Hiç keten tohumu duydunuz mu? Keten tohumu, yüzyıllardır ayurveda tıbbının bir parçası olan güzel bir lif mahsulüdür. Bu mahsuldeki güçlü antioksidan özellikler, lignanlar adı verilen bileşikten gelir. Keten tohumlarının faydaları, yüksek miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asitleri içerdiğinden kilo kaybı ve gelişmiş sindirim sağlığını içerir..

Keten tohumu, yaşayan en eski mahsul olan ve ilk olarak Mısır’da yetiştirilen ketenden elde edilir. Bu makale, keten tohumlarını günlük olarak kullanmaya başlamadan önce size birçok faydasının bir listesini verir..

 • Keten Tohumunun Besin Değerleri
 • İnanılmaz Keten Tohumunun Faydaları
 • Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları
 • Keten tohumunun cilde faydaları
 • Keten tohumunun saça faydaları
 • Diyetinize Keten Tohumu Nasıl Dahil Edilir?
 • SSS
 • Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

  Keten Tohumunun Besin Değerleri:

  Keten tohumu, medeniyetin başlangıcından beri yetiştirilen en eski büyüyen ürünlerden biridir. Keten tohumlarının muazzam faydaları olmasına rağmen, size anında sonuç veren sihirli haplar değildir. Tutarlı olmak, bu sihirli tohumları diyetinize eklemek istediğinizde anahtardır. Bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu aşağıdaki besinleri içerir:

  • 37 kalori.
  • 1.3 gram protein.
  • 2 gram karbonhidrat.
  • 1.9 gram lif.
  • 3 gram toplam yağ.
  • 0.3 gram doymuş yağ.
  • 0,5 gram tekli doymamış yağ.
  • 2 gram çoklu doymamış yağ.
  • 1597 mg omega-3 yağ asitleri.

  İnanılmaz Keten Tohumu Faydaları:

  Her gün karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmek için keten tohumlarının sunduğu tüm faydaları gözden geçirelim..

  Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları:

  1. PCOS için keten tohumu:

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlar arasında yaygın bir tıbbi durum haline gelmiştir. Seks Hormonu Bağlayıcı Globulin, vücudumuz tarafından üretilen kanımızda bulunan bir proteindir. Bu durumda, kadın vücudu yüksek östrojen ve testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Ve düşük SHBG seviyeleri hormonal dengesizliklerden kaynaklanır..

  Keten tohumu tüketimi, gerektiğinde SHGB seviyelerini artırarak aşırı östrojen ve testosteronun zararlı etkilerini en aza indirir ve bunu kadınlar için keten tohumu faydalarından biri yapar..

  2. Keten Tohumları Kan Şekerini Kontrol Eder:

  Keten tohumu, jel oluşturan bir lif olan müsilaj nedeniyle sindirimi yavaşlatabilir ve kana glikoz salabilir. Bazı araştırmalara göre, diyabet hastaları keten tohumu takviyesi ile açlık kan şekerini %20 oranında azaltabilirler.1). Keten tohumu, ön çalışmalara göre, SDG adı verilen bir bileşik nedeniyle tip 1 diyabet riskini azaltır ve tip 2 diyabetin başlangıcını geciktirir (2).

  3. Keten tohumu Tiroid fonksiyonlarını destekler:

  Keten tohumlarının sağlığa faydalarından biri de tiroidin mükemmel işleyişidir. Yüksek miktarda iyi yağ asitleri içerdiğinden tiroid hormonlarının üretimine yardımcı olur. Ayrıca magnezyum ve B12 vitamini yardımıyla hipotiroidizmle savaşmaya yardımcı olur. Tiroid bezinin normal işleyişini desteklemek için diyetinize keten tohumu ekleyin.

  4. Kabızlık İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu, dışkınıza iyi miktarda hacim ekleyerek Kabızlığı gidermeye yardımcı olan yüksek miktarda çözünmeyen lif içerir (3). Bununla birlikte, müshil görevi görür; Keten tohumu ayrıca ishali önlemeye yardımcı olur (4). Keten tohumlarında çözünür lif bulunması, suyu sindirim sisteminizde bağlayarak ishali önler ve dışkınızın hacmini artırır..

  5. Kemiklere Faydaları:

  Omega-3 yağ asitleri, vücudumuzda mineral protein matrisi oluşturmada ve kemik mineralizasyonunda rol oynayan keten tohumu yağında bulunan bileşiklerdir. Keten tohumu yağı, mavi çiçekli bitki Linum usitatissimum veya keten tohumlarından elde edilir. Kemik mineralizasyonu ve mineral protein matriksinde sıklıkla risk altında olduklarından, diyabet, menopoz ve kırık riskine yol açan menopoz hastaları için faydalıdır..

  6. Kilo Kaybı İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumlarındaki yüksek miktarda omega-3 ve lif, kilo kaybı için faydalıdır. Omega-3’ler iştahınızı bastırarak ve tokluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olur (5). Mekanizmayı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, keten tohumları lignanların varlığı nedeniyle metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca vücudun yağ içeriğini azaltırlar, yağ atılımını artırarak kilo kaybını teşvik ederler (6).

  7. Enflamasyon İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumlarının, vücudunuzdaki keten tohumlarında bulunan omega-3’lerdeki iltihaplanma ile savaştığı bilinmektedir. İki yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunda günlük omega-3 yağ asitlerinin değerinin %140’ından fazlası vardır. Keten tohumu, içerdiği alfa-linolenik asit nedeniyle vücudun proinflamatuar bileşiklerini azaltır.7).

  8. Glütene Dikkat Eden Keten Tohumları:

  Diyetinizdeki tahıllar için glütensiz bir ikame arıyorsanız, keten tohumu mükemmel bir çözümdür (8). Glutene karşı toleransınız yoksa çoğu tahılın sindirimi zor olabilir. Çölyak hastalığınız veya glüten duyarlılığınız varsa keten tohumu iyi bir seçim olabilir (9).

  9. Keten Tohumu Kolesterol Düzeylerini Düşürür:

  Keten tohumunun bir başka faydası da vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürmesidir. Keten tohumlarındaki lif içeriği safra tuzlarını bağlar ve vücudunuzdan atılımına yardımcı olur. Kolesterol, daha düşük kolesterol seviyeleri ile sonuçlanan safra tuzlarını yenilemek için kanınızdan karaciğerinize çekilir (10).

  10. Bağırsak Sağlığı İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu yüksek miktarlarda çözünür lif içerir, bu da bağırsak bakterilerinizi beslemeye yardımcı olur ve böylece sindirim sağlığını destekler (11). Düzenli olarak keten tohumu tükettiğinizde diyabet riskini azaltabilir, Kabızlığı önleyebilir ve atılımın düzenli olmasını sağlayabilirsiniz..

  11. Kalp Sağlığı İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu, arterlerin işleyişini önemli ölçüde iyileştiren ve koroner kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltan yüksek miktarda omega-3 yağ asitlerine sahiptir.12). ALA, keten tohumlarında bulunan omega-3 yağ asitleridir ve bir araştırmaya göre onları tüketen kişilerin kalp krizi geçirme riski daha düşüktür (13).

  12. Yüksek Tansiyona İyi Gelen Keten Tohumu:

  Keten tohumu kan basıncını doğal olarak düşürebilir ve birçok çalışma sonuçları kanıtlamıştır (14). Keten tohumu tüketimi, halihazırda tansiyon ilacı kullanan kişilerde kan basıncını daha da düşürmüştür.15). Düşüş önemsiz de olsa kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır..

  13. Daha İyi Sindirim İçin Keten Tohumları:

  Bazı hayvan çalışmalarına göre keten tohumu takviyesi bağırsak florasının sağlığını destekler. Destekleyici araştırmalar sınırlı olsa da, keten tohumlarındaki çözünür lif sindirim sürecine yardımcı olabilir. Keten tohumu, herhangi bir kabızlık sorununu gidermenize yardımcı olarak müshil görevi görür.16).

  14. Keten Tohumu Kanser Riskini Azaltır:

  Keten tohumu, postmenopozal kadınlarda meme kanseri riskini azaltabilen ve meme kanseri hastaları için tümör büyümesini azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip omega-3 yağ asitlerine sahiptir.17). Keten tohumu kanserli tümörlerin büyümesini azaltır (18) ve prostat kanserini de önleyebilir.

  15. Kas Geliştirme İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu, zengin bir omega-3 yağ asitleri, lif ve protein kaynağı olduğu için kilo vermek ve kas yapmak istediğinizde mükemmel bir seçenektir. Yatmadan önce bir yemek kaşığı keten tohumunu lor ile karıştırarak keten tohumunu rutininize ekleyebilirsiniz..

  16. Hormonal Dengesizlik İçin Keten Tohumu:

  Lignanlar, keten tohumlarında yüksek miktarlarda bulunan antioksidan bileşiklerdir. Keten tohumu düzenli olarak yenildiğinde vücuttaki progesteron ve östrojen oranını dengelemeye yardımcı olur. Bu, keten tohumlarında bulunan lignanlar adı verilen bir grup fitokimyasalın fitoöstrojen etkisi nedeniyle mümkündür..

  Keten Tohumunun Cilde Faydaları:

  17. Parlayan Ciltler İçin Keten Tohumu:

  Gördüğümüz gibi, keten tohumu, cildinizin kuruluğunu önlemeye yardımcı olan yüksek miktarda bitki bazlı omega-3 yağ asitleri içerir. Diyetinize bir kaşık keten tohumu ekleyin; çok fazla para harcamadan hayalinizdeki cilde kavuşabilirsiniz.

  18. Yaşlanma Karşıtı Keten Tohumu:

  Keten tohumlarında bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar, cildinize genç bir parlaklık veren kırışıklıkları ve ince çizgileri önler (19). Ayrıca içerdiği yağ asitleri ile cildinizi pürüzsüz ve nemli tutar. Kozmetiklere tonlarca para harcamak zorunda kalmadan, birkaç kaşık keten tohumu ile cildinizin sıkılığını koruyun..

  19. Akne için Keten Tohumu:

  Keten tohumu, vücudunuzdaki östrojeni dengeleyerek sivilce oluşumunu azaltır. Aynı zamanda akne oluşumunun başlıca nedenlerinden biri olan sebum üretimini de düzenler. Yüksek inflamatuar omega-3 yağ asitleri iltihabı frenler ve yüzeyinizde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca cilt hücre zarlarını güçlendiren nemi kilitlemeye yardımcı olur..

  20. Cildi Canlandırmak İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu tüketerek bir dizi fayda gördük, ancak faydalarını cilt bakım rutininize dahil ederek de elde edebilirsiniz. Keten tohumu, herhangi bir sıvı bazla karıştırıldığında mükemmel bir eksfoliye edici olarak çalışarak siyah noktaları ve ölü deri hücrelerini çıkarabilir. Ayrıca kirin yerleşmesini önler ve gözeneklerinizi sıkılaştırır..

  Keten Tohumunun Saça Faydaları:

  21. Kepeği Gideren Keten Tohumu:

  Cildiniz kuruduğunda saç deriniz kepek ve egzama gibi sorunların kurbanı olabilir. Keten tohumu, kepek oluşumunu, saç kuruluğunu önler, kökleri sağlam tutar ve içerdiği doğal yağlarla saç derinizi nemlendirir..

  22. Saç Hasarı Onarımı İçin Keten Tohumu:

  Piyasada bulunan saç bakım ürünleri, E vitamini ile güçlendirildiği için saç hasarını en aza indirir. Keten tohumu kökleri güçlendirir, saç dökülmesini azaltır ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler..

  23. Saç Uzaması İçin Keten Tohumu:

  Keten tohumu, içerdiği E vitamini ile serbest radikallerin saç derinizdeki etkilerini azaltarak saç büyümesini destekler. Keten tohumu ayrıca bol miktarda B-kompleks vitaminleri içerdiğinden saçınızın güçlü, sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur..

  Diyetinize Keten Tohumu Nasıl Dahil Edilir:

  Aşağıda belirtilen bazı hızlı ve kolay tariflerin yardımıyla keten tohumlarını diyetinize ekleyin:

  1. Keten Tohumu Yulaf Ezmesi:

  İçindekiler:
  1. ½ su bardağı hazır yulaf.
  2. 1 su bardağı su.
  3. Damak zevkine göre bal.
  4. 1 ½ yemek kaşığı keten tohumu.
  5. Bir küçük bardak süt.
  Hazırlık:
  • Bir tencere alın ve bir bardak su ile doldurun..
  • Kaynayan suya yulaf, bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin..
  • İçeriği topaklar oluşturmadan iyice karıştırın.
  • Yulaflar yarı pişince sütü ilave edin ve birkaç dakika pişirin..
  • Tercihinize göre balı ekleyin ve iyice karıştırın..
  • Pişmiş yulaf ezmesini kalan keten tohumu ile doldurun ve sıcak servis yapın..

  2. Keten Tohumlu Smoothie:

  İçindekiler:
  1. İki yemek kaşığı keten tohumu.
  2. Bir su bardağı soya sütü.
  3. Yarım su bardağı dilimlenmiş muz.
  4. iki yemek kaşığı bal.
  Hazırlık:
  • Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya yerleştirin.
  • Onları iyice karıştırın, karışımı köpüklü ve pürüzsüz hale getirin.
  • Karışımı taze olarak servis edin.

  3. Keten Tohumlu Raita:

  İçindekiler:
  1. Bir su bardağı kalın rendelenmiş su kabağı.
  2. Bir fincan taze dövülmüş az yağlı lor.
  3. Yarım su bardağı ince kıyılmış nane yaprağı.
  4. ¼ yemek kaşığı kavrulmuş kimyon tohumu.
  5. ¼ yemek kaşığı siyah tuz.
  6. 1 ½ yemek kaşığı kavrulmuş keten tohumu.
  7. Damak zevkine göre tuz.
  Hazırlık:
  • Kabağı ve bir bardak suyu bir kaseye koyun..
  • Kaseyi birkaç dakika orta ateşte koyun.
  • Pişmiş şişe muhafazasını ve keten tohumu dahil diğer tüm malzemeleri derin bir kaseye ekleyin..
  • Onları iyice birleştirin.
  • Karışımı yaklaşık bir saat soğutun.
  • Soğutulmuş raitayı servis edin.

  Keten tohumları, vücudunuzu sağlıklı ve güzel tutarak sundukları tüm faydalar için popülerlik kazanıyor. Keten tohumlarında bulunan omega-3 yağ asitleri ve lif içeriği sadece vücudunuz, cildiniz ve saçlarınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu makale, keten tohumlarının faydaları ve bunları diyetinize ne kadar kolay dahil edebileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir..

  Keten tohumu faydalı olsa da fazla tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir; bu nedenle, sizin için doğru dozu belirlemek için bir uzmana danışmak daha iyidir..

  Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği araştırma bilgilerine dayanmaktadır ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Web sitesi, vücudunuz üzerinde olabilecek herhangi bir etkiden sorumlu değildir. Yeni bir şeye başlamadan önce doktorunuza danışmak her zaman daha iyidir..

  SSS:

  1. Keten tohumlarını uzun süre nasıl saklayabilirsiniz??

  Cevap: İster öğütülmüş keten tohumu satın alın, ister evde öğütün, keten tohumlarını buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Keten tohumu bu şekilde saklarsanız yaklaşık altı ay dayanabilir..

  2. Keten tohumlarının farklı dillerde farklı isimleri var mı??

  Cevap: Keten tohumu diğer dillerde farklı isimlerle bilinir. Bazı isimler şunlardır:

  • Telugu dilinde Avisa ginjalu.
  • İspanyolca Semillas de lino.
  • Budhur alkitaan Arapça.
  • Hintçe Alsee ka beej.
  • Tamilce Ali vidai.
  • Kannada’da Agasi.

  3. Keten tohumlarını çiğ tüketmek güvenli midir ve günde ne kadar tüketebilirsiniz??

  Cevap: Evet! Keten tohumlarını ham halde tüketmek güvenlidir. Birçok insan, öğütülmüş keten tohumlarının, besinlerin vücudunuza daha iyi emilmesi için uygun olduğuna inanır. Keten tohumlarındaki yağların sertleşmesini önlemek için buzdolabında saklamak en iyisidir..

  Bir günde keten tohumu tüketimini 5 yemek kaşığı ile sınırlayabilirsiniz..