Yumurtalık genellikle dişi üreme sistemi, dişinin üreme organını oluşturan ayrılmaz bir parça veya anahtar kısım anlamına gelir. Yumurtalığın izlediği ilk talimat, yumurtaların fallop tüplerinde, yani yumurtalık başından başlayıp yumurta deposuna kadar uzanan ince koridorların uzanmış pazeninde depolanmasıdır. Bu uzanmış bağlantı, iki yumurtalığın her iki yanında bulunan fallop tüpleri olarak bilinir..

Yumurtalıklar sırayla rahmimizin her iki tarafında bulunur ve böylece çalışma başlar. Uygun yaşa ulaşıldığında yumurtalık birer birer yumurta bırakır ve bu yumurtalar ya döllenir ya da adet şeklinde parçalanır. Yumurtalığın diğer işlevi, hormonal sıvıların ve diğer hormonların salgılanmasını içerir. Ancak bu, yumurtalık gerekli zamanlarda çok fazla baskı alsa da çok hassas bir konudur..

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Amerikan kanser topluluğu, bu yumurtalıkların kanserini en yaygın 8. kadın kanseri durumu olarak listeledi. Bu, Birleşik Krallık’ı yumurtalık kanseri yarışında daha lider yapan ABD rutinidir ve bu durumun kadınlar arasında en yaygın beşinci sırada olduğunu öne süren bir ankettir..

Kanser hücreleri, düzensiz ve irrasyonel hücrelerin anormal oluşumudur. Bu anormal hücreler, normal hücrelerin iki katı kadar ciddi bir büyüme oranıyla doğada çoğalmaktadır. Normal hücrelerden farklı olarak olgunlaşmamış olan bu hücreler ölmez veya yok olmaz. Mümkün olduğu kadar uzun süre kalırlar ve sayıları kalabalıklaştıkça normal hücreler yerlerini kaybederler..

Yumurtalığın herhangi bir yerindeki kanserli hücrelere yumurtalık kanseri denir. Bazen bu hücreler etrafında toplanır ve tümör adı verilen yumru benzeri yapılar oluşturur. Tümörlerin genellikle üç ortak türü vardır. Epitel, kanser hücrelerinin bir tümör oluşturmak üzere birikebileceği yumurtalığın yüzey kaplamasıdır..

Germ hücreli tümörler, bir zamanlar yumurta oluşturmaya mahkum olan kanserli hücrelerdir. Hormon salgılanmasından stromal hücreler sorumludur ve bu hücreye bağlı olarak burada kanser de mümkündür. Bazen bir veya iki hücre ana tümörden ayrılır ve yakındaki bir yere inerek orada kanser hücrelerinin büyümesine neden olur. Çoğu zaman kan damarları veya vücut veya vücut sıvıları bunu vücudun başka bir yerine götürür ve tümörler bu şekilde yayılır ve genişler..

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale size yumurtalık kanserinin ana nedenleri ve semptomlarının neler olduğunu anlatmaktadır ve bu kanser tarafından saldırıya uğradığınızda durumunuzun ne olduğunu bilmenize yardımcı olacaktır..

Yumurtalık Kanseri Nedenleri:

Yumurtalık kanserinin genellikle kanser hücrelerini tetikleyen bazı nedenleri veya nedenleri vardır:

1. Yaş:

Yumurtalık kanserinin daha çok kadınları menopozdan sonra yani belki 50 yaş ve sonrasında etkilediği bilinmektedir. Bu, daha genç bayanların buna yakalanma şansı olmasına rağmen, o yaştaki kadınların yumurtalık kanserine yakalanması için yaygın bir zamandır..

2. Kalıtım:

Genellikle meme veya yumurtalık kanseri gibi kadın organı ile ilgili kanserler, geçmiş aile geçmişinize de bağlıdır. Birisi, ilişkilendirebileceğiniz herhangi biri veya kan akrabanız daha önce yumurtalık kanseri geçirmişse, buna yakalanma olasılığınız oldukça yüksektir. ayrıca sıklıkla hatalı genler söz konusudur, yani, ailenin bir tarafındaki tüm aile üyeleriniz 50 yaşından sonra yumurtalık kanseri geliştirdiyse, genellikle onların hatalı genlerine geçmiş olma ihtimaliniz vardır. spesifik olmak gerekirse, BRCA1 ve BRCA2 olacaktır.

3. HRT – Hormon Replasman Tedavisi:

HRT, doktorların hormon replasmanına dahil olan kişilerin yumurtalık kanserine yakalanma riskinin normal kadın kütlesinden biraz daha yüksek olduğunu bulduğu hormon replasman tedavisi ile doğrudan ilişkilidir. Bu uzadıkça riski yavaş yavaş artırır. Ancak bir süre sonra tedavi kesilirse risk normal kadın kitlesi düzeyine iner..

4. Gebe Kalma Sırasında:

Riskler düşük ve ihtimaller düşük olsa da, kadınların %5’e varan bir kısmı, çocuk doğurma yıllarında, esas olarak yumurtalığın germ hücreleriyle ilgili olan bir yumurtalık kanseri riski geliştirebilir. Bu hücreler genellikle daha sonra kadın için yumurtayı dönüştürür veya üretir ve kanserli hale gelirse bu hücreler anormal hale gelir. Bununla birlikte, kanseri tedavi etmek için aynı ölçümler takip edilse bile, bu çok iyileştirilebilir – cerrahi veya kemoterapi..

5. Doğurganlık Sırasında:

Tüplerden geçmek için yumurtalıktan her yumurta salındığında, yumurtanın dışarı çıkması için yumurtalığın üst astarı kırılır. Bu kırık kısım artık yumurtalığın üst astarına zarar verir ve normale dönmesi genellikle biraz zaman alır. Bu sırada hücrenin yüzey tabakası kötü tepkimeye başlayarak kanser hücrelerinin oluşmasına neden olabilir..

6. Epitelyal Tümörler:

Bu tip tümörler yumurtalık kanseri oluşumunu kolayca tetikleyebilir. Yumurtalıkların dışında ince doku tabakaları vardır. Bu tür tümör genellikle bu yumurtalıklarda meydana gelir ve yumurtalık kanserinin büyümesini tetikleyerek sağlık durumunuza daha fazla zarar verebilir. Araştırmalara göre yumurtalık kanseri olan hastaların %90’ından fazlası bu nedenle suçlanıyor. Yumurtalık kanseri konusunda yapılan bir tıbbi araştırmaya göre yumurtalık kanseri vakalarının çoğunun bu tür tümörlere bağlı olduğu görüldü. Bunun en olası yumurtalık kanseri nedenlerinden biri olduğu söylenebilir..

7. Germ Hücreli Tümörler:

Tüm tümörler arasında germ hücreli tümörler en zararlı olanlardır. Biri germ hücreli tümörlerle enfekte olabilir ve tüm fiziksel durumunuza da zarar verebilirler. Bu tümörler yumurta üreten hücrelerde yer alır ve daha çok genç kadınlarda görülür. Gerçekten zararlıdır ve birçok ciddi sonucu da olabilir. Eğer bir genç ve bir kızsanız, bunun sizde yumurtalık kanseri oluşumunun arkasındaki ideal neden olma ihtimali yüksektir. Bunun için yumurtalık kanserinin belirti ve semptomlarından herhangi birini sizde görürseniz veya yaşarsanız son derece dikkatli olmanız ve doktorlara başvurmanız gerekecektir. Bu, yumurtalık kanserinin en olası nedenlerinden biridir..

8. Stromal Tümörler:

Stromal tümörleri duydunuz mu? Bu tümörler yumurtalık dokularında başlar ve yumurtalık kanserinin arkasındaki en olası nedenlerden biri olduğu iddia edilebilir. Kendilerinde yumurtalık kanseri belirtileri gören kadınlar, en yaygın olanı olduğu için bu özel nedenleri suçlayabilirler. Bu hücreleri üreten belirli hormonu içeren belirli yumurtalık dokuları vardır. Genellikle kadınlara çok genç yaşta bu tür tükenmiş hücreler teşhisi konur ve bu kanserin yayılmasını durdurmak için iyi bir şans vardır. Araştırma vakalarına göre, 10 yumurtalık kanserinin %6’sından fazlasının stromal tümörlere bağlı olduğu görülmüştür..

9. Endometriozis:

Endometriozis genellikle yumurtalık kanseri oluşma riskinin arkasındaki bir nedendir. Endometrioziste, rahmi çevreleyen hücreler vücudun başka bir yerine yayılır ve büyür. Bu, vücudun olağan işlevlerini bozar ve bir kadını aşırı derecede hasta eder. Bu hücreler asla vücudu terk etmedikleri ve zarar görmedikleri için bu özel nedenin gerçekten bir tedavisi yoktur. Bu yumurtalık kanserinin en olası nedenlerinden biridir..

10. Diğer Nedenler:

Yumurtalık kanseri mikropunu edinen bir kadının kalıtsal olmadığının görüldüğü bazı durumlar vardır. Aksine, bunu yaşamı boyunca edindi. Ancak anne olduğunda aynı yumurtalık kanseri mikropunu veya genetik bozukluğu çocuğuna da bulaştıracak ve bu döngü devam edecek..

Yumurtalık Kanseri Belirtileri:

Genellikle yumurtalık kanserinin başladığını gösteren belirti ve semptomlar vardır:

1. Karın Ağrısı:

Yumurtalık bölgesinde bariz kanser hücrelerinin birikmesiyle, belde, çoğunlukla yan pelvik bölgelerde ve karın bölgesinde her zaman keskin bir ağrı vardır. Çoğu zaman bu, yalnızca bir tarafın, muhtemelen bir tarafın kanserden etkilenmiş olduğu gerçeğini dikte eden bir tarafla sınırlı olabilir. diğer zamanlarda bu her iki tarafta da eşit olabilir.

2. Fazla Deşarj:

Yumurtalıktaki hormon üreten hücreler veya spesifik olmak gerekirse germ ve stromal yumurta üreten hücreler artık kanser hücrelerinin oluşumu nedeniyle anormal hareket ettiğinden, doğal olmayan kanama veya hormonal sıvıların salgılanması ve genellikle normal olmayan vajinal akıntı yaşanacaktır. senin için normal. bu genellikle aşırı biçimde gelir.

3. Bira Bağırsakları:

Bira bağırsağı, midenin yumurtalık kısmının şiştiği veya orijinalinden biraz daha fazla şiştiği hamilelik bağırsağı ile aynıdır. Yumurtalık kanseri durumunda, alt karın şiştiğinde bu güçlü bir işarettir..

4. Sık Sık Banyoya Gidişler:

Yumurtalık kanseri olan bir kadın bacaklarını çalıştırmak zorunda kalacaktır. Niye ya? Yumurtalık kanserinin erkek semptomlarından biri sık idrara çıkma dürtüsüdür. Kişi her zaman idrara çıkma aciliyeti içinde kalacaktır ve bu, bir bayan veya yetişkin bir kadın için son derece rahatsız edicidir, çünkü gittikleri hiçbir yerde tuvalet bulamazlar. Yumurtalık kanserinin tüm belirtileri arasında en rahatsız edici olanı bu.

5. Pelvik Ağrı:

Bir kadın pelvik bölgede ciddi rahatsızlık yaşayacaktır. Bu genellikle, pelvik bölgedeki şiddetli rahatsızlığın nedeni olarak ortaya çıkan farklı stres nedenlerinden kaynaklanmaktadır. Belirti oldukça yaygındır ve hemen hemen her yaştan kadının başına gelebilir..

6. Sırt Ağrısı:

Alt ve orta sırt ağrısı, yumurtalık kanserinin oldukça yaygın semptomlarıdır. Sırt sorunları olan kadınlar burada neyin tartışıldığını bilecek.

7. Yorgunluk:

Hücrelerimizi daha fazla enfekte eden kanserli mikroplar tarafından istila edildiğinde, oldukça sık ve kolay bir şekilde yorgunluk hissetme şansımız yüksektir. Zayıf kemik rahatsızlığı olan kadınlar, kemiklerinde de şiddetli ağrılar yaşayacaktır..

8. Aynı Anda Çok Yemek Yiyemezsiniz:

Yumurtalık kanserinden mustarip bir kişi, genellikle su yerken hissetme belirtisini alır. Besinlerin vücudumuza yeterli miktarda verilmesi gerekmektedir. Vücudumuza uygun olmayan gıda temini varsa, bir takım hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu, yumurtalık kanserinin en olası semptomlarından biridir. Bir çok kişi (kadın) bunu yaşamıştır ve sizde yumurtalık kanseri belirtisi görürseniz bir doktora veya tüm bu konularla ilgilenen bir uzmana başvurmalısınız..

9. Ani Kilo Kaybı:

Yumurtalık kanseri son derece zararlı olabilir. Bir kadın yumurtalık kanserinden muzdaripse, daha sonra kilo verme olasılığı yüksektir. Kilo kaybı en çok görülen yumurtalık kanseri semptomlarından biridir. Vücudumuzun belli bir kiloyu koruması gerekir ve bir kadın herhangi bir sebep olmaksızın kilo vermeye devam ederse, bu onun için son derece zararlı olabilir. Bu tarz kilo kayıpları özellikle genç bayanlarda görülmektedir..

10.  Bağırsak Alışkanlıklarındaki Değişiklikler:

Yumurtalık kanseri belirtileri arasında en sık görülenlerden bir diğeri de bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerdir. Bir kadın, bağırsak alışkanlıklarında, ilk başta farkında olmayacağı bazı şaşırtıcı değişiklikler yaşayacaktır. Burada tartışılan tüm yumurtalık kanseri semptomları arasında, bu en öngörülemeyen olanıdır. Hemen hemen herkes bunun kurbanı olabilir. Bir kişi sağlıklı bir diyet sürdürürse ve ilaçlara oldukça sık başvurmazsa, kabızlık ve diğer mide sorunları gibi bağırsak rahatsızlıklarının da kurbanı olabilir. Ondan kaçış yok ve bunlar genellikle uzun sürüyor.