Hint mutfağının olmazsa olmazı baharatlar! Koku ve aroma açısından listelerde en üst sıralarda yer alan baharatlardan biri de Kakuledir. Yoğun aroması ile bilinen Kakule, birçok Hint tuzlu ve tatlı yemeklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu harika baharat aynı zamanda sağlıklı refahı teşvik etmek için sağlık yararları ile doludur. Ağız kokusunu tedavi etmekten Kanser gibi birçok tehlikeli hastalığı savuşturmaya kadar, yeni sağlık uzmanınız Kakule ile tanışın! Bu yazıda, sağlık, saç ve cilt için en iyi kakule faydalarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.!

Bilimsel Kanıtlanmış Kakule'nin Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

Kakule Nedir??

Kakule, zencefil ailesine ait küçük bitkilerde yetişen bir baharattır. Üçgen kesitli küçük bir mil şeklindedir. Pod, yoğun bir tada ve aromaya sahip bir dizi küçük siyah tohum içerir. Kakule, birçok yemeğin pişirilmesinde yaygın olarak kullanılır ve aynı zamanda dünyaca ünlü Masala Chai’nin de önemli bir bileşenidir.!

Kakule Çeşitleri Nelerdir??

Kakulenin iki ana çeşidi vardır: Yeşil ve Siyah.

 • Yeşil Kakule, bu baharatın yaygın olarak bulunan türüdür. Asya mutfaklarında nispeten daha hafif ve oldukça popülerdir. Bu çeşit hem tuzlu hem de tatlı yemeklerin hazırlanmasında kullanılır..
 • Siyah kakule, büyük boyutlu ve daha yoğun bir tada sahip daha koyu renkli bir bakladır. Bulaşıklara dumanlı bir aroma verir ve bu nedenle tuzlu yemeklerle sınırlıdır..

Kakule Sağlığa İyi Gelir mi?

Kakulenin vücudumuza faydaları eski Hintliler tarafından uzun zamandır bilinmektedir. Ayurveda ilaçlarında sindirimi, iştahı iyileştirmek ve ayrıca yaygın enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Kakule ayrıca serbest radikallerle savaşmak ve hücre hasarını önlemek için antioksidanlarla doludur. Ayrıca, kakule ağız sağlığınıza çok iyi gelir ve birçok ağız spreyinin temel bileşenlerinden biridir..

Kakule Besin Değerleri:

İşte 100 gram porsiyon başına Kakule’nin besin profili:

 • Toplam Kalori: 311
 • Toplam yağ: 7 gram
 • Sodyum: 18 mg
 • Potasyum: 1119 mg
 • Toplam karbonhidrat: 68 gram
 • Diyet lifi: 28 gram
 • Kalsiyum: %38
 • Demir: %77
 • Magnezyum: 57 %
 • C vitamini: %35

Kakulenin Cilt ve Saç İçin Faydaları & Sağlık:

Burada sağlık, saç ve cilt için 22 harika kakule kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

kakule sağlık yararları

1. Nefis Bir Aroma Verir:

Kakule hakkında keşfettiğimiz ilk ve en ilginç fayda, güzel koku vermesidir. Süslü ürünlerde ve kozmetikte birkaç kez kullanılmış ve hanımların gözdesi olmuştur. Sadece bu değil, aynı zamanda kakulenin birkaç çeşit sabun, sıvı, vücut yıkama ürünü ve toz olduğunu da göreceksiniz. Asya’nın kuzey kesiminde yer alan bazı ülkelerde bile uçucu yağları kakule yardımıyla yapılır. Belirgin, harika ve çekici bir kokuyla dolu olduğundan, herkes kakuleyi kabul eder..

2. Cildi Aydınlatır:

Kakulenin daha az bilinen faydalarından biri de kusursuz bir cilt vermedeki rolüdür. Lekeleri ve koyu lekeleri gidererek çalışır ve cildinizin genç ve parlak görünmesini sağlar. Fitokimyasallar açısından zengin olan kakule, yaşlanma belirtileriyle de savaşabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, kakule içeren ürünler satın almak veya cilt için kakule kullanan basit ev ilaçlarına bakmaktır..

3. Uygun Kan Dolaşımına Yardımcı Olur:

Kakulenin vücuda, özellikle akciğerlere daha iyi kan dolaşımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle soğuk algınlığı, öksürük ve astım gibi birçok solunum probleminin tedavisinde son derece faydalıdır. Her gün bir Elaichi kabuğu çiğnemek, akciğer işlevselliğinizi iyileştirebilir ve birçok enfeksiyonu uzak tutabilir! Bu, vücuda en iyi yeşil kakule faydalarından biridir..

4. Cilt ve Dudaklar İçin Kakule Yağı:

Kakulenin sadece cildinizle ilgileneceğini düşündüyseniz, bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. Kakule size sadece güzel bir cilt kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda yumuşak, güzel ve çekici dudaklar da verir. Birkaç çeşit kozmetik ürününe uygulanan kakule esansiyel yağı dudaklarınızı çok pürüzsüz hale getirecektir. Tek yapmanız gereken kakule içeren dudak balsamı satın almak. Ve pek çok balzam ve kozmetik kakule dolu olduğundan bunu bulmak zor olmamalı..

5. Saç Sağlığını İyileştirir:

Kara Kakule, hücresel hasarı önlemek için antioksidanlarla yüklenir. Bu kimyasallar saç derinizi serbest radikallerden koruyabilir ve ayrıca saç tellerinizi güçlendirebilir. Siyah kakule tozunu suyla karıştırın ve saçınızı yıkadıktan sonra son durulama olarak kullanın. Beslenmiş bir saç derisinin yanı sıra sinir bozucu kepek problemlerinden de kurtulacaksınız..

6. Mutfak Faydaları:

Kakule yemek pişirirken de kullanılmıştır. Kesinlikle bugün dünyanın en önemli bileşenlerinden biridir ve zencefil ailesine ait olduğu için tat ve koku doludur. Kakuleyi tatlı, çay, kahve ve çok daha lezzetli ve yenilebilir baharatlı yemekler yaparken kullanabilirsiniz. Hindistan gibi bir ülkede favoriler ve aynı zamanda büyük beğeni topladılar..

7. Depresyonu Azaltır:

Depresyon ve anksiyeteden mustarip olanlar, yaşamlarında kendilerine büyük ölçüde zarar veren belirli bir durum yüzünden muhtemelen çok stresli veya gergindirler. Ayurveda’ya göre bu tür durum ve vakalarla mücadele etmenin en etkili ve en basit yolu kakule çayıdır. Vücudunuzu detoksifiye edecek, hücrelerinizi gençleştirecek ve hayatınızdaki depresif dönemlerle tamamen savaşmanıza izin verecek doğal bir bileşendir..

8. Kötü Nefesi İyileştirir:

Artık kakule yardımıyla ağız kokusundan da kurtulabilirsiniz. Ağız sağlığınıza özen gösterecek ve sağlıklı dişleri teşvik edecek bir ağız gargarası olarak kesinlikle kullanılabilir. Bu harika malzemenin yapacağı şey yüzünden ağzınız asla kokmayacak. Ayrıca kakule yardımıyla ağız enfeksiyonları ve ülserlerle de savaşabilirsiniz. Bu yüzden daha güzel kokmak istiyorsanız kakule kullanmanızı öneririz..

9. Kötü Kokuları Maskeler:

Kakule ayrıca harika bir maskeleme ajanı görevi görür. Güçlü kokusu, istenmeyen ve sağlıksız koku ve kokuları engeller. Kakule genellikle birçok oda spreyinde etraftaki havayı detoks etmek için kullanılır. Mutfağınızda bile deniz ürünleri, sarımsak ve soğanın kötü kokuları Kakule ile yapılan bir sprey ile kolayca maskelenebilir. Bu, Yeşil kakulenin en iyi kullanımlarından biridir.!

10. Soğuk algınlığı ve Grip Tedavisi:

Soğuk algınlığı ve griple savaşmanın harika bir yolu kakuledir. Bu hastalığı sadece birkaç gün içinde yok etmenize yardımcı olacak harika iyileştirici özelliklere sahiptir. Sadece bu değil, bu sisteminizi güçlü ve aktif tutacak ve aynı zamanda yaygın hastalıklarla mücadele edecektir. Sık görülen enfeksiyonlardan kurtulmak için her gün bir Kakule atmayı deneyin..

11. Kanser Tedavisi:

Kakule, kanser önleyici bir baharat olarak büyük bir role sahiptir. Özü, indol-3-karbinol gibi fitokimyasallar içerir ve diindolilmetan bağışıklığı arttırır ve doğal öldürücü hücreleri aktive eder. Ayrıca meme kanseri, prostat kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hormonla ilgili kanserlere karşı savaşmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuar araç görevi görür. Güçlü tadı ve kokusu nedeniyle sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kanseri önlemeye de yardımcı olur..

12. Hipertansiyonu Düşürür:

Kakulenin 1. evre hipertansiyondan muzdarip hastalara yardımcı olduğu bilinmektedir. Kakule, radikalleri temizleme yeteneğine sahip antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Faydaları, sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyelerini azaltarak ve fibrinolitik (kan pıhtılaşmasını önleyici) aktiviteleri artırarak hipertansiyonu hafifletmeye kadar uzanır. Kalp basıncını kontrollü bir ritme indirir ve hipertansiyonu giderir. Bu nedenle, 1. aşama hipertansiyondan muzdarip kişilerin, Yeşil Kakule sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için bu baharattan yaklaşık üç gram almaları önerilir..

13. Cinsel Arzuyu Arttırın:

Seks hayatınızı renklendirmek için bu baharat da kullanışlı olabilir. Ruh halini iyileştirmeye ve cinsel heyecan sağlamaya yardımcı olan oldukça etkili özelliklere sahiptir. Doğrudan çiğnenebilir veya kahvenin içinde bir içecek olarak alınabilir. Bu kombinasyon cinsel organları, şehvetli hayalleri uyarır ve ayrıca ereksiyona neden olur. İyilik hissi yaratarak yardımcı olur ve libidonuzu artırır. Her iki cinsiyette de cinsel istek yaratır. Hindistan’da bir çifte, yorucu düğün ritüellerinin enerjisini tazelediği ve cinsel dürtülerini artırdığı için ilk gecelerinde kakule ve Kesar sütü verilir. Bu karışım, cinsel yaşamlarında kıvılcımı kaybetmiş çiftler için aralıklı olarak kullanılabilir. Bu küçük yeşil baharat, sağlıklı cinsel yaşam için şiddetle tavsiye edilen bir enerji yükseltici ve stres giderici görevi görür..

14. Kalp Sağlığını Destekler:

Kakule, kolesterol seviyelerini düşürerek kalbinizin sağlığını korumada harikadır. Vücuttaki lipid artışına karşı koyan belirli mikro besinlere sahiptir. Kakulede bulunan hepatik ve kardiyak antioksidanlar, kolesterolü kontrol etmeye ve yüksek tansiyon ve ateroskleroz gibi koroner kalp hastalıklarını önlemeye önemli ölçüde yardımcı olur..

Ayrıca kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olur ve kanın akışkanlığını korur. Kimyon tohumlarından yapılmış bir kaynatmada iki çay kaşığı kakule tozu karışımı yapın. Kötü kolesterol seviyelerini azaltmak için günde üç kez alınmalıdır. Kalp ile ilgili problemler için doğal bir önleyici tedbir görevi görür..

15. Astımı Tedavi Eder:

Yukarıda belirtildiği gibi, kakule uygun kan akışına yardımcı olur, böylece nefes almayı kolaylaştırır. İltihapla savaşır ve mukoza zarlarını yatıştırır. Kakule, doğası gereği sıcaktır ve göğüsteki balgamı eritmeye yardımcı olur ve göğüs tıkanıklığını giderir. Bu nedenle, astım veya bronşitten muzdarip insanlar için, küçük oranlarda düzenli olarak kakule alımı oldukça faydalıdır. Ayrıca hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi belirtilerle de savaşır..

16. Antibakteriyel Özellikler:

Kakule tohumlarının iyileştirici güçleri çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Kakule tohumları, cildi her türlü enfeksiyondan ve bakteriyel problemlerden uzak tutacak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kakule, bakterileri öldürmenin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirerek gelecekteki saldırıları da önleyebilir..

17. İştahı Artırır:

Hamilelik veya diğer sağlık sorunları nedeniyle iştah kaybı yaşıyorsanız, Kakule doğal olarak yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Bazı kakule tohumlarını toz haline getirin ve körilere ekleyin ya da iştah kaybı yaşıyorsanız her gün bazı kakule tohumlarını çiğneyin. Metabolizmanızı iyileştirmenin yanı sıra yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Daha hızlı sindirim, daha iyi alımın yolunu açar!

18. Gastrointestinal Sağlığı İyileştirir:

Kronik mide problemleriniz varsa, her yemekten sonra kakule tohumu eklemeyi deneyin. Bu hazımsızlık, şişkinlik ve geğirme, iştahsızlık ve kabızlık gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olur. Bu tohumları çiğnemek, sindirim sürecini de uyarmaya yardımcı olur. Bu baharat, sindirim sularınızı harekete geçirmek ve üretimini iyileştirmek için bir fincan ılık çay şeklinde de alınabilir..

19. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Zayıf metabolizma hızından muzdarip olanlar için kakule tıbbi kullanımları birçok kişi tarafından iyi bilinmektedir. Bu harika baharat sindirim oranını artırabilir. Bu, doğru kilonun korunmasına da yardımcı olacaktır. Kakule tohumlarının diğer bazı formlarda rutin olarak alındığından emin olun. Kakule çayı, toksinleri atarak ve iç sistemi temizleyerek kilo verme adaylarına fayda sağlar. Bu, her gün Kakule yemenin en iyi faydalarından biridir.!

20. Vücudu Detoksifiye Eder:

Kakule tohumlarındaki yüksek seviyedeki mineraller, antioksidanlar ve vitaminler, onu vücudu biriken toksinlerden arındırmak için ideal bir seçenek haline getirir. Kanı da arındırır. Kakule tohumu alımı ile böbrekteki fazla kalsiyum, üre ve toksinler de atılabilir. Genel olarak sistemi temizler ve böbrek için iyi bir sağlık sağlar. Bu fayda için her gün kakule tohumu yemeniz gerekecek..

21. Diyabeti Kontrol Eder:

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kakulenin Tip-2 Diyabetin kontrolünde etkileri olduğunu göstermiştir. Manganez ve diğer besinlerin iyi kaynakları olan Kakule’nin kan şekeri seviyelerini düşürdüğüne ve Diyabet riskini azalttığına inanılmaktadır. Bir fincan kakule demlenmiş çay içmek veya her gün bir veya iki kapsül yemek bu soruna yardımcı olabilir..

22. Hamilelikte Kakule:

Kakule, hamilelik sırasında küçük dozlarda alındığında nispeten güvenlidir. Bu baharat mide bulantısı, kusma ve sindirim sorunları gibi sabah bulantısı semptomlarını tedavi edebilir. Ayrıca iç değişikliklerin neden olduğu kabızlık ve kötü kokuyu da önleyebilir. Kakule, ferahlatıcı tadı ve kokusuyla da duyularınızı canlandırabilir..

Umarız bu Kakule faydaları ve kullanımları, bu baharatı sevmeye başlamanız için size ilham vermiştir! Kakule Hindistan’da yemek sonrası sindirim hapı olarak çok tercih edilir. Yemeklerden sonra bir kapsül çiğnemek midenizi hafifletebilir ve ağırlığı azaltabilir. Kakule aromalı ajanları tercih etmek yerine, faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için doğal Kakule tohumlarına gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Ne için bekliyorsun? Kakule patlatma zamanı!