Hepimiz ölü deriden muzdaripiz ve ölü deriyi vücuttan nasıl çıkaracağımızı merak etmeye devam ediyoruz! Cildimiz, vücudumuzu çeşitli çevresel koşullardan koruyan vücuttaki ana organdır. Vücuttaki her organ gibi cilt de düzenli aralıklarla kendini yeniler. Her 30 günde bir, eski cilt hücreleri ölür ve yerine yeni cilt hücreleri gelir. Vücudumuz bu ölü deri hücrelerini her zaman döker, ancak bazıları birikerek gözenekleri ve ter bezlerini tıkar. Ölü cilt hücrelerinin gözeneklerinin tıkanması onu akne, siyah nokta, saç sorunları ve diğer cilt sorunlarına neden olan çeşitli bakteriler için bir üreme alanı haline getirdiğinden, ölü cilt hücrelerinin nasıl çıkarılacağını bilmek çok önemlidir. Bu nedenle, düzenli olarak ölü deriyi kazımalı ve burada ölü deri hücrelerinden kurtulma hakkında daha fazla bilgi edinmeliyiz..

Vücuttaki Ölü Deri Hücrelerinden Nasıl Kurtulur

Eksfoliyasyon Nedir ve Önemi Nedir??

Ölü hücreleri nasıl çıkaracağınızı mı merak ediyorsunuz? Eksfoliasyon, ölü deri hücrelerini kolayca uzaklaştıran çeşitli doğal ve kimyasal yöntemlerle cilt yüzeyinden ölü hücrelerin uzaklaştırılması işlemidir. Düzenli cilt bakımı rutininize eksfoliyasyonu dahil etmenin birçok avantajı vardır. Ölü cilt hücreleri cilde zarar verir ve cilt yaşlanmasını hızlandırır. Eksfoliyasyon kan dolaşımını iyileştirir ve cildi sağlıklı tutar. Eksfoliyasyon yöntemini denemeden önce cilt tipinizi bilmek de cildinizdeki uçucu doğal yağların dengesini kaybetmemeniz için hayati önem taşımaktadır. Ölü cilt hücrelerinin uygun şekilde temizlenmesi de cildin parlak ve genç görünmesini sağlar. Cildi nemlendirmeye ve cilt elastikiyetine yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerinin nasıl temizleneceği ve kolayca çıkarılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu okumaya devam edin..

Eksfoliyasyonun Faydaları:

Peeling, ölü cilt hücrelerinin kolayca çıkarılmasına ve kurtulmasına yardımcı olur. Yüzdeki ölü deriyi nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız, işte kaçırılmaması gereken faydalar..

1. Cilt Gözeneklerini Açar: Gözeneklerde ölü cilt hücrelerinin birikmesi, doğal cilt yağlarını kilitleyen kir ve bakterilere yol açar. Ölü cilt hücrelerini temizlemek, cildi istenmeyen kalıntılardan temiz tutar.

2. Kan Dolaşımını İyileştirir: Yüzdeki ve vücuttaki ölü derinin nasıl temizleneceği en iyi yöntemi merak eden oğlum, oksijence zengin kanın cilde daha iyi sirkülasyonu ve lenfatik atıkların daha iyi atılmasına yardımcı olur..

3. Akneyi Durdurur: Eksfoliyasyon, sivilceli yüzdeki ölü deriyi temizlemeye yardımcı olur. Ölü deride oluşan kir ve bakterilerin neden olduğu akne, leke, pigmentasyon vb. cildi iyileştirir..

4. Cilt Görünümünü İyileştirir: Yüzdeki ölü cildi temizlemek ve yeni cilt hücrelerine izin vermek, doku, parlaklık ve tazeliği geliştiren hücre döngüsünü uyarır.

5. Genel Sağlığı İyileştirir: Eksfoliyasyon, yalnızca yüzdeki ölü cildi temizlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda batık saç gibi durumları da önler. Kollajen sentezini ve hücre döngüsünü uyarır, yaşlanmayı yavaşlatır ve cilt sağlığını iyileştirir..

Yüz ve Vücuttaki Ölü Deri Nasıl Temizlenir??

Ölü deri hücrelerinin vücuttan ve yüzdeki uzaklaştırılması için çeşitli doğal ve kimyasal yöntemler vardır. Piyasada pek çok kimyasal ürün bulunmasına rağmen, doğal süreçler en etkili ve yan etkisi olmayan yöntemlerdir. Eksfoliasyon cilt sağlığını iyileştirdiği için sadece yüze değil tüm vücuda yapılmalıdır. Vücuttaki ölü deriden kurtulmamıza yardımcı olan bazı mükemmel çözümlere bakalım. Bunlar evde yüzdeki ölü deriyi çıkarmak için kolay yöntemlerdir..

1. Esmer Şeker ve Hindistan Cevizi Yağı Ovması:

Esmer şeker, ölü deriyi yüz ve vücuttan temizlemek için en iyi doğal eksfoliyatörlerden biridir. Kaba şekeri cilde sürmek gözenekleri iyice temizler. Bu ovma kan damarlarını harekete geçirir ve kan dolaşımını artırarak cildinizin sağlıklı, yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı en iyi doğal nemlendiricilerden biri olarak kabul edilir. Ayrıca cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan yüksek anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ham şeker de dudaklardaki ölü deri hücrelerini temizlemede çok iyidir..

İçindekiler:

 • Bir yemek kaşığı esmer şeker ve bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı (vücut ağırlığına göre malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Bir yemek kaşığı esmer şeker ve bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın.
 •  Bu karışımı yüze ve diğer istenilen vücut bölgelerine uygulayın..
 •  Parmaklarınızla dairesel hareketlerle cildinizi yavaşça ve nazikçe ovun.
 •  Dudaklarınıza peeling yapıyorsanız, ıslak parmaklarınızla bu karışımla dudaklarınıza nazikçe masaj yapın..
 •  En az 10-15 dakika yüz ve ciltteki ölü hücreleri temizlemeye bırakın ve ılık su ile yıkayın..

Uygulama Sıklığı: Haftada iki kez.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın. Ellerdeki ölü deriden kurtulmak için bu iyidir.

2. Pirinç Unu ve Lor Ovma:

Pirinç unu, ölü deriyi yüz ve vücuttan çıkarmak için geleneksel Hint tıbbının asırlık bir ilacıdır. Pirinç ve lor ayrıca cildi gerekli vitamin ve minerallerle besler. Pirincin soğutma özelliği cildi esnek ve hafif yapar. Pirinç ovma, ölü deriyi ellerden ve bacaklardan çıkarmak için en iyi eksfoliyatörlerden biridir..

İçindekiler:

 • Bir yemek kaşığı kaba pirinç unu.
 • Yarım yemek kaşığı lor veya yoğurt (vücut ağırlığına göre malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı:10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Bir yemek kaşığı pirinç unu ile yarım yemek kaşığı lor veya yoğurdu karıştırın.
 • Bu karışımı yüze ve diğer istenilen vücut bölgelerine uygulayın..
 • Parmaklarınızla dairesel hareketlerle cildinizi yavaşça ve nazikçe ovun.
 • Yüz ve vücuttaki ölü deri hücrelerini temizlemesi için 30-40 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın..

Uygulama Sıklığı: Haftada iki kez.

Önlemler:

 • Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..
 • Yağlı cildiniz varsa, yoğurt veya lor yerine ayran kullanın..

3. Yulaf Ezmesi Ovması:

Yulaf ezmesi yüzdeki ölü deriyi çok iyi sıyırır. Yulaf ezmesi kuru ölü hücreleri yumuşatma ve ölü deriyi yüzden temizleme özelliğine sahiptir. Ayrıca herhangi bir iltihabı azaltır ve cildi besler ve cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirir. Aynı zamanda harika bir nemlendirici olduğu ve yağ kontrolünde çok etkili olduğu bulunmuştur. Bu, ölü deri hücrelerini vücuttan atmak için harika bir numaradır..

İçindekiler:

 • İki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve gerektiği kadar su (vücut ağırlığına göre malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı:10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için yulaf ezmesi ve suyu karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze ve vücudunuza uygulayın.
 • Parmaklarınızla dairesel hareketlerle cildinizi yavaşça ve nazikçe ovun.
 • 20 dakika cildinizde bekletin ve ılık suyla yıkayın..

Uygulama Sıklığı: Haftada iki kez.

4. Gram Un ve Süt Ovma:

Gram unu, ölü deriyi yüz ve vücuttan çıkarmak için en iyi ev ilaçlarından biridir. Bu Gram unu cildi besler ve aynı zamanda aydınlatır. Ölü deriyi ellerden, bacaklardan, parmaklardan ve dizlerden çıkarmak için mükemmel bir çözümdür. Akne ve siyah noktaların temizlenmesinde de oldukça etkilidir..

İçindekiler:

 • İki yemek kaşığı gram unu ve bir yemek kaşığı. süt (vücudun kütlesine bağlı olarak malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Bir kapta gram unu ve sütü karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze ve vücudunuza uygulayın.
 • Parmaklarınızla dairesel hareketlerle cildi nazikçe ovalayın.
 • 30 dakika cildinizde bekletin ve ılık suyla yıkayın..

Uygulama Sıklığı: Haftada iki kez.

5. Kuru Fırçalama:

Kuru fırçalama, ölü deri hücrelerini vücuttan atmanın etkili bir yoludur. Kuru fırçalama, cildi tüm vücutta eksfoliye etmenin en kolay yöntemidir. Kan dolaşımını iyileştirmede ve cildi sıkılaştırmada çok iyidir. Bu aynı zamanda ölü deriyi elden çıkarmak için de iyidir..

İçindekiler: Yumuşak kıllı bir vücut fırçası.

Hazırlanma zamanı: Hiçbiri.

Başvuru Süreci:

 • Tüm vücudunuzu nemlendirin ve cildi nazik, dairesel hareketlerle fırçalayın..
 • Tek bir alanı 30 saniyeden fazla olmayacak şekilde fırçalayın.
 • Tüm alanları kaplayan tüm vücudu fırçalayın.
 • Ölü hücreleri vücuttan atmak için vücudunuzu yumuşak bir sabunla yıkayın ve kurulayın..
 • Vücuda nemlendirici uygulayın.

Uygulama Sıklığı: haftada üç kez.

Önlemler:

 • Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..
 • Cilt hastalıklarınız, kesikleriniz, yanıklarınız veya diğer cilt problemleriniz varsa kuru fırçalamadan kaçının..

6. Kahve Ovması:

Öğütülmüş kahve granülleri ovma, evde ölü deriyi temizlemenin en iyi yöntemlerinden biridir. Kahve, kan dolaşımını iyileştirmede ve cilt altında yağ birikmesini önlemede çok etkili olan kafein içerir. Kahve ovma, ölü deriyi ellerden çok etkili bir şekilde alır. Kahvenin ayrıca selüliti vücuttan atmada çok etkili olduğu bulunmuştur..

İçindekiler:

 • Üç yemek kaşığı öğütülmüş kahve granülü ve bir yemek kaşığı hindistancevizi yağı (vücut kütlesine bağlı olarak malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı:10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Kalın grenli bir macun yapmak için kahve ve hindistancevizi yağını karıştırın.
 • Bu karışımı yüz, boyun ve diğer gerekli vücut bölgelerine uygulayın..
 • Cildi en az 4-5 dakika dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın..
 • Sade su ile yıkayın.

Uygulama Sıklığı: Haftada bir.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..

7. Kabartma tozu:

Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat, suyla karıştırıldığında yüksek alkali bir çözelti oluşturur. Kuru ölü hücrelerin gözeneklerden etkili bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olur. Bu, gece boyunca yüzdeki ölü deriden kurtulmanın en iyi yoludur. Ayrıca cildin pH dengesini artırarak akne, kuruluk ve diğer cilt sorunlarını önler..

İçindekiler:

 • Bir yemek kaşığı kabartma tozu.
 • Bir adet E vitamini kapsülü.
 • Suçlu.
 • (Vücudun kütlesine bağlı olarak malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • E vitamini kapsülünde bulunan yağ ile kabartma tozunu karıştırın. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için bu karışıma su ekleyin.
 • Bu karışımı ıslak yüz, boyun ve diğer istenilen vücut bölgelerine uygulayın..
 • Dudaklardaki ölü hücreleri çıkarmak için de uygulayabilirsiniz..
 • Cildi en az 3 dakika dairesel hareketlerle nazikçe ovun.
 • Sade su ile yıkayın.

Uygulama Sıklığı: Haftada bir.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..

8. Portakal Kabuğu ve Yoğurt Ovması:

Portakal kabuğu tozu, yüzdeki ölü deriyi azaltmak için eski bir ev ilacıdır. Portakal kabuklarını güneşte kurutup toz haline getirerek evde kolayca portakal kabuğu tozu yapabilirsiniz. Portakal kabuğu ayrıca cildin parlak ve parlak görünmesini sağlar. Burun ve boyundaki ölü deriyi temizlemede çok etkilidir..

İçindekiler:

 • Bir yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, bir yemek kaşığı yoğurt (vücudun kütlesine göre malzemeleri arttırın).

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için portakal kabuğu tozu ve yoğurdu karıştırın.
 • Bu karışımı yüz, boyun ve diğer istenen vücut bölgelerine uygulayın..
 • 15-20 dakika kuruyana kadar bekletin.
 • Islak parmaklarla dairesel hareketlerle en az 3 dakika nazikçe ovun.
 • Sade su ile yıkayın.

Uygulama Sıklığı: Haftada bir.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..

9. Badem ve Ballı Ovma:

Badem, ölü deri hücrelerini çıkarmak için mükemmeldir. Badem, cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan vitaminler ve proteinler açısından zengindir. Badem, ölü deriyi ellerden almada da çok etkilidir..

İçindekiler:

 • On badem, iki çay kaşığı bal, süt (vücut ağırlığına göre malzemeleri artırın).

Hazırlanma zamanı:15 dakika.

Başvuru Süreci:

 • Bademleri bir gece sütte bekletin.
 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için ıslatılmış bademleri sütle öğütün ve bu karışıma bal ekleyin..
 • Bu karışımı yüze ve vücudun diğer bölgelerine uygulayın ve 15-20 dakika bekletin..
 • Islak parmaklarla dairesel hareketlerle en az 3 dakika nazikçe ovun.
 • Yüzdeki ölü deriyi kazımak için sade suyla yıkayın.

Uygulama Sıklığı: haftada üç kez.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..

10. Ponza Taşı:

Bu şaşırtıcı ve ölü cildi yüz ev çaresinden çıkardığı iyi bilinmektedir. Mütevazı pomza taşı, güzellik rejimlerinde çağlar boyunca kullanılmaktadır. Pomza taşı, ölü deriyi diz ve ayaklardan çıkarmak için mükemmel bir eksfoliyatör olan volkanik bir kayadır. Bu, yüzdeki ölü deriyi temizlemek için daha yumuşak taşlı mükemmel bir seçimdir..

İçindekiler: Pomza taşı.

Hazırlanma zamanı: Hiçbiri.

Başvuru Süreci:

 • Ayakları biraz yumuşayana kadar suda bekletin..
 • Islak ayakları dairesel hareketlerle sünger taşı ile en az 3 dakika nazikçe ovun..
 • Ayakları sade suyla yıkayın, kurulayın ve nemlendirin.

Uygulama Sıklığı: haftada üç kez.

Önlemler: Doğal cilt yağlarının dengesine zarar verebileceğinden cildi aşırı fırçalamayın..

Ek İpuçları:

İşte ölü deri hücrelerinden kurtulmak için tarafımızdan ek ipuçları.

 1. Her yöntem her cilt tipine uygun değildir. Bir yöntem seçmeden önce cilt tipinizi ve hassasiyetinizi anladığınızdan emin olun..
 2.  Peeling sonrası cildinizi nemlendirmek her zaman iyi bir uygulamadır..
 3.  Cildiniz için çok sert olabilecek ve cildinizin zarar görmesine neden olabilecek kimyasal eksfoliyatörlerden uzak durun..
 4.  Kesikler, yanıklar ve diğer sorunlar olduğunda cildinizi asla pul pul dökmeyin, çünkü cilt ovma nedeniyle yırtılabilir..
 5. Cilde zarar verebileceği ve kurumasına neden olabileceği için sık sık pul pul dökmekten ve aşırı ovmaktan kaçının..
 6. Sivilceniz olduğunda çok nazik ve dikkatli olun.
 7. Herhangi bir yöntemi kullanmadan önce bir yama testi yapmak her zaman daha güvenlidir çünkü cildinize nasıl tepki vereceğini asla bilemezsiniz..
 8.  Başka bir şey kullanmaktansa parmaklarınızla ovmayı tercih edin.
 9. Kuru cildiniz varsa, yağ bazlı peelingleri tercih edin ve pul pul dökülme sıklığını en aza indirin..
 10.  Cilt tipiniz yağlıysa, cildi daha da yağlı hale getirdiği için yağ bazlı ovmalardan kaçının..

Artık vücuttaki ölü deri hücrelerinden kurtulmanın ne kadar önemli olduğunu anladığınıza göre, vakit kaybetmeden cilt bakımı rutininize dahil etmelisiniz. Eksfoliasyon sadece cildi yumuşak, pürüzsüz ve esnek hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi nemlendiricileri ve diğer güzellik losyonlarını ve ürünlerini daha iyi emmeye hazırlar. Yan etkileri olabilecek pahalı kimyasalları kullanmaktansa basit ama etkili ev ilaçları kullanmak her zaman daha iyidir..