Pirinç Suyunun Faydaları

Çin ve Kore gibi ülkelere seyahat ettiyseniz, oradaki kadınların benzersiz cilt dokularını fark etmişsinizdir. Narin, neredeyse “cam” gibi kabuklarının arkasında eski bir sır yatıyor – Pirinç Suyu! Doğru! Pirinç suyunun cilt için etkileyici faydaları, en tanınmış kozmetik markalarına bile paralarının karşılığını vereceğinden emin olabilirsiniz.!

İster gözeneklerinizi küçültmek, ister sivilceleri azaltmak olsun, pirinç suyu tüm cilt sorunlarınız için mükemmel bir güzellik çözümü olabilir. En iyi yanı, evde hazırlaması çok ucuz ve kolaydır. Günlük rutininize pirinç suyu ekleyerek bir Kore rotasına gitme zamanı. Hazır mısın?

Pirinç Suyu Cilt İçin İyi mi??

Korelilerin pirinç suyunun cilt için gücüne güvenmelerinin birçok nedeni var. Pirinç, besin açısından zengin bir tahıldır ve önemli vitamin ve mineral kaynağıdır. Pirinci suda demleyerek, bu temel elementler, Pirinç suyu adı verilen uçuk beyaz bir sıvı şeklinde ekstrakte edilir. Araştırmalar, pirinç suyunun doğrudan cilt işlerine uygulanmasının, yaşlanma karşıtı ve antioksidan özellikleri nedeniyle yaşlanma belirtilerini, lekeleri ve eşit olmayan cilt tonunu azaltabileceğini göstermektedir. (1) Antimikrobiyal ajanları ile akne gibi cilt enfeksiyonlarını azaltmada bile olumlu etkiler göstermiştir. (2)

Şaşırtıcı? değil mi? Eh, burada bitmiyor! Cilt ve yüz için faydalarının her biri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Pirinç Suyunun Cilt İçin Önemli Faydaları:

Pirinç suyunun cilt için etkinliği üzerine birçok çalışma yapıldı ve sonuçlar inanılmayacak kadar iyi. Bunları anlamanıza yardımcı olmak için, cilt üzerinde pirinç suyu uygulamasının birkaç önemli avantajını araştırmaya dayalı gerçeklerle destekleyerek bir araya getirdik:

1. Yaşlanma için Pirinç Suyu:

Uzun süre güneşe maruz kalmanın UV radyasyonu nedeniyle cildinize zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bu duruma foto yaşlanma denir ve pirinç şarabının (fermente pirinç suyu) topikal uygulamasıyla önlenebilir. (3) İnce bir pirinç suyu tabakası cildinizi zararlı ışınlardan koruyabilir ve kırışıklıkları, kuruluğu ve düzensiz cilt tonunu azaltabilir. Fermente pirinç suyunda bulunan Pitera adlı bir madde, daha genç, daha sıkı görünen bir cilt ortaya çıkarmak için kolajen oluşumunu ve hücre yenilenmesini hızlandırabilir.!

2. Cilt Aydınlatması İçin Pirinç Suyu:

Pirinç suyunun cilt aydınlatma özelliklerinin arkasında bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, birçok deney, bu sıvının düzenli olarak uygulanmasından sonra yüzün gözle görülür şekilde temiz olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, antioksidan olarak çalışan fenolik bileşiklerin varlığından kaynaklanabileceğini düşünüyorlar. Hücresel hasara neden olan ve yeni hücre büyümesini teşvik eden serbest radikallerle savaşarak gözle görülür şekilde daha adil ve parlak bir cilt ortaya çıkarırlar. (4)

3. Akne Rosacea için Pirinç Suyu:

Bazı araştırmalara göre, haşlanmış pirinç suyu ve ıslatılmış pirinç suyu, daha yüksek oranda Çinko ve Selenyum içerir. (5) Bu mineraller, akne ve sivilcelere yol açan enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşabilen güçlü anti-mikrobiyal maddelerdir. Bununla birlikte, bu sıvıda bulunan nişasta, mikropların neden olduğu deri altı iltihabını azaltmak için cilt üzerinde iltihap önleyici etkilere sahiptir..

4. Pigmentasyon, Karanlık Noktalar için Pirinç Suyu:

Pigmentasyon, belirli bir alanda aşırı melanin birikintilerinin bir sonucudur. Genellikle güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma nedeniyle yüzde görülür. Yaş ve ilaç tedavisi gibi diğer faktörler de bu soruna katkıda bulunabilir. Pirinç suyu, anti-melanojenik özellikler gösteren belirli amino asitleri içerdiğinden, pigmentli cilt ve koyu lekeler için mükemmel bir çare olabilir. (6)

5. Açık Gözenekler İçin Pirinç Suyu:

En can sıkıcı cilt problemlerinden biri genişlemiş gözeneklere sahip olmaktır. Neyse ki, fermente pirinç suyu da bu sorunla başa çıkabilir! Cildinize bu sıvıdan bir tabaka uygulamak gözenekleri küçültebilir ve düzgün görünen bir yüzey oluşturabilir. B1 ve E gibi vitaminlerin varlığı nedeniyle yüz cildinizi bile sıkılaştırabilir. Zamanla yüzünüzde pürüzsüz, porselen bir bitiş fark edebilirsiniz..

6. Yağlı Ciltler İçin Pirinç Suyu:

Yağlı cilt, aşırı sebum üretimi nedeniyle oluşur. Size sadece yağlı bir görünüm vermekle kalmaz, aynı zamanda kirleri ve mikropları da çeker. Bu sorunla mücadele etmenin bir yolu pirinç suyunun yardımıdır. Doğal bir temizleyici olan pirinç suyu, cilt yüzeyindeki istenmeyen yağları ve kiri nazikçe temizleyebilir ve cildi matlaştırabilir..

7. Kuru Ciltler İçin Pirinç Suyu:

Pirinç suyunun yardımıyla kuru cilt sorunlarınızı tedavi edin. Cildinizde kullanmak su seviyelerini yenileyebilir ve anında nemlendirebilir. Ayrıca, SLS ürünleri kullanmak cilt üzerinde çatlak, kuruluk ve pullanma gibi zararlı bir etkiye sahip olabilir. Bu gibi durumlarda, içinde birkaç damla yağ bulunan bir pirinç suyu banyosu yapmak cilde koruyucu bir bariyer görevi görebilir ve su kaybını en aza indirebilir. (7)

8. Hassas Ciltler İçin Pirinç Suyu:

Pirinç suyunu kullanmanın en güzel yanı hassas cilt tiplerine uygun olmasıdır! Bu ajanın anti-inflamatuar özellikleri, döküntü, dermatit ve diğer kaşıntılı problemlerle cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. (8) Fermente pirinç suyunda banyo yaparak yüz veya tüm vücutta kullanabilirsiniz..

Farklı Pirinç Suyu Çeşitleri ve Hazırlama Yöntemleri:

Pirinç suyunu üç şekilde hazırlayabilirsiniz – Islatma, Kaynatma ve Fermantasyon. Besin seviyeleri ve uygulama amacı açısından her yöntem farklı kalitede bir sıvı üretir. Tarifleri ayrıntılı olarak öğrenelim:

– Islatılmış Pirinç Suyu – Haşlanmış Pirinç Suyu – Fermente Pirinç Suyu –

1. Islatılmış Pirinç Suyu:

Islatma, pirinç suyu hazırlamanın en basit yöntemidir. Yapmanız gereken tek şey çiğ pirinci sade suda ıslatmak ve demlenmesine izin vermek. Kahverengi pirinç suyunun en etkili olduğu düşünülen Kahverengi, beyaz, Yasemin vb. gibi farklı pirinç çeşitlerini kullanabilirsiniz. İşte tarif:

İçindekiler:

 • Çiğ Pirinç – ½ Bardak.
 • Su (3 su bardağı.
 • Temiz Kase – 1.

Hazırlık metodu:

 • İstenmeyen parçacıkları çıkarmak için çiğ pirinci iyice yıkayın.
 • Temiz bir kase alın ve pirinç tanelerini gerekli miktarda suya batırın..
 • 30 dakika bekletin.
 • Kullanım için sıvıyı süzün.

2. Haşlanmış Pirinç Suyu:

Pirinç suyunu hazırlamanın bir başka yöntemi de pirinç tanelerini suda kaynatmaktır. Islatılmış pirinç suyunun aksine, bu tarif kullanılarak çıkarılan sıvı daha yoğun bir kıvama ve bulutlu beyaz renge sahiptir. Pişirme, iltihaplı cilt problemleri için çok faydalı olan nişastanın pirinçten salınmasına yardımcı olur. Tarif aşağıdadır.

İçindekiler:

 • Çiğ Pirinç – ½ Bardak.
 • Su – 1 Bardak.

Hazırlık metodu:

 • Pirinci suyla durulayın ve temiz bir kaba aktarın..
 • Şimdi su miktarını iki katına ekleyin.
 • Sıvı beyaz renge dönene kadar pişirin.
 • Pişmiş pirinç suyunu daha sonra kullanmak üzere ayırın..

3. Fermente Pirinç Suyu:

Birçok uzman, fermente pirinç suyunun cildiniz için en yüksek düzeyde fayda sağladığına inanmaktadır. Hücre hasarları ve diğer sorunlarla savaşmak için daha fazla miktarda antioksidan ve antienflamatuar ajan içerir. Aynı zamanda eski Çinliler tarafından da geleneksel olarak onaylanmış bir yöntemdir. İşte bunu evde nasıl yapacağınız:

İçindekiler:

 • Çiğ Pirinç – ½ Bardak.
 • Su (3 su bardağı.
 • Temiz Kase – 1.

Hazırlık metodu:

 • Temiz bir kapta pirinç ve su ekleyin..
 • Tahılları 30 dakika bekletin.
 • Suyu bir kapta süzün.
 • Fermantasyon için 2 gün kapalı bir alanda saklayınız..
 • Kullanım için fermente suyu süzün.

Kendin Yap Pirinç Suyu Cilt Bakım Çözümleri:

Pek çok markalı kozmetik ve cilt bakım ürününde pirinç suyunun popülerliğini fark etmiş olmalısınız. Bu ürünlerdeki ana bileşen pirinç suyu olsa da, cildinize zarar verebilecek kimyasallar ve katkı maddelerinin de bol miktarda karışımı vardır. Ayrıca, fiyatları çok yüksek ve çoğumuz için ulaşılamaz. İyi haber şu ki, bu adımları kullanarak kendi pirinç suyu ürünlerinizi evde hazırlayabilirsiniz..

– Pirinç Suyu Toneri – Pirinç Suyu Serumu – Pirinç Suyu Yüz Yıkama – Pirinç Suyu Yüz Maskesi –

1. Pirinç Suyu Toneri:

Pirinç suyu toneri, cilt bakım rutininize dahil etmek için harika bir üründür. Size temiz ve berrak bir cilt vermek için cildin doğal pH seviyelerini dengeler. Yüzünüzü temizledikten sonra kullanmak gözenekleri küçültebilir ve cildin yüzeyini pürüzsüzleştirebilir. Hepsi bu değil! Cildinizi güneşten ve çevresel hasarlardan korumak için koruyucu bir tabaka görevi görebilir. İşte evde nasıl yapabileceğiniz:

İçindekiler:

 • Pirinç – ½ Bardak.
 • Su (3 su bardağı.
 • Sprey şişesi.

Talimatlar:

 • Yıkanmış pirinci suda bekleterek pirinç suyunu hazırlayın.
 • 30 dakika sonra sıvıyı süzün..
 • Bir sprey şişesine aktarın.
 • Bir iki saat buzdolabında bekletin.
 • Kullanmak için suyu temiz ve kuru bir yüze püskürtmeniz yeterlidir..
 • Havada kurumaya bırakın ve en iyi sonuç için günde iki kez kullanın..

2. Fermente Pirinç Serumu:

Bu besleyici öz, fermente pirinç suyu ve uçucu yağların bir karışımı ile yapılır. Düzenli olarak kullanmak cildinizi nemlendirebilir ve doğal bir ışıltı verebilir. Hücrelerin derin restorasyonu ve onarımı için nemlendirici, nemlendirici losyon veya gece kremi olarak kullanılabilir. Hemen hazırlamak için adımlara bakalım:

İçindekiler:

 • Fermente Pirinç Suyu – 1 Bardak.
 • Sprey şişesi.
 • Birkaç damla Esansiyel Yağlar – Sardunya/Gül vb.,

Talimatlar:

 • İlk olarak, yukarıda belirtilen tarifi kullanarak fermente su hazırlayın..
 • Bir sprey şişesine aktarın ve birkaç damla uçucu yağ ekleyin.
 • İyice çalkalayın ve çözeltiyi soğutun.
 • Cildinizi temizledikten sonra toner veya nemlendirici sprey gibi kullanın..
 • Fazla çözeltiyi pamuklu bir bezle silin.

Not: Her kullanımdan önce, daha iyi sonuçlar için yağları yeniden dağıtmak için şişeyi sallayın. Ayrıca, uçucu yağların cilt durumunuza uygun olduğundan emin olun..

3. Pirinç Suyu Yüz Yıkama:

Sabunları ve diğer eczane temizleyicilerini cildiniz için çok sert buluyorsanız, bu pirinç suyu yüz yıkamasını deneyin. Hassas cilt tiplerinin de kullanabileceği hafif bir temizleyicidir. Cildinizdeki gözenekleri kirden arındırmanın yanı sıra kuruluğu, çatlakları ve hasarı da azaltır. Tarifi öğrenmek için okumaya devam edin:

İçindekiler:

 • Çiğ Pirinç – ½ Bardak.
 • Su – 2 Bardak.
 • Cam Kavanoz – 1.

Talimatlar:

 • Islatma, kaynatma veya fermantasyon yöntemlerini izleyerek pirinç suyunu çıkarın.
 • Şimdi sıvıyı bir cam kapta saklayın.

Yüzünüzü Yıkamak İçin:

 • Bir pamuk topu kullanın ve pirinç suyuna batırın.
 • Makyaj, yağ ve kir kalıntılarını gidermek için yüzünüzü dairesel hareketlerle temizleyin..
 • Ayrıca yüzünüze su çarpabilir ve 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz. Gerekirse tekrarlayın.

Vücut Yıkama için:

 • Bir kova suya 1 su bardağı fermente pirinç suyu ekleyin..
 • Nemlendirme ve rahatlama için birkaç damla esansiyel banyo yağı ekleyin..
 • Vücudunuzu su küvetine daldırın veya vücudunuza dökün ve normal şekilde banyo yapın..

4. Fermente Pirinç Suyu Yüz Maskesi:

Bu yüz maskesi yaşlanma belirtilerini tersine çevirebilir ve size genç bir görünüm kazandırabilir. Kırışıklıkları, ince çizgileri veya lekeleri ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltmak için derinlemesine nemlendirme sağlar. Bununla birlikte maske, rahatlamanıza ve evde spa benzeri bir deneyim yaşamanıza da yardımcı olur. Sadece iki malzeme ile daha önce hiç görülmemiş bir cildi keşfetme yolundasınız.!

İçindekiler:

 • Fermente Pirinç Suyu.
 • Kalın Doku Kağıdı veya Düz Levha Maskesi.

Talimatlar:

 • Mendil veya kuru kağıt maskeyi fermente pirinç suyuna batırın..
 • Malzemenin çözeltiyi tamamen emmesine izin verin.
 • Şimdi, temiz, kuru bir yüze eşit olarak yerleştirin..
 • 20 dakika bekletin.
 • Yavaşça yüzünüzden çıkarın ve doğal olarak kurumasını bekleyin..

Pirinç Suyunun Cilt Üzerinde Yan Etkileri Var mı??

Pirinç suyu, muhtemelen büyük ölçüde yan etkileri olmayan nadir bileşenlerden biridir. Tüm cilt tiplerine ve koşullarına uygundur. Olgunlaşmış pirinç suyu veya pirinç şarabı bile cilde zarar vermez ve bol miktarda fayda sağlar. Bununla birlikte, sertleşip etkisiz hale gelebileceğinden, 5 günden fazla saklanan pirinç suyunun kullanılması tavsiye edilmez..

Bu makalenin, cilt için pirinç suyunun önemi konusunda bir fikir açacağını umuyoruz. Uluslararası markalar bile bu bileşene bayılırken, piyasada hazır pirinç suyu ürünleri kıtlığı yok. Daha uzun ömürlü olmalarına ve size zaman ve emekten tasarruf etmelerine rağmen, onlarla ilişkili ağır fiyat etiketi, ev yapımı şeylerin daha iyi olup olmadığını merak etmemize neden oluyor! Niye ya? Günlük malzemeleri kullanarak onları taze hale getirebilir ve evde K-güzelliği benzeri sonuçların tadını çıkarabilirsiniz.!

Ayrıca Okuyabilirsiniz:

 • Güneş Bronzluğunu Gidermek İçin En İyi 20 Evde Çözüm!
 • Yağlı Ciltler İçin En İyi 9 Ev Yapımı Güzellik İpuçları
 • Sağlıklı, Parlayan Bir Cildi Anında Elde Etmek için 15 Etkili Ev Çözümü!