Çocuğunuz okuldan eve cildini kötü bir şekilde kaşıyarak mı geldi? Vücudunda kırmızı, sivilce benzeri kabarcıklar fark ettiniz mi? Daha yakından bakarsanız ve deride küçük bir leke gözlemlerseniz, bu Uyuz olabilir! Uyuz genellikle böcek ısırıkları veya yaygın alerjik döküntülerle karıştırılır. Bunlara aslında deride delikler açan ve bölgeyi istila etmeye başlayan bir akar neden olur. Özellikle yaşlılar olmak üzere yetişkinleri bile etkileyebilen en tahriş edici cilt rahatsızlıklarından biridir. Uyuz (Sarcoptic Mange) için kanıtlanmış 9 ev ilaçları ile birlikte bu hastalığın ana nedenleri, semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.!

Uyuz İçin Etkili Ev Çareleri

Uyuz Nedenleri?

Uyuz, ciltte yuvalar oluşturan ve orada yaşamaya başlayan “Sarcoptes Scabiei” adlı bir akardan kaynaklanır. Yabancı bir organizmanın varlığı nedeniyle cilt, kaşıntı şeklinde savunma mekanizmasını başlatır. Derideki düzensiz kabarcıklar, yumurtlayan ve oraya döküntü döken bu akarların hareketinin bir sonucudur. Aşağıdaki faktörler size Uyuz verebilir:

 • Kötü Hijyen
 • Enfekte kişiyle fiziksel temas
 • Kişisel eşyaların paylaşılması

Uyuz Belirtileri:

Uyuz, yaygın deri döküntülerine veya sivrisinek ısırıklarına benzer. Ancak bu belirtiler, Uyuz’u tanımlamanıza yardımcı olabilir:

 • şiddetli kaşıntı
 • Ciltte kabarcıklar gibi kırmızı sivilce

Uyuzun Oluştuğu Yerler:

 • koltuk altları
 • parmaklar arasında
 • bilekler
 • Penis
 • Ayak
 • kalçalar
 • dizler
 • dirsekler
 • Cilt kıvrımları
 • Aşırı kaşınmadan kaynaklanan ikincil enfeksiyonlar

Uyuzun Önlenmesi:

Uyuz, insanlar arasında kolayca yayılan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu önlemleri almak, akarların cildinize girmesini önlemeye ve onları çevrenizden yok etmeye yardımcı olabilir:

 • Enfekte insanlardan uzak durun
 • İyi hijyen sağlamak
 • Sıcak deterjanlı su kullanarak tüm giysilerin ve çarşafların temizlenmesi
 • Olası akarları boğmak ve öldürmek için tüm eşyaları plastik bir torbaya koymak

Çocuğunuza Uyuz bulaşmışsa, yeniden enfestasyonu önlemek için tamamen iyileşene kadar onu okula göndermeyin..

Uyuz için En İyi Ev İlaçları:

Uyuz için en iyi 9 ev çaresini bulalım.

1. Neem Yağı:

neem yağı

Neem Yağı, doğal kaynakları kullanarak ciltteki Uyuz için en iyi ev ilacıdır. Tüm genel marketlerde ve marketlerde bulunur. Neem Yağı, cilde zarar vermeyen ancak akarları başarıyla öldüren doğal kimyasallar içerir. Kokudan dolayı irritabldır ama 3-4 uygulamada mutlaka fayda sağlar. Uyuz tedavisi için banyodan sonra neem yağını vücutta iyice kullanın..

İşlem:

 • Biraz neem yağı alın ve etkilenen bölgelere uygulayın.
 • İyice masaj yapın ve günde birkaç kez tekrarlayın

İpuçları ve Önlemler:

Uyuzdan daha hızlı kurtulmak için normal tuvalet malzemeleriniz yerine Neem sabunları ve kremleri de kullanabilirsiniz..

2. Soğan Banyosu:

soğan banyosu

Soğan Banyosu da evde etkili bir çaredir ve tahrişin hemen başlangıcında başlatılabilir. Soğanlarda bulunan kükürt, ciltteki akarları yok etmede etkili olabilir. 3-4 adet veya gerektiği kadar soğanı ezin ve suyla kaynatın. Su ılık olduğunda, etkilenen bölgeyi bu suyla iyice yıkayın. Soğan suyunu doğrudan enfeksiyonun neden olduğu bölgeye de uygulayabilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Yukarıda bahsedilen tedavinin yanı sıra çiğ soğan suyunu doğrudan cilt üzerinde de kullanabilirsiniz..

3. Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, cilde kolayca nüfuz eden ve cilt altında böcek oluşumuna neden olan uyuzlara zarar veren çok ince bir kıvama sahiptir. Akarları öldürerek çalışan anti-mikrobiyal bir yağdır. Çay ağacı yağının anti-inflamatuar özellikleri, ciltteki kızarıklıkları ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Bu, uyuzları öldürmek için en iyi ev ilaçlarından biridir..

Nasıl yapılır?

Çay ağacı yağını pamuklu pedler veya pamuklu çubuklarla doğrudan cilde uygulayın..

İpuçları ve Önlemler:

Uygulama sırasında eldiven kullanın ve enfeksiyonun büyümesini önlemek için yağı gereksiz yere yaymaktan kaçının..

4. Permetherin:

Uyuz için Ev Çareleri

Permetrin, sentetik yapıya sahip yaygın bir böcek kovucudur ve Uyuz için şiddetle tavsiye edilen bir reçetesiz ilaçtır. Çocuklar, yetişkinler ve hatta hamileler için doktorların tavsiye ettiği en güvenli kremlerden biridir. Bebekler ve küçük çocuklar için %5 Permetrin krem, yetişkinler için %10 önerilir. Permetrin, yumurtaları ve akarları öldürerek işe yarayan Uyuz için etkili bir evde çaredir..

Nasıl kullanılır?

Kullanmak için genel vazelin ve Permetrin’i eşit miktarlarda karıştırın ve enfekte olmuş cilde uygulayın. Sadece enfekte bölgede kullanın ve 10 saat içinde yıkayın..

İpuçları ve Önlemler:

Bu, bebeklerde ve çocuklarda Uyuz için ev ilaçlarından biri olduğundan, çocuğun bu kremi yalamamasına veya yutmamasına dikkat edilmelidir..

5. Cayenne:

Kırmızı biber

Cayenne Pepper, Uyuz için daha az bilinen, ancak en iyi ev ilacıdır. Çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir Meksika bitkisidir. Kapsaisin adı verilen bir bileşik, bölgeleri uyuşturur ve kaşıntıdan anında rahatlama sağlar. Bu ajanın gücü akarları etkili bir şekilde öldürebilir ve Uyuzları yok edebilir..

Nasıl kullanılır?

Kullanmak için ılık suyla dolu bir küvet hazırlayın ve içine kırmızı biberi karıştırın. Vücudu soğuyana kadar bu suya daldırın..

İpuçları ve Önlemler:

Bu suyun göz ve ağızla temasını engellediğinizden emin olun..

6. Çinko:

Çinko

Uyuz tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biri Çinko! Çinko, uyuz başlangıcında oluşan kızarıklıkları ve kaşıntıyı önler ve aynı zamanda büyümesini önlemeye yardımcı olur. Kullanmak için, yaygın çinko tabletleri ezin, eşit miktarda zerdeçal tozu ile karıştırın ve kalın bir macun oluşturmak için su ekleyin. Bunu virüslü alanlarda kullanın.

İpuçları ve Önlemler:

Çinko bazlı bir merhem kullanmak aynı zamanda Uyuzdan kaynaklanan ikincil enfeksiyonların azaltılmasına da yardımcı olur..

7. Bakır Losyon:

Bakır Losyon

Bakır Hidroksit veya Kolloidal Bakır herhangi bir genel kimyagerden elde edilebilir. Losyon yapmak için su, tebeşir ve elma sirkesi ile karıştırın. Kullanılmış pamuklu ped ile enfekte bölgeye uygulayın. Losyon üst gövdeden uygulanmalı ve aşağı doğru hareketlerle alt gövdeye hareket edilmelidir. Bu, Uyuzdan hızlı bir şekilde kurtulmanın ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Bu topikal bir uygulamadır ve asla dahili tedaviler için kullanılmamalıdır.

8. Antiseptik Losyonlar:

Antiseptik Losyonlar

Piyasada yaygın olarak görülen çizikler ve enfeksiyonlarda kullanılan çeşitli antiseptik losyonlar bulunmaktadır. Bunları banyo suyunuzda ve giysilerinizi temizlemek için kullandığınız suda kullanın. Bir iyileşme süreci başladığında uyuzların büyümesini ve yeniden istila etmesini önler. Ayrıca banyo havlularını ve çarşaflarını yıkadıktan sonra enfeksiyondan uzak tutmak için daldırın..

İpuçları ve Önlemler:

Akarları öldürmek için çarşafınızı doğrudan güneş ışığı altında kurutduğunuzdan emin olun..

9. Boraks Tozu:

Boraks Tozu

Boraks Tozu herhangi bir eczanede bulunur ve uyuz tedavisinde kullanılabilir. Boraks tozunu herhangi bir kokusuz normal talk ile karıştırın ve günde bir veya iki kez enfekte bölgelere uygulayın. Bu, uyuz yumurtalarının yüzeyde büyümesini ve yumurtadan çıkmasını önleyecek ve kurtulmayı kolaylaştıracaktır..

İpuçları ve Önlemler:

Bu, cildinizde oldukça güçlü olabileceğinden, yalnızca enfekte bölgelere uygulanmalıdır.

Uyuz için bu 9 ev ilaçları Uyuzları kontrol etmek için denenmiş ve test edilmiştir. Bununla birlikte, makalede belirtilen doğal çözümlerin çoğu, Uyuz akarlarını ve yumurtalarını tamamen öldürmeyebilir. Bununla birlikte, korkunç kaşıntı ve yanma hissinden kurtulmanızı sağlayabilirler. Uyuz durumunda önleme kesinlikle Tedaviden daha iyidir!

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Uyuz hayatı tehdit ediyor mu??

Uyuz, hemen hemen herkeste görülebilen, ciltte yaygın bir akar istilasıdır. Bu problemin yaşam için potansiyel bir tehlikesi yoktur. Bununla birlikte, ileri evrelerdeki uyuz, milyonlarca yumurta ve akarın cildinizi yuva haline getirebileceği oldukça sorunlu bir aşama olabilir. Bu durumda sorunu tedavi etmek zorlaşır ve ardından gelen kaşıntı tarif edilemez..

2. Uyuz akarının boyutu nedir??

Uyuz akarları, çıplak gözle görülemeyen mikroskobik canlılardır. Boyutları yarım milimetre bile değildir ve bu nedenle sadece mikroskopla görülebilirler. Semptomlar listesini kullanarak ve etkilenen bölgenin incelenmesiyle Uyuz belirlenebilir..

3. Pek çok insan uyuzları öldürmek için ciltte ağartıcı toz kullanıyor mu? Güvenli mi?

Ağartma tozu, aşındırıcı özelliklere sahip son derece güçlü bir malzemedir. Akar yuvalarının da yok edildiği derinin üst tabakasını yiyerek çalışır. Ancak sağlıklı cilde de zarar verebilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle ağartıcı kullanılması önerilmez..