Dünya çapında ebeveynler için en büyük endişelerden biri, özgüvenlerini oluşturmada hayati bir rol oynadığı için çocukların optimum boylarına ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun kısa olup olmaması önemli olmasa da, çocukların potansiyel boylarını kazanmalarına yardımcı olmak çok önemlidir. Bu makale size yaşa bakılmaksızın boy uzatmak için gıdalar hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir..

Genler, bir kişinin boyunu belirlemede önemli bir rol oynar, ancak yiyecek gibi bazı dış faktörler de bir kişinin boyunu önemli ölçüde etkiler. Yaşam tarzı, diyet ve genler, çocuklara geçen boy için üç belirleyici faktördür. Bir kişinin genetik tasarımını değiştiremesek de, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri uygulayarak sağlıklı büyümeyi destekleyebiliriz. Boyunuzu artırmak için diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

Boyu Hızla Arttırmak İçin En İyi Yiyecekler ve Diyet

Boy Büyümesi için Temel Besinler:

Boy uzamasına yardımcı olan temel besinlerin listesi:

1. Proteinler:

boy uzaması için proteinli besinler

Proteinler, vücudumuzun yapı taşları oldukları için çeşitli dokular oluşturarak boy uzamasına yardımcı olabilir. Büyüme hormonları için tasarlanmış belirli amino asitlere sahip olduklarından sağlıklı kemikler, kaslar, dokular, organlar, cilt ve dişlerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca enzimler gibi davranarak vücudunuzdaki biyokimyasal reaksiyonları uyarmaya yardımcı olur..

2. D Vitamini:

Boy uzamasına yardımcı olan d vitamini gıdaları

D vitamini, kemiklerin sadece güçlü değil aynı zamanda uzun olmasında da en kritik rolü oynar. Bu Vitamini önemli miktarda güneş ışığından alsak da, diyetinize süt, domates, narenciye, karnabahar ve D vitamini açısından zengin patates gibi yiyecekleri de dahil edebilirsiniz. Vücudunuzun fosfor kalsiyumu emmesine yardımcı olarak, genetik olarak yapabileceğiniz yüksekliğe etkili bir şekilde ulaşmanıza izin verir..

3. A Vitamini:

boy uzatmak için yenmesi gereken besinler

Vitaminler ve mineraller vücudunuzun daha iyi çalışması, sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için gereklidir ve tüm vitaminlerin dışında A vitamini çok önemli bir rol oynar. Sadece kemiklerinizdeki kalsiyumu korumakla kalmaz, aynı zamanda görüşünüzün, mukoza zarlarının ve cildinizin işleyişini de iyileştirir. Boy uzamasını desteklemek için 4000-5000 IU A vitamini tüketmek gerekir. Diyetinize dahil edebileceğiniz bu vitaminin zengin kaynakları olan sebzelerden bazıları kavun, papaya, ıspanak, pancar, domates, yeşil sebzeler vb..

4. Kalsiyum:

yüksekliği artırmak için kalsiyum açısından zengin gıda

Hepimizin bildiği gibi, kalsiyum, vücudumuzda bulunan ve kemiklerinizin büyümesini hızlandıran en yüksek miktarda mineralden biridir. Kemiklerin gelişimi için kalsiyum ve fosforun bir kombinasyonu gereklidir. Süt ürünleri ve süt birincil kalsiyum kaynakları olsa da, onu karalahana, ıspanak, güçlendirilmiş soya ürünleri gibi yiyeceklerden alabilirsiniz..

5. Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar sağlıksız olarak kabul edilse de, birçoğunun tüketimini sınırlaması önerilir. Ancak karbonhidratlar, özellikle tüm enerjiye ihtiyaç duydukları için çocuklar için çok önemlidir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı karbonhidratları dahil etmek ve rafine un içeren gıdalardan kaçınmak gerekir..

Boy Büyümesini Teşvik Eden Gıdalar:

İşte doğal olarak büyümenize yardımcı olan diyetinize dahil edebileceğiniz yiyeceklerin listesi..

1. Havuç:

Havuç, yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden erkek çocuklarınızın boyunun uzamasına yardımcı olan sebzelerdir. Bu harika sebzelerin de zengin C vitamini kaynakları olduğu bir sır değil. Bu vitaminler kemiklerinizdeki kalsiyumu korur ve çocuklarınıza çiğ havuç yedirebilir veya salata ve meyve suyuna rendelenmiş havuç ekleyebilirsiniz..

2. Meyveler:

Meyveler, her çocuğun eksiksiz büyümesi için gerekli olan tüm temel vitaminlere, minerallere ve liflere sahiptir. Bu nedenle, tüm yıl boyunca mevcut olanlarla birlikte mevsim meyvelerini de dahil etmek bir zorunluluktur. Papaya, portakal, karpuz, elma, mango ve kayısı gibi meyveler, zengin A ve C vitamini kaynakları olan meyvelerden bazılarıdır..

3. Meyveler:

Böğürtlen, çilek, yaban mersini ve ahududu gibi meyveler boy uzaması için iyi olan meyvelerdir. Ayrıca hücre büyümesine ve doku onarımına yardımcı olurlar. Yüksek miktarda C vitamini içerirler ve meyveler ayrıca manganez, K vitamini ve lif gibi diğer birçok mineral ve vitamin kaynağıdır..

4. Kinoa:

Quinoa, geleneksel olarak mevcut birçok tahıl için sağlıklı bir yedek olarak pazara hızla hakim oluyor. Sadece vücudunuz için değil, aynı zamanda boy uzatmak için en iyi besindir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tümünü içerir ve tam bir bitki bazlı protein olarak kabul edilir. Kinoa ayrıca mükemmel bir magnezyum kaynağı olduğu için kemik mineral yoğunluğunu da arttırır..

5. Badem:

Hepimiz bir şekilde badem yemeyi severiz. Badem, vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve liflerle dolu olduğu için boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Ayrıca, eksikliği çocuklarda bazı büyüme etkilerine neden olabilen, yağda çözünen vitaminler ve antioksidan E vitamini açısından zengin bir kaynaktır. E vitamini, osteoklast adı verilen bir hücreyi inhibe ettiği için kemik dokusunu parçalamak için gereklidir..

6. Asaliya tohumları:

Asaliya tohumları veya Lepidium sativum, büyüme hormonu üretimini teşvik ederek kas ve kemik büyümesini kolaylaştıran en iyi boy uzatan gıdalardan biridir. Sabah ve akşam birer kaşık asaliya tohumunu bir bardak ılık sütle birlikte tüketmek hem gençler hem de çocuklar için faydalıdır. Etkili sonuçlar için bu ilaçla bisiklete binme, yüzme, esneme veya 45 dakika koşma önerilir..

7. Fasulye:

boy uzaması için fasulye

Fasulye zengin bir protein kaynağıdır ve son derece besleyicidir. Protein, insülin benzeri büyüme faktörü 1’in artmasını teşvik ederek çocuklarda büyümeyi düzenleyen önemli bir faktördür. Demir eksikliği çocuklarda büyümenin gecikmesine neden olabilir ve fasulye, zengin demir ve B vitamini kaynaklarıdır. Fasulyede bakır, lif, magnezyum, çinko ve manganez gibi diğer birçok besin maddesi bol miktarda bulunur..

8. Balık:

Balık

Balıklar, özellikle somon gibi yağlı balıklar, büyüme ve gelişme için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür ve kalp sağlıklıdır. Omega-3 yağ asitleri, bazı araştırmalara göre kemik döngüsünü maksimum büyümeye teşvik etmeye yardımcı oluyor (1). Bu yağ asitlerindeki eksiklik, büyüme sorunlarına ve çocukların uyku sorunları riskinin artmasına neden olabilir..

Somon, yüksek miktarda potasyum, selenyum, B vitaminleri, protein içerdiğinden genellikle boy uzaması için önerilir..

9. Yulaf ezmesi:

Boy uzatmak için yulaf

Yulaf ezmesi, sadece dokuları ve kemikleri onarmakla kalmayan, aynı zamanda hızla boy uzatan bir başka protein açısından zengin besindir. Boyunu uzatmak isteyenler için günlük kahvaltıda en az 50 gram yulaf ezmesi tüketmeleri önerilir..

Çeşitli markalardan sebze ekleyerek hazırlayabileceğiniz ve onları daha besleyici hale getiren çeşitli yulaf türleri vardır. Maksimum etki için çocukları büyüme yıllarında beslemeye başlamak en iyisidir..

10. Tahıllar:

Taneler

Tahıllar ve bazı nişastalar, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde boy uzamasını hızlandıran bazı yiyeceklerdir. Vücudunuzun metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olacak besinlerle dolu tahılları tüketmek, çocuğun gelişimini teşvik eder. Günlük diyete dals, bakliyat eklemek, çocuğunuzun boyunu doğal olarak artıracaktır. Tam buğday ekmeği, makarna, tahıl gevrekleri vb. ürünlere geçerek de mükemmel yüksekliğe ulaşabilirsiniz..

11. Yoğurt:

yoğurt

Yoğurt, sağlıklı büyümede çok önemli bir rol oynayan bol miktarda temel besinlere sahiptir. Bazı araştırmalara göre yoğurt, çocukların gelişimini artırmaya yardımcı olur ve iltihabı azaltır ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Bazı yoğurt türleri, kemik metabolizmasında rol oynayan probiyotikler, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor içerir..

12. Bok Choy:

Çin lahanası

Çin lahanası diyet lifleri, karbonhidratlar, vitaminler vb. açısından zengin bir kaynaktır ve boy uzatmak için başka bir besindir. Bu Çin lahanası, içinde bol miktarda mineral bulunan vücudunuzdaki büyüme bezlerini uyarır. Bu nedenle, bu yapraklı yeşili diyetinize dahil ederek boy kazanabilirsiniz..

13. Muz:

Boy uzaması için muz meyveleri

Muz, her mevsim kolayca bulunabilen ve boy uzatmak için besin maddelerine sahip bir meyvedir. Bu meyve yüksek miktarda potasyum içerdiğinden kemik gücünü arttırır. Ayrıca potasyum, manganez ve kalsiyum açısından zengin olduğu için genel sağlığınızı artırmaya yardımcı olur..

14. Yeşillerinizi Yiyin:

boy uzaması için yeşil sebzeler

K vitamini, kalsiyum ve diğer temel besinlerin en iyi kaynakları, yüksekliği artıran yeşil yapraklı sebzelerdir. Yapraklı sebzeler, kalsiyum ile kemik büyümesini teşvik ederek kemik erimesini ve birikimini dengelemeye yardımcı olur. Yapraklı yeşillikler bol miktarda K vitamini içerdiğinden kemik sağlığı için de faydalıdır. Diyetinize ekleyebileceğiniz yapraklı yeşilliklerden bazıları şunlardır:

 • Kale.
 • Çin lahanası.
 • Kara lahana.
 • Şalgam.

15. Soya Proteini:

soya proteini yüksekliği artırır

Soya proteini, yalnızca boyu uzatmakla kalmayıp, genel sağlığı da iyileştiren, değeri bilinmeyen başka bir besindir. Folat, protein, karbonhidrat, vitamin ve lif ile dolu olduğu için vejetaryenler için en iyi alternatif protein seçeneklerinden biridir. Sadece tadı güzel olmakla kalmayıp aynı zamanda besleyici olan çok çeşitli vücut geliştirme vitaminleri ve kalsiyuma sahiptir..

16. Yumurta:

boy uzatmak için yumurta

Bol miktarda protein içeren hazır gıdalardan biri ve boy uzaması için en iyi gıda yumurtadır. Vücudunuza fayda sağlayan diğer birçok vitamin ve mineral ile birlikte 6 gram protein ilavesi ile birçok esansiyel amino asit içerir. Yumurtalar, çocukların genel gelişimi için destekleyicidir ve hücre gelişimini ve iskelet büyümesini destekler..

17. Tavuk:

Boy uzaması için tavuk yemi

Boy uzatmak için yiyecekler söz konusu olduğunda, tavuk listenin başında gelir. Vücut kütlenizi, dokularınızı ve kaslarınızı oluşturmaya yardımcı olur, böylece boyunuzun uzamasını sağlar. Tavuk, vücudunuza B vitamini kompleksi, bir sürü protein ve diğer zorunlu besinleri sağlar. Taurin adı verilen bir amino asitle dolu olduğu için kemik oluşumunu ve büyümesini de etkiler..

18. Süt:

Süt yüksekliği büyüme içecekleri

Süt, boy uzaması için gerekli tüm besin maddelerine sahiptir ve büyüyen her çocuğun diyetine dahil edilmelidir. İçinde bulunan besinler, protein ve kalsiyum yardımıyla boyunuzu önemli ölçüde artırır. Süt, yalnızca boyunuzu uzatmakla kalmayıp aynı zamanda güçlü kemiklerin büyümesine ve korunmasına yardımcı olan yüksek miktarda kalsiyum içerir. Obezite gibi sorunlarınız yoksa veya doktorlar tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği sürece, çocuklara tam yağlı süt veya süt ürünleri sunmak en iyisidir..

İnek sütü ve jaggery kombinasyonu da boy uzatmak için mükemmel bir seçenektir. Sütün ılık olduğundan emin olun ve inek sütü kullandığınızdan emin olun. Bu karışımı her gün aç karnına için.

19. Tofu:

tofu yüksekliği büyüme gıda

Tofu, soya sütünden hazırlanan boy uzamasına yardımcı olan en iyi yiyeceklerden biridir. Herkes ve vegan veya laktoz intoleransı olan kişiler için sağlıklı bir protein kaynağıdır. Tofudaki yüksek miktarda kalsiyum, yumurta veya et ile eşittir. Zengin bir demir ve sekiz amino asit kaynağı olduğu için boy uzaması ve genel sağlık için mükemmel bir seçimdir..

Boy Büyümesi İçin Kaçınılması Gereken Gıdalar:

Doğru yiyeceklerin boy uzamasını desteklediği durumlarda, hangi yiyeceklerden kaçınmamız gerektiğini de aklımızda tutmamız gerekir. Etkili boy uzaması için önlemeniz gereken yiyeceklerin listesi.

1. Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar gerekli enerjiyi sağlamada elzem olmakla birlikte, fazla tüketilmesi obeziteye ve boy uzamasına neden olabilir. Bu nedenle karbonhidratları sadece gerekli miktarda tüketin ve daha az veya daha fazla tüketmeyin..

2. Fast Food veya İşlenmiş Gıda:

Hepimizin bildiği gibi, işlenmiş veya fast food sadece damak tadınızı tatmin edecek ve çok az besin değerine sahipler. Bu nedenle, boy uzatmak için yiyecekler arıyorsanız, bu yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir..

3. Şeker:

Şeker, yemeklere lezzet katan ancak fazla alındığında yarardan çok zarar veren bir diğer bileşendir. Çikolata, kurabiye gibi şeker oranı yüksek ancak besin değeri düşük gıdalardan kaçının. Bu yiyecekler besleyici yiyecekler için yeterli alan bırakmaz.

4. Soda:

Boyunuzu uzatmak isteyip istemediğinizden bağımsız olarak sodalar vücudunuz için çok zararlıdır. Bu içecekler vücudunuzun besinleri emme yeteneğini bozar..

Boyunuzu uzatmaya yardımcı olan sağlıklı yiyecekler arıyorsanız, umarız bu makale size tüm cevapları vermiştir. Diyetinize yiyecekleri dahil etmenin yanı sıra, boyunuzu uzatma hedefinizi engelleyebilecek yiyecekleri de ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte birkaç santim kazanmanıza yardımcı olacak bir profesyonelden uygun rehberlik alın. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sunulan içerik bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Web sitesi bu gıdaların vücudunuzdaki etkilerinden sorumlu değildir. Yeni bir şeye başlamadan önce bir doktora danıştığınızdan emin olun..

SSS:

1. Boy uzamasına yardımcı olan haplar var mı??

Cevap: İnsan büyüme hormonları, bir kişinin büyümesinden sorumludur. Amino asitler veya harici haplar vücudumuzdaki HGH seviyelerini artırmaya yardımcı olur. HGH’nin vücudumuz üzerindeki etkilerini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak kemiklerinizi güçlendirmeye, yağsız kasları artırmaya ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur..

2. Büyüme hormonlarını doğal olarak artıran besinler nelerdir??

Cevap: İnsan büyüme hormonlarını doğal olarak %157’ye kadar artırmak için, melatonin açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek çok önemlidir. İnsan büyüme hormonlarını iyileştirmeye yardımcı olan yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • İstiridyeler
 • nar
 • Güçlendirilmiş Bitki Sütü
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Yağlı Balık ve Balık Yağı
 • Sızma zeytinyağı
 • Soğanlar

3. Yemekle boy uzatmak mümkün mü??

Cevap: Bazı ipuçlarını takip ederek, yemekle boyunuzu artırabilirsiniz:

 • Diyetinize taze meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, süt, proteinler ve kepekli tahılları ekleyerek dengeli hale getirin..
 • Abur cubur ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.
 • Alınan şeker miktarını azaltın.