Hint tariflerinin çoğunda yaygın olarak kullanılan kendi “meti”miz olan Çemen, sadece bir tat zenginleştirici değil, aynı zamanda özel bir sağlık güçlendirici bitkidir. Evet! Bilimsel olarak Trigonellafoenum-graecum olarak adlandırılan ve Hindistan eyaletlerinde yaygın olarak methi, menthi, vendayam, ventayan olarak adlandırılan çemen otu, en çok sağlığa olan faydalarıyla bilinir, aslında birçok sağlık yararı ile bilinir. İster Ayurveda olsun, ister Asya genelinde, özellikle Hint mutfaklarında Çemen, baharat olarak tohum, bitki olarak taze yapraklar ve sebze olarak filiz şeklinde canlı bir şekilde kullanılır. Tüm söylenenler ve yapılanlar, bunun bir de öteki yüzü var! Evet! Hem avantajları hem de dezavantajları olan diğer herhangi bir bileşen gibi, çemen otu dezavantajları da vardır! Burada, olası çemen yan etkilerinden kaçınmak için hızlı bir şekilde okuyup not almanız için methi dana yan etkileri hakkında bir kontrol listesi hazırladık. Okumaya devam etmek.

Çemen otu yan etkileri

Çemen Otunun Sağlığa Yan Etkileri:

Aşağıdaki liste, en yaygın çemen yan etkileri veya farkında olarak bunlardan kaçınmaya yardımcı olan methi yan etkileridir. Onları kontrol edin:

1. İç Kanama:

Çemen otu sağlığınızı zenginleştirmesine rağmen, yüksek dozda çemen yemek size bazı ciddi sağlık sorunları verebilir ve iç kanama kadar şiddetli olabilir. Çemen otu hormonal seviyenizi değiştirme gücüne sahiptir. Bu nedenle, tıp uzmanları her zaman daha iyi sonuçlar için günlük uygun dozda çemen alımı konusunda tavsiyelerde bulunur..

Dozaj Talimatı:

Bir dahaki sefere çemen otu ilaçları denemek istediğinizde, bir doktora danışın, sahip olduğunuz hassasiyetleri kontrol edin ve alım miktarını buna göre değiştirin. Uygun sindirimi olan ve bitkisel maddelere duyarlılığı olmayan herhangi bir normal kişi, her gün 5 ila 50 gram çemen yiyebilir..

2. Alerjiler ve Cilt Tahrişi:

Çemen otu şüphesiz bir cilt tonu arttırıcıdır ve en iyi cilt bakım özellikleriyle bilinir, ancak hızlı sonuç almayı umarak çok miktarda çemen yerseniz, dikkatli olun, tahrişe veya kızarıklığa neden olarak cilt yapısını engelleyebilir veya tahrişe neden olabilir. çeşitli cilt alerjileri ve iltihaplanma. En yaygın methi dana yan etkilerinden biri cilt alerjisidir ve bu esas olarak hızlı sonuçları varsayarak aşırı tüketimden kaynaklanır. Yani, lütfen doza bakın!

Dozaj Talimatı:

Cilt bakımı için, etkilenen bölgelerde ideal olarak haftada bir veya iki kez sadece bir çorba kaşığı çemen tohumu ezmesi kullanabilirsiniz..

3. İshal:

Çemen otu, sihrini kabızlık, sindirim sorunları ve diğer bağırsak sorunları gibi sağlık sorunları üzerinde en iyi şekilde gösteren harika bir bitkidir. Bununla birlikte, çemen otunu fazla yerseniz, zaman zaman tehlikeli olabilen dehidrasyona yol açan şiddetli ishale neden olabilir. Çemen otu, sindirim sistemini uyarma ve aşırı bağırsak anlarını kontrol etme gücüne sahiptir. Hem sert tabureleri hem de gevşek tabureleri tedavi etmek için kullanılabilir! İçerdiği enzimler çok güçlüdür, bu yüzden miktarına dikkat edin.!

Dozaj Talimatı:

Herhangi bir sağlık sorununu tedavi etmek için çemen tohumu kullanmak istediğinizde, herhangi bir ilaç tarifinde bir çay kaşığı tohum kullanın..

4. Mide Sorunları:

Çemen otu tohumları mide sorunlarınızı etkili bir şekilde değiştirebilir. Ancak, her gün çok sayıda çemen tohumu tüketirseniz, çare bir trajediye dönüşebilir! Hazımsızlıktan mide ekşimesine, şişkinlikten şişkinliğe ve mide problemlerine kadar, aşırı çemen alımı ile kritik durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, bitkiyi aşırı kullanmanın yaygın bir yan etkisidir..

Dozaj Talimatı:

Mideyle ilgili sorunları tedavi etmek için çemen otu tohumu kullandığınızda, bir çorba kaşığı kadar ıslatılmış ve ezilmiş çemen otu tohumu kullanmadığınızdan emin olun. Etkinliğini kontrol etmek için macunu günde bir veya iki kez buna göre yiyin..

5. Çocuklarda Aşırı Alımın Yan Etkileri:

Çocuklar, alopatik veya bitkisel olsun, herhangi bir ilaca duyarlıdır. Çocuklarda sağlık sorunlarını tedavi etmek için bitkisel ilaçlar kullanmak söz konusu olduğunda, özellikle çemen otu gibi güçlü otlar kullanmak söz konusu olduğunda çok dikkatli olmalısınız. Aşırı çemen alımı çocuklarda bilinç kaybına neden olabilir. Ayrıca hoş olmayan bir vücut kokusu verebilir..

Dozaj Talimatı:

Çocuklarda çemen otu ilaçları, dozaj minimum olduğunda iyi çalışır. Doz yetişkinler için iki çay kaşığı çemen tohumu ise, çocuklar için ilaç en iyi sonucu sadece yarım veya bir çay kaşığı çemen tohumu ile verir. Tohumların tadı acı olduğu için, çocuğunuza yarım çay kaşığı çemen otu tohumunu günde bir defadan fazla veya şiddetli koşullarda günde iki defa arka arkaya en fazla iki gün boyunca yutmasını sağlayın..

6. Diyabeti Olumsuz Etkiler:

Çemen otu, kan şekeri seviyelerini hızla çok ciddi bir aralığa düşürebilen güçlü bir bitkidir. Bu da vücut için birçok tehdidi beraberinde getiriyor. Sadece mükemmel bir dozun insülin seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabileceğini anlamak gerekir. Bu nedenle, herkesin aşırı çemen tüketimini önlemesi önemlidir..

Dozaj Talimatı:

Kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için doğal bir çare olarak çemen tohumu kullanmaya başlamadan önce, dozajın vücudunuza uygun olup olmadığını kontrol etmeniz konusunda uyarılırsınız. İlk olarak, her gün yarım çay kaşığı çemen otu tohumu ile başlayın ve vücudunuz iyi tepki veriyorsa ve herhangi bir yan etki göstermiyorsa, bir çay kaşığı kadar artırabilirsiniz. Dikkat, bir çay kaşığından fazlası iyi değil!

7. Doğum Kusurlarına Neden Olur:

Pek çok araştırma çalışması çemen otunun hamile kadınların sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterse de, aşırı alımı aslında doğmamış bebekte doğum kusurlarına neden olabilir..

Dozaj Talimatı:

Hamilelik sırasında bir şeyler yemek söz konusu olduğunda, ekstra dikkatli olmalısınız. Çemen tüketiminizi en aza indirin ve gerçekten denemek istiyorsanız, üç gün boyunca yarım çay kaşığı alın ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görün. Aşırı yemeyin ve hayattan pişman olmayın!

8. Erken Doğum:

Hamileliğin son ayında biraz çemen otu, doğal olarak normal doğuma yol açan doğum sancılarını tetiklemeye yardımcı olur. Bu hamile kadınlar için bir avantajdır. Bununla birlikte çemen, hormon seviyenizi, özellikle de kadınlarda östrojen seviyelerini değiştirebilir. Ve eğer hamileyseniz ve en iyi sağlık için çemen tohumlarını denemek istiyorsanız, dikkatli olsanız iyi olur.!

Dozaj Talimatı:

Hamilelik sırasında ot yemek söz konusu olduğunda, daha dikkatli olun. Her gün yarım çay kaşığı çemen tohumu tüketmek size olumlu sonuçlar verebilir. İlk önce bir veya iki gün deneyin ve ardından herhangi bir olumsuz etki görmezseniz devam edin. Aşırı yemeyin ve pişman olmayın!

9. Göğüs Büyütmesine Yol Açar:

Zaten büyük göğüsleri olanlar için, çemen onları ekstra büyük yapabilir. Bir yandan birçok kadın göğüsleri büyütmek için bir fayda olarak görüyor, ancak boyutunu artırmak istemeyenler için daha fazla yan etki olabilir. Bu yine çemen otu tüketen kadına ve onun durumuna bağlı olacak bir şey..

Dozaj Talimatı:

Büyük göğüsleri olan ama diğer bazı sağlık sorunlarına çare olarak çemen otu denemek isteyen biriyseniz, dikkatli olmalısınız! Çözmek istediğiniz problem için yeni bir probleminiz olabilir. Bitkiyi yemekten kaçınmanız veya doğru rehberlik için bir ayurveda uygulayıcısına danışmanız daha iyi olur.!

10. Aşırı Alım Hoş Olmayan Bir Bedene Neden Olur & İdrar Kokusu:

Çemen otu tohumları anında sağlık arttırıcıdır, ancak miktar ideal miktarı aşarsa yan etkiler de yaygındır. Aşırı çemen alımının en yaygın ve fark edilmesi kolay semptomlarından biri, vücut ve idrar kokusundaki değişikliklerdir. Farklı, tatlı, belki pek sevmediği akçaağaç şurubu gibi kokabilir. İyi! Aromalı vücut spreyi sıkarak vücut kokunuzu kapatabilirsiniz. Ancak, tüm ironiye değmez!

Dozaj Talimatı:

Çemen otu tohumu yiyorsanız, alımı günde yaklaşık 30 gram ile sınırlayın ve bu ideal olarak en iyi sağlık için iyi bir miktardır..

11. Çemen Otunun Bebekler Üzerindeki Yan Etkileri:

Çemen otu sağlığa birçok faydası ile bilinir ve en çok aranan faydalarından biri de anne sütünün artmasıdır. Yeni anneler sütlerini artırmak için allopatik ilaçlar almak yerine bitkisel yöntemleri tercih ederler. Ancak çemen otu gibi güçlü bitkilerin yeni anneler ve küçükleri üzerinde yan etkileri olabilir. İyi! Bazen bu, yeni annelerin hiçbir yan etki yaşamaması ama bebeklerinin acı çekmesi içindir! Bu yüzden aşırı çemen alımına dikkat edin.

Dozaj Talimatı:

Anne sütünü artırmak için çemen sihir gibi çalışır. Bununla birlikte, yeni bir anne tarafından her gün yarım ila bir çay kaşığı çemen otu tohumu alınmamalıdır. Yani, miktarı izleyin ve tüketin.

12. Erkekler İçin Çemen Yan Etkileri:

Sağlık güçlendirici bitki olan çemen, genellikle bir testosteron güçlendirici olarak yanlış yorumlanır. Ama gerçekte, öyle değil! Östrojeni artırır! Östrojeni artıran herhangi bir ilaç veya bitki, teknik olarak testosteronu artıramaz. Bu nedenle, testosteron seviyelerinizde bir artış görmeyi umarak çemen tüketiyorsanız. Bunun dışında karaciğer, bağırsak veya mide ile ilgili düzensizliklerinizi gidermek veya gri saçları tedavi etmek için çemen otu kullanıyorsanız, çemen otu yan etkileri kadar iyi bilindiği için alımınızın miktarını ayarlamanız önerilir. sunduğu faydalar için övüldü! Özellikle gri saçları tedavi etmek için çemen kullananlarda aşırı alım çok şiddetli olabilir. Bu yüzden çemen otunun saç üzerindeki yan etkilerine dikkat edin ve bunlardan kaçının..

Dozaj Talimatı:

  • Çemen otu alımınızı günde 50 gramın altına düşürün ve herhangi bir hassasiyet olup olmadığını kontrol etmek için sınırlı bir süre kullanın..

Aşırı olan hiçbir şey başarı getirmez! Ve çemen alımı için de geçerlidir! Çemen otunun neden olduğu baş dönmesi, şişkinlik, ishal, çocuklarda bilinç kaybı, cilt alerjisi, mide bulantısı ve burun tıkanıklığı ve birisinde ve idrar kokusu gibi şiddet durumlarından kaçınmak için, çemen otu alımınızı günde 50 gramın altına düşürün ve olası herhangi bir methi dana’dan kaçının. yan etkiler!