Yüksek tansiyon, bugün her on kişiden beşinin muzdarip olduğu bir şeydir. Hayat ilerledikçe ve dünya daha da geliştikçe, bir kişinin uğraşması gereken daha fazla sorun olacaktır. Basit bir araba kornasından, hoşnutsuz veya daha doğrusu öfkeli, tatminsiz bir işverene kadar tüm bunlar vücudumuzda gerginliğe neden olur ve bu da yüksek tansiyona katkıda bulunur..

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Vücudunuzu bir kaynayan kazan gibi düşünün, ancak tencereyi ısıttığınızda içindeki su kaynamaya başlar. Aynı şekilde vücudunuz da kaynayan bir tencere gibidir ve gerilim ve stresle ısınır..

Vücut ısındığında kan kaynamaya başlar ve vücutta daha hızlı hareket eder, bu da kalbin daha fazla kan üretmesine neden olur ve buna bağlı olarak hiper ve nadir durumlarda nefes darlığı hissetmeye başlarsınız. Yüksek tansiyonun birçok yan etkisi vardır; buna bayılmalar, arızalar ve en kötü durumlarda diyabet de dahildir. Bazıları yukarıda verilen yüksek tansiyonun birkaç nedeni vardır. Yüksek tansiyon öncelikle çok fazla stresle başlayabilir. Stres, yüksek tansiyonun önemli bir sorun olduğu birçok sorunun köküdür. Stresten kurtulma, ilk aşamalar için baskınızı kontrol altında tutmanın en iyi yoludur ve ileri aşamalar için yalnızca tıbbi yardım size yardımcı olabilir..

Yüksek Tansiyonun Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, erkek ve kadınlarda yüksek tansiyonun ana nedenleri ve belirtileri hakkında sizi bu sorundan haberdar eden konusunda size rehberlik edecektir..

Yüksek Tansiyon Nedenleri:

Yüksek tansiyonun çeşitli yaygın nedenleri vardır, bu nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir..

1. Stres:

Stres, yüksek tansiyonun en temel nedenidir, günlük yaşamınızda ne kadar çok stresle uğraşmak zorunda kalırsanız, yüksek tansiyonla acı çekmeye başlamanız için o kadar çok olasılık vardır. Stresin birkaç yan etkisi vardır, bu nedenle kendinizle bağlantı kurabilmeniz ve stresinizle başa çıkabilmeniz için haftada bir veya iki gün izin vermeye çalışın. Stresinizle başa çıkmak, yüksek tansiyonunuzun erken evreleriyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Stres, yüksek tansiyonun ana nedenlerinden biridir.

2. Ağırlık:

Kilo, yüksek tansiyona neden olabilecek başka bir faktördür. Fazla kilo vücuda, özellikle de kan merkezi ve vücudunuzun yaşam desteği olan kalbe çok fazla baskı uygulayabilir. Kan olmadan vücudun çalışması mümkün değildir. Ve vücut ağırlığına yenik düştüğünde, kalbin işleyişi bozulur ve gerginliğe neden olur ve bu da yüksek tansiyona neden olur..

3. Kalıtsal:

Yüksek tansiyonun bir başka önemli nedeni de bazen kalıtsal bir sorundur. Ebeveynleriniz diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysa, tesadüfen sizin de buna yakalanmanız son derece olasıdır. Uzun bir süre boyunca bu özel sorun vücudunuzda uykuda kalır ve yüksek düzeyde stres tarafından tetiklenebilir ve diyabet, dengesiz beslenme ve bazen yüksek miktarda tatlı madde alımı ile tetiklenebilir..

Yüksek Tansiyon Belirtileri:

Yüksek tansiyon sorunuyla karşılaştığınızda anlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli ve çok sayıda belirti vardır ve aşağıda verilenler, daha fazla sağlığınız için yüksek tansiyonun bu yaygın belirtilerinden bazılarıdır..

1. Anevrizmalar:

Bazen yüksek tansiyonu olan bir kişinin arterlerinde anevrizmalar oluşur. Bu normalde vücutta kan pompalamaya yardımcı olan ana arter olan karotid arterde meydana gelir. Bunlar, kan akışını yavaş yavaş bloke eden ve fazla mesai sırasında kalbinizin veya böbreğinizin durmasına neden olabilen küçük şişkinlikler gibidir. Derhal tıbbi yardım almak ve kan basıncınızı kontrol ettirmek gereklidir..

2. Hipertansiyon:

Hipertansiyon, yüksek tansiyonun başka bir belirtisidir, hipertansiyon aşırı stresten kaynaklanır, eğer vücudunuz her gün çok uzun süre çok fazla stres yaşarsa, bir noktada kırılırsınız, doğru yardım ve rahatlama olmadan aşağıda belirtildiği gibi çökebilirsiniz. makalenin başlangıcı. Bu bozulma, felçten kalp yetmezliğine kadar birçok şeye neden olabilir. Bu yüzden stres atmak için birkaç günlük rahatlamayı günlük hayatınızdan uzak tutmaya çalışın..

Kan basıncı cau ve sym

3. Kötü Baş Ağrısı:

Kötü bir baş ağrısı da yüksek tansiyonun masal belirtilerini anlatır. Yüksek tansiyona sıklıkla şiddetli baş ağrıları eşlik eder. Tüm kalp krizi belirtileri arasında en rahatsız edici olanı bu. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler aynı zamanda kurumsal çalışanlar veya öğrencilerdir ve işe, okullara veya kolejlere gitmek zorundadırlar. Ani baş ağrıları onlar için gerçekten rahatsız edici olabilir. Ve bunlar sadece gelip giden küçük baş ağrıları değil.

Bunlar, kafanız patlayacakmış gibi hissetmenize neden olacak şiddetli baş ağrılarıdır. Bu gerçekten arkada bir ağrıdır ve ruh halinizi de mahvedebilir. Bunun nedeni, yüksek tansiyon nedeniyle kanınızın beyninize daha hızlı bir şekilde geri dönmesi ve beyninizin normalden daha hızlı çalışmasına neden olan hiçbir zorlamaya neden olmasıdır. bundan kolayca kurtulabilir. Normalde birkaç günden fazla kalır ve sadece doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla tedavi edilebilir..

4. Bulantı:

Mide bulantısı da başka bir semptomdur, yukarıda açıklandığı gibi kan beyine hücum eder ve mide bulantısı hissetmenize neden olur ve bazen basınç çok güçlü hale geldiğinde bayılmanıza neden olabilir. Bazı durumlarda insanların bir yere giderken yolda bayılarak yüksek tansiyon nedeniyle bir araba veya başka bir aracın çarpmasına neden olduğu kaydedilmiştir..

5. Burun kanaması:

Burnunuzdan kanamaya başlarsanız ve bu sorun birkaç gün devam ederse, yüksek tansiyon yüksek bir ihtimaldir. Yüksek tansiyon, kanın daha hızlı hareket etmesi ve kalp tarafından normalden daha fazla kan üretilmesi nedeniyle burnun kanamasına neden olur. Bu süre içinde kanamazsanız, fazla kan kalp yetmezliğine neden olabilir, bu nedenle bu semptom hem kötü hem de iyidir..

Yüksek tansiyon, diyabet ve karaciğer yetmezliği gibi diğer birçok hastalığa açılan kapı olduğu için daha spesifik olarak ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır ve bu sorunlarla birlikte yüksek tansiyon ayrıca hipertansiyona, pıhtılara, felce ve büyük vakalarda ölüme neden olur..

Ölüm, yüksek tansiyonun nihai faktörleridir, bu nedenle, güvende olduğunuzu bilmek için bugün hemen tansiyonunuzu kontrol ettirin. Tansiyonunuz normalin üzerindeyse ne yapacağınızı biliyorsunuz. Güvende kalın ve sağlıklı olun.

6. Zayıf Kalp:

Zayıf bir kalbe sahip olmak genellikle yüksek tansiyon sorununu tetikleyebilir. Bir kişinin zayıf bir kalp rahatsızlığı varsa, o zaman yüksek tansiyon problemlerinden de muzdarip olabileceği oldukça açıktır. Zayıf kalp rahatsızlığı semptomları daha canlı hale getirir. Bu en önemli yüksek tansiyon nedenlerinden biridir. Yüksek tansiyon semptomlarını gidermek için önce kalp rahatsızlığını tedavi etmeli ve mümkünse günlük kontrollerden yararlanmalıdır..

7. Kötü Kan Damarı Yapısı:

Kötü bir kan damarı oluşumu genellikle yüksek tansiyon nedeni olabilir. Damarın uygun olmayan oluşumu tamamen uğursuzluktur ve bunun için uygun bir tedavi yoktur. Kan damarları doğru yerde değilse, kan vücutta düzgün bir şekilde dolaşamaz. Bu sizin için son derece zararlı olduğunu kanıtlayacaktır. Kalp krizinin en önemli nedenlerinden biridir ve sıklıkla hastalanabilir. Kalbin kendisi için gerçekten kötü olduğunu kanıtlayabilir.

Aşağıda yüksek tansiyonun diğer bazı belirti ve semptomları bulunmaktadır. Konuyu daha iyi tanımak için bu işaretleri doğru bir şekilde gözden geçirmelisiniz..

8. Gözlerdeki Kan Lekesi:

Bunlar gözlerde kan lekesi ise, yüksek tansiyonunuz olduğu söylenebilir. Buna subkonjonktival kanama da denir. Yüksek tansiyon sorunu olanlar bunu bilecektir. Ancak gözlerdeki uçuşmalar, insanların yanlış algıladığı tansiyon ile ilgili değildir. Gözlerdeki kan lekesi de optik sinir ile ilgili değildir. Temel olarak yüksek tansiyon nedeniyle. Bununla birlikte, başka iç problemler olabilir veya hangi kan lekeleri görünebilir. bir doktora danışsan iyi olur.

9. Yüz Kızarma:

Kan basıncının bir başka popüler belirtisi de yüz kızarmasıdır. Bu genellikle yüzdeki kan damarları genişlediğinde olur. Birçok yüksek tansiyon hastası, yüzünde kırmızı yanma hissi yaşayacaktır. Bu yüksek tansiyon belirtisi oldukça yaygındır ve cinsiyetten bağımsız olarak hemen hemen herkesin başına gelir..

Yüksek Tansiyon Belirtileri

10. Kısa Nefes:

Oldukça yaygın. Genellikle yüksek tansiyon sorunları olan insanlar oldukça kolay nefessiz kalabilirler. Bu, kadınlar ve yaşlılar arasında çok yaygındır. Bu özel semptom, yüksek tansiyonu olan kişiyi herhangi bir zorlayıcı fiziksel aktivite yapmaktan alıkoyacaktır. Her zaman yanında yüksek tansiyon ile açık yüreklilikle tadını çıkaramazsınız. Kısa nefes ayrıca bir dizi başka sağlık sorununa da yol açabilir. Semptom, kalp hastaları arasında da yaygındır, çünkü bunların tümü uygun oksijen ve kan dolaşımı ile ilgilidir..

11. Baş dönmesi:

Tüm yüksek tansiyon belirtileri arasında bu en yaygın olanıdır. Yüksek tansiyon problemi olan bir kişi gün boyunca baş dönmesi hissedecektir. Duyu kaybına da bazen bu özel semptom eşlik eder. Oldukça doğaldır ve yüksek tansiyonu olan hemen hemen tüm hastaların başına gelebilir..

Baş dönmesi, bazen sahte sesler veya görüntüler gibi yanlış duyular yarattığı için gerçekten zararlı olabilir. Bazen baş dönmesi semptomu olan bir kişinin çevresi dönüyor veya dönüyormuş gibi görünebilir, bu da başınızın dönmesine neden olur ve ardından anlamsızlık gelir..

12. İnme:

En tehlikeli ve zararlı tansiyon belirtilerinden biri felçtir. Oksijenden zengin kan hücrelerinin beyne akışı engellendiğinde felç meydana gelir. Bir kişi inme atağını atlatırsa, inmenin ortaya çıkmasının arkasındaki nedenlerden biri yüksek tansiyon olabilir..

Yüz, kol, bacak vb. kısmi felç gibi başka zararlı sonuçlar da olabilir..

13. Konuşma Zorluğu:

Yüksek tansiyonu olan bir kişi konuşmada çok zorluk çekebilir. Bunlara kısa konuşma eşlik edebilir ve yüksek tansiyonun en yaygın semptomlarından biridir ve sıklıkla yaşlı kişilerde görülür. Erkekler ve kadınlar bunu gerçekten utanç verici buluyor çünkü bu konuda yapabilecekleri bir şey yok.

14. Periferik Arter Hastalığı:

Bu, bacak arterlerinde plakların oluştuğu bir hastalıktır. Bu özel arter hastalığı, bacaklara giden kan akışını da etkileyerek eklemlerde ağrıya ve hatta donmuş bacağa neden olabilir. Bacaklarda her türlü his kaybolabilir ve bu daha sonra bir tür geçici felce dönüşebilir. Bacaklarda kamplaşma, kalçada ağrı vb. ve daha pek çok şey olabilir. Bunlar genellikle bacaklarla ilişkili yüksek tansiyonun tüm belirtileridir..

15. Göz Hasarı:

Yüksek tansiyon da görmeyi engelleyebilir. Yüksek tansiyonun içsel semptomlarının tüm vücuda yayılmasından dolayı ciddi göz problemleri ve hatta göz hasarı olabilir. Kalıcı körlüğe de yol açabileceğinden, yüksek tansiyon bu durumda bir katildir. Görme değişiklikleri de olabilir. Bunun nedeni, gözlerdeki kan damarlarının patlamasıdır. Yüksek tansiyonun en kötü belirtilerinden biri göz kanaması olabilir..

16. Kronik Böbrek Hastalığı:

Bu, yüksek tansiyonun neden olduğu başka bir zararlı hastalıktır. Bu özel yüksek tansiyon belirtisi, ne kadar zararlı olabileceğini kanıtlıyor. Böbrekteki kan damarları daraldığında böbrek yetmezliğine de neden olabilir..

bunlar yüksek tansiyonun en iyi belirtilerinden ve nedenlerinden bazılarıydı. Yüksek tansiyon hastası, işler kontrolden çıkmadan önce kendi kendine dikkat etmesi gereken sağlıkla ilgili bir takım sorunlara sahip olabilir..