Erkek üreme organ sisteminin bir parçası olan testislerde oluşan ve büyüyen kansere testis kanseri denir. Testislerde bulunan tümör malign olabilir. Kansere neden olan kötü huylu bir tümördür. Bu kanser hakkında olumlu olan şey, tedavi ve iyileşme oranlarının çok yüksek olmasıdır. Ciddileşen vakalarda bile, kemoterapi en az %80 iyileşme oranı sağlar..

Testis Kanseri Belirtileri

Genellikle bu kanser türü erken teşhis edilebilir. Erkekler kendi muayenelerinde sorunları çoğunlukla kendileri keşfederler ve en kısa sürede doktora başvururlar. Tedavi ve iyileşme şansı genellikle %95 ila %99 arasındadır ve hayatta kalma oranları da yüksektir. Bununla birlikte, bazen testis kanseri hiçbir belirti göstermez ve fark edilmeyebilir, bu da hastalığın büyümesi ve vücudun her yerine yayılması riskini taşır. Bu nedenle doktorlar, sağlığınıza dikkat etmek ve koruyucu önlemler almak için erkeklerin arada bir düzenli kontrole gitmelerini önermektedir..

Testis Kanserine Ne Sebep Olabilir?

Testis kanserinin kesin nedeni bugüne kadar bilinmemektedir. Doktorlar, testiste bulunan sağlıklı hücrelerin değişmesinden kaynaklandığını öne sürüyorlar. Bu hücreler anormallikler geliştirdiğinde, durmadan bölünmeye başlarlar. Bu, sonuçta tümör büyümesine yol açan testislerde kitle birikmesine neden olur..

Testis Kanseri Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, acı çekmeden önce tedavi eylemini gerçekleştirmenize yardımcı olacak testis kanserinin nedenleri ve semptomlarının neler olduğunu açıklamaktadır..

Testis Kanseri Nedenleri:

Aşağıda, testis kanserinin en önemli 10 risk faktörü veya nedeni verilmiştir:

1. İnmemiş Testis:

Testis kanserinin birincil nedeni, inmemiş testis veya kriptorşidizm ile ilişkilendirilebilir. Normalde anne karnında erkek çocuktaki testisler doğum anında veya bebeğin hayatının ilk yılında skrotuma iner. Ancak testisler aşağı inmezse, testis kanseri olasılığını neredeyse üç katına çıkarır..

2. Doğurganlık Sorunları:

Bazı durumlarda, testis kanserinin düşük sperm kalitesi ve doğurganlık sorunlarıyla da bağlantılı olduğu bulundu. Testis kanseri riski ile doğurganlık sorunları arasında önemli bir bağlantı olduğu bulunmuştur..

3. Testisin Yerinde Karsinom:

Karsinoma in situ, testiste anormal hücrelerin varlığına atıfta bulunan tıbbi bir durumdur. Bu durum kanserli olmasa da, tedavi edilmezse vakaların %50’sinde görüldüğü gibi kansere dönüşebilir..

4. Aile Tarihi:

Son araştırmalar, ailede testis kanseri öyküsünün de aynı riski artırdığını doğruladı. Babanızda bir testis kanseri vakası varsa, etkilenme şansınız yaklaşık 4 kat artar..

5. Önceki Kanser Vakası:

Doktorlar, aynı hastalıktan zaten etkilenmiş erkeklerde ikinci kez testis kanseri gelişiminin, hayatında hiç testis kanseri geliştirmemiş diğer erkeklere kıyasla 12 kat arttığını öne sürüyorlar..

6. HIV veya AIDS:

Kombine analiz, HIV veya AIDS ile enfekte olan erkeklerde testis kanseri geliştirme şansının daha yüksek olduğunu göstermiştir..

7. Testis Yaralanması:

Spor suşları veya yaralanma ile testis kanseri arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Bununla birlikte, yaralanma, testislerde tümör büyümesinin tanımlanmasını zorlaştıran topaklara ve şişmeye yol açar..

8. Vazektomi:

Vazektomi ile testis kanseri arasındaki bağlantıyı gösteren güçlü bir kanıt olmamasına rağmen, riskin nispeten yüksek olduğu bulunmuştur..

9. Etnik Geçmiş:

Testis kanseri oluşumu, sosyal ve ırksal gruplara mensup erkeklerde daha sık görülmektedir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte.

10. Yükseklik:

Son araştırmalara göre, nispeten daha uzun erkeklerin testis kanseri geliştirme şansının kısa erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur..

Testis Kanseri Belirtileri:

Organınızdaki herhangi bir rahatsızlığı takip etmek veya gözlemlemek için çeşitli belirti ve semptomlar vardır. İşte testis kanserini düşündürebilecek bazı genel belirtiler. Ama bir Doktorun konsültasyonu bir zorunluluktur.

1. Testis Büyütme:

İlk ve en sık görülen semptom, testisin şişmesi veya büyümesidir. Ayrıca üzerinde düzensiz bir yumru olabilir. Şişmiş bölgede sertlik hissi vardır. Yumru genellikle ağrısızdır.

2. Küçük Yumru:

Küçük bir yumru görünümü, testis kanserinin erken belirtilerinden biridir. Bu topaklar bezelye büyüklüğündedir ve testislerde bulunur. Normalde sağlıklı testisler, kan damarlarının, üreme dokusunun ve sperm tüplerinin varlığı nedeniyle yumuşak ve inişli çıkışlı hisseder. Testislerinizde sertleşmiş bir bölge veya yumru hissettiğinizde doktorunuzdan randevu alın. Bu küçük topaklar mutlaka kanser gelişme belirtisine dönüşmeyebilir ve varikosel, kasık fıtığı veya spermatosel gibi bazı küçük tıbbi durumlardan kaynaklanabilir..

3. Ağrı:

Alt karın veya kasıkta, testis veya skrotumda donuk bir ağrı olabilir. Rahatsızlık veya ağrı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Herhangi bir yumru olmadığında bile ağrı veya hassasiyet hissedilebilir. Normal şartlar altında vücudun herhangi bir ağrı türü hafife alınmamalı ve mutlaka bir doktora danışılarak kök nedeni araştırılmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır..

4. Testiste Değişiklikler:

Genellikle skrotumda bir ağırlık hissi vardır. Testislerinizden biri diğerinden daha sert hale gelebilir. Ayrıca testislerin boyutunda uyuşma veya hassasiyet veya değişiklikler olabilir..

5. Kan Pıhtısı Oluşumu:

Bazı testis kanseri vakalarında, yukarıda belirtilen semptomların çoğu hiç ortaya çıkmaz ve bu da tanıyı daha da zorlaştırır. 40 yaşını geçmiş erkeklerde, testis kanserinin ilk belirtisi, genel olarak kan pıhtısı olarak adlandırılan derin ven trombozu (DVT) gelişimi olabilir. Testis kanserinin erken evrelerinde büyük damarlarda DVT oluşur ve buna etkilenen bacakta şişlik ve ağrı eşlik eder. Ancak bazı durumlarda kan pıhtısı akciğere ulaşırsa nefes darlığına neden olabilir ve durum aşırı derecede şiddetli olabilir..

6. Skrotumda Yoğunluk Hissi:

Normalde iki testis de benzer hisseder, ancak testislerinizden birinde diğerine göre daha ağır, daha dolgun veya daha sıkı hissediyormuş gibi bir değişiklik fark ederseniz, sorunu görmezden gelmeyin. Testislerinizdeki ağırlık, kanser gelişiminin erken bir belirtisi olabilir. Bir miktar sıvı da skrotumda toplanabilir. Sorunun ciddileşmesini önlemek için doktorunuzu ziyaret edin.

7. Göğüs Dokusunun Hassasiyeti:

Meme dokusunun hassasiyeti, gelişen testis kanserinin semptomatik bile olabilir. Bazı nadir durumlarda, tümörün büyümesi östrojen adı verilen kadınlık hormonunun üretimine neden olur. Erkeklik hormonu testosteron ve kadınlık hormonu östrojen arasındaki bu dengesizlik, ‘jinekomasti’ olarak adlandırılan tıbbi bir duruma yol açabilir. Bu durumda, erkek meme dokuları hassaslaşır ve hatta bir kadınınki gibi görünecek şekilde şişer. Jinekomasti, yetersiz beslenme veya bazı ilaçların etkilerinden kaynaklanabilse de göz ardı edilmemeli ve hemen bir doktora başvurulmalıdır..

8. Nefes Darlığı:

Gelişimin sonraki aşamalarında testis kanseri akciğerlere, beyne veya karaciğere bile yayılabilir. Nefes darlığı, kronik öksürük veya göğüs ağrısı, akciğerleri etkileyen testis kanserinin semptomlarına dönüşebilir. Şişkinlik ve karın ağrısı, kanserin karaciğere ve lenf bezlerine bile yayıldığının göstergesidir. Kanser beyne metastaz yaptığında şiddetli baş ağrısına ve kafa karışıklığına neden olur. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda, sorunu doğru bir şekilde belirlemek ve tedavi etmek için tıbbi tavsiye almak önemlidir..

9. Vücudun Diğer Bölgelerinde Şişlik ve Ağrı:

Diğer semptomlar arasında bel ağrısı, balgamınızda veya balgamınızda kan, göğüs ağrısı, nefes darlığı bulunur. Her iki bacağınız da şişebilir ve pulmoner emboli gelişebilir. Bu durumda da baş ağrısı çok yaygındır..

10. Ergenliğin Erken Belirtileri:

Bazı testis kanseri vakalarında, tümör büyümesi erkek cinsiyet hormonlarının üretimini de hızlandırır. Ergenlik öncesi erkek çocuklarda bu kanser türünün ortaya çıkması çok nadir olmakla birlikte, tamamen dışlanamaz. Oğlunuz aniden ergenliğin bazı erken belirtilerini gösterdiğini söylediyse, ne yazık ki bu, testis kanseri semptomlarından biri haline gelebilir. Çocuğunuzun sesinde kabalık, vücut ve sakal büyümesi gibi yaşına göre alışılmadık ani değişiklikler fark ettiğinizde, onu bir doktora götürmek ve sorunu tartışmak en iyisidir. Bu, sorunu erken bir aşamada engellemeye yardımcı olacaktır..

Testis Kanseri Belirtileri Resimleri

Testis Kanserinin Aşamaları:

Testis kanserini belirlemek ve evreleri su geçirmez bölmelere yerleştirmek oldukça karmaşık olabilir. İşte bu kötü huylu hastalığın çeşitli aşamalarını kolayca anlamak için küçük bir kılavuz:

Aşama 0:

Bu aşamada kanser hücreleri sadece testislerin seminifer tüplerinde bulunur. Bu tüplerde kalırlar ve vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. İşaretçi seviyeleri de normal.

Aşama IA:

Bu, tümör hücrelerinin seminifer tüplerden büyüdüğü, ancak testislerin içinde kaldığı zamandır. Hücreler nedeniyle vücudun başka hiçbir kısmı etkilenmez.

Aşama 1B:

Tümör hücreleri testislerden büyümüştür ancak lenf düğümleri gibi diğer kısımları etkilememiştir..

Aşama 1S:

IA ile aynı semptomlar, ancak tümör seviyeleri belirteci normalden yüksek (S1)

Aşama II:

Bu, tümör hücrelerinin bir veya daha fazla lenf düğümünü etkilemeye başladığı ancak vücudun diğer bölgelerine yayılmadığı zamandır. Hücreler, 2 mm’den büyük ancak 5 mm’den küçük lenf düğümlerinde büyümüştür. Hücrelerden başka hiçbir vücut parçası etkilenmedi, ancak belirteç seviyeleri normalden yüksek (S2)

Aşama III:

Büyüme hala testislerde ve bir veya daha fazla lenf düğümünü etkilemiş olabilir, ancak pazar seviyeleri normalden daha yüksek (S3)

Bu semptomları yaşarsanız hemen bir doktora danışın. Ne kadar erken tedavi görürsen o kadar iyi. Bazen bu semptomlar, kanser kadar ciddi olmayan ancak tıbbi müdahale gerektiren çeşitli başka sorunların da belirtileri olabilir. O yüzden arada bir steteskopla o adamın odalarını ziyaret etmek güzel.!