Sarımsak, mutfak ve tıbbi faydaları nedeniyle birçok ülkede yaygın olarak kullanılan bitkilerden biridir. Aynı zamanda dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak etiketlenir ve doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilir. Sindirime yardımcı olmaktan Kanserleri önlemeye kadar, Sarımsak vücudunuzda harikalar yaratabilir. Güçlü lezzet arttırıcı özellikleri nedeniyle, çoğu insan genellikle büyük miktarlarda Sarımsak yemeye başlar. Bu, bireyin vücut tipine ve sorunlarına bağlı olarak birçok ciddi sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Sarımsak alımının birçok yan etkisini ayrıntılı olarak anlayalım..

Farkında Olmanız Gereken Beklenmedik Sarımsak Yan Etkileri

Sarımsak Yemenin Yan Etkileri:

Çok miktarda Sarımsak yiyen biriyseniz, yan etkilerini öğrenmenin zamanı geldi. İşte en iyi 13 aşırı sarımsak yan etkisine göz atın:

1. Kötü Nefes:

Sarımsak yemek ağızda kötü bir koku bırakabilir ve koku o kadar nahoştur ki, genellikle insanlar arasında oldukça utanç verici bir durum haline gelir. Bu, çok fazla sarımsak yemenin en yaygın görülen yan etkisidir..

2. Vücut Kokusu:

Yine sarımsağın özellikle sıcak aylarda terlemeye başladığınızda kötü bir vücut kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Düzenli tüketildiğinde vücutta bıraktığı çok güçlü ve utanç verici bir kokuya sahiptir. Sarımsağın faydalarıyla birlikte gelen ve bir dereceye kadar tolere edilmesi gereken yine çok bilinen bir yan etkisidir..

3. Alerjik Reaksiyonlar:

Aşırı sarımsak tüketiminin ciltte kızarıklıklara ve alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca başka herhangi bir alerji şeklinde de gelebilir. Bu, yine pek çok insanın maruz kaldığı yaygın olarak bildirilen yan etkilerden biridir ve kesinlikle farkında olmanız gereken bir şeydir..

4. İç Kanamayı Ağırlaştırır:

Kanama bozuklukları kolayca ağırlaşabilir ve aşırı dozda sarımsak ile ciddi iç kanamaya neden olabilir. Bu, sarımsak alımında herhangi bir dengesizliği önlemek için tekrar bilmeniz gereken şeylerden biridir..

5. Sindirim ve Mide Sorunları:

Gastrointestinal sistem olarak da bilinen GI tahrişi, aç karnına çiğ sarımsak yemenin yan etkilerinden biridir. Yiyeceklerin sindirimi ile ilgili sorunlara ve ayrıca birçok mide problemine yol açar. Ayrıca, vücudunuzu zayıf ve hareketsiz hale getiren ani bir iştah kaybına da yol açabilir. Halihazırda bu sorunları olanlar sarımsakları dikkatli kullanmalıdır..

6. Terlemeyi Artırır:

Sarımsağın vücut üzerinde ısınma etkisi vardır. Bu sadece, özellikle sıcak ve nemli aylarda vücuttaki ter seviyelerini arttırdığı anlamına gelir. İnce bir yan etkidir, ancak bilinen bir yan etkidir ve vücutta rahatsızlığa ve aşırı durumlarda dehidrasyona neden olabilecek bir şeydir..

7. Alevlenen Astım:

Profesyonellere göre çeşitli yan etkilerden biri de astım probleminin alevlenmesidir. Bu, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir şeydir ve size sarımsağı kontrol altında tutmanız için bir neden verir..

8. İshal:

Çok fazla sarımsak, bağırsaklarda ve kolon sisteminde birçok soruna neden olur ve sıvı bağırsak hareketlerinin olduğu ishal sorunlarına yol açar. Bulantı ve kusma da eşlik edebilir..

9. Bulantı ve Mide ekşimesi:

Çok fazla Sarımsak mide bulantısı, mide ekşimesi ve kusma gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Sarımsağın yüksek miktardaki kükürtten kaynaklanan keskin tadı, ağzınızda hoş olmayan bir tada neden olabilir. Yüksek gücü nedeniyle çiğ sarımsak mideniz için oldukça sert olabilir ve mide ekşimesine neden olabilir. Bu nedenle, bu ampulü büyük miktarlarda tüketmekten kaçınılması tavsiye edilir..

10. Görme Sorunlarına Neden Olabilir:

Araştırmalar, büyük miktarlarda Sarımsak yemenin Hyphema gibi görme sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor. Bu, göz odasındaki haznenin kanama yaşayabileceği bir durumdur. Sarımsakta bulunan pıhtılaşma önleyici bileşikler, kanama durumunun artmasına ve bazen görme kaybına neden olabilir..

11. Karaciğeri Etkileyebilir:

Sarımsak aşırı tüketildiğinde karaciğerde toksisiteye neden olabilir ve işleyişini bozabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlardan kaçınmak için sarımsak sevginizi sınırlamanız önerilir. Karaciğer hasarı çok tehlikeli ve yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Ayrıca, mevcut karaciğer sorunları olan kişilere tüketilen Sarımsak miktarı konusunda kısıtlama getirmeleri tavsiye edilir..

12. Baş dönmesi:

Normal dozda sarımsak oldukça güvenli olsa da, büyük miktarlarda Sarımsak kan basıncınızı düşürebilir. Bu, özellikle seyahat sırasında veya araç kullanırken çok tehlikeli bir durum olan baş dönmesine neden olabilir. Zaten Hipertansiyon hastasıysanız, bu kadar yüksek dozda Sarımsaktan uzak durmanızı tavsiye ederiz..

13. Baş ağrısı:

Birçok insan, büyük miktarlarda Sarımsak tükettikten sonra ani migren baş ağrısı atakları yaşadı. Sarımsağın beyinde baş ağrısına neden olan bileşikleri serbest bırakan belirli sinirleri uyarabileceğine inanılmaktadır. Başında ağrıyan sinirlerle ilgili kronik sorunları olan kişilere dozaj sınırlarını korumaları tavsiye edilir..

Önerilen Sarımsak Dozajları:

Artık Sarımsak’ın yan etkilerini anladığınıza göre, Sarımsak’ın güvenli sınırı olarak adlandırılan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sağlık uzmanlarına göre günde 4-5 diş orta boy Sarımsak güvenle tüketilebilir. Ayrıca sarımsağı biraz sıvı yağda veya tereyağında sote etmek, çiğ yemeye kıyasla tüketmenin en iyi yoludur..

Sarımsağı ısıttığınızda mutfağınızdan gelen aromanın karşı konulmaz olduğuna hiç şüphe yok. İştahınızı tetikleyebilir ve hemen yemeğin tadını çıkarmanızı sağlayabilir. Ayrıca, internetin sarımsak yemenin sağlığa pek çok faydası hakkında merak uyandırmasıyla, insanların büyük miktarlarda tükettiği gözlemlendi. Artık sarımsak doz aşımının potansiyel tehlikelerini okuyup anladığınıza göre, dikkatli olacağınızdan eminiz.!