Çay Ağacı Esansiyel Yağının Cilde Faydaları: Kullanım Alanları ve Önlemler!

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Hiç akne ve sivilceleri yok edebilecek sihirli bir değnek istediniz mi? Ya bir tane alabilirsin dersek? Evet! Çay ağacı yağı, cildiniz için onu kesinlikle büyülü yapan sayısız fayda sağlar! Sabunlar, losyonlar, temizleyiciler ve serumlar gibi birçok cilt bakım ürününde neden temel bir bileşen olarak kullanıldığına şaşmamalı..

Ama çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağı, yerli bir Avusturya ağacı olan Melaleuca Alternifolia’nın yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Neredeyse 100 yıldır yetiştirilmesine rağmen, içerik, harika anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri nedeniyle son zamanlarda popülerlik kazanıyor (1).

Bu yazıda, çay ağacı yağının cilt için faydaları, riskleri ve bu bileşene sahip ürünlerin bir listesi hakkında daha fazla şey keşfedeceğiz..

Çay Ağacı Yağının Yüz ve Cilt İçin 6 İnanılmaz Faydası:

Çay ağacı yağı, tek başına veya diğer cilt bakım maddeleriyle birlikte kullanılan güçlü bir bileşendir. Çay ağacı yağı sivilce tedavisinden mikrobiyal enfeksiyonlara kadar tüm cilt sorunlarınız için birçok çözüm sunar..

Şimdi çay ağacı yağının cilde ve yüze faydaları hakkında detaylı bilgilere göz atalım:

1. Akne ve Sivilceleri Tedavi Eder:

Çay ağacı yağı, sivilceleri ve yüz ve sırt sivilcelerini doğal olarak tedavi etmek için benzoil peroksitten sonraki en iyi tedavi olarak bilinir. Aslında, bir çalışma, çay ağacı yağı içeren tezgah üstü ürünlerin hafif ila orta şiddette sivilceleri ve yüzdeki lezyonları etkili bir şekilde azaltabildiğini gösteriyor (2). Bu etki, çay ağacı yağının güçlü anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklerine bağlanabilir. Ek olarak, çay ağacı yağı, akneye neden olan bakterilerle savaşabilen ve büyümelerini kısıtlayabilen terpen adı verilen bir bileşik içerir..

2. Yara İyileşme Sürecini Hızlandırır:

Çay ağacı yağı, Avustralya yerlileri tarafından ciltteki yaraları, kesikleri ve yanıkları tedavi etmek için kullanıldı. Modern bilim bile çay ağacı yağının gerçekten daha hızlı bir yara iyileştirici olduğu konusunda hemfikirdir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, geleneksel ilaçlarla birlikte topikal çay ağacı yağı alan 10 kişiden dokuzunun yara iyileşme süresini azalttığını gösteriyor (3). Bu uçucu yağın güçlü antibakteriyel özellikleri enfeksiyonlarla savaşabilir ve cilt izlerini hızla iyileştirebilir..

3. Lekeleri ve Koyu Noktaları Önler:

Çay ağacı sivilcelerin neden olduğu leke, iz ve koyu lekelerin oluşumunu dolaylı olarak engeller. Bir araştırma, çay ağacı yağının cildinizin gözeneklerini enfekte eden bakterilerle savaşabildiğini, anti-inflamatuar özellikleri ise aknenin neden olduğu yüzey seviyesindeki yara izlerinin görünümünü en aza indirdiğini gösteriyor.4). Ek olarak, bu yağda bulunan α-terpinen, α-terpinolene ve γ-terpinene gibi antioksidanlar, yüzde koyu lekelerin oluşmasını önlemek için serbest radikallerle savaşır..

4. Cilt etiketlerini kaldırabilir:

Cilt etiketleri, genellikle zararsız ancak utanç verici olan gevşek, ağrısız cilt büyümeleridir. Birçok kişi, güçlü anti-inflamatuar ve anti-fungal özellikleri nedeniyle cilt lekelerini gidermek için çay ağacı yağı kullanır. Aynı şeyi önerecek bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, bu oluşumlar üzerinde çay ağacı yağı kullanan hastalar, bunun onları kuruttuğunu ve sonunda düştüğünü iddia etti..

5. Egzama ve Sedef Hastalığını Tedavi Edebilir:

Çay ağacı yağı, egzama, sedef hastalığı vb. gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilere birçok fayda sağlar. Bu yağın anti-inflamatuar özellikleri, lezyonları azaltabilir ve ayrıca kaşıntıdan teselli sağlayabilir. Antiseptik ve antimikrobiyal özellikler cildinizi yumuşatabilir ve enfeksiyonların yayılma riskini azaltabilir. Ek olarak, 2011 yılında yapılan bir araştırma, çay ağacı yağının, kuru cilt nedeniyle iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltmada diğer topikal ilaçlardan daha etkili bir egzama önleyici ajan olduğunu doğrulamaktadır (5).

6. Fazla Sebum Üretimini Kontrol Eder:

Çay ağacı yağının ciltteki fazla yağı kontrol ettiğini kanıtlamak için yeterli kanıt olmamasına rağmen, bu cilt tipinde akne riskini azaltmada kesinlikle yardımcı olur. Anti-mikrobiyal özellikler, ciltte lezyonlara neden olan birçok bakteri türüyle savaşır..

2016 yılında yapılan bir araştırma, çay ağacı yağı içeren bir jel-krem güneş kreminin ciltteki fazla yağı kontrol etmede ve akne problemini en aza indirmede etkili olduğunu gösteriyor (6). Çay ağacı yağının aynı özellikleri, yüzdeki siyah nokta ve beyaz noktaların azaltılmasında rol oynayabilir..

Çay Ağacı Yağı Kullanırken Alınacak Önlemler

Çay ağacı, oldukça konsantre bir uçucu yağdır ve son derece güçlüdür. Seyreltilmemiş çay ağacı yağını asla doğrudan cilt üzerinde kullanmamalısınız, çünkü ciddi yanıklara neden olabilir. Çay ağacı yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce her zaman 1:12 oranında (çay ağacı yağı: damlalar halinde taşıyıcı yağ) hindistancevizi, badem vb. gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın..
  • Çay ağacı yağını cildinizin küçük bir bölgesine uyguladıktan sonra kızarıklık, tahriş, kaşıntı, hassasiyet vb. belirtilere dikkat edin. Bunlardan herhangi birini geliştirirseniz, kullanmayı hemen bırakın ve suyla iyice durulayın..
  • Çay ağacı yağını yutmaktan veya gözler, burun, ağız, kırık cilt, kesikler, yaralar vb. gibi hassas bölgelere uygulamaktan kaçının. Çay ağacı yağını yara iyileşmesi için kullanmadan önce bir doktor veya sertifikalı bir aromaterapist ile kontrol etmek daha iyidir..
  • Çay ağacı yağını küçük çocuklara, hamile kadınlara, astım gibi önceden mevcut hastalıkları olanlara veya cilt ilaçları kullananlara doktora sormadan kullanmayın..

Son düşünceler:

Bunlar, çay ağacı yağının bilmeye değer en iyi faydalarından bazılarıdır. Ayrıca önemli bir bileşen olarak çay ağacı yağı kullanan markalı cilt bakım ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Benzer faydalar sağlasalar da, uçucu yağlar her zaman üstündür.!

SSS

1. Çay ağacı yağı bazlı cilt bakım ürünleri için en iyi markalar nelerdir??

Hemen hemen tüm büyük cilt bakım markaları, akne ve cilt enfeksiyonlarının üstesinden gelmek için ana bileşen olarak çay ağacı yağı kullanır. Body Shop, Juicy Chemistry, Mama Earth, Natural Vibes vb. gibi güvenilir şirketler, losyonlarında ve serumlarında organik ve kaliteli çay ağacı esansiyel yağı kullanır..

2. Çay ağacı yağını gece boyunca cildimde bırakabilir miyim??

Çay ağacı yağını gece boyunca tedavi olarak kullanmadan önce bir yama testi yapmanızı öneririz. Seyreltilmiş çay ağacı yağını cildinizin küçük bir bölgesine sürün ve 6-8 saat bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon fark etmezseniz, planınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca, daha güvenli tarafta olmak için bir dermatoloğa danışmak daha iyidir..

3. Çay ağacı yağı nemlendiricilerle karışır mı??

Evet! Çay ağacı yağı, kolay uygulama için nemlendiriciler ve losyonlar ile karıştırılabilir. Yine, bileşenlerin birbiriyle çakışmadığından emin olmak için bir yama testi önerilir. Oranın doğru olduğunu öğrendikten sonra düzenli olarak kullanabilirsiniz..