Suçiçeği, Varicella Zoster virüsünün (VZV) neden olduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Öncelikle hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır ve öksürme, hapşırma ve doğrudan temas yoluyla çok hızlı yayılır. Ateş ve vücudunuzda kabarcık benzeri bir deri döküntüsü ile başlar ve sonunda ham ve kaşıntılı kabarcıklar ve veziküller oluşturmak üzere gelişir. Kuluçka süresi enfeksiyondan salgına kadar 2-3 haftadır. Su çiçeği çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür.

Hastalık yetişkinlerde çok daha agresiftir. Hastalığı bir kez kapmış olmanın bir avantajı da, vücudunuz virüse karşı antikor ürettiği için bir daha hastalığa yakalanmamanızdır. Suçiçeğinin bu özelliği hastalığın tekrarlamasını engeller. Su çiçeği genellikle bağışıklığı baskılanmış yetişkinleri ve çocukları etkiler. Yüksek bir ikincil saldırı hızına sahiptir, yani bir kişiden diğerine bulaşma çok hızlı gerçekleşir.

Suçiçeği

Pox Virüsü Nedir??

Poxvirüsler, çift sarmallı DNA’ya sahip tuğla şeklindeki virüslerdir..

Farklı Pox Hastalıkları Türleri:

Daha sık deri nodülleri veya yaygın döküntü oluşumu ile hastalıklara neden olurlar. İnsanlarda enfeksiyonlar, enfekte hayvanlar, insanlar veya materyallerle temas yoluyla oluşur. Poksvirüs hastalıklarının örnekleri arasında molluscum, contagiosum, çiçek hastalığı, maymun çiçeği, su çiçeği vb..

Suçiçeği Belirtileri ve Nedenleri:

İşte size suçiçeğinin başlıca nedenleri ve belirtileri hakkında bir rehber.

Suçiçeği Belirtileri:

Bu hastalığın belirti ve semptomları iyi bilinir ve kolayca tanımlanabilir. İşte aşağıda belirtilen belirtiler.(1)

1. Genelleştirilmiş Belirtiler:

Bu genelleştirilmiş semptomlar, bu hastalığın ayırt edici özelliği olan döküntü ortaya çıkmadan önce ortaya çıkar. Ağrıyan kasları, baş ağrısını, mide bulantısını ve iştah kaybını içerir. Ağız yaraları da bu aşamada ortaya çıkabilir..

Daha sonra, su çiçeği gelişiminin belirtileri olabilecek düşük dereceli ateş ve yorgunluk ortaya çıkar. Çocuklarda suçiçeğinin özelliği olan döküntü bu belirtilerden önce ortaya çıkar ve erken tanıyı kolaylaştırır..

2. Ekzantem (Dış) Belirtileri:

Görünür kırmızı döküntüler veya lekeler daha sonra küçük kabarcıklar oluşturacak şekilde gelişir ve bu kabarcıklar vücudun her yerinde patlar. Bu kabarma aşamasında yoğun yanma ve kaşıntı hissi vardır. Sıvı dolu veziküller patlar ve kabuklanır. Ülser ve yara izi oluşumuna yol açan bakteriyel enfeksiyonun yerini alma riski yüksektir. Soğuk algınlığının ortaya çıkmasıyla karmaşık olabilir. Bu dönemde bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinden, hemen tedavi edilmezse zatürreye dönüşme olasılığı çok yüksektir. Suçiçeği geçiren kişi çok bulaşıcıdır ve bu yüksek risk, kabuklar tamamen kuruyana kadar devam eder..

Suçiçeği döküntüsü ortaya çıktıktan sonra 3 aşamadan geçer:

 • Birkaç gün süren kabarık pembe papüller.
 • Birkaç gün sonra patlayan ve sızan küçük sıvı dolu veziküller.
 • Kırık vezikülleri örten kabukların ve kabukların iyileşmesi haftalar alır..

Birkaç gün boyunca yeni lezyonlar ortaya çıkmaya devam eder, bu nedenle lezyonların 3 aşamasının tümü aynı anda mevcut olabilir, bu da suçiçeğinin karakteristik bir özelliğidir..

3. İştah Kaybı:

İştah kaybı ve kilo kaybı genellikle suçiçeği kuluçka dönemi ile ilişkilidir..

4. Yorgunluk:

Suçiçeğinin diğer bir yaygın belirtisi yorgunluk hissi ve genel halsizliktir. Bu, artan viral yük nedeniyle aktif döküntü oluşumu döneminde daha yaygındır..

5. Kusma:

Bulantı ve kusma, suçiçeğinin diğer semptomlarından bazılarıdır. Genellikle 12 yaşın altındaki çocuklar bu semptomun başlıca kurbanlarıdır..

6. Baş ağrısı:

Baş ağrısı, su çiçeği ile ilişkili başka bir semptom grubudur ve hastaya çok fazla rahatsızlık verir..

7. İshal:

Bazıları suçiçeğinde hafif veya şiddetli ishal yaşayabilir. Hastanın her zaman yeterince hidratlı olduğundan emin olun..

8. Vücut ağrıları:

Genel vücut ağrıları, özellikle göğüs ağrısı ve eklem ağrıları suçiçeğinin enfektif döneminde ortaya çıkabilir..

9. Diğer bazı genel, spesifik olmayan semptomlar arasında burun akıntısı, şişmiş lenf düğümleri, yüzde şişme ve boyun tutulması bulunur..

Yapılması ve yapılmaması gerekenler:

 • Ne kadar kaşınırsa kaşınsın kabarcıklarınıza dokunmayın. Kaşıma ciddi cilt enfeksiyonuna neden olur ve ayrıca kalıcı izler bırakır. Ayrıca, sızan irin, diğer insanlar için bir enfeksiyon kaynağı olabilir..
 • Bu noktada bağışıklık sisteminiz zayıf olduğundan, uygun bir iyileşme için bolca dinlenin ve iyi, sağlıklı bir diyet yapın..
 • Hastalığın enfekte giysiler veya nesneler yoluyla daha fazla bulaşmasını önlemek için tamamen iyileşene kadar tırnaklarınızı düzenli olarak kesin. Kaşıntı dayanılmaz hale gelirse bir neem çubuğu kullanın. Yaprakları kaşıntılı alanın üzerine hafifçe fırçalayın.
 • Birkaç taze neem yaprağını ılık suda bekletin ve onunla banyo yapın. Neem yaprakları doğal bir antiseptik görevi görür ve iyileşme sürecine yardımcı olur..
 • Cildinizin kurumasını önlemek için kalamin losyonu kullanın. Kurutma kaşıntıyı artırabilir.
 • Diyetiniz, vücudunuzu serin tutan yiyeceklerden ve bağışıklığınızı yeniden inşa etmek için bir sürü meyve ve sebzeden oluşmalıdır. Diyetinize takviyeler eklemeniz önerilir..
 • Sıcaklığına dikkat et. Hızlı ve anormal bir şekilde yükselirse, komplikasyonların başlangıcını gösterebileceğinden doktorunuzu ziyaret edin..

Suçiçeği Nedenleri:

Su çiçeği hastalığına, Herpes virüsleri ailesine ait olan Varicella Zoster Virüsü neden olur. Virüs esas olarak tropik ülkelerde görülür ve yetişkinlerden çok çocukları etkiler. Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, bu hastalıkların ortaya çıkmasını ve yaşamın sonraki yıllarında değişen şeklini önlemek için aşılar mevcuttur. (2)

1. Yenidoğan Suçiçeği:

Anneye hamileliğinin son 3 haftasında suçiçeği bulaştığında ortaya çıkar. Çocuğa plasenta yoluyla, doğum sırasında doğrudan temas yoluyla veya doğum sonrası doğrudan temas veya damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşabilir. Yara izleri, görme anormallikleri vb. belirtilerle hafif ila şiddetli arasında değişir ve erken yakalanırsa tedavi edilebilir..

2. Öksürük:

Öksürük, su çiçeği mikroplarını hava yoluyla başka bir kişiye damlacıklar yoluyla aktarır. Hastalığın bulaşmasını azaltmak için su çiçeğiniz varsa ağzınızı kapatmaya özen gösterin..

3. Hapşırma:

Tüm suçiçeği nedenleri arasında en yaygın olanı bu olduğu söylenebilir. Pek çok insan mendil kullanmadan hapşırır ve bu nedenle mikroplar daha kolay yayılır. Bu, suçiçeğinin yayılmasının arkasındaki ana nedenlerden biridir..

4. Kabarcıklarla Doğrudan Temas:

Su çiçeği, hastanın kabarcıklarından sıvı eksudaları veya kabarcıklarla doğrudan temas nedeniyle de oluşabilir. Hastanın enfekte olmuş kıyafetlerine veya nesnelerine dokunulmasıyla da oluşabilir..

5. Yaş:

Su çiçeği, bağışıklık sistemi zayıf olduğu için öncelikle çocuklarda görülür. Su çiçeği en sık 12 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi:

Çocuğunuz zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse ve genellikle hasta kalırsa, su çiçeği hastalığından kolayca etkilenecektir. Ayrıca su çiçeği komplikasyonlarına daha yatkın olabilir..

7. Çocuk Bakım Tesisi:

Çocuk bakım tesislerinde önemli miktarda zaman geçiren çocukların su çiçeği ile enfeksiyon olasılığının arttığı görülmüştür. Bunun nedeni, o ortamda hızla yayılmaya yol açan çocuk bakım tesislerinin aşırı kalabalıklaşması ile birlikte hastalığın son derece bulaşıcı doğasıdır..

Suçiçeğinden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler:

 1. Su çiçeği son derece bulaşıcıdır, bu nedenle semptomlar ortaya çıktıktan sonra izolasyonu takip edin. Belirtilerin ortaya çıkmasından 1-2 gün önce tüm kabuklarınız kuruyana ve kabuklanana kadar bulaşıcısınız. Yayılmasını sınırlamak için uygun hijyen ve önlemleri izleyin. (3)
 2. Henüz suçiçeği geçirmemiş tüm çocuklara ve yetişkinlere önerilen aşılama ile suçiçeği önlenebilir. İki doz aşı gerekiyor.
 3. Çocuklar aşı takvimine göre 12-15 aylık ve 4-6 yaşlarında aşılanmalıdır. Yetişkinler de bir ay arayla 2 doz aşı almalıdır. Ancak hamilelerde bu aşıdan kaçınılmalıdır..

Suçiçeği Komplikasyonları:

 1. Zona hastalığı: Daha önce su çiçeği enfeksiyonu geçirdiyseniz, VZV sinirlerinizde uykuda kalabilir. Bazen, yaşamın ilerleyen dönemlerinde, özellikle bağışıklığı zayıflamış kişilerde yeniden etkinleşerek Zona hastalığına neden olur. Zona, sıvı dolu kabarcıklarla kaşıntılı ağrılı bir kızarıklığa neden olur. Zona hastalığınız varsa, diğer insanlara bulaştırıcısınız ve virüsü onlara geçirerek su çiçeği hastalığına neden olabilirsiniz. Suçiçeği sonrası vücutta sekonder olarak zona geliştiğinden, suçiçeği hastasından zona bulaşamaz..
 2. Deri ve yumuşak dokuların bakteriyel enfeksiyonlarının, özellikle streptokokların yerini almak.
 3. Zatürre – Bu, özellikle uzun süredir devam eden vakalarda, çocuklarda yaygın bir komplikasyondur. Tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.
 4. Çocuk su çiçeği ile enfekte olduğunda aspirin aldığında ortaya çıkan Reyes sendromu, karaciğer ve beyin hastalığının ölümcül bir kombinasyonudur..
 5. Kanama sorunları
 6. dehidrasyon
 7. Ensefalit (beyin iltihabı)
 8. Menenjit (meninks iltihabı) – En sık görülen semptom boyun tutulması ve ağrıdır..
 9. Sepsis veya kan enfeksiyonu.
 10. Genellikle sadece çok ağır vakalarda görülen Toksik Şok Sendromu.

Sorumluluk Reddi: Lütfen burada verilen tüm bilgilerin yalnızca eğitim amaçlı olduğunu unutmayın. Profesyonel tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini tutmaz. Su çiçeği belirtileriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, en yakın sağlık uzmanınıza danışın..

SSS:

1. Suçiçeği Tedavi Seçenekleri Nelerdir??

Ateş ve ağrıların tedavisi için bir analjezik verilebilir. (Aspirinden kaçının). Yulaf ezmesi banyoları ilişkili kaşıntıyı azaltabilir. Çizilmeyi ve ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için hastalarda tırnakları kesilmiş tutun. Asiklovir ağır vakalarda kullanılır.

2. Suçiçeği Olursam Ne Tür Doktora Başvurmalıyım??

Genellikle, tüm birinci basamak sağlık merkezlerinde su çiçeği için tedavi seçenekleri bulunur. Ciddi bir deri döküntünüz varsa, bir dermatoloğa danışmak isteyebilirsiniz. Çocuğunuz su çiçeği hastasıysa, bir çocuk doktoru size daha iyi rehberlik edebilir..

3. Suçiçeği için Risk Faktörleri Nelerdir??

a) Su çiçeği olan bir kişiye maruz kalma.

b) Suçiçeği aşısı yapılmamış.

c) Zayıf bağışıklığı olan kişiler.