığı veya grip ile el ele gider. Alerjiler burun ve göğüste tıkanıklığa neden olabilir. Bu mukus birikimi, daha önce bahsedilen sinüsün temel nedenidir. Soğuk algınlığı sadece bir soğuk algınlığı olsa da, soğuk algınlığı gerçekten iyileştikten sonra sizi neyin beklediğini bilmiyorsanız, her ihtimale karşı bir muayene olun..

8. Kötü Nefes:

Sinüs enfeksiyonu sırasında sarımsı yeşil akıntı sinüslerde birikir ve hatta boğazın arkasına kadar damlar. Bu, ağızdan ‘ağız kokusu’ olarak bilinen bir durum olan iğrenç koku ile sonuçlanır. Koku, enfeksiyonun ana kaynağı olan organizma tarafından üretilen uçucu yan ürünlerden kaynaklanır. Enfeksiyonu iyileştirmek için alınan ilaçlar bile boğazın kurumasına ve nefesi olumsuz etkilemesine neden olur..

9. Boğaz Ağrısı:

Kullanmakta olduğunuz burun damlaları burun tıkanıklığını biraz olsun rahatlatabilir ancak boğazınızda tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir. Bu postnazal akıntıların ilk kullanımı önce burnunuzda bir gıdıklanma hissi verebilir, ancak durum zamanla daha da kötüleşebilir. Enfeksiyon birkaç haftadan daha uzun bir süre devam ederse, burundan gelen mukus boğazda şişmeye neden olabilir. Durum kötüleşebilir ve ağrılı bir boğaz ağrısına neden olabilir..

10. Ateş:

Ateş, soğuk algınlığı nedeniyle asla bir sonuç değildir. Ancak enfeksiyonlar daha akut hale geldiğinde, sinüzitte olduğu gibi, bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmaya çalıştığında ortaya çıkan vücut sıcaklığında bir artış yaşayabilirsiniz. Sinüzit ve soğuk algınlığı semptomlarının çoğu örtüşür. Bununla birlikte, sinüzitin göstergesi olan bazı yaygın olmayan semptomlara dikkat etmek için daha dikkatli olmanız gerekir. Normalde 10 günden fazla devam eden soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonunun başlangıcına işaret eder..

Sinüs, birçok insanın sahip olduğu bir şeydir ve soğuk algınlığı kadar yaygın hale gelmiştir, ancak verdiği rahatsızlık, soğuk algınlığının size verdiğinden on kat daha fazladır. Belirli bir noktayı geçtikten sonra ancak bir ameliyat sizi rahatlatabilir, bu nedenle nefes almada sorun yaşıyorsanız hemen burun yolunuzu kontrol ettirin..