Salatalarda, sandviçlerde, makarnalarda olsun, hatta onları baharatlayıp ızgara yaptıktan sonra yiyin, salatalık bir yemek için sevildi. Ama yemenin çeşitli salatalık yan etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Evet, çeşitli besinlerle dolu olduğu gibi sağlığa da belirli yan etkileri vardır..

Aşırı Doz Tüketiminin Salatalık Yan Etkileri

Salatalığın Dezavantajları:

İşte aşırı yemenin en çok görülen salatalık yan etkileri, bunlar salatalığın ortak dezavantajları..

1. İdrar Artışı:

İdrarda Artış

Bu popüler salatalık yan etkileri arasındadır. Salatalık doğal olarak idrar söktürücüdür. Salatalık olması vücuttaki idrar üretimini arttırır. Yine, fazla idrar dehidrasyona yol açar..

2. Toksik Elementle Gelir:

Toksik Elementle Gelir

Hiç acı bir salatalık yaşadınız mı? Acı olmasının nedeni, yüksek düzeyde toksik bir bileşik olan cucurbitacin olarak bilinen bir elementtir. Toksik olduğu için salatalığın çeşitli dezavantajları arasında yer alır ve hem hafif hem de ciddi sağlık sorunlarına yol açar..

3. Şişkinlik ve Hazımsızlık:

Şişkinlik ve Hazımsızlık

Salatalık yemek geğirme yapar mı? Bu, yaygın deniz hıyarı yan etkilerinden biri olabilir. Salatalıkta bulunan cucurbitacin, mide ağrısı ve şişkinlik ile sonuçlanan hazımsızlığa yol açar. Ciddi durumlarda çok fazla salatalık tüketimi de ishale neden olabilir..

4. Alerjik Reaksiyonlar:

Alerjik reaksiyonlar

Yan etkiler arıyorsanız salatalık suyu, alerjik reaksiyonlar nedenlerinden biri olabilir. Kaşıntı, yüzde veya ağızda şişme, boğaz enfeksiyonu vb. reaksiyonlarla karşılaşan insanlar var..

5. Böbreğinizi Riske Atabilir:

Böbreğinizi Riske Atabilir

Salatalığın %90’ı sudur. Salatalık suyunun yan etkilerinden biri de böbreğiniz için riskli olabilmesidir. Salatalıktan çok fazla su almak, kan hacminde ve ardından kan damarlarına ve kalbe bir basınç oluşturarak böbreklere zarar verebilir ve bu da dengesizliğe yol açar..

6. C Vitamini Fazlalığı:

C vitamini fazlalığı

Şok edici, ama bu doğru. Salatalık dezavantajları listesi ayrıca ondan elde edilen C vitamini miktarını da içerir. Salatalıktaki fazla miktarda C vitamini, beraberinde pro-oksidan ve anti-oksit gibi özellikler getirir ve bu da akne, kanser, erken yaşlanma gibi sorunların olasılığını artırır..

7. Böbrek İçin Zararlı:

Böbrek İçin Zararlı

Deniz hıyarı özü yan etkileri, vücuttaki muazzam potasyum varlığı nedeniyle meydana gelen hiperkalemiyi içerir. Bu ayrıca karın krampları, şişkinlik, bağırsak gazı vb. gibi diğer durumlara da yol açabilir..

8. Kalp İçin Riskli Olabilir:

Kalp İçin Riskli Olabilir

Yukarıda belirtildiği gibi, salatalık, kan hacminin basıncını artıran iyi bir su seviyesi ile birlikte gelir. Daha sonra kan damarlarına ve kalbe giden basınç artar. Bu, gemilerde ciddi hasarlara neden olabilir..

9. Gaz Sorunlarına Yol Açar:

Gaz Sorunlarına Yol Açar

Gece salatalık yemenin yan etkilerinden biri de gaz sorunlarıdır. Salatalık, cucurbitacin ile birlikte gelir, bu da sindirim sisteminin şişkinliğe ve şişkinliğe yol açtığı durumlara yol açar. Bu aynı zamanda gaz alma şansını da artırır..

Salatalık şüphesiz bir dizi fayda ile birlikte gelir; benzer şekilde, hatırlanması gereken bazı yan etkileri de vardır. Bu nedenle, sağladığı faydaları elde etmek için salatalığın makul miktarda olması tavsiye edilir. Beslenme diyetimize göre, beslenme uzmanımıza salatalık da dahil olmak üzere uygun düzenli yemek diyeti önerebiliriz, ancak bazen insanlar cilt tahrişi veya kızarıklık sorunuyla karşı karşıya kalabilirler. Bir diyet danışmanı yardımıyla bu tür sorunlardan kaçınabiliriz..