Hiç böğürtleni andıran, ancak kırmızımsı bordo renkli meyveler gördünüz mü? Bunlara büyük tohumlu, sulu meyveler olan Boysenberries denir. Boysenberries, Avrupa ahududu, Loganberry ve Pasifik meyvesi arasında bir melezdir. Olgun meyvelerin tadı tatlıyken, kırmızımsı renkli olanlar hafif ekşi ve keskindir. Bu meyveler en iyi jöleler, reçeller, sürüler, şuruplar, tatlı sosları olarak tüketilir. Ancak, yıl boyunca mevcut değildirler ve daha az hasat dönemleri vardır. Sadece harika C vitamini kaynakları olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için besleyici vitamin ve mineraller içerirler. Fazla şeker tüketiminden kaçınmak için konserve yerine taze veya donmuş meyve tüketilmesi tavsiye edilir. Boysenberry Faydaları ve Besin Değerleri hakkında bilgi edinmek için bu makaleye göz atın..

Boysenberry Nedir??

Boysenberry meyvesi, küçük bir üzüm salkımına benzeyen büyük tohumlu bir meyvedir. Böğürtlen ailesine aittirler ve İngiliz Ahududu, Loganberry ve Dewberry gibi çeşitli meyveler arasında bir melezdir. Bu meyvelerin olağan rengi koyu kırmızı iken, olgun meyveler kestane rengine döner ve suyu hızla akıtır. Çok çabuk bozulmaya eğilimlidirler, bu nedenle bu meyvelerin yakında hasat edilmesi gerekir..

Boysenberry'nin En İyi Faydaları + Besin Değerleri & Yan etkiler

Boysenberries Sağlıklı mı?

Boysenberries, birkaç temel vitamin ve mineral içeren oldukça besleyici gıdalardır. Hücre hasarını önlemeye ve yeni hücre büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan antioksidan bakımından zengin meyvelerdir. Yaban mersini ayrıca iyi sindirime ve düzgün bağırsak hareketlerine yardımcı olan önemli miktarda lif içerir. Bu meyveler ayrıca potasyum, folat ve nörolojik gelişmeler için çok önemli olan diğer hayati besinler açısından da zengindir. Boysenberry C gibi Vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur..

Yerli Hint Dillerinde Boysenberry İsimleri:

 • Huḍugaruberri (Kannada)
 • āṇkuṭṭikaḷ (Malayalam)
 • Mulēbērī (Marathi)
 • Dut (Telugu)
 • Muḍēnābērī (Pencap)
 • Bōyajhēbērī (Gujarati)

Boysenberry Besin Değerleri:

Boysenberries’in 1 fincan porsiyon büyüklüğü için beslenme gerçeklerine göz atın:

 • Toplam Kalori: 66
 • Toplam yağ: 0.3 gram
 • Potasyum: 183,5 mg
 • Sodyum: 1.3 mg
 • Toplam karbonhidrat: 16.1 gram
 • Diyet lifi: 7 gram
 • şekerler: 9.1 gram
 • C vitamini: %6,8
 • Folat: %20,8

Sağlık İçin İnanılmaz Boysenberry Faydaları & Deri:

Boynberry’nin vücuda ve zihne sağladığı 14 etkileyici sağlık yararı hakkında bilgi edinmek için aşağıyı okuyun:

1. Boysenberry’nin Kilo Kaybı İçin Faydaları:

Bugünlerde en büyük endişelerden biri kilo vermek. Obezite artıyor ve çoğu insan ne tür yiyecekler yemesi gerektiğini ve nelerden uzak durması gerektiğini bilmiyor. Onlar için metabolizmayı hızlandıracak ve çok kilo vermelerine yardımcı olacak nihai organik meyveyi aldık. Ve doğru tahmin ettin; bu böğürtlen. Kalorileri ve yağları düşüktür. Genellikle salatalarda ve hatta düşük kalorili soslarda kullanılmıştır. Çok sağlıklı ve lezzetli olduğu için bu harika ve enfes meyveden tam olarak yararlanmaktan çekinmeyin..

Nasıl Tüketilir:

 • Atıştırmalık olarak her gün 1 porsiyon taze Boysenberries tüketin.

2. Boysenberry’nin Cilt İçin Faydaları:

Boysenberries de cildinize iyi bakar. Bu, ondan elde edebileceğiniz en önemli faydalardan biridir. Doğal bir nimet oldukları için cildiniz için rahatlıkla düşünebilirsiniz. Sizin için neler yapabileceğini öğrenince şaşıracaksınız. Salonda veya kozmetik mağazasında çok para harcama konusunda endişelenmenize bile gerek yok. Sadece erkek yaban mersini kullanın ve kesinlikle alıcı tarafta olacaksınız. Cildinizi gençleştirecek ve kendinizi taze, canlı ve güzel hissetmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden güzelliğinizi geliştirmek için böğürtlen kullanmanızı öneririz..

Nasıl Tüketilir:

 • Boysenberries’i dahili olarak tüketmenin yanı sıra, biraz meyve suyu çıkarabilir ve bir yüz paketi yapmak için süt kreması ile karıştırabilirsiniz..

3. Mutfak Dünyasında Kullanılabilir:

Erkek yaban mersininin üçüncü faydası, onu mutfak dünyasında kullanabilmenizdir. Genellikle tatlı sosları, kekler, şuruplar, turtalar, salatalar, kekler, hamur işleri ve diğer tatlı yemekleri yapmak için kullanılmıştır. Bazı insanlar da tatmak için kahvaltıda yulaf ezmesi ve mısır gevreği serpmiştir. Sağlık ve beslenmeyle dolu oldukları için kaloriler hakkında endişelenmenize bile gerek yok. Onlara istediğin kadar sahip ol!

Nasıl Tüketilir:

 • Böğürtlenler, yemeklerinizi sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için en iyi reçellerde, ezmelerde ve hatta turtalarda alınır..

4. Size Sağlıklı Bir Beyin Verir:

Beynin gelişimi için son derece faydalı bir şey kullanmak istiyorsanız, kesinlikle böğürtlen yemenizi öneririz. Doğal antioksidanlarla dolu oldukları için sağlıklı bir beyin için son derece önemlidirler. Bir kişinin hafızasını güçlendirmeye yardımcı olurlar ve ayrıca birkaç doktor, hasta ve Alzheimer hastalığından muzdarip kişiler tarafından tavsiye edilmiştir..

Nasıl Tüketilir:

 • Sağlıklı atıştırma için günde 1 bardak Boysenberries tüketin.

5. Sindirim Sorunlarını Önleyin:

Tüm sindirim problemlerinize veda etmenin harika bir yolu da böğürtlen kullanmaktır. Onları diyetinize ekleyin ve sindirim sisteminizi nasıl iyileştirdiklerini görün. Mide ile ilgili herhangi bir enfeksiyon tedavi edilebilir. Bu meyvelerin yardımıyla daha iyi dışkılama ve idrara çıkma yapabileceksiniz. Sindirim sisteminde bulunan tüm bakterilerle savaşacak ve onu tamamen temizleyecektir. Her gün böğürtlen kullanırsanız kabızlığı da önlemiş olursunuz..

Nasıl Tüketilir:

 • Çıtır çıtır ve keskin bir tat için Boysenberries’i salatalara ekleyebilirsiniz..

6. Boysenberry’nin Kalp Sağlığı İçin Faydaları:

Genel sağlığınızı iyileştirmek için kalbinizi gözden kaçıramazsınız. Vücudunuzun önemli bir bölümüdür ve çok fazla özen gösterilmesi gerekir. Herhangi bir kardiyovasküler hastalığı veya kalp ile ilgili sorunları önlemek için, bunun için böğürtlenlere kesinlikle güvenebilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirecek ve tüm virüslerle savaşacaktır. Kolesterolünüz de düşecek ve sağlıklı, hafif ve çok aktif bir hayat yaşayabileceksiniz..

Nasıl Tüketilir:

 • Taze veya dondurulmuş smoothie olarak alınabilen günde 1 porsiyon Boysenberries.

7. Diyabeti Önleyin:

Boysenberries sizin için çok gerekli olan K Vitamini ile doludur. Böbrek taşlarının giderilmesine yardımcı olabileceğinden bu meyveden yararlanmalısınız. Ayrıca şeker hastalığını iyileştirme kapasitesini de bünyesinde barındırır. Bu nedenle, bu büyük sorunlardan herhangi birinden muzdaripseniz, yaban mersini kullanmaktan çekinmeyin. Genel sağlığınızı iyileştirecekler ve herhangi bir rahatsızlığa eğilimli olmadığınızdan emin olacaklar..

Nasıl Tüketilir:

 • Diyabeti önlemek için günde en az bir porsiyon Boysenberries alın.

8. Daha Sağlıklı Vizyon:

Çoğu insan vizyonlarından şikayet etti. Pek çok insan çok küçük yaşlardan beri gözlük takmaya başladı. Bu kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzının bir işareti değildir. Doktorlar sık ​​sık, doğru yemeyenlerin genellikle zayıf görüşlü kişiler olduğunu söylerler. Birkaç tür araştırma ve anketten sonra, nihayet, sağlıklarını ve vizyonunu iyileştirmek için yemesi gereken belirli meyve ve sebzeleri bulduk. Ve bunlardan biri erkek yaban mersini. Bu meyveler, göz sağlığınızı artıracak ve görüşünüzün eskisinden önemli ölçüde iyileşmesini sağlayacak sağlıklı ve doğal özellikler içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Vizyonunuzu geliştirmek için günlük yemeğinize Boysenberries ekleyin.

9. E Vitamini ile Zengin:

Boysenberries E Vitamini ile doludur. Bu, kalple ilgili herhangi bir hastalığı ve hatta kanseri önleyecektir. Her türlü hücre hasarına karşı koruma bulacaksınız. Vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini sağlayacak ve kanın pıhtılaşmasını önleyecektir. Bu nedenle, herhangi bir menstrüel problemden muzdarip olursanız, erkek yaban mersini rehberiniz olarak düşünün..

Nasıl Tüketilir:

 • Böğürtlen salatalarda veya bütün atıştırmalık olarak tüketilmelidir..

10. Enerji Düzeylerini Arttırın:

Uzun ve yorucu bir günün ardından pillerinizi yeniden şarj etmek istediğinizde, gün boyunca kendinizi gaza getirmek ve kendinizi aktif tutmak için biraz yaban mersini almanızı öneririz. Ayrıca vücutta anlık enerjiyi pompalamak için abur cuburlara sağlıklı bir alternatif oluştururlar..

Nasıl Tüketilir:

 • Boysenberries ile bir smoothie veya meyve suyu yapın ve anında enerji için tüketin.

11. Kemik Gücünü Artırın:

Böğürtlen, vücuttaki Kalsiyum seviyelerini korumak ve kemik sağlığını iyileştirmek için önemli olan zengin bir K Vitamini kaynağıdır. Düzenli K vitamini tüketimi, Osteoporoza yakalanma şansını azaltabilir. Ayrıca kalsiyumun idrardan aşırı drenajını önlemeye yardımcı olur. 1 bardak Boysenberries’nin K Vitamini günlük ihtiyacının %13’ünü karşılayabildiğini bilmek şaşırtıcıdır..

Nasıl Tüketilir:

 • Meyve suyu veya smoothie şeklinde günde 1 porsiyon Boysenberries.

12. Boysenberry’nin Hamile Kadınlar ve Bebekler İçin Faydaları:

Böğürtlen, özellikle Folat gibi B-Kompleks vitaminleri olmak üzere birçok temel besin için harika bir kaynaktır. Folat, fetüste kırmızı kan hücrelerinin ve nöral tüplerin oluşumundan sorumludur. Folat eksikliği bebeklerde doğum kusurlarına yol açarak düşük kilolu ve nörolojik bozukluklara neden olabilir. Folat ile birlikte Boysenberries, hem hamile kadınlarda hem de bebeklerde bağışıklığı artırmaya yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Sağlıklı ve güvenli bir hamilelik sağlamak için hamile kadınlar en az 1 porsiyon Boysenberries tüketmelidir..

13. Böbrek Taşları Riskini Azaltır:

Böğürtlenlerin böbrek taşı oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Yüksek miktarda diyet lifi ile Boysenberries, kolonda yumuşak hareketleri teşvik ederek iyi böbrek sağlığı sağlar. Ayrıca kabızlık ve sindirim bozuklukları ile ilgili sorunları da ortadan kaldırırlar. Boysenberries ayrıca safra kesesi taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

Nasıl Tüketilir:

 • Böbrek rahatsızlıklarını azaltmak için 1 porsiyon Boysenberries tüketilmesi tavsiye edilir..

14. Sağlıklı Kan Basıncını Koruyun:

Boysenberries, vücuttaki Sodyum seviyelerini tersine çevirmeye yardımcı olan yüksek miktarda Potasyum içerir. Bir fincan Boysenberries’in her porsiyonu için 183 mg Potasyum ve sadece 1.3 mg Sodyum elde edilebilir. Bu, Hipertansiyon ve Kardiyovasküler Hastalık riskini azaltmak için kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Her gün salata, atıştırmalık veya smoothie şeklinde 1 Bardak Boysenberries tüketin..

Boysenberries’in Yan Etkileri:

Boysenberries son derece lezzetli ve besleyici meyvelerdir, ancak bazı yan etkileri vardır:

 • Böğürtlenlere alerjisi olan kişiler, Boysenberries ile kızarıklık ve boğaz tahrişi yaşayabilir..
 • Fazla tüketimi mide rahatsızlıklarına, asitliğe ve ishale neden olabilir..
 • Yüksek miktarda Boysenberries, vücuttaki Sodyum seviyelerini azaltabilir ve bu da tehlikeli olabilir..
 • Konserve Boysenberries diyabetik dostu değildir ve kan şekeri seviyenizi artırabilir.

Boysenberries Hint pazarında bulmak yaygın değildir. Ancak bu ağaçlar sık ​​ormanlık alanlarda, tepelik bölgelerde ve hatta bazen arka bahçelerde bulunur. Pek çok insan bu meyvelerin tadını çıkarırken, pek çoğu onları bilmiyor. Genellikle Böğürtlen veya diğer yerel meyveler ile karıştırılırlar. Boysenberries sağlık yararları inanılmaz; ancak, kolayca bulunmazlar. Dondurulmuş çeşitler bile pazarlarda yaygın olarak bulunmaz. Özellikle düşük hasat mevsiminde, tipik olarak haziran ortasından temmuz ayına kadar, onları dondurmak ve harika yabanmersini faydalarının tadını çıkarmak en iyisidir..

hepiniz katılıyor musunuz? Aşağıda yorum yapın ve böğürtlenlerin size nasıl fayda sağladığını paylaşın. Ayrıca böğürtlen faydaları hakkında herhangi bir şüpheniz veya sorunuz varsa bize yazabilirsiniz. Uzmanlarımız ilgili bilgilerle size yardımcı olacaktır.