Adrak olarak da bilinen zencefil, birçok mutfakta yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Sıcak ve keskin tadıyla bilinen bu kök sebze, birçok tıbbi fayda sağlar. Bu nedenle Zencefil, soğuk algınlığı, öksürük, sindirim sorunları ve hatta vücut ağrıları gibi yaygın olarak görülen rahatsızlıkları tedavi etmek için birçok ev ilacında kullanılır. Bununla birlikte, birçok insan, ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek Zencefil alımı ile aşırıya kaçma eğilimindedir. Bunun sana olmasına izin verme! Zencefil Yan etkileri ve önerilen Zencefil dozu hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Önerilen Zencefil Dozu:

Çok fazla zencefil yemek birçok yan etkiye yol açabilir. Günde önerilen zencefil dozu günde 2 gr-4 gr veya meyve suyu şeklinde tüketilirse 2 yemek kaşığı geçmemelidir. Bu sınırın aşılması, vücutta birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilen ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Bu tür sorunlardan kaçınmak için güvenli dozaj seviyelerine bağlı kalmak daha iyidir..

Zencefil Yan Etkileri - Farkında Olmalısınız

Zencefil Aşırı Dozunun Yan Etkileri:

Zencefilin dozaj sınırlarını anladığınıza göre, Zencefil yemenin yan etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin:

1. Pıhtılaşmayı Önler:

Zencefil, Salisilatların varlığı nedeniyle doğal bir kan inceltici görevi görür. Bu asitler kanın pıhtılaşmasını durdurur ve arterlerdeki tıkanıklıkları gidermek için yaygın olarak Aspirin şeklinde kullanılır. Bununla birlikte, aşırı kanama ve kan kaybı gibi çok fazla Zencefil yan etkisine neden olabilir ve sonuçta ciddi sağlık komplikasyonları ortaya çıkabilir..

2. Zencefilin Görme Üzerindeki Yan Etkileri:

Aşırı Zencefil almak, bozuk görüşe ve bulanık görüşe neden olabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bazı insanlar Ginger’ın vizyonlarına müdahalesini deneyimlediler..

3. Mide Problemleri:

Mide sorunları ve mide rahatsızlıkları, yaygın olarak görülen aşırı Zencefil yan etkileridir. Çiğ yemek Zencefil yan etkileri mide ekşimesi, ishal, mide rahatsızlığı, geğirme, ağız ülseri ve gevşek dışkı gibi gastrointestinal sorunlardır. Bu tür sorunlardan kaçınmak için dozaj limitlerine dikkat etmeniz önemlidir..

4. Alerji:

Aşırı zencefil kullanımı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda fark edilen başlıca semptomlar, kızarıklık, nefes darlığı, kaşıntı, dudaklarda şişme ve boğazda tahriş ile birlikte ciltte kızarıklıklardır. Bu gibi durumlarda, kullanımı durdurmak ve hemen bir doktora danışmak daha iyidir..

5. Hamilelikte kaçının:

Hamilelik sırasında Zencefil yan etkilerinden biri erken rahim kasılmalarıdır. Bu nedenle hamile kadınların bu dönemde zencefilden kaçınmaları veya dozlarını sınırlamaları önerilir. Ayrıca hamilelik sırasında aşırı zencefil ciddi mide ekşimesine ve asit reflülerine neden olabilir. Zencefilin doğmamış bebek üzerindeki etkileri henüz kanıtlanmamıştır, bu nedenle kullanımda dikkatli olmak daha iyidir..

6. Anestezi ile Etkileşim:

Zencefil, ameliyatlar sırasında kullanılan anestezik ürünlerle reaksiyona girer. Gecikmiş iyileşme ve uzun süreli kanama ile sonuçlanan olumsuz bir reaksiyona neden olur. Bu nedenle anestezistler tarafından ameliyat programından en az bir hafta önce zencefil alımının durdurulması tavsiye edilir..

7. Pediatrik Yan Etkiler:

2 yaşından küçük çocuklara bu baharatlı kök verilmemelidir, çünkü hassas midelerine aşırı derecede zarar verebilir. Zencefil ayrıca küçük çocuklarda ve bebeklerde ağızda yanıklara ve ülserlere neden olur. Çocuk yönetilebilir bir yaş grubuna gelene kadar Ginger kullanımına devam etmek daha iyidir..

8. Diyabet:

Zencefilin aşırı miktarda tüketilmesi şeker hastaları için oldukça tehlikeli olabilir. Vücuttaki kan şekeri seviyelerini ciddi şekilde düşürebilir ve baş dönmesine, yorgunluğa neden olabilir. Diğer Diyabet ilaçları ile birlikte çok fazla Zencefil, kişiye oldukça zararlı olabilir. Zencefil tüketmeden önce bir Doktorun tavsiyesini almak her zaman güvenlidir..

9. Rahatsız Uyku:

Zencefil çayı genellikle sağlıklı uykuya yardımcı olmak için kullanılır. Bununla birlikte, faydalardan yalnızca bir limit alındığında yararlanılabilir. 3 -4 Bardak’tan fazla Zencefil çayı alırsanız, uykusuzluğa, kalp atışlarında artışa, baş dönmesine, kafa karışıklığına, mide ekşimesine, kusmaya ve şiddetli mide rahatsızlığına neden olabilir..

10. Safra Taşlarının Oluşumu:

Zencefil tüketildiğinde safra salgısı artar. Safra kesesi sorunu yaşayan kişilere doktorları tarafından hiçbir şekilde zencefil almamaları tavsiye edilir. Aşırı zencefil alımı safra taşlarında şiddetli ağrıya neden olur. Aristolokik asit adı verilen bir bileşik, böbrek fibrozu gibi idrar yolunda sorunlara neden olmaktan sorumludur. Semptomlar idrar çıkışındaki anormal değişiklikler veya idrarda kan bulunmasıdır..

11. Zencefilin Kalp Üzerindeki Yan Etkileri:

Zencefilin kalp için yan etkilerinden biri Kalp çarpıntısıdır. Yüksek dozlarda zencefilin kalpte titreme, bulanık görme ve uykusuzluk yaptığı bilinmektedir. Ayrıca kan basıncının düşmesine ve nihayetinde kalp krizlerine yol açabilir. Bu kökün dozajları ile her zaman kolay gitmek tavsiye edilir..

12. Kan Basıncı:

Hipertansiyon hastasıysanız, kendinizi çok fazla zencefil tüketmekten alıkoymanız önerilir. Zencefilin kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Özellikle Yüksek BP ilaçları ile vücutta yüksek miktarlar alındığında, kan basıncı kritik derecede düşebilir. Bu, kan basıncı için zencefilin tehlikeli yan etkilerinden biridir..

13. Zencefilin Saç Üzerindeki Yan Etkileri:

Zencefilin saç için yan etkilerinden biri, doğrudan uygulandığında saç derisinin yanması ve kel yamalar. Zencefil oldukça güçlü olabileceğinden asla tek başına topikal olarak kullanılmamalıdır. Risk olasılığını azaltmak için bunu her zaman yoğurt gibi diğer malzemelerle birleştirmelisiniz. Ayrıca, saç sağlığının sorunsuz bir şekilde tadını çıkarmak için Zencefil suyunu orta derecede tüketin..

14. Kanser Tedavileri:

Zencefilin kemoterapi sırasında müdahale ettiği ve baş dönmesi, kusma, bulanık görme gibi komplikasyonlara yol açtığı gösterilmiştir. Zencefilin kanser üzerindeki bu yan etkileri nedeniyle, doktorlar hastalara seanslar sırasında kök almaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor..

Umarız bu bilgiyi oldukça faydalı bulmuşsunuzdur. Zencefilin sağlığımıza, cildimize ve saçımıza birçok faydası vardır. Ancak, her şeyin fazlası çok kötü olabilir! Her çarenin kendi sınırlamaları ve dozaj önerileri olduğunu anlamak önemlidir. Bu talimatlara dikkat edilmemesi, yukarıda belirtildiği gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, sınırlarda kalın ve bu rahatsız edici Ginger yan etkilerinden kaçının.!