Günümüzde piyasada pek çok cilt beyazlatma ürünü bulabilirsiniz. Sorun şu ki, bunların yarısından fazlası cildinize de zarar veren kimyasallarla yapılıyor. Ancak daha soluk bir ton elde etmek istiyorsanız, bunu doğal cilt aydınlatıcı ürünler kullanarak yapabilirsiniz. Kimyasal işlemlerle gelen sert yan etkiler olmadan birkaç ton daha açık renk elde edebilirsiniz..

Kimyasal Cilt Beyazlatma Tedavisi Yerine Cildinizi Aydınlatın

Ticari Cilt Beyazlatma Tedavilerinde Bu Kadar Yanlış Olan Nedir??

Kimyasal olarak üretilen cilt beyazlatma tedavilerinin çoğunda ana aktif bileşen hidrokinondur. Şimdi, bu bileşen başlangıçta zararlı değildir. Cildinize rengini veren kimyasal olan melanin üretimini engelleme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, uzun süre kullanıldığında bu bileşen cildinizi koyulaştırabilir. Daha da kötüsü, erken yaşlanmaya ve diğer cilt hasarı semptomlarına neden olabilir..

İyi haber şu ki, doğada cildi beyazlatmak için kullanabileceğiniz birçok başka bileşen var. Aynı şekilde, koyu pigmentasyona neden olan kimyasal olan melanin üretimini engelleyerek ve güneşten gelen zararlı UV ışınlarını emerek çalışırlar. İşte en iyi doğal bileşenlerden bazıları.

Narenciye Özleri:

Limon suyu ve portakal kabukları bulabileceğiniz en iyi doğal ağartma maddeleridir. C vitamini açısından zengin olan bu bileşenlerin her ikisi de cildinizi sıkı tutarak ve sağlığını destekleyerek yardımcı olur. C vitamini, cildinizi destekleyen kolajen liflerinin üretiminde rol oynar. Topikal olarak uygulandığında limon ve portakal, melanin üreten hücreler olan hiperaktif melanositleri yavaşlatabilir..

Adil uyarı: Hassas cildiniz varsa, cildinizi tahriş edebileceğinden limon suyunu seyreltin..

Koji Asit:

Hemen hemen her ürünün etiketine bakın cilt aydınlatıcı krem, ve içerik listesinde kojik asit bulacaksınız. Bu beyaz kristal toz, Asya’daki bir mantardan elde edilir ve uzun yıllardır hidrokinona doğal bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Hidrokinon ile aynı şekilde cilt renginin bozulmasını, hiperpigmentasyonu ve çok daha fazlasını azaltmaya yardımcı olabilir. Kojik asit, melanin üretiminden sorumlu bir protein olan tirozinazın işlevini engelleyerek çalışır. Aynı zamanda cilde antioksidan faydalar sağlar ve güneşten korur..

Ayı Üzümü Özü:

Bazı doğal aydınlatıcı bileşenlerin bulunması kolayken, bazılarının temin edilmesi daha zordur. Bu son kategoriye giriyor. Ayı üzümü özü bitkinin yapraklarından gelir. Birçok kozmetik üründe büzücü olarak ayı üzümü özü kullanılır. Ekstrakt ayrıca cildi hızlı bir şekilde aydınlatmanıza yardımcı olabilecek bir kimyasal olan Alpha arbutin içerir. Bu bileşen ayrıca çillere, koyu lekelere ve diğer cilt renk değişikliği türleri ve biçimlerine de yardımcı olabilir..

Bonus puanlar: yabanmersini özü, güneşe maruz kaldıktan sonra yaşadığınız bronzlaşma miktarını azaltacak güneş koruma filtreleri içerir..

Meyan özü:

Meyan kökünden elde edilen meyve suyu, uzun yıllardır Çin tıbbında temel gıda maddesi olmuştur. Ancak cilt aydınlatması açısından 1990’ların başına kadar değildi. O zamanlar Japon bilim adamları meyan kökünde UVA ve UVB ışınlarını emebilen ve etkili bir cilt beyazlatıcı element olabilen glabridin adı verilen bir bileşik tanımladılar..

Bu bileşik, melanink üreten enzimleri %50’ye kadar inhibe ederek çalışır. Ve bunu cilt hücrelerine zarar vermeden yapar..

B3 Vitamini:

Topikal olarak uygulandığında, B vitamini cildinizin nemi korumasına yardımcı olabilir. Cildiniz daha yumuşak ve pürüzsüz hissedecek. Ayrıca B3 vitamini ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur. Ve cilt beyazlatma faydaları için vitamin melanin üretimini azaltabilir. Bu nedenle B3 genellikle cilt kremlerine eklenir..

Phyllanthus Emblica (Hint Bektaşi Üzümü):

Listede bazı egzotik ve bulunması zor malzemeler olduğunu daha önce söylemiştik. Hint Bektaşi üzümü başka bir örnektir. Bu bitkinin özü antioksidan özelliklere, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ve bir ton C vitamini sağlar..

Bu üçünü birleştirirseniz, içerik cildinizi güneşin zararlarından koruyabilir ve hiperpigmentasyonu azaltabilir..

Beyaz Dut Özü:

Bu ağaç Çin’e özgüdür. Beyaz dut ağacının özü, kalp hastalıklarını önleme, kolesterolü düşürme ve şeker hastalığını önleme gibi birçok sağlık yararı içerir. Ama aynı zamanda cilt beyazlatma probleminize de yardımcı olabilir..

Bu listedeki diğer doğal bileşenlerle aynı şekilde, melanin üretiminden sorumlu olduğunu bildiğimiz tirozinaz enzimini inhibe eder. Bu özün sadece bir damlası bile melanin üretimini %50 oranında azaltabilir..

Gigabeyaz:

Gigawhite, 7 Alp bitkisinden formüle edilmiş bir cilt parlatıcıdır. Cilt açıcı, cildi beyazlatmaya yardımcı olabilecek cilt ürünlerinde birincil aktif bileşen olarak kullanılmıştır. Ayrıca yaşlılık lekelerinin görünümüne yardımcı olur..

Aydınlatıcı, özel bir seçim sayesinde yapılmıştır. Başlangıçta 100’den fazla Alp bitkisi seçildi. Hepsi, melanin üretimini tetikleyen enzim olan tirozinazı inhibe edebildi. Bunlardan yedi tanesi kullanıldı. Bu yedi kişi en yüksek engelleyici aktiviteyi sergiledi. Sonuç, artık hidrokinona alternatif olarak kullanılan doğal bir cilt beyazlatıcı ajandır..

Ticari Bir Doğal Ürün Nasıl Seçilir?

Doğal içeriklerin birçoğunu burada ham olarak bulamasanız da ticari ürünlerde arayabilirsiniz. İyi bir beyazlatıcı krem ​​satın almak istiyorsanız, burada listelenen bileşenlerden herhangi birini içerip içermediğini kontrol edin..