“Her şeyin fazlası çok kötü olabilir” sözü Tarçın için çok uygundur! Tarçın yan etkileri (Dalchini yan etkileri) oldukça tehlikeli olabilir ve pek çok kişi tarafından bilinmez. İnternetin bu aromatik baharatın üzerine gitmesiyle, insanlar kilerlerini daha önce hiç olmadığı kadar Tarçınla dolduruyorlar. Sağlık yararları için popüler olan Tarçın, her evde ortak bir bileşen haline geldi. Bu baharatı fazla yeme hatasına düşmeden önce, Tarçın’ın bazı olumsuz etkilerini anlamanıza yardımcı olacağız..

Tarçın'ın Bilmeniz Gereken Yan Etkileri

Günde Tavsiye Edilen Tarçın Dozu:

Diyet kısıtlamalarına göre, yaklaşık 1 çay kaşığı (2 gr) Cassia Tarçın tozu ve 2.5 çay kaşığı Seylan Tarçın dozu insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Bu sınıra bağlı kaldığınız sürece Tarçın vücudunuz için bir iksir olabilir. Ancak aşırıya kaçmak da öldürücü olabilir.!

Ciddi Tarçın Yan Etkileri:

Burada sağlık üzerindeki 12 tarçın yan etkisini listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Toksin Birikimi:

Çok fazla Tarçın’ın yan etkilerinden biri de yan etkilerden biri olarak vücutta toksinlerin birikmesindeki rolüdür. Bu sadece, bu baharatı günlük diyete dahil etmeniz gereken bir sınır olduğu ve sonrasında vücut için hiç faydalı olmayacağı anlamına gelir. Profesyonellere göre bu baharatın 6 gramı günlük doz için fazlasıyla yeterli..

2. Erken Teslimata Neden Olabilir:

Hamile olan kadınlarda tarçın tüketimi erken doğuma neden olabilir. Aslında zamanından önce doğuma yol açabilecek mide ağrılarına ve kasılmalarına neden olur. Bu nedenle hamile kadınların toz veya yağ da dahil olmak üzere Tarçın’ı her şekilde almaları yasaktır.!

3. Doğal Kan Tiner:

Tarçın, kan sulandırıcı ilaç kullananlara tavsiye edilmez. Bunun nedeni, Tarçın, durumu ağırlaştırabilecek kan inceltici özelliklere sahip olmasıdır. Bu, tarçının vücut üzerindeki yan etkilerinden biridir ve nadir durumlarda faydalı olabilir ancak özel tıbbi durumlar için geçerli değildir. Bunun için sinameki tarçından kaçının ve Ceylon one kullanın..

4. Cilt Tahrişine Neden Olur:

Tarçın tozunun cilt üzerinde birçok yan etkisi vardır. Tarçın, doğrudan uygulandığında hassas ciltleri tahriş edebilen güçlü bir baharattır. Kırık cilt üzerinde kullanıldığında kabarcıklara, kızarıklıklara ve diğer cilt döküntülerine neden olabilir. Tarçın yağı, seyreltilmemiş haliyle ciltte tahrişe neden olabilen sıvılardan biridir. Ayrıca yanma hissine neden olabilir. Kullanmadan önce düzgün bir şekilde ele alınması ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir..

5. Kan Şekeri Üzerindeki Olumsuz Etkiler:

Şeker hastalığı olan kişiler mutlaka ilaç tedavisi görürler. Tarçın bu tür ilaçlarla birlikte alınırsa, kan şekerini ciddi sağlık tehlikelerine neden olabilecek aşırı seviyelere düşürür. Özellikle ilaçlar sırasında bunu mümkün olduğunca kontrol ettiğinizden emin olun..

6. Karaciğer Yetmezliği Sorunları:

Tarçın, karaciğerinize ciddi şekilde zarar verebilecek olan Kumarin’in yaklaşık %5’ine sahip olduğu bilinmektedir. Ve hatta karaciğer yetmezliğine ve nihayetinde ölüme yol açar. Seylan Tarçın, bu maddenin çok sınırlı bir yüzdesini içerdiğinden, bu durumda kullanımı nispeten güvenlidir. Bu, Tarçın çayının tehlikeli yan etkilerinden biridir..

7. Kalp Hızını Artırır:

Aşırı miktarda tarçının kalp atış hızının artmasına ve dengesizliğe de yol açtığı bilinmektedir. Bu, kalp sorunlarına neden olur ve yine vücudun genel sağlığı ve işleyişi için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Hipertansiyondan muzdaripseniz, diyetinizde Tarçın’dan kaçınmanız önerilir.!

8. Nefes Darlığı:

Çok fazla tarçın yağı nefes darlığı ve baş dönmesi sorunlarına neden olan bir şeydir. Bu yan etkiyi uygun bir şekilde kontrol etmek için kullanmadan önce tarçın yağının iyice seyreltildiğinden emin olun. Ayrıca, tarçın çubuklarını içme suyu olmadan almak boğulmaya ve nefes darlığına neden olabilir..

9. Böbrek Hastalıklarına Neden Olur:

Pek çok profesyonele göre, çok miktarda tarçın tüketmek birçok böbrek hastalığının temel nedenidir. Doğrudan bir bağlantı olmayabilir, ancak olası kötü etkileri hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmak için bu yan etkilerden burada bahsedilmelidir. Bunu aklınızda bulundurduğunuzdan ve günlük diyetinizdeki tarçın miktarını kontrol ettiğinizden emin olun..

10. Kanser Riskini Artırır:

Araştırmaya göre, çok fazla Çin tarçını almak vücutta kanser tümörlerinin büyümesine neden olabilir. Kötü huylu hücrelere duyarlı hale getirerek akciğerlere, karaciğere ve böbreklere ciddi şekilde zarar verebilir. Bir süre içinde, Tarçın doz aşımı, sağlıklı hücreleri tümör hücreleriyle değiştirebilir..

11. Alerji ve Ağız Yaralarına Neden Olabilir:

Tarçın tatlı bir tat ile başlasa da başlangıçta ağzınızda yanma hissi bırakabilir. Tarçın, ağız yaraları da dahil olmak üzere vücudunuzda alerjik reaksiyonlara neden olabilen Cinnamaldehit adlı bir bileşik içerir. Ağzınızda aşırı rahatsızlığa neden olabilecek beyaz lekeler göreceksiniz. Bu tarçının en büyük dezavantajlarından biridir..

12. Vücut Isısını Artırır:

Tarçın yan etkilerinden biri de sıcaklık yükseltici özellikleridir. Tarçın, sarımsak, acı biber ve zencefil gibi ısıya neden olan ürünlerden biridir. Vücuttaki aşırı ısınma, çıbanlara, kabarcıklara ve hatta mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu Tarçınlı suyun en büyük yan etkilerinden biridir..

Bunlar ciddi ve daha az ciddi Tarçın yan etkilerinden bazılarıdır. Tarçın büyük miktarlarda tüketerek tüm sorunlarınızı çözebileceği efsanesine inananlardansanız, fikrinizi değiştirmenin zamanı geldi. Tarçın da diğer doğal maddeler gibi iyileştirici özelliklerini göstermesi zaman alır. Sabrınızı kaybederseniz ve vücudunuzu bu baharatla doldurursanız, bu sonuçlarla karşılaşmanız çok olasıdır.!