Ağzınızda bayat bir tat mı var? Vücut kokusundan mı şikayetçisiniz? İçeceğinizin tadını tatlandırmanın yollarını mı arıyorsunuz? Mükemmel çözüm nane yaprakları şeklinde geliyor! Pudina yaprağı veya Pudina yaprağı olarak da adlandırılan bu yeşillikler, kendilerine bu adı kazandıran farklı bir nane aroması ile doludur. Serinletici aromalarıyla popüler olsalar da sağlığa faydaları pek çok kişi tarafından daha az bilinir. Bu yazıda nane yapraklarının vücudumuza sağladığı bazı şaşırtıcı faydalardan (pudina yaprağı faydaları) bahsedeceğiz..

nane faydaları

nane nedir?

Nane otu, ev bahçelerinde kolaylıkla yetiştirilebilen küçük yeşil bir bitkidir. Avrupa’ya özgü olmasına rağmen, nane Hindistan ve Orta Doğu pazarlarına tanıdık bir bitkidir. Pişirildiğinde daha hafif olan güçlü bir nane aromasına sahiptir. Çeşitli yoğunlukta tat ve aromaya sahip yaklaşık 26 nane türü vardır..

Pudina Sağlık İçin İyi mi?

Pudina’nın dünyanın bilinen en eski şifalı bitkilerinden biri olduğuna inanılıyor. Vücuda birçok tıbbi ve tedavi edici fayda sağlar. Ciltte yatıştırıcı, serinletici bir his vermekten sindirim bozukluklarını tedavi etmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya kadar, nane yaprakları sağlık söz konusu olduğunda en iyi seçeneğinizdir..

Nane Yaprağı Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına nane yapraklarının besinsel dağılımı:

 • Toplam Kalori: 70
 • Protein: 3,8 gram
 • karbonhidratlar: 15 gram
 • Lif: 8 gram
 • A vitamini: % 85
 • C vitamini: %53
 • Kalsiyum: %24
 • Demir: %28

Nane Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Nane yapraklarını günlük beslenmenizde kullanmanın birçok yolu vardır..

 • Nane tadı için bu yaprakları doğrayıp salatalarınıza atabilirsiniz..
 • Nane ezmesi, sos ve Hint turşusu yapmak için bir temel olarak kullanılabilir..
 • Kuru nane yapraklarını suda kaynatarak ferahlatıcı bir nane çayı yapabilirsiniz..
 • Ekstra bir vuruş için kokteyllerinize ve kokteyllerinize biraz ezilmiş nane yaprağı ekleyin!
 • Bazı gelişmiş lezzet için tuzlu yemeklerinizde garnitür olarak nane yaprakları kullanın..

Nane Yaprağının Sağlığa Faydaları:

Burada cilt, saç ve sağlık için 16 harika nane yaprağı faydasını (pudina faydaları) listeledik. Onlara bir göz atalım.

pudina faydaları

1. Daha İyi Sindirime Yardımcı Olur:

Nane yaprakları, bağırsaklarınızdaki kesintisiz bağırsak hareketlerine yardımcı olabilecek diyet lifi bakımından zengindir. Nane yapraklarını günlük diyete dahil etmek veya yapraklarından demlenmiş bir bardak çay içmek, sindirim sistemini doğal bir şekilde yatıştırmanın en iyi yollarından biridir. Buna ayrıca irritabl bağırsak sendromu tedavisi ve sindirim sistemi ile ilgili tüm konular dahildir. Mide ağrıları da etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, sağlığımız için en iyi Nane kullanımlarından biridir..

2. En İyi Detoks Ajanı:

Vücut detoksu, Pudina’nın en iyi kullanımlarından biridir. Nane yaprakları, toksinleri ve tehlikeli sıvıları vücuttan ve deriden atmanın en iyi yollarından biridir. Nane yapraklarının diyette bulunması bu amacı başarılı bir şekilde sağlayacak ve aynı zamanda toksinlerin yok edilmesinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olan serbest radikalleri de içerdiğini vurgulayacaktır. Ayrıca sisteminizin içeriden temizlenmesine ve yağ dahil gereksiz maddelerin çıkarılmasına yardımcı olur..

3. Kanı Arındırır ve Temizler:

Kanı temizlemek ve arındırmak, nane yaprakları ve ondan hazırlanan çayın eski güzel avantajlarından biridir. Görünür sonuçlar elde etmek için bu yaprakları günlük menüye eklemelisiniz. Kanı temizlemeye ve cilt yüzeyinde de iyi göstermeye bağlıdır. Bu aynı zamanda kan dolaşımını iyileştirir ve kan pıhtılaşması riskini azaltır..

4. Nefesinizi Tazeler:

Pudina’nın sağlığa en büyük faydalarından biri, ağzınızdaki bayat kokuyu gidermek ve size taze bir nefes vermektir. Nane yapraklarının bir kısmını ezin ve ağız kokusunu gidermek için dişleri nazikçe ovalayın. Basit yollardan bir diğeri, bazı taze yaprakları doğrudan çiğnemektir. Bu utanç verici krizi tedavi etmek için yapraklardan hazırlanan taze nane çayı da içilebilir..

5. Dişleri Beyazlatır:

Pudina yaprakları inci beyazı dişlerinizi vererek ağız sağlığımıza fayda sağlar. Her gün ezilmiş nane yaprakları kullanılarak dişlerin beyazlatılması mümkündür. Birkaç hafta içinde sonuçları almak için bu hafifçe ovalanmalıdır. Ağız sağlığı ve milyon dolarlık gülümsemeniz için mükemmel bir evde çare olmasının yanı sıra etkili nane nanesinden de fayda sağlar..

6. Cildi Kusursuz Hale Getirir:

Pürüzsüz, lekesiz bir cilt arıyorsanız, nane yaprakları en iyi seçeneğinizdir! Nane yaprakları veya ondan hazırlanan çay ile tüm sistemin içeriden temizlenmesi akne, sivilce ve onu çirkin ve çekici olmayan cilt problemlerinin belirti ve risklerini azaltmanın en iyi yollarından biridir. Berrak ve kusursuz bir cilt elde etmek için, ya diyete ya da ev yapımı yüz paketlerine biraz nane yaprağı ekleyin..

7. Mutfak Faydaları:

Mutfak krallığına nane faydalarının özel bir tanıtıma ihtiyacı yoktur. Köriler, salatalar, Hint turşusu, tatlılar, dondurmalar ve daha birçok yemek, tadı arttırmak için nane yaprakları gerektirir. Bu, nane yapraklarını mutfakta da oldukça favori yapar. Nane yapraklarının ilginç faydalarından biri de diğer zamanlarda mutlaka kullanmış olmanızdır..

8. Anti-inflamatuar Özellikler:

Nane yaprakları, akne ve sivilceler de dahil olmak üzere ciltteki döküntüleri azaltmak için anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt alerjileri, ciltteki kızarıklıklar ve kabarcıklar bile nane yapraklarından yapılmış taze bir macun uygulamasıyla kolayca tedavi edilebilir. Kronik sorunlardan muzdarip olanlar için bir başka nane tıbbi kullanımıdır. Bu, nanenin en iyi avantajlarından biridir..

9. Soğuk algınlığı ve Grip Tedavisi:

Nane yapraklarının antibakteriyel, mantar önleyici ve dekonjestan özellikleri soğuk algınlığı ve grip için mükemmeldir. Faydaları elde etmenin uygun bir yolunu bulmak için, yapraklardan bir fincan çay hazırlayın ve nezle ve gribin tedavi edildiğini görün. Nane yaprakları vücuttaki mikrobiyal büyümeyi öldürmenin yanı sıra gelecekteki saldırıları da önleyebilir..

10. Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir:

Nane yapraklarının temizleyici faydaları onu karaciğeriniz için bir iksir yapar. Bu yapraklar karaciğerinizde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve normal aktivitesini yeniden başlatır. Nane ayrıca daha iyi sindirim için gerekli olan safra üretimine de yardımcı olur. Düzenli alım birçok Karaciğer bozukluğunu uzak tutabilir!

11. Anti-Kanser Özellikleri:

Nanenin kolayca bulunabilen Kanserle savaşan bitkilerden biri olduğu söylenir. Bu yapraklarda bulunan fitokimyasalların, bu hücrelere kan akışını keserek kanser tümörlerinin büyümesini engellediği bilinmektedir. Antioksidanlarla yüklü nane yaprakları, serbest radikal hasarını azaltabilir ve taze hücrelerin büyümesini teşvik edebilir. Bu, nane yapraklarının en iyi kullanımlarından biridir..

12. Depresyon ve Stresi Tedavi Eder:

Stres veya aşırı yorgunluk sonuçta depresyona yol açabilir. Nane yaprakları, iyi bir uyku sağlayarak ve duyularınızı canlandırarak bu semptomların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Nane yapraklarının kokusu bile stresi ve kaygıyı anında hafifletebilir. Ayrıca sağlıklı bir uyku için difüzörünüze birkaç damla Nane yağı ekleyerek nanenin en iyi kullanımlarından biri haline getirebilirsiniz..

13. Kilo Kaybı İçin Nane Yaprağı:

Bazı araştırmalara göre nane yaprakları sindirim enzimlerinizi uyararak doğal olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu enzimler, enerjiye dönüşen yiyeceklerin daha hızlı emilmesine yardımcı olur. Nane yaprakları metabolizma hızını artırarak kilo vermeye de yardımcı olabilir. Ayrıca, kalorileri son derece düşüktür!

14. Baş Dönmesi, Bulantı ve Baş Ağrısını Tedavi Eder:

İster hareket halindeki bir arabada, ister bir uçuş sırasında, mide bulantısı veya baş ağrısı yaşıyorsanız, nane yaprakları anında imdadınıza yetişebilir. Bu yaprakların ferahlatıcı aroması, sadece birkaç dakika koklayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bir süre çiğnemek ve suyunu almak sindirimi iyileştirebilir ve mide problemlerini iyileştirebilir..

15. Kepeği Azaltın:

Kepeğin kaşıntılı, pul pul dökülen semptomlarından şikayetçiyseniz, nane yaprağı kullanmayı deneyin. Nane yaprakları ve gül suyundan bir macun yapın ve etkilenen saç derisine uygulayın. Düzenli kullanım, kaşıntı ve yanma hissinden çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir. Bu yaprakların mantar önleyici özellikleri ayrıca maya büyümesini de engelleyebilir..

16. Bitleri Önler:

Bitler, birçok okula giden çocukların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Nane yapraklarının baskın kokusu bu böcekleri boğarak öldürebilir ve popülasyonlarını kontrol edebilir. Nane yaprakları ayrıca sirkeleri kurutabilir ve onları sonsuza kadar kafanızdan kurtarabilir. Ancak kalıcı bir kür için yaklaşık 3-4 kez nane kılı maskesi uygulaması gerekir..

Nane Yapraklarının Yan Etkileri:

Nane yaprakları fazla alınmadıkça genellikle güvenlidir. Aşırı hoşgörü nedeniyle yaşanan yan etkilerden bazıları şunlar olabilir:

 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Mide sorunları
 • Baş ağrısı
 • ağız yaraları
 • ülserler

Umarız bu etkileyici nane yaprağı faydaları sizi şaşırtmıştır! Bu mütevazı yapraklar, çok sayıda tıbbi ve kozmetik avantaj sunar. Bu nedenle nane yaprakları birçok diş macunu, sabun, yüz yıkama ürünü, akne önleyici krem, kepek önleyici şampuan, nefes spreyi ve hatta burun solunum cihazında önemli bir bileşen olarak kullanılır. Hatta her gün iyiliğinin tadını çıkarmak için bahçenizde taze olarak yetiştirebilirsiniz.!