Zeytinyağının Cildiniz İçin Faydaları

Zeytinyağının yemek pişirmekten başka birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Zeytin ağacının mahsulünden elde edilen yağa Zeytinyağı denir. Birçok insan, cildinizin sağlığının aldığınız beslenmeye bağlı olduğuna inanır ve onlar da haklıdır. Ancak uygun cilt bakımı rutini de parlak bir cilt elde etmede hayati bir rol oynar. Zeytinyağı yemek cilt için iyi olabileceğinden, zeytinyağı ve cildiniz için faydaları oldukça popüler hale geliyor..

Zeytinyağı vitamin açısından zengindir ve cildiniz için eşsiz bir şekilde faydalıdır. Bu yağın sadece birkaç damlası işi yapıyor! Cildinize gece boyunca uygulanabilir ve tercihen alerjiniz olup olmadığını görmek için bir yama testi yapın. Zeytinyağının cildiniz için yararları ve size nasıl yardımcı oldukları için makaleye göz atın..

Zeytinyağı Yüzünüzde Kullanılabilir mi??

Yüze zeytinyağı sürmenin faydaları, vitamin yüklü olduğu için yüzünüz için çok faydalı olabilir. Önde gelen rol, cildinizi serbest radikallerden koruyan ve antioksidanlarla dolu olan E Vitamini tarafından oynanır. Gözeneklerinizi tıkayabileceğinden çok fazla zeytinyağı kullanmamayı unutmayın ve ışıltı eklemek için birkaç damla yeterlidir. Cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek için haftada bir veya iki kez yüzünüze zeytinyağı masajıyla başlayın, böylece gidip düzenli olarak uygulayabilirsiniz..

Zeytinyağının Cilt İçin Faydaları:

İşte cildinize zeytinyağı sürmenin faydalarının listesi. Bu yağın cildiniz için faydalı olan birçok özelliği vardır. Yüzeye zeytinyağı sürmenin faydaları için bu makaleyi inceleyin.

1. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Zeytinyağı, yaşlanma sürecinizi ilerletme eğiliminde olan köklerle savaşmaya yardımcı olan polifenoller gibi antioksidanları cildinize sağlayan oleik asit ve skualen içerir. Vücudumuz, cildinize zarar veren serbest radikaller üreten doğal bir oksidasyon sürecinden geçer. Devam eden birçok araştırma, zeytinyağının klinik uygulamalarını kanıtlamaktadır. K ve E gibi vitaminler, cildinizi biyolojik olarak etkileyen zeytinyağını besleyici ve sağlıklı kılar.1).

2. Anti-inflamatuar:

Zeytinyağı, iltihap önleyici özelliklerle yüklü olduğu için hem içten hem de dıştan iltihapların tedavisinde önemli bir rol oynar. Sızma zeytinyağının cilt için en iyi zeytinyağı olduğu, rafine edilmemiş bir yağ olduğu ve bu nedenle işlenirken besin maddelerini kaybetmediği için kullanılması önerilir. Bu nedenle iltihaplı bölgeye birkaç damla zeytinyağı sürün ve anında rahatlama sağlayın(2).

3. Yaşlanma karşıtı:

Zeytinyağı, kırışıklıkları azaltmaya ve yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olan vitaminler ve besinlerle doludur. Bu yağ ayrıca hasarlı cildinizi onarmaya ve gençleştirmeye yardımcı olur. Zeytinyağında bulunan E vitamini, yaşlanma karşıtı özelliklerin sağlanmasında önemli bir rol oynar çünkü E vitamini serbest radikallerle savaşır ve ince çizgileri de azaltır. Zeytinyağını kırışıklıklar için kullanmak için zeytinyağı ve limon suyunu karıştırmayı deneyin, daha genç bir görünüm için karışımı uygulayın(3).

4. Akne Tedavisi:

Aşırı sebum, sivilce ile sonuçlanan cilt gözeneklerinizi tıkar. Siyah nokta ve beyaz nokta, birçok genç için acil tedaviye ihtiyaç duyan diğer problemlerdir. Sivilce tedavisinde en iyi doğal tedavilerden biri zeytinyağıdır. Sadece birkaç damla zeytinyağını cildinize sürerek 15 dakika bu şekilde bekletin. Bu işlem gözeneklerinizi açar ve istenmeyen tüm kirleri emer, böylece sivilce oluşumunu daha da azaltır..

5. Doğal Nemlendirici:

Zeytinyağı, doğal bir nemlendirici görevi gören omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi tekli doymamış yağlardan oluşur. Yüzünüzü zeytinyağı ile temizlemek, fazla yağı uzaklaştıran ancak cildinizin kurumasını önlemek için gereken miktarı koruyan, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle bu yağı düzenli olarak kullanmak cildinize ihtiyaç duyduğu parlaklığı verecektir. Kuru ciltler için zeytinyağı mükemmel çalıştığından, bu kış aylarında mükemmel bir çözümdür. Zeytinyağı ile size pürüzsüz ve esnek bir cilt vererek cildinizin elastikiyeti korunabilir.4).

6. Eksfoliyasyon:

Salatalar ve yemeklerin yanı sıra zeytinyağı da peeling özelliklerine sahiptir. Pek çok kişi gerçek özelliklerinden dolayı sızma zeytinyağı kullanmayı tercih etmektedir. Zeytinyağı ve şekeri karıştırarak veya deniz tuzu ile kese hazırlayabilirsiniz. Karışımı cildin ekstra kuru olan bölgelerine uygulayın, böylece kirleticileri giderebilir ve yüzünüzdeki pul pul dökülür ve vücudunuzun geri kalanında da zeytinyağı cilt aydınlatması için de çalışır..

7. Cildinizi Korur & Lekesiz:

Oleuropein ve skualen, cildinizde koruyucu bir tabaka olarak çalışan ve yumuşak hale getiren zeytinyağında doğal olarak bol miktarda bulunur. Sivilce izleri için zeytinyağı, antioksidanlarla dolu olduğu için cildinizin çevresel kaynakların neden olduğu cilt hasarıyla savaşmasına da yardımcı olur. Yaraları tedavi etmenin ucuz bir yolu, sivilce veya siyah noktalardan kaynaklanan ve cildinizi lekesiz hale getiren Zeytinyağı kullanmaktır. Zeytinyağı, cildinizi sağlıklı kılan flavonoidler, polifenoller ve E vitamini içerir.5).

8. Vitamin Zengini:

Zeytinyağı, cilde faydaları kanıtlanmış A, D, K ve E Vitaminleri gibi zengin bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden oluşur. Zeytinyağında bol miktarda bulunan tüm vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, böylece daha iyi bir hastalıkla mücadele yeteneği sağlar(6).

9. Cildinizi UV Işınlarından Korur:

Güneş mükemmel bir doğal D vitamini kaynağı olmasına rağmen, sadece sabahın erken saatlerinde mümkündür. Gün geçtikçe güneş ışınları, önlem almazsanız cildinize zarar verebilecek zararlı UV ışınlarına sahiptir. Zeytinyağı, antioksidanlarla dolu olduğu için cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumada önemli bir rol oynar. Ayrıca sadece zeytinyağı uygulamasıyla kansere neden olan hücrelerle savaştığı söylenir.7).

Cildiniz İçin En İyi Zeytinyağı:

Farklı amaçlar için kullanılabilecek birkaç çeşit zeytinyağı mevcuttur. Listeyi gözden geçirelim:

  • Saf (standart) Sızma Zeytinyağı: Basit bir soğuk pres işlemi, saf sızma zeytinyağını veya Standart sızma zeytinyağını çıkarır. Yemek pişirme, en çok kullanıldığı yerdir ve sağlıklı kabul edilir..
  • Sızma Zeytinyağı: Asitliği %2’den az olan yağlara sızma zeytinyağı denir. Fark sadece yağ içeriğinin asitliğindedir..
  • Sızma zeytinyağı: Üstün lezzeti ve %0,8 asiditesi olan yağa Sızma zeytinyağı denir. Birçok kişi bu yağı salatalarda veya çok fazla ısıtma yapılmayan yerlerde kullanır..
  • Pirina Zeytinyağı: Zeytinlerden yağ çıkarıldıktan sonra, tohumlar hala yüzde 5 ila 8 oranında yağ içerir ve kalan posa posa olarak bilinir. Bu nedenle kalan tohumlardan elde edilen yağa prina yağı denir..

Tüm bu yağ türlerinin önceden belirlenmiş bir amacı olmasına rağmen, Naturel Sızma Zeytinyağı cildinize uygulama için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir..

Zeytinyağının Cilt İçin Yan Etkileri:

  • Alerjiyi doğrulamak için iki ila üç günlük bir süre boyunca zeytinyağına alerjiniz olup olmadığını doğrulamak için bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir ve değilse, kullanmaya devam edebilirsiniz..
  • Piyasadaki birçok ürün, yan etkisi olmadan kullanılabilmesi ve saf zeytinyağından daha güvenli kabul edilmesi için diğer bileşenlerin bir kombinasyonu ile zeytinyağı dengesine sahiptir..
  • Günlük zeytinyağı uygulaması gözeneklerinizi tıkayabilir, cildinizdeki doğal yağları kaybettiğiniz için cildinizi tahriş edebilir..
  • Yeni bir şey kullanmaya başlamak istediğinizde, özellikle hamileyken bir doktora danışmanız tavsiye edilir..

Son düşünceler:

Bu yazıda bahsedilen avantajlarla birlikte, zeytinyağının cildiniz için faydaları gerçektir ve cildinizin ışıldaması için ihtiyacınız olan her şeyi size verebilir. Zeytinyağı tüketmenin vücudunuz üzerinde hem içten hem de dıştan cildiniz üzerinde olumlu etkileri olabilir. Zeytinyağını evinizin rahatlığında kullanın ve sunduğu tüm avantajlardan yararlanın. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin!