Genellikle ‘sıvı altın’ olarak adlandırılan argan yağı, argan meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen organik bir üründür. Bu argan meyvesi, neredeyse sadece Güneybatı Fas’ta yetişen argan ağacında bulunur. Bu nedenle bu yağ aynı zamanda Fas Argan Yağı olarak da adlandırılır. Argan yağı temel olarak iki şekilde bulunur: kavrulmuş argan çekirdeklerinden elde edilen yenilebilir argan yağı ve diğeri ise kavrulmamış tohumlardan elde edilen kozmetik argan yağıdır. Kozmetik argan yağı, fayda sağlamak için doğrudan cilde veya saça uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Geleneksel olarak, Fas halkı sedef hastalığı, egzama ve hatta saç dökülmesini tedavi etmek için topikal olarak argan yağı uygular. Argan yağı, tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve çeşitli cilt problemlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olan ve yüze parlaklık veren antioksidanlar ile zenginleştirilmiştir..

Argan Yağının Cilt ve Yüz İçin İnanılmaz Faydaları

Birçok insan, argan yağının yüze uygulanmasının iyi ve güvenli olup olmadığını merak ediyor. Basit cevap ‘EVET’, yüze topikal olarak uygulamak güvenlidir. Argan yağı, argan meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen ve kimyasal içermeyen doğal bir yağdır. Bu yağ, spektrumun ortasına düşer ve onu yüz için kullanılabilecek en güvenli ürünlerden biri yapar. Bu serum yüz için ne çok ağır ne de çok hafiftir, bu da onu mükemmel bir seçim haline getirir..

Argan yağı, içerdiği temel besin maddeleri nedeniyle tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir üründür..

Argan Yağının Özellikleri:

1. Argan yağı, yağ asitleri ve fenolik bileşikler gibi temel besinlere sahiptir. Bu yağın yağ içeriğinin çoğu oleik ve linoleik asitten gelir..

 • Oleik asit – %42
 • Linoleik asit – %36.8 (Omega 6 yağ asidi)
 • Palmitik asit – %12
 • Stearik asit – %6
 • Linolenik asit – <%0.5

2. Argan yağı, sağlıklı cilt için gerekli olan yağda çözünen bir vitamin olan E Vitamini veya tokoferol ile zenginleştirilmiştir..

3. Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar olarak kabul edilir. Argan yağındaki fenolik bileşikler, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerden sorumludur..

4. Araştırmalar, argan yağının anti-oksidan özelliklere sahip CoQ10, melatonin ve bitki sterolleri gibi bazı bileşiklere sahip olduğunu, dolayısıyla sağlıklı bir cilt için yardımcı olduğunu göstermiştir..

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları:

Argan yağı, Fas ülkesinde mevcut olmasına rağmen, bu yağ artık dünya çapında çeşitli kozmetik, mutfak ve tıbbi uygulamalar için kullanılmaktadır. Argan yağının cilt ve yüz için faydalarından bazıları aşağıda listelenmiştir..

1. Güneş Koruması:

 • Güneş, yüze ve epitel hücrelerine zarar veren bazı zararlı UV ışınlarına sahiptir..
 • Argan yağının antioksidan özelliği, güneşin zararlı UV ışınlarının neden olduğu serbest radikal hasarına karşı cildi korumaya yardımcı olur..
 • Bu aynı zamanda yüzeydeki hiperpigmentasyonu ve yanıkları da önler..
 • Faslı erkek ve kadınların çoğu, güneş hasarına karşı korunmak için argan yağı kullanmıştır..
 • UV ışınlarından korunmak için güneşe çıkmadan önce yüzünüze argan yağı serumu uygulayın. (1)

2. Cilt Nemlendirici:

 • Yüzdeki nem kaybı onu kuru ve kırılgan hale getirir, ayrıca ciltte kızarıklık ve yanıklara neden olur..
 • Argan yağındaki E vitamini ve yağ asidi içeriği cildi nemlendirir ve her zaman nemli kalmasını sağlar. Bu yağ kolayca emilir ve tahriş edici değildir ve yağlı değildir, bu da onu doğal bir nemlendirici yapar..
 • Bu yağın tüm vücutta kullanımı kolaydır. Elinize bu yağdan birkaç damla alın ve nazikçe ovalayarak cildinize pürüzsüz hale getirin. Bu yağı dairesel hareketlerle pürüzsüzleştirerek yüzünüze uygulayın..
 • Argan yağı topikal olarak uygulanabilir veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir..

3. Akne Tedavisi:

 • Yüz doğal olarak yağ bezlerinden sebum salgılar. Bu sebum aşırı salgılandığında, kir yüzde hapsolur ve bu da sivilce ve akneye neden olan bakterileri davet eder..
 • Argan yağı, sebum salgılanmasını düzenleyen anti-sebum etkilere sahiptir ve bu yağın antioksidan özelliği, hasarlı cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur..
 • İstenilen sonuca tanık olmak için bu yağdan veya argan yağı içeren kremden günde en az iki kez etkilenen bölgeye birkaç damla uygulayın..

4. Yaşlanma karşıtı:

 • Bugünlerde daha genç görünmek herkesin hayatında önemli bir nitelik haline geldi. Çoğu insan daha genç görünmek için farklı kremler kullanır..
 • Argan yağı, yaşlanma karşıtı en iyi ürünlerden biri olduğunu kanıtlamıştır. Bu yağdaki antioksidanlar, yüzde yeni hücrelerin oluşmasına katkıda bulunan yüzde bulunan ölü hücrelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Bu yağı cilt üzerinde kullanmak cildin elastikiyetini artırarak eskisinden daha genç görünmenizi sağlar..
 • İlk önce yüzünüzü bir yüz yıkama jeli ile temizleyin ve kurulayın. Şimdi, bu yağı yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bir gecede bırakın. Düzenli olarak uyguladığınızda iki hafta içerisinde yüzünüzdeki değişime şahit olabilirsiniz..

5. Yara İyileşmesini İyileştirir:

 • Argan yağının ciltteki yara iyileşme sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir..
 • Argan yağında bulunan E vitamini ve antioksidanların kombinasyonu genellikle yaraları iyileştirmek ve hasarlı, çatlamış ve hatta yanmış cildi tedavi etmek için faydalıdır..
 • İyileşme sürecini hızlandırmak için ağrılı veya hasarlı cilde birkaç damla argan yağı uygulayın..

6. Cilt Enfeksiyonlarını ve Bazı Cilt Durumlarını İyileştirir:

 • Geleneksel olarak, argan yağı Faslılar tarafından belirli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bunun nedeni, argan yağının hem antibakteriyel hem de mantar önleyici özelliklere sahip olmasıdır..
 • Araştırmalar, argan yağının, kaşıntılı, kırmızı ciltli bir durum olan Atopik dermatit adı verilen bir cilt durumunu tedavi edebileceğini buldu. Argan yağının E Vitamini ve anti-inflamatuar özellikleri bu durumu yatıştırmaya yardımcı olur..
 • Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için etkilenen bölgeye düzenli olarak birkaç damla argan yağı uygulayın..

7. Çatlakların Çözümü:

 • Argan yağı, hamilelik sırasında ve hatta çatlakları olan herkes için çatlakları önlemek için en iyi ürünlerden biri olarak kabul edilir..
 • Argan yağındaki E Vitamini cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur, böylece çatlakların oluşma olasılığını önler..
 • Bu yağı günde iki kez doğrudan çatlakların olduğu bölgeye uygulayın ve istenen sonuçları görün. (2)

8. Yağlı Cilt:

 • Yağlı cilt, çoğu insanın karşılaştığı ana sorunlardan biridir. Çeşitli kremler, ilaçlar kullanıyorlar ama boşuna gittiler..
 • Yüz için argan yağı kullanmak ciltteki yağlılığı azaltmaya yardımcı olabilir. Argan yağı sebum üretimini düzenler, böylece cildiniz nemlenir ve sebumu aşırı üretmez..
 • Argan yağı serumu veya kremi, iyi sonuçlar elde etmek için günde iki kez doğrudan cilde uygulanabilir..

9. Kuru Cilt Koşulları:

 • Egzama, cildi kaşıntılı, çiğ ve pul pul bırakabilen kuru bir cilt durumudur. Bu tür cilt rahatsızlıkları için argan yağı kullanmak faydalıdır..
 • Argan yağında bulunan yağ asitleri ve E Vitamini, hasarlı cildi onarır ve kuruluğu ve tahrişi daha da önleyecek temel besinleri sağlar..
 • Argan yağını etkilenen cilde uygulamak ve nazikçe masaj yapmak biraz rahatlama sağlayabilir ve kuruluk ve tahrişi iyileştirir..

10. Kırık Ayaklar:

 • Argan yağı yumuşatıcı özelliğinden dolayı çatlamış topukların tedavisi için idealdir..
 • Hafif argan yağı cilde kolayca nüfuz eder ve yağda bulunan antioksidanlar hasarlı dokuları onarır. Bu yağ aynı zamanda cildi nemlendirir ve yumuşatır, ayakları esnek ve yumuşak bırakır..
 • Yatmadan önce bu yağdan birkaç damla ayaklarınıza masaj yapmayı deneyin..

En İyi Argan Yağı Nasıl Seçilir?

Son zamanlarda, argan yağının güzellik amaçlı kullanımı dünya genelinde büyük ölçüde artmıştır. Bu argan yağı, saf argan yağı ve arganla aşılanmış cilt ürünleri olmak üzere iki şekilde gelir. Saf argan yağını tercih edecekseniz bu saf yağın ömrünün sadece üç ila dört ay olduğunu unutmayın. Argan ağaçları esas olarak Fas’ta bulunur ve bu yağın çıkarılması sürecinin tamamı zahmetli bir iştir ve bu nedenle bu yağ ucuza gelmez. Bu arada, bu argan ağacının toprak erozyonunu önlediği ve Fas’taki su kaynaklarını koruduğu düşünülüyor. Bu ağaç aşırı kullanım tehdidi altındadır. Bu nedenle, uygun fiyatlarla kolayca temin edilebilir hale getirmek için, tağşişli ürünler satılmaktadır. Bu ürünü, adil ticaret uygulamalarına sahip güvenilir bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun..

Argan Yağının Yan Etkileri:

Argan yağı kullanımı çoğu insanda genellikle güvenli kabul edilir. Ancak bazı kişiler topikal olarak uygulandığında kontakt dermatit olarak bilinen alerji şeklinde bazı yan etkiler yaşayabilir. Bu, uygulama yerinde kaşıntı, kızarıklık ve kızarıklık gelişimi ile karakterizedir. Argan yağı, ağızdan alındığında mide bulantısı, ishal veya gaz gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. Argan yağında bulunan bir E Vitamini formu olan tokoferoller, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve varfarin gibi antikoagülanlarla etkileşime girebilir..

Son düşünceler:

Argan yağı, ister topikal olarak kullanılsın ister ağızdan alınsın, çoğu insan için güvenlidir. Bu yağda bulunan besinler ve vitaminler cilde inanılmaz faydalar sağlar. Bu yağın en iyi yanı, saf haliyle kullanılabilmesi ve tamamen güvenli olmasıdır. Aslında bu yağı en saf haliyle kullanmak cilde ve yüze maksimum faydayı sağlayabilir. Hassas bir cildiniz varsa, önceden alerji olup olmadığını test etmek daha iyidir. Son olarak, doğal bir güzellik ürünü arayışındaysanız, argan yağını deneyin ve sonuçları deneyimleyin..