Cilt İçin Aloe Vera

İşe veya alışverişe çıkmak eğlenceli ve eğlenceli olabilir. Ancak cilt sorunlarından kaçınmak mümkün mü? Özellikle zararlı güneş ışınları, ortamdaki toz nedeniyle oluşanlar ve daha birçok kişisel nedenden dolayı ciltte iltihaplanma, yağlı cilt vb. Aloe veranın cilt için faydalarının listesini ve hızlıca deneyebileceğiniz bazı kendin yap tarifleri için bu makaleyi gözden geçirin. Cildiniz için avantajlı olduğunu kanıtlayan birçok besin maddesi ile birlikte yüksek miktarda su içeren bir bitkidir..

Aloe Vera’nın Cilt İçin Faydaları:

İşte yüze aloe vera jeli uygulamanın avantajlarının bir listesi, daha fazlasını öğrenmek için bunları gözden geçirelim:

1. Hücre Onarımı:

Aloe vera iyileştirici özelliklere sahip olduğu için yaraları iyileştirebilir. Bir yaralanma olduğunda bir miktar hücre hasarı vardır ve topikal olarak uygulandığında aloe vera onları iyileştiren yaranın kasılmasını hızlandırır. Nemi yüzeyinize hapsederek daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirme yeteneği, aloe veranın cilt üzerindeki önemli etkilerinden biridir. Yeni cilt hücrelerinin çok daha hızlı üretilmesine neden olan hücre gençleşmesini uyararak kolajen üretimini arttırır..

2. Akne Tedavisi:

Aloe vera, sivilceleri azaltan antibakteriyel özellikleriyle birlikte gözeneklerinizi açan doğal bir eksfoliyan olarak kabul edilen salisilik aside sahiptir. Ayrıca bakteri, fazla yağ, lupeol, üre nitrojen, kükürt ve tarçınik asit yardımıyla bir mantarı ortadan kaldırarak siyah noktaların tekrar oluşma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Aloe vera cildinin antibakteriyel özellikleri sivilcelere fayda sağlar ve onları azaltmanıza yardımcı olur(1).

3. Doğal Anti-oksidan:

Antioksidanlar, polifenollerin bir parçası olan aloe verada bol miktarda bulunur. Güneş ışığı veya vücudunuzdaki oksidasyon süreci, bu süreçte cildinize zarar veren serbest radikaller üretir. Antioksidanlar sayesinde cildinizi içten dışa doğru korumuş olacaksınız. Aloe vera’yı cilt üzerinde kullanmanın diğer faydalarından bazıları, genç görünmenizi sağlayan kırışıklıkları azaltmaktır. Sürekli büyüyen cilt hücreleri, onarmak ve büyümelerine yardımcı olmak için antioksidanlara ihtiyaç duyar(2).

4. Güneş Yanığı Yatıştırıcı:

Güneş ışınları, özellikle sık sık güneş yanığına eğilimli hassas cildiniz varsa, yaz aylarında cildinizde birçok zararlı etkiye neden olabilir. Endişelenme artık aloe vera kurtarmaya geldi! Hasarlı hücrelerin yerine yeni cilt hücreleri üreten polisakkaritler adı verilen bileşiklerin yardımıyla cildinizi onarır. Ayrıca karboksipeptidaz adı verilen bir ağrı kesici içerdiğinden cildiniz üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Güneşten yanmış cilt, alt katmandan yukarıya doğru onarılır, bu da aloe vera’yı cilt bakımı faydaları için en iyi seçenek haline getirir..

5. Cilt Yaşlanmasını Durdurun:

Cildiniz zamanla kaybolan doğal bir elastikiyete sahiptir ve bu da kırışıklıklar gibi çeşitli yaşlanma belirtilerine neden olur. Aloe vera’yı cildinize topikal olarak uygulamak, cildinizi sıkılaştıracak ve genç görünmenizi sağlayacak kolajen üretimini artırarak serbest radikallerle savaşabilir. Ayrıca elastin liflerinin üretimini artırarak ve kırışıksız olarak elastikiyeti korur, aloe vera yaşlanma karşıtı cilt bakımını mükemmel bir seçenek haline getirir(3).

6. Doğal Eksfoliyatör:

Cildiniz her 30 günde bir doğal olarak ölü deri hücrelerini vücudundan uzaklaştırır, ancak bazen ölü hücreler gözenekleri tıkayarak dökülmez. Pul pul dökülme burada devreye giriyor. Aloe veranın cilt için faydalarından biri, salisilik asit gibi maddeler yardımıyla ölü cilt hücrelerini yok etmeye yardımcı olan tamamen doğal bir peeling maddesi görevi görmesidir. Ayrıca cildinize nüfuz eden ve besinlere yer açan lignin içerir..

7. Nemlendirici:

Aloe vera’nın %95’i sudan oluşur ve cildinizi yağlı hissettirmeden cildinizi nemlendirmeye yardımcı olan jöle benzeri bir kıvama sahiptir. Aloe vera jelini cildinize uygulayarak gözeneklerinizin tıkanmamasını sağlar, nemin yerleşmesini sağlayarak pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar. Amino asitler, cildinizi nemlendiren sert cilt hücrelerinizi yumuşattığı için cilde aloe vera uygulamanın faydalarına katkıda bulunur. Yağlı ve hassas cilt tipleri başta olmak üzere tüm cilt tiplerine her mevsim uygundur(4).

8. Karanlık Noktaları Azaltır:

Güneş ışığındaki zararlı UV ışınları genellikle hiperpigmentasyona neden olur ve cildinizi yaralar. Tirozinaz, koyu lekelere neden olan bir enzimdir ve Aloe vera bu enzimin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca güneş ışınlarının neden olduğu hasarı gidermeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir..

9. Cilt Tahrişi İçin Faydalıdır:

Birçok neden cildinizin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir, cilt koşulları bunlardan biridir. Aloe vera, acemannan gibi bileşikler yardımıyla tahrişe neden olan enzimleri baskılayarak tahrişi azaltır. Bu bitkinin serinletici doğası, özellikle hassas cilt tiplerinde kaşıntıyı, kızarıklığı azaltmak için mükemmel bir bileşen yapar.5).

10. Streç İşaretlerini Kaldırır:

Çatlaklar, özellikle bikini veya sundress giymek istediğinizde genellikle göze batar. Aloe vera uygulaması, cildinizde oluşan hasarı onarır ve çatlaklarınızdan uzaklaşır. Noktaları ortadan kaldırmayabilir, ancak bu sihirli jel, görünümlerini maksimuma indirir..

Aloe Vera’nın Cildiniz İçin Yan Etkileri:

  • Aloe veranın harici uygulamalarda kullanımının çok fazla yan etkisi yoktur..
  • Aloe veraya alerjiniz varsa, hemen kullanmayı bırakmanız daha iyi olur..
  • Yüzünüze herhangi bir şey uygulamadan önce ellerinizde bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir..
  • Aloe jeli ağızdan, özellikle fazla miktarda almak ishale, mide rahatsızlığına vb. neden olabilir..

Son düşünceler:

Deri, vücudumuzdaki tüm iç organları koruyan bir tabaka oluşturan en büyük organdır. Yüz, nasıl hissettiğinizin bir temsilidir ve bu nedenle ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Birçoğumuz, size minimum yan etki sağladıkları ve cep dostu oldukları için tamamen doğal çözümlere yöneliyoruz. Aloe vera, cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilecek hazır bitkilerden bir diğeridir. Cildiniz için Aloe vera’nın faydaları ve kendin yap tarifleri ile birlikte işlem daha kolay hale gelir. Cilt problemlerinizin üstesinden gelmenize nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin..