uykusuzluk nedir?

Uyuyup sabahları dinlenmiş hissetmeden uyandığımızda buna uykusuzluk denilebilir. Bir uyku bozukluğudur ve tedavi gerektirir. Uykuyu sürdürmekte güçlük çeken veya sık sık uyanma nedeniyle uykunun bozulduğu her türlü uykusuzluk, buna uykusuzluk da denilebilir. Uykusuzluk çeken kişilerde uykuya dalma güçlüğü, geceleri sık sık uyanma ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekme gibi belirtiler görülür. Sık sorulan soruların tanımı aşağıda tartışılmaktadır.

Uykusuzluk Belirtileri

Akut Uykusuzluk Nedir??

Akut uykusuzluk, meydana gelme sayısına ve ayrıca uyuyabileceğimiz saat sayısına bağlıdır. Bu, bir veya iki gece veya birkaç hafta boyunca olabilir..

Kronik Uykusuzluk Nedir??

Kronik uykusuzluk, uykusuzluğun uzun süre dayanabileceği zamandır. Uyku sorunlarının olmadığı zamanlar bile olabilir. Uykusuzluğun haftada en az üç gece veya bir ay ve daha uzun süre devam etmesi kronik uykusuzluktur..

Uykusuzluğun Nedenleri:

Uykusuzluk, psikolojik ve tıbbi nedenlerin bir sonucu olabilir:

1. Kaygı:

Kişi stresli ve endişeli olduğunda, bu uykusuzluğun başlıca nedenlerinden biri olabilir. Endişeli olmak kişinin uyku kalitesini bozabilir. Stres ayrıca bir kişinin uykusunu bozmada hayati bir rol oynar.

2. Stres:

Geçici uykusuzluğa neden olabilecek stresli olaylar olabilir. Strese bağlı bu tür uykusuzluk uzun sürelidir ve kronik uykusuzluğa yol açabilir. Bu, düzenli bir uyku programınız olmadığında ortaya çıkabilir. Özellikle işte veya seyahatte vardiya değiştirenleri etkiler, bu da uyku-uyanıklık döngüsünü bozabilir..

3. Alerjiler:

Alerjik semptomlar, geceleri uyku eksikliğine neden olabilir ve gündüz önemli ölçüde uyku hali ve yorgunluğa neden olabilir. Alerjik rinitten muzdarip kişilerde uyku sorunları bulunur. Bir çalışma, uykunun alerjik semptomlar tarafından bozulduğunu ve bozulmanın derecesinin alerjik semptomların şiddeti ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır..

4. Depresyon:

Depresyonun neden olduğu uykusuzluk normalde uyku sorunlarına yol açabilir. Gece boyunca iyi uyuyamama gibi bu sorunlar depresif bozukluklar gibi başka sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle uykusuzluğun depresyona da yol açması mümkündür..

5. Demir Eksikliği Uykusuzluğa Neden Olabilir?

Demir eksikliği olan kişiler bazen geceleri düzgün bir uyku çekemeyebilirler. Bu kişiler, yeterli uyku nedeniyle gün boyu yorgun ve yorgunluk hissi ile uyanırlar..

6. Hormonal Değişiklikler:

Perimenopoz sırasında ve sonrasında menopozun uykusuzluğa neden olabileceği görülmektedir. Bir kadının yumurtalıkları, uykuyu teşvik eden bir hormon olan östrojen ve progesteron üretimini yavaş yavaş azaltır. Bu oldukça rahatsız edici olabilir ve zaman zaman kadınlarda uykusuzluğun nedeni olabilir ve uykuya dalamamaya katkıda bulunabilir..

7. Gıda:

Kafein, itüzümü (patates, domates, biber, patlıcan ve goji, alkol, şeker, rafine karbonhidratlar, un vb.)1)

8. Sigara ve Alkol:

Nikotin de uykusuzluğun nedenlerinden biridir. Kişi yatma saatine yakın sigara içtiğinde uykuya dalmak zorlaşır. Alkol ayrıca uykunuzu bozabilir ve uykunuzun bölünmesine neden olabilir..

9. Kafein:

Yetişkinlerde uykusuzluk nedenleri arasında sabahları bir veya iki fincan kahve çoğu insanı etkilemez, ancak günün ilerleyen saatlerinde kafein uykuyu etkileyebilir. (2) Bazı insanlar sadece uykusuzluk yaşama eğiliminde olmayacak, aynı zamanda gastrointestinal rahatsızlık ve sinirlilik gibi kafein yan etkilerine sahip olacaklardır..

10. İlaçlar:

Antidepresanlar, Parkinson hastalığı ilaçları, antikonvülzanlar, dekonjestanlar, soğuk algınlığı ilaçları, steroidler, psikostimulanlar ve amfetaminler gibi uykusuzluğa neden olan ilaçlar vardır..

11. Magnezyum Eksikliği:

Uykusuzluğa neden olan magnezyum, bu eksikliği olan kişilerde kötü uykuya neden olan bir nedendir. Sık sık uyanırlar ve gece boyunca huzursuz olurlar..

12. Yaşlanma Nedeniyle:

Yaşlılarda uykusuzluğun nedenleri yaşlanma sorunlarına bağlı olabilir. Yaşlandıkça uykuya dalmakta güçlük çekeriz ve yapsak bile geceleri sık sık uyanırız. Yaşlanmayla birlikte insanların sabah erken kalkma eğiliminde olduğunu gördüğümüz zamanlar da vardır..

13. Uykusuzluğa Neden Olan Hastalıklar:

Altta yatan belirli hastalık koşullarından muzdarip olduğumuzda, uykunun etkilendiği söylenir. Ya uyuyamıyoruz ya da uyku bozuluyor, sabahları yorgun ve bitkin uyanmamıza neden oluyor..

Uykusuzluk Belirtileri:

1. Erken Uyanış Uykusuzluk:

Bu, gece boyunca uyumayan yaşlılarda yaygın olarak görülebilir. Bazı yaşlı insanlar gece sık sık uyanırlar ve bazıları sabahları çok erken uyanırlar..

2. Çok Fazla Uyanma:

Uykusuzluk, gece sık sık uyanmaya neden olur ve uykuya dalma güçlüğü gibi semptomların olabileceği, hatta gece veya sabahın erken saatlerinde birkaç kez uyanabileceği durumlar vardır. Uykusuzluk stres, depresyon, kaygı, kötü uyku alışkanlıkları ve bazı ilaçların alınması gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir..

3. Uykusuzluk Nedeniyle Uyumakta Zorlanma:

Anksiyete, depresyon, hatta bazen öfke, keder, endişe, bipolar bozukluk ve travma gibi duygusal ve psikolojik tetikleyiciler gibi çeşitli nedenler geceleri daha uzun süre uyanık kalmamıza neden olabilir..

4. Yorgun, Yenilenmemiş:

Normalde, iyi bir gece uykusu sizi yenilenmiş hissetmenizi sağlamalıdır, ancak birkaç neden yorgun uyanmanıza neden olabilir. Dehidrasyon, çok fazla kafein uykusuzluğa, depresyona, kaygıya, beslenme yetersizliğine, kansızlığa, tiroid sorununa neden olur gibi nedenler gündüz aşırı uykululuğa neden olabilir..

5. Uykusuzluk ve Çarpıntı:

Uyumak için uzandığımız durumlar vardır; kalp çarpıntısı yaşarız ve göğüste, kafada veya boyunda sabit bir nabız hissi duyarız. Bu uykusuzluk semptomları, yan yattığımızda ortaya çıkar ve vücudun bükülme şekli ve dahili olarak basınç oluşturması nedeniyle kalp çarpıntılarına daha duyarlıyız..

6. Hiperaktif Beyin Uykusuzluğu:

Bu, beyin uyanık olmayı durduramadığında ortaya çıkar. Kimyasal reaksiyonlar uykuyu etkileme eğilimindedir. Beyinde uyku ve uyanıklık ile bağlantılı nörotransmitterler vardır. Biri kapalıyken diğeri açılır; bu döngü bozulunca uykusuzlukla biter.

7. Uykusuzluğa Bağlı Baş Ağrısı:

Genellikle uyku eksikliğinin bazı insanlarda migren ve baş ağrılarını tetikleme eğiliminde olduğu bilinmektedir. Baş ağrısı teşhisi konan kişilerde uykusuzluk, uyku apnesi ve sirkadiyen ritim bozukluğu gibi bazı uyku bozuklukları görülür..

8. Uykusuzluk Yorgunluğu:

Yorgunluk, çoğu uykusuzluk hastasının yaşadığı ve aşina olduğu iyi bilinen bir deneyimdir. Uykudan mahrum kalırlar ve kendilerini sürekli yorgun hissederler. Uygun uyku eksikliği onları yorgun hissettirir ve gündüz aşırı uyku hali vardır..

9. Tahriş, Depresyon ve Anksiyete:

Stresli ve kaygılı insanlar uykusuzluk çekerler. Sorunları, huzurlu bir uyku çekmelerini zorlaştırır. Araştırmalar ayrıca kaygının uyku eksikliğinden de kaynaklanabileceğini göstermiştir. (3)

Uykusuzluk Nasıl Önlenir – Önleme Teknikleri:

Uykusuzluğu önlemenin birkaç yolu vardır:

Aynı Anda Uyan:

Hafta sonları geç kalkmak cazip gelse de her gün aynı saatte uyanmaya çalışın..

Kafeinin Ortadan Kaldırılması & Alkol:

Kafein birkaç saat boyunca kalıcı bir etkiye sahiptir. Sadece uykuya başlamada zorluk yaratmaz, aynı zamanda sık uyanmalara da neden olur. Alkol, tüketildikten sonra birkaç saat sakinleştirici etki bırakabilir, ancak sık sık uyanmalara neden olabilir ve dinlendirici uykuyu engelleyebilir..

Büyük Yemeklerden Kaçının:

Uyumadan hemen önce büyük bir yemek yemek sindirim sistemini harekete geçirebilir ve bizi uyanık tutabilir..

Rahat Uyku Ortamı:

Ses, ışık ve oda sıcaklığını kontrol altında tutarak huzurlu bir ortam sağlayın.

Stresten kaçınmak:

Rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacak gevşeme ve derin nefes alma tekniklerini takip edin..

Düzenli egzersiz:

Özellikle orta yaşlı kadınların egzersiz yapması uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. (4)

Doktora Ne Zaman Başvurmalı:

Uykusuzluk belirtileri dört haftadan uzun sürerse veya günlük yaşam aktivitelerini engellemeye başlarsa ve gece sık sık uyanıyorsa ve nefes almakta zorlanıyorsa, o zaman bir tıp doktoruna danışmak daha iyidir. Depresyon, enerji eksikliği gibi bazı belirtiler, daha büyük bir şeyin belirtilerinin altında olabilir. Uykunuzu bölen yeni bir ilaç, iştahsızlık, aşırı mide ekşimesi, ruh hali değişiklikleri gibi diğer semptomların tümü doktora gitmeyi gerektirir..

Son yıllarda, uykusuzluk belirtileri ve nedenleri hakkında kamuoyunda farkındalık arttı. Yeterli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sorununuzu teşhis etmenize ve çözüm bulmanıza yardımcı olabilecek Uyku Bozuklukları Klinikleri bulunmaktadır. Çocukları etkileyen çocukluk uykusuzluk belirtileri vardır. Uykusuzluk hastaları için reçeteli ilaçların ve davranışsal terapinin uyku yardımcılarından daha etkili olduğuna inanılmaktadır.!

Sorumluluk Reddi: Bu makale uykusuzluğu tıbbi olarak tedavi etmeyi değil, bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Uykusuzluğun altında yatan birkaç neden olabilir. Yetersiz uyku ile ilgili günlük yaşam aktivitelerini etkileyen herhangi bir problemde mutlaka bir doktora danışılmalıdır..

SSS:

1. Uykusuzluk Tehlikeli mi?

Uykusuzluk, yoğun, yoğun programları olan insanlar arasında çok yaygın olmasına rağmen, yine de küstahça ele alınmamalıdır. Bazı araştırmalar uykusuzluğun yüksek tansiyon, diyabet vb. ile ilişkili olabileceğini öne sürdüğü için insanlar doktorlarına danışmalıdır. Geceleri sık sık kötü uyku oluyorsa doktora başvurmak daha güvenlidir..

2. Uykusuzluğun Olumsuz Etkileri Nelerdir??

Yorgunluk, sinirlilik, kilo alma, zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle sık sık hastalanma, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yol açabilen yüksek tansiyon şeklinde birçok olumsuz etkisi vardır. Uyku eksikliği, anksiyete ve depresyon da dahil olmak üzere akıl hastalıklarını şiddetlendirebilir. Konsantrasyonu azaltır ve işte düşük üretkenliğe yol açar. İnsanlar genellikle 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyar ve daha az saat uyumanın yeterli olduğunu övünmenin kahramanca bir yanı yoktur..

3. Kadınların Erkeklerden Daha Fazla Uykusuzluk Çektiği Doğru mu??

Kadınların erkeklerden daha fazla uykusuzluk çektiği söyleniyor. Kadınlarda uykusuzluğun birkaç nedeni vardır ve bunun ana suçlusu hormonlardır. (5) Kadınlar adet döngüsü sırasında hormonal değişiklikler yaşar ve menopoz uykularını etkiler. Kadınlar perimenopoz sırasında uykularını bozan gece terlemeleri ve sıcak basması yaşarlar. Bir başka bozucu da, hormonal ve duygusal değişikliklerin uyku kalitesini etkilediği bir hamileliktir. Fiziksel rahatsızlık nedeniyle geceleri sık uyanma ve sık idrara çıkma ihtiyacı, kadınların geceleri birkaç kez uyanmasına neden olabilir..