Hepimiz hint yağının müshil olarak yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Birçoğumuz hint yağının günümüzde cilt ve yüz için kozmetikte kullanıldığının farkında değiliz. Bu yağın cilde faydalarını bilmeden önce bu yağın ne olduğunu anlayacağız. Hint yağı, Ricinus communis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Bu bitki, Güney Amerika, Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tropikal bir ülke olan Hindistan, hint yağı / tohumlarının en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından biridir. Bu, sarı renkli yarı saydam bir sıvıdır ve boyamadan temizlik ürünlerine kadar çok çeşitli ev eşyalarında temel bir bileşendir. Bu yağın antimikrobiyal, antienflamatuar, nemlendirici özelliklere sahip olduğu ve onu doğru kozmetik ürünlerden biri yaptığı söylenir..

Cildiniz için Hint Yağı

Hint Yağının Yüz ve Cilt İçin Faydaları:

Hint yağı doğal olarak E Vitamini ve esansiyel yağ asitleri ile doludur, bu da bu yağı cilt için diğer yağlardan daha besleyici yapar. Bazı faydaları aşağıda listelenmiştir

 • Antienflamatuvar:

Hint yağı, esansiyel bir yağ asidi olan Risinoleik asit ile yüklendiğinden hem içten hem de dıştan iltihaplanmaların tedavisinde önemli bir rol oynar. Çalışmalar, risinoleik asidin ağrı ve şişlikleri azaltma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. (1) Araştırmacılar, cilde topikal olarak uygulandığında hint yağının sedef hastalığı ve romatoid artrit tedavisinde önemli sonuçlar gösterdiğini söylüyor..

 • Yaşlanma Karşıtı ve Kırışıklıkları Önler:

Hint yağı, cildinizdeki serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir. Serbest radikaller, cilt yaşlanmasının ana suçlularıdır. Bu serbest radikaller ayrıca ciltteki kolajen seviyesinin yok edilmesinden sorumludur. Yüzdeki kolajenin azalmasıyla birlikte kırışıklıklar ve çizgiler oluşmaya başlar. Hint yağı düzenli olarak uygulayarak yüzdeki yaşlanmayı ve kırışıklıkları önler..

 • Akne Tedavisi:

Yağ bezlerinden salgılanan aşırı sebum, cilt gözeneklerinizi tıkayarak akneye neden olur. Siyah noktalar ve irin dolu sivilceler, birçok genç ve gencin karşılaştığı ve özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyen diğer sorunlardır. Hint yağı sivilce tedavisinde harikalar yaratabilir. Hint yağının antimikrobiyal özellikleri, yüzünüze uygulandığında, cildinize birkaç damla hint yağı uygulayarak ve 15 dakika boyunca bu şekilde tutarak aşırı bakteri üremesine karşı savaşmaya yardımcı olur. Bu işlem gözeneklerinizi açar ve istenmeyen tüm kirleri emer, böylece sivilce oluşumunu daha da azaltır. (2)

 • Doğal Nemlendirici:

Hint yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışan risinoleik asit gibi tekli doymamış yağlardan oluşur. Hümektanlar, cildin dış tabakası boyunca nem ve su içeriğinin korunmasına yardımcı olur. Ucuz bir yağ olan hint yağı, doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Hint yağı kalındır ve bu nedenle zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi diğer cilt dostu yağlarla karıştırmak istediğiniz sonuçları verebilir..

 • Güneş yanıklarını yatıştırır:

Bu yağın anti-inflamatuar özellikleri güneş yanığı ile ilişkili ağrıyı hafifletebilir..

 • Yara İyileşmesini Destekler:

Hint yağının yara iyileşmesini desteklediğine inanılıyor. Bu yağı yaraya uygulamak, yara iyileşmesini destekleyen nemli bir ortam yaratır. Ayrıca hint yağının doku büyümesini uyardığı ve yaralarda daha fazla enfeksiyon riskini azalttığı söylenmektedir..

Cilt ve Yüz İçin Hint Yağı Nasıl Kullanılır:

Hint yağı çok kalın bir yağdır. Bu nedenle doğrudan cilt veya yüz üzerinde kullanılabilir veya kullanılamaz. Doktorlar, daha iyi kıvam ve cilde kolay emilim için hint yağının diğer bazı hafif yağlarla birlikte kullanılmasını önermektedir..

1. Hindistan Cevizi Yağı ile Hint Yağı:

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı ile Hint Yağı

Bunun kullanılabilecek en iyi kombinasyon olduğu söylenir. Hint yağı, temel özelliklerinden hiçbirini kaybetmeden hindistancevizi yağı ile kolayca karışır. Bu karışım yüze uygulandığında ciltte nemi tutma potansiyeline sahiptir ve koyu lekeleri azaltma özelliğine sahiptir..

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır:

 • 60-40 hint yağı ve hindistancevizi yağını bir kapta iyice karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze nazikçe masaj yapın ve gece boyunca bırakın..
 • İstenilen sonuçları elde etmek için bu işleme 10-15 gün devam edin..

2. Ballı Hint Yağı:

Cilt için Ballı Hint Yağı

Bal ve hint yağı, doğal nemlendiriciler olarak kabul edilir. Bu ikisinin kombinasyonu, sivilce izlerini tedavi etmenin yanı sıra cildinizi nemlendirmeye yardımcı olan harika bir yüz maskesi verecektir..

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır:

 • Eşit miktarda bal ve hint yağını bir kapta iyice karıştırın..
 • Elde edilen karışım o kadar kalın olacak ki yüz maskesi olarak kolayca kullanılabilir..
 • Bu karışımı yüzünüze ve cildinize (nemlendirmeye ihtiyaç duyduğunuz yerlere) yavaşça uygulayın ve 20-30 dakika bekletin..
 • Maskeyi soyun ve yüzünüzü ılık suyla durulayın ve kurulayın..
 • Cildinizdeki ve yüzünüzdeki değişiklikleri görmek için bu işleme 15 gün boyunca devam edin..

3. Hint Yağı ve Zeytinyağı:

Cilt için Hint Yağı ve Zeytinyağı

Bildiğimiz gibi hint yağının kıvamı çok koyu olduğundan bu yağın doğrudan cilde veya yüze uygulanması zararlıdır. Dokuyu azaltmak için bu yağ, kalınlığı azaltmak için taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu yağlardan biri de zeytinyağıdır. Hint yağı, zeytinyağı ile birlikte cilt için inanılmaz faydalar gösterecektir. Bu karışım siyah noktaların, pigmentasyonun ve en önemlisi sivilce izlerinin tedavisine yardımcı olacaktır..

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır:

 • 1 yemek kaşığı hint yağı ile 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta iyice karıştırın..
 • Bu yağı yüzünüze veya cildinize nazikçe masaj yapın ve 20-30 dakika bekletin veya gece boyunca bırakabilirsiniz..
 • Yüzünüzü 30 dakika sonra temizlemeyi düşünüyorsanız, yağın beslenmek üzere cilde emilmesi için buhar kullanmayı düşünün..
 • Sonuçları bir hafta içinde gözlemleyebilirsiniz..

4. Hint Yağı ve Tereyağı:

Cilt için Hint Yağı ve Tereyağı

Bu, eski günlerde uygulanan harika bir kombinasyon. Bu kombinasyon yüz paketleri olarak kullanılır. Bazı cilt tipleri için hint yağı uygulaması ciltte yanıklara ve kızarıklığa neden olabilir. Tereyağı, hint yağı ile karıştırıldığında cilt yanıklarını ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu karışımı çok hassas cilde sahip kişiler kullanabilir..

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır:

 • Eşit oranlarda tereyağı ve hint yağı alın ve tutarlı bir macun elde etmek için iyice karıştırın..
 • Bu macunu cilde veya yüze uygulayın ve 20-30 dakika bekletin..
 • Cildin tahriş olmasını önlemek için maskeyi nazikçe soyun. Şimdi yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın..
 • Kızarıklık veya cilt yanıkları gibi herhangi bir yan etki yaşamıyorsanız, istenen sonuçları görmek için bu maskeyi bir hafta boyunca kullanmaya devam edin..

5. Hint Yağı ve Badem Yağı:

Cilt için Hint Yağı ve Badem Yağı

Taşıyıcı yağlar, kalınlığı azaltmak ve ayrıca herhangi bir cilt tahrişini önlemek için genellikle hint yağı ile karıştırılır. Böyle bir taşıyıcı yağ badem yağıdır. Badem yağı, atalarımızın gardıroplarındaki ana güzellik ürünlerinden biriydi. Hint yağı ve badem yağı kombinasyonunun cilt için sayısız faydası vardır..

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır:

 • Hint yağı ve badem yağını eşit oranlarda bir kaseye alın ve iyice karıştırın..
 • Bu yağı yüzünüze veya cildinize nazikçe masaj yapın ve 20-30 dakika bekletin veya gece boyunca bırakabilirsiniz..
 • Yüzünüzü 30 dakika sonra temizlemeyi düşünüyorsanız, yağın beslenmek üzere cilde emilmesi için buhar kullanmayı düşünün..
 • Sonuçları bir hafta içinde gözlemleyebilirsiniz..

Hint Yağı Kullanımına İlişkin Önlemler ve İpuçları:

 • Hint yağının çok kalın olduğunu bildiğimiz için doğrudan cildinize veya yüzünüze uygulamamanız tavsiye edilir, çünkü bu, dermatite yol açabilecek cilt sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bu, bazı taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır..
 • Kullanmadan önce cildinizde bir yama testi yapın. 2-3 gün boyunca herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığına dikkat edin ve ardından bu yağı cildinizde kullanmaya başlayın..
 • Yağın yüze emilmesi için bu yağı uyguladıktan sonra yüz için buhar kullanın..

Hint Yağının Cilt İçin Yan Etkileri:

 • Alerjiyi doğrulamak için iki ila üç gün boyunca hint yağına alerjiniz olup olmadığını doğrulamak için bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir ve değilse, kullanmaya devam edebilirsiniz..
 • Piyasadaki birçok ürün, yan etkisi olmayan diğer bileşenlerin bir kombinasyonu ile hint yağı dengesine sahiptir ve saf hint yağından daha güvenli kabul edilir..
 • Deri döküntüleri, kaşıntı ve şişlik, bildirilen yaygın yan etkilerdir. Bu etkilerden herhangi birini yaşarsanız, tıbbi tavsiye almak daha iyidir..

Son düşünceler:

Bu yazıda bahsedilen faydaları ile hint yağı, bazı taşıyıcı yağlarla birlikte cildinize ve yüzünüze harikalar yaratabilir ve cildinizin ışıldaması için ihtiyacınız olan her şeyi size verebilir. Hint yağı kullanmanın cildinize hem içten hem de dıştan bazı yan etkileri olabilse de, hint yağını yukarıda belirtilen ipuçlarına uyarak evinizin rahatlığında kullanın ve sunduğu tüm faydalardan yararlanın. Yukarıdaki maskeleri deneyin ve bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin.!