Hayalinizdeki ev için bir çatı seçmenin kolay olmadığını biliyor muydunuz? Evet! Bir hortum çatı tasarımı seçerken, planlama hususları, teknik yapım yöntemleri, faydaları, kullanımları ve evin estetiğini unutmamak gibi dikkate alınması gereken birçok şey vardır..

Basit ev çatı tasarımlarının popülaritesi, maliyet avantajlarıyla birlikte son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Birkaç ev çatı tasarımının bazı popüler özellikleri hakkında tasarım ilhamı almak için bu makaleyi okumaya devam edin..

Ev Çatı Tasarım Çeşitleri:

Piyasada bulunan çeşitli ev çatı tasarımlarının benzersiz özellikleri, nihai seçimi yapmanıza yardımcı olur. İşte liste:

  • Üçgen çatı: Çatının iki eğimli alanı birleştiğinde oluşan üçgen nokta genellikle beşik çatı olarak adlandırılır..
  • Sarkık çatı: Bu tip çatı genellikle dört tarafa sahiptir ve yüksek rüzgar alanlarında iyi performans gösterir..
  • Hollanda Çatısı: Doğal ışığın ve ekstra alanın avantajlarıyla, hollandalı bir çatı, çatının alt kısmına daha kolay erişmenizi sağlar..
  • Mansart Çatı: Bu tasarım içeride ekstra alan yaratsa da, bu Fransız tasarımını inşa etmek zor..
  • Düz çatı: Tentelerin benzersiz özelliği, akan suya biraz boşluk katmasıdır..
  • Döken Çatı: Bir sundurma çatı, düz bir çatıya oldukça benzese de, diğer çatı stillerinin bir kombinasyonu sıklıkla kullanılır..
  • Kelebek Çatı: Drenaj bir sorun olsa da, bu tip çatı tasarımı estetik açıdan benzersizdir, bol miktarda havalandırma ve ışık sağlar..
  • Kumarbaz Çatısı: Bu tip tasarım ahırlarda yaygın olarak kullanılır, bu nedenle ahır çatıları olarak da adlandırılırlar..
  • Çatı Çatısı: Mevcut bir çatıya işlevsel bir ilave eklemek istiyorsanız, çatı çatısı mükemmel bir seçenektir..
  • M-şekilli Çatı: Bu tasarım türü, ortada birleşen iki eğimli tarafa sahiptir ve her iki taraftaki eğimler, temelde çift üçgen çatı gibi görünmektedir..

Resimli Evler İçin Farklı Çatı Modelleri:

Doğru çatıya girmeden önce göz atmanız için en iyi ev çatı tasarımlarını sunuyoruz..

1. Küçük Evler İçin Çatı Stilleri:

Küçük Evler İçin Çatı Stilleri

Apartman kültürü yükselişte olsa da, bazı insanlar hala kendilerine ait güzel ve müstakil bir eve yerleşmek istiyor. Bir çanak çömlek parçasına benzeyen önceden boyanmış metal çatı kaplamasının kırmızı renk şeması, bir ülke görünümünü ifade ediyor. Evin dış görünümünün yumuşak renk düzeni onu öne çıkarırken, küçük evinizin görünümünü güzelleştirir..

2. Düz Çatı Ev Tasarımları:

Düz Çatı Ev Tasarımları

Düz çatı stilleri, daha az malzeme kullanıldığından evler için uygun maliyetli seçeneklerdir. Kurulumu nispeten hızlı olduğu için ticari binalar için cazip seçeneklerden biridir. Ayrıca gelecekte başka bir katı yığmak için bir temel görevi görür. Bu çatılar yapısal olarak basit olsalar da, düzenli denetim gerektiren üst kısımlarda toz ve moloz birikmesi olasılığı vardır..

3. Eğimli Çatı Evi Tasarımları:

Eğimli Çatı Ev Tasarımları

Herhangi bir konut mülkünde bulabileceğiniz popüler çatılardan biri eğimli bir çatıdır. Ahşap ev çatı tasarımı, fazladan alan yaratan, evinizin ısıtma ve soğutmasını iyileştiren dik eğimli bir çatıya sahiptir. Eğimli bir çatının bir diğer avantajı, su, kir ve diğer şeylerin birikmeden kaymasına izin vererek size kalıcı bir çatı sağlamasıdır..

4. Sac Çatı Ev Tasarımları:

Sac Çatı Ev Tasarımları

Evlerin üzerine sac çatı uygulaması, geleneksel çatılara göre avantajları nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Asbest veya Alüminyum levhalar, evinize cezbedici bir görünüm katan ve çekici görünen üstün malzemelerdir. Maliyeti ağır olsa da, uzun süreli faydaları buna değer.

5. Çağdaş, Eğimli Çatı Evleri:

Çağdaş, Eğimli Çatı Evleri

Evler için çağdaş çatı desenleri, evinizi daha parlak ve daha belirgin hale getirir. Bu evin tasarımı, yoldan yararlanarak güneşin parlaklığını en üst düzeye çıkarır. Ayrıca eğimler yardımıyla istenmeyen kirlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu güzel çatı, evinize havadar bir his verir ve onu arkadaşlarınızı veya ailenizi ağırlamak için en iyi yerlerden biri yapar..

6. Kulübe Şekli Çatı Tasarımı:

Kulübe Şeklinde Çatı Tasarımı

Bu, şiddetli yağmur veya kar yağışı alanlarında yaygın olarak kullanılan, kulübe şeklindeki basit ev çatı stillerinden biridir. Bu eğimli çatılar, çevresel unsurların birikmesini önleyerek onu tepelik alanlarda mükemmel bir seçim haline getirir. Kulübe çatılı bu güzel bungalov, geniş alanlarda inşa edilmiştir..

7. Dyna Çatı Evi Tasarımı:

Dyna Çatı Ev Tasarımı

Dyna çatı, genellikle renkli kaplamalı evler için metal çatı tasarımları üreten Assam merkezli bir amiral gemisi şirketidir. Metal çatı kaplama, evin renk deseniyle güzel bir uyum içindedir. Çatıdaki benzersiz işaret sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda uzun ömürlüdür. Eviniz için genel bir metal çatı kaplama arıyorsanız, Dyna mükemmel bir seçenektir..

8. L Şekilli Ev Çatı Tasarımı:

L Şekilli Ev Çatı Tasarımı

Çatıların iki eğimli alanının buluştuğu üçgen bir noktanın oluşumu, L şeklini oluşturarak onu en iyi ev çatı tasarımlarından biri haline getirerek genişletilebilir. Yapımı kolay olması, havalandırmayı kolaylaştırması ve suyu iyi tutması nedeniyle büyük evlerde rağbet gören bir çatıdır..

9. Çiftlik Evi Çatı Stilleri:

Çiftlik Evi Çatı Stilleri

Genellikle tarım arazileri üzerine inşa edilen çiftlik evi, basit ama zarif bir yapıdır. Bu tür ev çatı kaplama tasarımının benzersiz özelliği, evin her tarafında bulduğunuz üçgen çatı ile karşılaştırıldığında öne çıkan çıkıntılı pencere çatı kaplamasıdır. Evin dış cephesinin beyaz ve gri kombinasyonu sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda size çiftliğinizin hissini verir..

10. Güzel İskoç Çatı Evleri:

Güzel İskoç Çatı Evleri

İskoç çatı yapımında kullanılan ana malzeme yerel taş veya arduvazdır. Başlangıçta, üstünü örtmek için büyük arduvazlar kullanılır ve onu küçük arduvaz parçaları ekleyerek bitirmek, evinize ham bir görünüm kazandıracaktır. Bu ev çatı tasarımlarını kullanmak, İskoç mirasınızı gururla temsil eder. Malzeme dayanıklı olsa da, düzenli olarak kontrol etmek, sorunları hızla çözmenize yardımcı olur.

11. Villa Çatı Tasarımı:

Villa Çatı Tasarımı

Villalar lüks bölgelerde ortak bir manzaradır ve birçok şehirde popülerlik kazanmaktadır. Bu güzel mavi çatılı ev tasarımı, evin açık renk paletine karşı öne çıkıyor ve senkronize bir his yaratıyor. Bu villanın çatı kaplaması, evinizin zarif ve modern görünmesini sağlayan eğimli daire ve üçgen çatı kombinasyonuna sahiptir..

12. Üçgen Çatı Evi Tasarımları:

Üçgen Çatı Ev Tasarımları

Hepimiz, bazen eğimli çatı olarak adlandırılan bir ‘A’ oluşturan üçgen şekilli çatıya aşinayız. Bu, antik Yunanistan, Avrupa ve Amerikan binalarındaki ev mimarisinin temelini oluşturur. Bu tip çatı kaplamanın benzersiz özelliği, dört tarafta bir tepe görünümünde dört eğimli kenardır. Binanın gri rengi, binanın unsurlarını güzel bir şekilde birbirine bağlar..

13. Karışık Çatı Evi Tasarımı:

Karışık Çatı Ev Tasarımı

Evinizi öne çıkarmanın en iyi yollarından biri Karışık çatı tasarımları kullanmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, evin çeşitli bölümlerinin farklı çatı kaplama desenleri, çekici görünmesini sağlar. Bu yapı, benzersiz bir güzellik yaratan düz, üçgen, üçgen ve yarım daire çatı tasarımlarını birleştirir. Aydınlatma ve renk kombinasyonu yerleştirilerek daha da yükseltilir..

14. Teras Ev Çatı Tasarımı:

Teras Ev Çatı Tasarımı

Terasınıza modern çatı kaplamayı dahil etmenin bir yolunu arıyorsanız, bu ev çatı stili mükemmel bir seçim olabilir. Güvertenizin çatısında ve yanlarında bulunan ince ahşap levhalar, sadece güneş ışınlarından gelen parlaklığı içeri almakla kalmaz, aynı zamanda şık görünmesini de sağlar. Bu çatı kaplama türleri sizi şiddetli yağmurlardan koruyamasa da içeri giren parlak ışık ve temiz hava her şeye değer..

15. Yazlık Tarzı Çatı Tasarımı:

Yazlık Tarzı Çatı Tasarımı

Bu ev çatı tasarımı, çevrenin doğal güzelliği içinde öne çıkan güzel bir kulübeyi hatırlatıyor. Bu çatının bir üçgene benzeyebilecek dikey kenarları yoktur. Genellikle, oldukça hafif bir eğimle, tüm kenarlarının duvarlara doğru eğimli olduğu bu kulübe tarzı çatı güzel görünür ve tam olarak yapboz parçaları gibi oturur..

Bir çatı, sizi yağmur, kar, güneş ışığı, rüzgar vb. gibi tüm çevresel unsurlardan koruyan konforlu bir alan yaratmada önemli bir rol oynar. Bu makale, geniş çeşitler hakkında size kısa bir fikir veren en iyi ev çatı tasarımlarını sunar. piyasada mevcuttur. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın!