Bilinçli bir alışverişçiyseniz, makyaj ve cilt bakım ürünlerinizin çoğunda E Vitamini fark etmiş olmalısınız! Peki, bu bileşenle ilgili yaygara nedir? E vitamini, güçlü antioksidan özellikler sergileyen yağda çözünen bir vitamindir. E Vitamini cildinizi nemlendirmekten UV ışınlarından korumaya ve hatta cildinizi aydınlatmaya kadar gerçek bir güzellik iksiridir..E Vitamini Yağının Cilt İçin Faydaları

E vitamini, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi birçok bitki bazlı gıdadan elde edilir. Saf E Vitamini kehribar rengindedir ve ticari olarak şişe ve kapsül formlarında satılmaktadır. Farklı E Vitamini türleri arasında alfa-tokoferol, kozmetik ve diyet amaçları için güvenli ve uygun kabul edilir..

Bu makale, bilimsel çalışmalardan elde edilen kanıtlarla desteklenen cilt için E Vitamininin birçok faydasını inceleyecektir..

E Vitamini Yağının Yüz İçin En İyi 6 Faydası:

E Vitamini yağının cilde ve yüze uygulanmasının en iyi güzellik faydaları aşağıda listelenmiştir:

1. Kuruluk ve Kaşıntıyı Azaltır:

E vitamini, cilt tarafından kolayca emilen ve ekstra beslenme sağlayan kalın bir yağdır. Kuru cilt üzerine E vitamininin topikal uygulaması cildin daha derin katmanlarındaki lipid kaybını giderebilir ve esneklik katabilir. Bir çalışma, E vitamininin ağızdan tüketilmesinin bile Atopik Dermatit gibi cilt rahatsızlıkları olan hastalarda kaşıntı, kızarıklık ve cilt kalınlaşmasını azaltarak faydalı olabileceğini göstermektedir.1). Uzmanlar, E Vitamininin bu sorunlarla başa çıkmak için steroidlere ve diğer tedavilere daha güvenli bir alternatif olabileceği görüşünde..

2. Daha Hızlı Yara İyileşmesini Teşvik Eder:

E Vitamini, yaraların daha hızlı iyileşmesi ve ciltteki izlerin önlenmesi için mucizevi bir bileşen olarak selamlanır. Bir çalışma, E Vitamininin hücre zarlarını aşırı serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresten koruyan yüksek antioksidan aktivite sergilediğini göstermektedir.2). E Vitamini içindeki alfa-tokoferolün yara iyileşmesi ve hasarlı dokuların kapanma hızını arttırdığı da bilinmektedir. Bu aynı zamanda enfeksiyon ve ciltte yara izi riskinin azalmasına da yol açabilir..

3. Cilt Kanserlerini Önleyebilir:

ABD Ohio Eyalet Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı tarafından yürütülen 2013 tarihli bir araştırmaya göre, E Vitamini uzun süre güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt kanseri riskini azaltabilir (3). Bu araştırma, ciltlerinde UV-B’nin neden olduğu kanserli tümörleri olan laboratuvar fareleri üzerinde, onlara 15 hafta boyunca topikal E Vitamini uygulaması verilerek gerçekleştirildi. Sonuçlar, Vitamin E’nin antioksidan aktivitesi nedeniyle tümör büyümesinde %50’lik bir azalma olduğunu gösterdi..

4. Yaşlanma Belirtilerini Azaltabilir:

Çalışmalar E Vitamini ve cilt yaşlanması arasındaki ilişkiyle sınırlı olsa da, bu bileşenin topikal uygulamasının cilt kuruluğunu tedavi ederek kırışıklıkları yavaşlattığına inanılmaktadır. Bir çalışma ayrıca E vitamininin ağızdan tüketilmesinin cilt katmanlarındaki lipitlerin elastikiyet kaybını ve bozulmasını önleyebileceğini göstermektedir.4). Birçok eczane yaşlanma karşıtı cilt ürünü, ince çizgiler ve cilt kıvrımları ile başa çıkmak için sıkılaştırıcı bir bileşen olarak E Vitamini de kullanır..

5. Cildinizi Güneş Işınlarından Koruyabilir:

E vitamini, cildinizi zararlı UV ışınlarından koruyabilen doğal bir güneş kremi olarak kabul edilir. 2012 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, E Vitamininin topikal uygulamasının cilt üzerinde fotokoruyucu etkileri olduğu bulunmuştur.5). Ek olarak, bu ajanın anti-inflamatuar özellikleri, UV hasarından kaynaklanan cilt iltihabını en aza indirebilir..

6. Cildinizin Parlamasını Sağlar:

E Vitamini cildinizi yumuşatan ve kuruluğa karşı koruyan mükemmel bir nemlendiricidir. Bu yağ ile yüzünüze ve boynunuza yapacağınız iyi bir masaj, cildinizdeki kan dolaşımını iyileştirebilir ve ona sağlıklı bir parlaklık verebilir..

E Vitamini Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır??

Kremler, serumlar, nemlendiriciler, losyonlar vb. gibi E Vitamini ile zenginleştirilmiş ürünler kullanabilir veya saf E Vitamini yağı kullanabilirsiniz. İkincisini kullanıyorsanız hatırlamanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Saf E vitamini yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Daha geniş bir alana uygulamadan en az 24 saat önce her zaman cilt üzerinde bir yama testi yapın..
 • Etkisini azaltmak için saf E vitamini yağını hindistancevizi, zeytin vb. gibi nötr bir taşıyıcı yağ ile karıştırmak her zaman güvenlidir..
 • Parmaklarınıza 2-3 damla E vitamini yağı alın ve temiz ve kuru cilde uygulayın..
 • Dairesel hareketlerle bölgeye nazikçe masaj yapın
 • Gece boyunca bırakabilir veya 15-20 dakika sonra yıkayabilirsiniz..

Ek olarak, E Vitamini yağını aşağıdaki şekillerde de kullanabilirsiniz:

 • Nemlendiricinize birkaç damla ekleyin, iyice karıştırın ve cildinize uygulayın..
 • Nemlendirici bir ev yapımı maske yapmak için E Vitamini yağını bal, süt vb. gibi doğal malzemelerle birleştirin.
 • Akne rosacea ve sivilce için leke tedavisi olarak Çay ağacı yağına E Vitamini ekleyebilirsiniz..

NOT: E vitamini yağı çok yapışkandır, bu nedenle yastık ve çarşafların lekelenmesini önlemek için yatağa çarpmadan önce 20-30 dakika beklemek daha iyidir.!

E Vitamini Yağının Yan Etkileri:

E vitamini hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Ayrıca, bazı insanlar ağızdan E Vitamini hapları aldıktan sonra olumsuz etkiler yaşayabilir. Aşağıda E vitamininin vücudunuz için dezavantajlarından bazıları listelenmiştir:

 • Döküntüler ve kızarıklık (topikal kullanım)
 • baş ağrısı
 • Bulanık görüş
 • Karın krampları
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Zayıflık ve Yorgunluk
 • İdrarda artan kreatin
 • Erkekte cinsel işlev bozukluğu (Gonadal işlev bozukluğu)

E Vitamini Kapsüllerinin Ağızdan Alınmasının Faydaları:

Vücuttaki E vitamini eksikliği, kuru cilt, artan kırışıklıklar, donukluk, egzama, sedef hastalığı vb. gibi cilt problemleriyle bağlantılıdır. Eksiklik düzeyine bağlı olarak doktorlar birkaç günlüğüne E Vitamini takviyesi reçete edebilirler..

Oral E Vitamini takviyesi almanın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Daha pürüzsüz, parlak bir cilt
 • Geliştirilmiş enerji seviyeleri
 • Kalp hastalıkları riskinin azalması
 • Cilt kanseri riskinin azalması
 • Daha iyi göz sağlığı

Bununla birlikte, E vitamininin ağızdan alınması herkes için uygun değildir ve doz sınırlarının aşılması durumunda tehlikeli olabilir..

Yani millet! Bu makaleyi okuduktan sonra, E Vitamininin cilt bakım ürünlerindeki rolüyle ilgili şüphelerinizin ortadan kalktığından eminiz. Bu yağın sunduğu pek çok güzellik faydası ile bu bileşeni görmezden gelmek zor. Bunu hiç cildinizde kullanmayı denediniz mi? Cevabınız evet ise gizli bir tarifiniz var mı??

SSS

1. Günlük önerilen E Vitamini dozu nedir??

E Vitamini takviyesi kullanıyorsanız, yetişkinler için günlük güvenli doz 15 mg’dır. Doğal yiyeceklerden alıyorsanız, biraz daha yükseğe çıkabilirsiniz *. Oral E Vitamini hapları veya kapsülleri kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir..

*genel ve standart bir limit değildir. Lütfen yaşınıza ve sağlık durumunuza göre güvenli ödenek konusunda doktorunuza danışın..

2. Hangi gıdalar E Vitamini açısından zengindir??

Pek çok doğal gıda E Vitamini bakımından zengindir. Bunlardan bazıları buğday tohumu yağı, badem, yer fıstığı, kabak, ayçiçeği çekirdeği, kırmızı dolmalık biber, mango, avokado, pancar yeşillikleri, karalahana, ıspanak, soya fasulyesi yağı vb. (6).

3. Makyajımın altına E Vitamini koyabilir miyim??

E vitamini, yüzünüzü hızla yağlı bir tavaya dönüştürebilen kalın bir yağdır. Bu nedenle, bu yağı doğrudan makyajınızın altına uygulamanız önerilmez. Bunun yerine, hazırlayıcı kreminize bir veya iki damla damlatarak cildi yağlılık vermeden nemlendirebilirsiniz..